Αγορά Subwoofer

Μηνύματα
9
Reaction score
1
Καλημέρα και Καλή Χρονιά να έχουμε. Έχω έναν Yamaha AX 496 και ηχεία Dali Spektor 2. Σκέφτομαι να βάλω και ένα subwoofer, για να γεμίσει ο χώρος μου. Ο χώρος είναι περίπου 12 - 15 τ.μ. Μπορείτε να μου προτείνεται κάποιο subwoofer ?
 


Μηνύματα
9
Reaction score
1
Για ένα sub λέω. Το ποσό που διαθέτω είναι μέχρι 300 ευρώ. Για ακρόαση μουσικής το θέλω περισσότερο.
 


Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.847
Σε αυτά τα λεφτά ένα αξιοπρεπές σαμπάκι είναι το Yamaha NS-SW200 και με 50 ευρώ παραπάνω παίρνεις το 300.
 
Last edited:

gid

Μηνύματα
7.316
Reaction score
8.540
Καλημέρα το ποσό που θέλεις να διαθέσεις ?
Ένα η το δεύτερο είναι απαγορευτικό.
Με ένα προσεκτικά τοποθετημενο σαμπ θα δεις μεγάλη βελτίωση στις χαμηλές. Αργότερα και εφόσον θες να πετύχεις το "απόλυτο" μπορείς να προσθέσεις και ένα όμοιο δεύτερο.

Στα 300Ε καλύτερα να κοιτάξεις στα μεταχειρισμένα, θα έλεγα. Νομίζω και τώρα υπάρχουν ευκαιρίες στις αγγελίες.
 




Μηνύματα
9
Reaction score
1
Καλημέρα. Τελικά πήρα την απόφαση να πουλήσω τα Dali και να πάρω τα Elac Debut b6.2 ή εάν έχετε να μου προτείνεται κάποιο άλλο ηχείο και κατά το Πάσχα που θα έχω μαζέψει κάποια λεφτά, θα αγοράσω και sub. Πως σας φαίνεται ?
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.449
Reaction score
5.549
Μπάτζετ για τα ηχεία ? Καλά είναι τα Debut αλλά παίζει ρόλο και οι απαιτήσεις του χρήστη, δεν είναι και ηχείο που λες "εδώ τελειώσαμε μάστορα". Επίσης μην κοιτάς μόνο τον εξοπλισμό σου, αλλά το κυριότερο, την θέση του στον χώρο και την θέση ακρόασης σου, καθώς και την όποια ακουστική φροντίδα μπορείς να κάνεις στον χώρο (το λιγότερο π.χ. να πάρεις την θέση ακρόασης τουλ. 50-60cm από τον πίσω τοίχο, να μην βάλεις στο κέντρο του χώρου την θέση ακρόασης, να φτιάξεις ένα ισόπλευρο τρίγωνο μεταξύ εσένα και των ηχείων, χοντρές κουρτίνες στα όποια παράθυρα, κλπ)
Sub βάζεις και δίχως High Level με "πατέντα" ( voltage divider στο καλώδιο ).
Sub παίρνεις στα οικονομικά εφόσον λες για μουσική π.χ. το Presonus Temblor T8 και στο μέλλον προσθέτεις και ένα ίδιο δεύτερο, ή ανεβαίνεις κατηγορία με λίγα χρήματα παραπάνω σε μεταχειρισμένο με λίγη αναζήτηση και υπομονή.
 


Μηνύματα
9
Reaction score
1
Μπάτζετ για τα ηχεία ? Καλά είναι τα Debut αλλά παίζει ρόλο και οι απαιτήσεις του χρήστη, δεν είναι και ηχείο που λες "εδώ τελειώσαμε μάστορα". Επίσης μην κοιτάς μόνο τον εξοπλισμό σου, αλλά το κυριότερο, την θέση του στον χώρο και την θέση ακρόασης σου, καθώς και την όποια ακουστική φροντίδα μπορείς να κάνεις στον χώρο (το λιγότερο π.χ. να πάρεις την θέση ακρόασης τουλ. 50-60cm από τον πίσω τοίχο, να μην βάλεις στο κέντρο του χώρου την θέση ακρόασης, να φτιάξεις ένα ισόπλευρο τρίγωνο μεταξύ εσένα και των ηχείων, χοντρές κουρτίνες στα όποια παράθυρα, κλπ)
Sub βάζεις και δίχως High Level με "πατέντα" ( voltage divider στο καλώδιο ).
Sub παίρνεις στα οικονομικά εφόσον λες για μουσική π.χ. το Presonus Temblor T8 και στο μέλλον προσθέτεις και ένα ίδιο δεύτερο, ή ανεβαίνεις κατηγορία με λίγα χρήματα παραπάνω σε μεταχειρισμένο με λίγη αναζήτηση και υπομονή.

To max που μπορώ να δώσω για ηχεία ( αφού πουλήσω τα προηγούμενα) είναι 500 ευρώ.
Τα ηχεία θα έχουν απόσταση μεταξύ τους 2μ και εγώ από τα ηχεία περίπου στα 2μ. Τα ηχεία θα έχουν απόσταση από τον πίσω τοίχο περίπου 50 - 60 εκατοστά.
Θα προτεινα να πας πρωτα στην αγορα σαμπ (ς!):)
Έχω βρεί το Focal SW700s στα 250 ευρώ. Αξίζει?
 
Last edited:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • rose.athens
    Not in the mood Mod

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.087
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top