Αγορά DSLR...

Μηνύματα
208
Reaction score
1
Απάντηση: Re: Αγορά DSLR...

Το αν έχει pincushion ή barrel παραμόρφωση ένας φακός θα πρέπει να σε αφήνει αδιάφορο. Όχι μόνο για τη δουλειά που το θες αλλά και γενικότερα.

Και εξηγούμαι.

Στο ΛΙΝΚ βλέπουμε πως υπάρχει λογισμικό με ενσωματωμένη βάση δεδομένων που περιλαμβάνει τις παραμορφώσεις κάθε φακού διαφόρων εταιριών και τις διορθώνει. Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να του δώσεις το φάκελο με τις δεκάδες ή εκατοντάδες φωτογραφίες σου και αυτό αναγνωρίζει από τα EXIF data με ποιο σώμα και στα πόσα χιλιοστά* τραβήχτηκαν. Εφαρμόζει τη διόρθωση και σου αποθηκεύει τις διορθωμένες εικόνες.

Πραγματικά αξιόλογο, αξίζει να του επενδύσετε λίγο χρόνο στην εκμάθηση.

*και ποιο φακό, αλλά μερικές φορές σε ρωτάει.
Πολύ καλό! Και για την περίπτωσή μου είναι αναγκαίο..:615:Thank's!
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.635
Reaction score
30.960
Απάντηση: Re: Αγορά DSLR...

Το αν έχει pincushion ή barrel παραμόρφωση ένας φακός θα πρέπει να σε αφήνει αδιάφορο. Όχι μόνο για τη δουλειά που το θες αλλά και γενικότερα.

Και εξηγούμαι.

Στο ΛΙΝΚ βλέπουμε πως υπάρχει λογισμικό με ενσωματωμένη βάση δεδομένων που περιλαμβάνει τις παραμορφώσεις κάθε φακού διαφόρων εταιριών και τις διορθώνει. Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να του δώσεις το φάκελο με τις δεκάδες ή εκατοντάδες φωτογραφίες σου και αυτό αναγνωρίζει από τα EXIF data με ποιο σώμα και στα πόσα χιλιοστά* τραβήχτηκαν. Εφαρμόζει τη διόρθωση και σου αποθηκεύει τις διορθωμένες εικόνες.

Πραγματικά αξιόλογο, αξίζει να του επενδύσετε λίγο χρόνο στην εκμάθηση.

*και ποιο φακό, αλλά μερικές φορές σε ρωτάει.
Φίλε μου πέρα από την βαρελοειδή παραμόρφωση που ενδέχεται να έχει ένας (υπερ)ευρυγώνιος (ενδέχεται, γιατί υπάρχουν και φακοί πολύ καλά διορθωμένοι), όπως και να έχει θα παραμορφώσει "τραβώντας" τα άκρα και τα σχήματα. Δεν είναι "φυσική" η οπτική του, και εάν σκοπός μας είναι η φυσική απεικόνιση ενός αντικειμένου, πχ για μπροσούρα, δεν είναι και το καταλληλότερο είδος φακού για να επιλέξουμε, ακόμη και εάν διορθώσουμε τις όποιες παραμορφώσεις του, τις όποιες γεωμετρικές παραμορφώσεις εννοώ. Γιατί σε αυτές προφανώς αναφέρεσαι λέγοντας πως δεν πειράζει και να τις έχει.

Για πάρε και φωτογράφισέ μου πχ μια καρέκλα στα 10mm και πες μου, πώς θα καταφέρεις να γεμίσεις το κάδρο με αυτή και παράλληλα να διατηρήσεις μια φυσικότητα στην οπτική. Μοιραία θα την βγάλεις με πολύ τονισμένη προοπτική.
 

Μηνύματα
12.864
Reaction score
10.078
Άλλο θέμα η προοπτική. Δεν το έχει αναφέρει κανένας ως τώρα εκτός από εσένα, δεν φάνηκε να απασχολεί και κανέναν (κακώς όταν μιλάμε για υπερευρυγώνιους). Η παραμόρφωση ενόχλησε, αυτήν έθιξα.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.635
Reaction score
30.960
Απάντηση: Αγορά DSLR...

Δεν είναι μόνο η προοπτική, είναι και η παραμόρφωση στα άκρα, το "τράβηγμα" όπως διευκρίνησα σε αντιδιαστολή με τις γεωμετρικές παραμορφώσεις, στις οποίες μάλλον παρανοώντας με αναφέρθηκες. Για δες για παράδειγμα έναν πολύ καλά διορθωμένο υπερευρυγώνιο, ένα κεφάλι στα άκρα του καρέ πώς στο βγάζει σαν πεπόνι αντί για σφαιρικό. Αυτό δεν είναι γεωμετρική παραμόρφωση, είναι το τράβηγμα του ευρυγωνίου. Ίσα-ίσα μάλιστα όσο πιο πολύ διορθωμένος είναι και η βαρελοειδής τείνει στο μηδέν, τόσο πιο πεπόνια τα βγάζει.
 

Μηνύματα
12.864
Reaction score
10.078
Ναι, κατάλαβα τι λες. Έχω μια τέτοια φωτογραφία, στα 10mm. Έχει και ένα κεφάλι σαν πεπόνι μέσα. Αυτό πιστεύω οφείλεται στην διαφορετική απόσταση του κούτελου από το φακό από ότι το σαγόνι από αυτόν. Έτσι δεν είναι;

Θεωρητικά, αν είχα φωτογραφίσει μια επίπεδη επιφάνεια με τον άξονα του φακού κάθετο σε αυτήν, δε θα είχα αυτό το φαινόμενο.
 

Μηνύματα
208
Reaction score
1
Απάντηση: Αγορά DSLR...

Αύριο θα πάω να παραλάβω την nikon d3100..!!

Μου την είχανε στείλει από 28 Γενάρη και είχε φθάσει στις 2 Φεβρουαρίου αλλά η ελτά δεν αξιώθηκε να μου στείλει ειδοποίηση..ευτυχώς που τους κάλεσα..τεσπα.αυτά...

Ευχαριστώ που με βοηθήσατε!!!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.641
Μηνύματα
2.870.497
Members
37.926
Νεότερο μέλος
Demetriiosk71
Top