Αγορά dac low budget

Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
To dac θα συνδεθει με τον Yamaha A-S500 και ηχεια Dali zensor 1
Πηγη το λαπτοπ,και το chromecast audio για internet radio οπου ακουω αρκετα. Δεν με κοβει και πολυ αν δεν παιζει DSD/MQA

Τα dac οπου εχω τσεκαρει ειναι τα παρακατω.

dac magic 100 (παλιο αλλα καλο διαβαζω)
https://www.amazon.de/gp/product/B0...e-9bc7-490b-bbe1-2caf7e752c98&pf_rd_i=desktop

meridian explorer 2 (δεν εχει optical):(
https://www.amazon.co.uk/Meridian-DAC-Audio-USB-Explorer-Silver/dp/B00Q6VQGS2

NuForce µDAC-3 (δεν εχει optical):(
https://www.son-video.com/article/dac-audio-usb/nuforce/dac-3-noir

Pro-Ject DAC Box E
https://www.son-video.com/article/dac-audio-usb/pro-ject/dac-box-e-blanc

Πριν καιρο ειχα πεσει και πανω σε αυτο οπου εχει τα παντα,και βολευει περισσοτερο λογω οτι ολες οι συνδεσεις ειναι πισω και θα κατσει σωστα στο ρακ.

Τopping D30
https://www.amazon.de/TOPPING-koaxi...d=1520209683&sr=8-1-spell&keywords=toppng+d30

https://audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/topping-d30-dac-measurement-and-review.2016/
https://www.audiosciencereview.com/...ds/hardware-teardown-of-topping-d30-dac.2230/

Mετα η επομενη λυση ειναι το
YAMAHA WXAD-10
Οπου εχει dac και μπορω να στριμαρω μεσω foobar,αλλα και internet radio,και πολλα αλλα.

Το θεμα μου ειναι ποιο θα παιξει καλυτερα μεσα στο οριο των 150€ μαξ.

Ηelp γιατι εχω μπερδευτει αρκετα.
 



Μηνύματα
958
Reaction score
2.426
Απο αυτα που αναφερεις εχω ακουσει μονο το dac magic και το meridian.
Ειναι και τα δυο ακρα αντιθετα,το dac magic ( για μενα ) σκληρο,επιθετικο.
Το meridian ειναι ευακουστο με χαρακτηριστικα που τα συναντας σε μεγαλα ντακ (αναλυση,στερεοφωνικη εικονα).Για να σου πω την αληθεια σε ενα φιλο που το ακουσα βλεποντας το ειπα "τι να παιζει αυτο το πραγματακι" κι εμεινα με το στομα ανοιχτο.Εαν μπορεις να το ακουσεις νομιζω θα σε κερδισει αμεσως.
 


Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.614
Το να παρεις σκετο usb dac (χωρις οπτκη εισοδο),σημαινει οτι θα ακους το chromecast audio απο την αναλογικη του εξοδο,δηλαδη οχι κατι το ιδιαιτερο ηχητικα.Απο αυτα που παραθετεις νομιζω η πιο σωστη επιλογη (και με δεδομενο οτι θα χρησιμοποιεις τον υπολογιστη μονο για μουσικα αρχεια και οχι για ταινιες,youtube κλπ),ειναι το wxad-10.Καλο ηχητικα,πολυ καλο λειτουργικο το musiccast,το foobar το βλεπει σαν upnp-renderer,εχει και bluetooth (μερικες φορες χρησιμο).Oχι οτι δεν μπορεις να στειλεις ολυς τους ηχους του υπολογιστη σε αυτο (αρα και ταινιες κλπ),αλλα θα χρειαστεις το airfoil. Αν το παρεις θα πουλησεις και το chromecast audio γιατι θα σου ειναι τελειως περιττο,οποτε μειωνεις το τελικο τιμημα για την αγορα του.
 


Μηνύματα
228
Reaction score
162
Καλησπέρα σε όλους. Επειδή είμαι κάτοχος του ίδιου ενισχυτή και έχω αναρωτηθεί κι εγώ για τον συνδυασμό chromecast+dac vs wxad-10, θα ήθελα να ρωτήσω από άποψη χρηστικότητας και μόνο των δύο συσκευών (UI, πλήθος συνεργαζόμενων app, ευκολία χρήσης, updates κλπ), ποιά υπερτερεί; Επίσης ένα dac που είχα στο μυαλό μου για χρήση με το chromecast που έχει και οπτική είσοδο είναι το MF V-90 (σε μτχ). Στην περίπτωση αυτή ποιό θα μπορούσαμε να πούμε ότι υπερτερεί σε ηχητική απόδοση; Συγγνώμη για την παρέμβαση, ελπίζω να μην χάλασα το θέμα.
 

Μηνύματα
1.732
Reaction score
1.007
Καλησπέρα σε όλους. Επειδή είμαι κάτοχος του ίδιου ενισχυτή και έχω αναρωτηθεί κι εγώ για τον συνδυασμό chromecast+dac vs wxad-10, θα ήθελα να ρωτήσω από άποψη χρηστικότητας και μόνο των δύο συσκευών (UI, πλήθος συνεργαζόμενων app, ευκολία χρήσης, updates κλπ), ποιά υπερτερεί; Επίσης ένα dac που είχα στο μυαλό μου για χρήση με το chromecast που έχει και οπτική είσοδο είναι το MF V-90 (σε μτχ). Στην περίπτωση αυτή ποιό θα μπορούσαμε να πούμε ότι υπερτερεί σε ηχητική απόδοση; Συγγνώμη για την παρέμβαση, ελπίζω να μην χάλασα το θέμα.
Καλημερα , απο τα λιγα dac που εχουν περασει απο μενα , οικονομικα , πιστευω οτι χρειαζεσαι ενα καπου μεσα στα 200- 250€ . Το mf v90 το ειχα απο οσα περασαν το θεωρω best vfm αναλογα την μουσικη που ακους γιατι του λειπει η ταχυτητα ειναι λιγο για easy listen καταστασεις, ουδετερο και καθολου κουραστικο.
Τωρα αν επερνα θα διαλεγα το dac της project s2+ με φιλτρα και καλες κριτικες στα 230€ .
Το chromecast audio μην το δωσεις γιατι καποια στιγμη θα το χρειαστεις .
Πεσμου λιγο στο yamaha με τα zensor 1 παιζεις με την τονικοτητα στα πριμα ? Ηχητικα ειναι λιγο ´λαμπερο¨?
Αντε παμε για υπνο τωρα . , , !
 

Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Πεσμου λιγο στο yamaha με τα zensor 1 παιζεις με την τονικοτητα στα πριμα ? Ηχητικα ειναι λιγο ´λαμπερο¨?
Eγω παιζω με ενεργοποιημενο το pure direct και με καλυπτει ο ηχος του. Δεν εχω ασχοληθει με τα ρυθμιστικα.
 

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.614
το να συγκρινουμε ομως τον συνδυασμο dac+chromecast audio με ενα yamaha wxad-10 ειναι λιγο ατοπο οικονομικα,ο πρωτος συνδυασμος κοστιζει 300 ευρω ενω το δευτερο 150.Αν ειναι καποιος να δωσει 300 τοτε ας κανει λιγη υπομονη και ας παει σε ενα καθαροαιμο network player με λιγα παραπανω.
Το chromecast audio δεν υπερτερει σε ευκολιες απο ενα wxad-10,η εφαρμογη tune-in δεν θα ελεγα οτι ειναι πλεονεκτημα,μιας και η αντιστοιχη εφαρμογη του yamaha κανει ακριβως τα ιδια.Αντιθετα το foobar μπορει να δει ενα wxad-10 σαν upnp renderer κατι πολυ χρησιμο.Το ιδιο φυσικα και εφαρμογες οπως το bubble upnp.
 

Μηνύματα
1.732
Reaction score
1.007
το να συγκρινουμε ομως τον συνδυασμο dac+chromecast audio με ενα yamaha wxad-10 ειναι λιγο ατοπο οικονομικα,ο πρωτος συνδυασμος κοστιζει 300 ευρω ενω το δευτερο 150.Αν ειναι καποιος να δωσει 300 τοτε ας κανει λιγη υπομονη και ας παει σε ενα καθαροαιμο network player με λιγα παραπανω.
Το chromecast audio δεν υπερτερει σε ευκολιες απο ενα wxad-10,η εφαρμογη tune-in δεν θα ελεγα οτι ειναι πλεονεκτημα,μιας και η αντιστοιχη εφαρμογη του yamaha κανει ακριβως τα ιδια.Αντιθετα το foobar μπορει να δει ενα wxad-10 σαν upnp renderer κατι πολυ χρησιμο.Το ιδιο φυσικα και εφαρμογες οπως το bubble upnp.
Καλημερα , tanto δεν ειχα την επιδιωξη να συγκρινω τα δυο , δεν διαβασα να αναφερθηκε και κανεις σε αυτο .
Προσωπικη εκτιμηση ειναι αυτη που εκανα για τιμη εκκινησης ενος dac το οποιο το συγκεκριμενο εχει τις προδιαγραφες να το δουλεψει και με chromecast αλλα και με ενα λαπτοπ υπολογιστη και να εχει το συνδυασμο που θελει .
 

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.614
κουβεντα κανουμε,απλα ενα chromecast audio,μπορει να δωσει καλο ηχο,μονο αν το συνδυασει κανεις με ενα dac (εστω της κατηγοριας των 200-250 ευρω),αλλα απο μονο του (απο την αναλογικη του εξοδο δηλαδη),δεν μπορει να σταθει σε ενα hi-fi συστημα,παρα μονο σαν πηγη σε καποιο συνδυασμο με μινι ηχοσυστημα,φορητο ηχειακι ή ηχεια υπολογιστη.
 

Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Παντως Τασο το chromecast αυτη την στιγμη το εχω σε μια Line αναλογικη στον Yamaha και παιζει αξιοπρεπεστατα,οχι σουπερ ουαουυυυ....αλλα ακουγεται καλα.

Σημερα θα εχω μια καρτα ηχου Behringer UMC 202HD στα χερια μου για δοκιμη με foobar & jriver.
 

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.614
Γιαννη,απο την δικη μου εμπειρια,μονο με Α-Β συγκριση καταλαβαινεις τις διαφορες (ευκολα).Το να ακους κατι μονο του και ειδικα με υλικο απο spotify,net radio δεν ειναι ειναι ευκολο να καταλαβεις διαφορες και κυριως το αν παιζει καλα ή απλα συμπαθητικα. Αν μπορουσες να δανειστεις απο καποιον φιλο εδω,ενα dac θα καταλαβαινες ευκολα ποσο αλλαζει ο ηχος απο την ψηφιακη εξοδο.
 

Μηνύματα
228
Reaction score
162
Κι εγώ πάντως αναφερόμουν στην χρήση του chromecast με ένα dac της τάξης των 100-150€ (καινούριο ή μεταχειρισμένο) ώστε να μπορεί να συγκριθεί οικονομικά με το wxad-10 και φυσικά συνδεδεμένο σε οπτική είσοδο.
 

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.614
dac αυτης της κατηγοριας με οπτικη ψηφιακη εισοδο και οχι απλα usb dac,σιγουρα δεν θα δωσει καλυτερα αποτελεσματα.,ενω θα πρεπει να λαβουμε υποψη και το κοστος για την οτπτικη ινα (εστω κατι προσιτο).Οι συσκευες σε αυτη την κατηγορια τιμης ειναι ελαχιστες,καποιες κινεζιες και τα μικρα μοντελα της pro-ject,δεν μου ερχεται κατι αλλο αυτη τη στιγμη. Μπορει βεβαια καποιος να εχει ενισχυτη με dac (δικαναλο ή πολυκαναλο),αλλα και σε αυτη την περιπτωση μονο αν μιλαμε για καποιο ακριβουτσικο μοντελο ,θα υπαρχει βελτιωση σε σχεση με το wxad-10.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.719
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top