Αγορά Subwoofer 600€

Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
Καλησπέρα ,
προτάσεις για αγορά subwoofer.
Χώρος : σαλόνι στο πίσω μέρος κουζίνα μαζί με διαδρόμους κτλ. σύνολο 33 m2 , θέση ακρόασης 3-3.20μ
Budget : 600 €
Έχω στο μυαλό μου τα παρακάτω .
1) ΧΤΖ 12.17 Edge 590 + μεταφορικά (περιμένω απάντηση στο mail)
2) klipsch r115 sw 598 + περίπου 20 ευρώ μεταφορικά από electrowelt 24
3) SVS pb 1000 500 ευρώ μεταχειρισμένο

Με ανησυχούν οι πάρα πολλές αναφορές προβλήματος στον ενισχυτή του Klipsch, επίσης με ανησυχούν οι αναφορές για port noise στο xtz , το SVS φαίνεται πιο αξιόπιστο απ' όλα αλλά μοιάζει μικρό σε σύγκριση με τα υπόλοιπα για το χώρο μου .
Ακούω προτάσεις , επαναλαμβάνω τα χρήματα που διαθέτω είναι 600 + μεταφορικά.
 


gid

Μηνύματα
7.316
Reaction score
8.540
Θα σεβαστώ το όριο που έθεσες στα 600Ε και θα σε στρέψω στα δύο πρώτα εδώ. Πιστεύω πως θα καλύψουν καλά το χώρο σου μέχρι να είσαι έτοιμος να πάρεις κι ένα δεύτερο.
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Τα συγκεκριμένα Klispch είχαν/έχουν θέμα με το amp plate και μετα από κάνα χρόνο ψοφάνε, μείνε μακριά, αν θες τη γνώμη μου.
Η αναφορές περί αυτού στα διάφορα fora πάρα πολλές.

Τα μεταφορικά του xtz είναι 64€ και η τιμή του για 12" είναι VFM χωρίς αντίπαλο.
Προσωπικά, port noise δεν έχω ακούσει και συνήθως βλέπω ταινίες από -18 εως - 15.

Το svs είναι εξαιρετικό αλλά 10".
 
Last edited:


Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Πρέπει και τα ηχεία να είναι ανάλογα
π.χ αν είναι με τίποτις 12άρια woofer τι να σου κάνει ένα 10άρι sub
Ποιά έχεις;
 


Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
udget : 600 €
Η κύρια χρήση του sub θα γίνετε για ακρόαση μουσικής ή ταινιών;;
ταινιών
Πρέπει και τα ηχεία να είναι ανάλογα
π.χ αν είναι με τίποτις 12άρια woofer τι να σου κάνει ένα 10άρι sub
Ποιά έχεις;
Δεν έχω 12αρια , τα taga harmony tav-506 v.2 μπροστά και τα taga harmony 616s πίσω. Σιγά σιγά θα αλλαχτούν όλα με ποιοτικότερα κομμάτια.
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Και το svs μια χαρά σου κάνει.
Τσίμπα αυτό με τα 500 και παιρνεις κι άλλο ένα αργότερα με 599 και είσαι κούκλος.
 

Μηνύματα
504
Reaction score
228
Εγω το 10.17 edge πηρα πριν λιγους μηνες και ειμαι ευχαριστημενος με αυτό που ακούω. Πολύ μπάσο ακομα και στο μεγάλο δωμάτιο που το δοκιμασα (περιπου 35 τμ) με το διακόπτη έντασης στο παρά τέταρτο. Τωρα που ειδα, με αφορμη το post σου οτι το εχει 490, ακομα πιο χαμηλα δηλ. απο την προσφορα BF που το ειχα πάρει εγω, σκεφτομαι να χτυπήσω ακόμα 1.

*Χρήση σε μουσική
 

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Το svs έχει και 5 χρόνια εγγύηση.
Κάνε και κάνα παζάρι για καινούργιο, έχω την εντύπωση ότι τώρα τους παίρνει να κάνουν
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Εγώ θα πήγαινα για το klipsch λόγω output που είναι συγκρίσιμο με το pb2000. Απλά θα το επερνα από Ελλάδα αν το έβρισκα σε παραπλήσια τιμή για να έχω την εγγύηση.
 

Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
Η παραγγελία έγινε ΧΤΖ 12.17 edge στα 670 ευρώ σύνολο , περιμένω πως και πως να έρθει. Ξέρω ότι θα αργήσει άρα είμαι ήρεμος ακόμα !
 


Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
590 + 64 shipping cost +16 shipping tax λέει η απόδειξη .
Η αλήθεια είναι ότι βγήκαν περισσότερα απ΄ότι περίμενα αλλά όχι τόσα ώστε να κάνω πίσω.
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
590 + 64 shipping cost +16 shipping tax λέει η απόδειξη .
Η αλήθεια είναι ότι βγήκαν περισσότερα απ΄ότι περίμενα αλλά όχι τόσα ώστε να κάνω πίσω.
:o
Και να φανταστείς το καλοκαίρι είχαν τα έξοδα αποστολής 40 ευρώ!!
 
Last edited:

Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
:o
Και να φανταστείς το καλοκαίρι είχαν τα έξοδα αποστολής 30 ευρώ!!
Πριν ολοκληρωθεί η παραγγελία μου έκανε ξεκάθαρο ποσα θα ήταν το τελικό ποσό. Έγραφε ακριβώς ότι έγραψα. Επίσης στο mail που έστειλα για να ρωτήσω τα μεταφορικά η απάντηση που πήρα από καποιον Mario Frennelid ήταν θα τα δεις στο checkout όταν με το καλό κάνεις τη παραγγελία. Να στείλω λέτε mail να παραπονεθώ ότι ήταν πολλά?
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Ο Νέμεσις λέει έξοδα αποστολής 40 ευρώ, γιατί στο quote γράφει 30;; :bigboss:
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Πριν ολοκληρωθεί η παραγγελία μου έκανε ξεκάθαρο ποσα θα ήταν το τελικό ποσό. Έγραφε ακριβώς ότι έγραψα. Επίσης στο mail που έστειλα για να ρωτήσω τα μεταφορικά η απάντηση που πήρα από καποιον Mario Frennelid ήταν θα τα δεις στο checkout όταν με το καλό κάνεις τη παραγγελία. Να στείλω λέτε mail να παραπονεθώ ότι ήταν πολλά?
Όχι, δυστυχώς είναι σωστά, είδα την τελευταία απόδειξη τη δική μου.
Κράτα το mail αφού ο Mario είναι φοβερά εξυπηρετικός σε ότι χρειαστείς
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.121
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top