Αγορά USB DAC

Μηνύματα
54
Reaction score
22
Αγαπητοί φίλοι,
Θέλω να αγοράσω από την Ελλάδα ένα φτηνό USB DAC για να συνδέσω το laptop με το στερεοφωνικό μου. Τα αρχεία μου είναι flac, mp3 και iTunes. To σύστημά μου αποτελείται από προ - τελικό Musical Fidelity A3.2cr και ηχεία Quad 11L.
Σκέφτομαι τα ifi Zen Dac και Cambridge DacMagic 100.

Θέλω τις απόψεις σας, έχετε να προτείνετε κάτι άλλο;

Ευχαριστώ.
 



Μηνύματα
54
Reaction score
22
Όσο κάνουν τα αναφερόμενα: γύρω στα €200.
Και το κυριότερο ένα μηχάνημα plug 'n' play καθότι άσχετος!!!

Ευχαριστώ
Για να είμαι ακριβής: Θέλω DAC με είσοδο USB. Όχι Dragonfly κλπ.
 

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.612
Αγαπητοί φίλοι,
Θέλω να αγοράσω από την Ελλάδα ένα φτηνό USB DAC για να συνδέσω το laptop με το στερεοφωνικό μου. Τα αρχεία μου είναι flac, mp3 και iTunes. To σύστημά μου αποτελείται από προ - τελικό Musical Fidelity A3.2cr και ηχεία Quad 11L.
Σκέφτομαι τα ifi Zen Dac και Cambridge DacMagic 100.

Θέλω τις απόψεις σας, έχετε να προτείνετε κάτι άλλο;

Ευχαριστώ.
Το ifi zen dac,ειναι φρεσκο ,ενω το cambridge audio ειναι μοντελο 8 ετων και αυτο για τα dac θεωρειται μεγαλο διαστημα. Αν δεν προκειται να χρειαστεις και αλλες ψηφιακες εισοδους ,δηλαδη coaxial ή οπτικη ,για αλλες συσκευες,τοτε το ifi ειναι μια ασφαλης επιλογη,αλλα τα συνοδα μηχανηματα (ενισχυτικα και ηχεια),αξιζουν κατι καλυτερο. Θελεις να ειναι και ενισχυτης ακουστικων? Αν ναι, τοτε μαλλον το ifi ειναι μονοδρομος (στα χρηματα αυτα και για αγορα απο Ελλαδα).Αν δεν χρειαζεσαι ενισχυτη ακουστικων, τοτε κοιτα και το schiit modi 3 . Απο την στιγμη που εχεις αποκλεισει τις δικτυακες αγορες και εχεις αυτο το οικονομικο οριο,δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο.
 

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.612
Και το κυριότερο ένα μηχάνημα plug 'n' play καθότι άσχετος!!!

κανενα δεν ειναι ετσι και τα δυο θελουν να κατεβασεις drivers για να τα αξιοποιησεις πληρως.
 

Μηνύματα
54
Reaction score
22
κανενα δεν ειναι ετσι και τα δυο θελουν να κατεβασεις drivers για να τα αξιοποιησεις πληρως.
Καλημέρα και σε ευχαριστώ πολύ για τις παρατηρήσεις σου.
Το modi 3 το είδα και εγώ, όμως έχει περίεργη είσοδο USB και εγώ έχω ήδη καλώδιο Α-Β (χρησιμοποιούσα το Wadia 121 αλλά χάλασε). Όχι ενισχυτή ακουστικών δεν θέλω και ένα driver ελπίζω να μπορώ να εγκαταστήσω!!! Άρα πάω μάλλον για ifi.
 

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.612
Καλημέρα και σε ευχαριστώ πολύ για τις παρατηρήσεις σου.
Το modi 3 το είδα και εγώ, όμως έχει περίεργη είσοδο USB και εγώ έχω ήδη καλώδιο Α-Β (χρησιμοποιούσα το Wadia 121 αλλά χάλασε). Όχι ενισχυτή ακουστικών δεν θέλω και ένα driver ελπίζω να μπορώ να εγκαταστήσω!!! Άρα πάω μάλλον για ifi.
και με το ifi zen ,παλι θα σου μεινει το καλωδιο usb A-B,γιατι αυτο εχει θυρα usb 3,βεβαια ερχεται με το αντιστοιχο καλωδιο,αν και μικρο σε μηκος και οχι κατι ιδιαιτερο ποιοτικα (αλλα το ποσο μετρα το καλωδιο usb ειναι αλλη ιστορια). Αρα δεν εχεις λογο να απορριψεις το schiit modi 3 για αυτον τον λογο.
 

Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.810
Reaction score
2.225
To ifi ZEN DAC λειτουργεί κανονικά με καλώδιο USB 2.0 A -B.


Επίσης αναβαθμιζεται ηχητικά, αρκετά, με εξωτερικο τροφοδοτικό iPower 5V ή iPower X
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.482
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top