Αγορά Streamer

Μηνύματα
56
Reaction score
19
Μέχρι τώρα άκουγα Spotify Premiumμε ακουστικά από το κινητό μου.Αποφάσισα να το περάσω και στο υπόλοιπο σύστημα αποτελούμενο από Sugden Masterclass ,Harbeth 5 .Mπορείτε να μου συστήσετε κάποιο Streamer ,αντίστοιχης ηχητικής αποδόσεως με το υπόλοιπο σύστημά μου και για τα δεδομένα ποιότητος του Spotify Premium και μόνο ; Έτσι ενδεικτικά έβαλα ένα όριο των 500 € και μέσα εκεί βρίσκω το StreamBox S-2 ,τα Denon 730 kai 800 ,όπως και το Υamaha 303 ,aν χρειαστεί όμως μπορώ ν'ανέβω και λίγο παραπάνω ,αν όμως αφορά κάτι πράγματι ηχητικά καλύτερο μέσα πάντα στους περιορισμούς του Spotify .Σας ευχαριστώ προκαταβολικά .
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.606
Reaction score
27.948
Δεν γνωρίζω τα streamers που έβαλες.
Δες όμως και αυτά για είναι κοντά στα χρήματα σου και έχουν εξαιρετικές κριτικές.


https://darko.audio/2016/02/audiophile-grade-streaming-with-the-auralic-aries-mini/
 
Last edited:

Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.799
Reaction score
2.223
Bluesound Node 2i
To software του και η υποστήριξη για την κατηγορία τιμής του, είναι πολύ μπροστά.
 



Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Ανεξαρτήτως τιμής θα κοιτούσα πάντα σε "αναβαθμίσιμη" συσκευή, ένα sbc (ένα rpi) με το κουτί και τα παρελκόμενα. Με αυτόν το τρόπο δεν "παντρεύεσαι" το μηχάνημα, μπορείς να το αναβαθμίζεις όσο προχωρά η τεχνολογία, χρησιμοποιείς το dac σου που επίσης μπορείς να το αναβαθμίζεις κτλ.

Στο δικό σου budget που είναι σχετικά υψηλό μπορείς να κοιτάξεις σε hiend λύσεις rpi όπως αυτές της allo, πχ https://allo.com/sparky-eu/usbridge-signature-player.html η οποία μπορεί να αναβαθμιστεί με το super psu και το spdif transport και να γίνει ultra high end (το κόστος παίζει από 325$ έως 800$).

Γνώμη μου είναι πως το https://allo.com/sparky-eu/digione-player.html με τα 200€ αρκεί για κάθε χρήση (πλην high end φυσικά).
 

Μηνύματα
1.472
Reaction score
1.407
auralic aries mini
 

Μηνύματα
2.458
Reaction score
1.719
εχω ακούσει αυτό:
Έχω πάθει πλάκα, εκεί που νομίζεις ότι τίποτα δε κάνει διαφορά....βάζεις spotify και τρίβεις τα...αυτιά σου!
 

Μηνύματα
13.638
Reaction score
6.602
Αφου το θελεις μονο για spotify ,δεν χρειαζεται να ασχοληθεις με το λειτουργικο συστημα (BlueOs.musicCst,heos κλπ).Θα τρεχεις την εφαρμογη του spotify στο κινητο,ταμπλετα,υπολογιστη και θα βλεπεις το streamer (το οποιο streamer) σαν "available device". Δεν ξερω ποσο εξοικειωμενος εισαι με συσκευες τυπου digione ή αν προτιμας καλυτερα μια κλασσικη συσκευη. Απο αυτα που αναφερθηκαν και μεσα στο οριο που εβαλες, το denon εχει ενα προβαδισμα ηχητικα .Το Marantz ειναι σαφως καλυτερο αλλα κοστιζει αρκετα παραπανω.
 

Ihodomi

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.045
Reaction score
204
Eυχαριστώ για τις απαντήσεις σας .Βλέπω ,οτι το Node δεν είναι ετοιμοπαράδοτο.
Καλησπέρα.Αν σας ενδιαφέρει υπάρχει στο κατάστημά μας ετοιμοπαράδοτο.
 

Μηνύματα
56
Reaction score
19
ευχαριστω ολους σας για τις απαντησεις ,δυστυχως μενω μακρυα απο Αθηνα ,οποτε δεν υπαρχει δυνατοτητα ακροασης κ καθε αποψη ειναι χρησιμη.
 


Μηνύματα
56
Reaction score
19
το cdplayer Sugden 21 fusion εχει ομοαξονικη εισοδο κ μπορει (υποθετω,δεν την εχω χρησιμοποιησει ποτε) να χρησιμοποιηθει σαν dac.
 

Μηνύματα
2.458
Reaction score
1.719
το cdplayer Sugden 21 fusion εχει ομοαξονικη εισοδο κ μπορει (υποθετω,δεν την εχω χρησιμοποιησει ποτε) να χρησιμοποιηθει σαν dac.
με αυτόν ακριβώς τον τρόπο χρησιμοποιώ το adcom gcd750 μου με πολύ καλά αποτελέσματα.
 

Μηνύματα
13.638
Reaction score
6.602
το cdplayer Sugden 21 fusion εχει ομοαξονικη εισοδο κ μπορει (υποθετω,δεν την εχω χρησιμοποιησει ποτε) να χρησιμοποιηθει σαν dac.
αν ειχε οπτικη ψηφιακη εισοδο, θα μπορουσες πολυ απλα και κυριως οικονομικα, να παρεις ενα chromecast audio και να το συνδεσεις με οπτικη ινα στο sudgen. Αλλη πιο προσιτη λυση (απο την αγορα ενος stremaer εννοω),ειναι η αγορα ενος usb dac (εκτος και αν ηδη εχεις,δεν ξερω πως ακουγες απο το κινητο και τα ακουστικα σου) και να στειλεις σημα απο το κινητο σου (αρκει να εχει δυνατοτητα otg). Mπορει να ειναι και καποιο φορητο dac/ενισχυτης ακουστικων και να κανεις και αλλα πραγματα με αυτο.
Παντως και κανονικο streamer αν παρεις,δοκιμασε να το συνδεσεις ψηφιακα με το sudgen......κατι μου λεει πως θα ακουσεις καλυτερο ηχο σε συγκριση με την αναλογικη εξοδο των μεχρι τωρα προταθεντων συσκευων.
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.552
Reaction score
37.802
ουελ ολ ραιτ...
...εφοσων εχει καποιος συνδεσει το πισι ή το λαπτοπ (μεσω καποιου dac) με το συστημα μπορει να ελεγχει το σποτιφαι με το κινητο, χωρις καποια ξεχωριστη συσκευη streamer.
.. αμφιβολο δε, αν η υπαρξη καποιου streamer βελτιωνει το τελικο αποτελεσμα - σε σχεση με τον υπολογιστη.
Καθοριστικος παραγοντας αγορας μιας τετοιας συσκευης, βρισκω οτι ειναι η ευκολια χρησης και το Interface, παρα τα οποια χαρακτηριστηκα του.
 
Last edited:

Μηνύματα
2.458
Reaction score
1.719
ουελ ολ ραιτ...
...εφοσων εχει καποιος συνδεσει το πισι ή το λαπτοπ (μεσω καποιου dac) με το συστημα μπορει να ελεγχει το σποτιφαι με το κινητο, χωρις καποια ξεχωριστη συσκευη streamer.
.. αμφιβολο δε, αν η υπαρξη καποιου streamer βελτιωνει το τελικο αποτελεσμα - σε σχεση με τον υπολογιστη.
Καθοριστικος παραγοντας αγορας μιας τετοιας συσκευης, βρισκω οτι ειναι η ευκολια χρησης και το Interface, παρα τα οποια χαρακτηριστηκα του.
κι εγώ έτσι νόμιζα...
 

Μηνύματα
13.638
Reaction score
6.602
Δεν έχουν όμως όλοι υπολογιστη δίπλα στο συστημα τους, άλλοι δεν θέλουν υπολογιστή δίπλα στο συστημα,άλλοι δεν θέλουν να ανοίγουν υπολογιστη για να ακούσουν λίγη μουσικουλα και φυσικά ενα dac (σχετικά καλό) δεν κοστίζει και τόσο πιο λιγα απο τα προαναφερθέντα streamers.......Το μειονέκτημα του spotify, σε ενα συνδυασμό usb dac+pc/laptop ,είναι οτι δεν έχει τη δυνατότητα usb audio management,για να μπορεσεις να βελτιώσεις τον ήχο κλπ.
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
εχω ακούσει αυτό:
Έχω πάθει πλάκα, εκεί που νομίζεις ότι τίποτα δε κάνει διαφορά....βάζεις spotify και τρίβεις τα...αυτιά σου!
με μπαταριες το ακουσες;
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.603
Μηνύματα
2.865.608
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top