Αγορές απο Κίνα

Μηνύματα
6.905
Reaction score
5.783
Τέλος οι παραγγελίες από Κίνα.
Έξοδα εκτελωνισμου 15€ για όλα τα δέματα αξίας μέχρι 150€.

85032288_10158112809767072_4705999097906069504_n.jpg
 

Attachments


Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.358
Τι γίνεται μ αυτό ρε αγόρι;
Το ανάρτησε και ο Διονύσης και δεν μπορώ να βγάλω άκρη.....
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Αμάν....
Άραγε όταν λέει π.χ. "Έξοδα εκτελωνισμου 15€ για όλα τα δέματα αξίας μέχρι 150€" εννοεί τελική τιμή ή προσθέτουμε ΦΠΑ, έξοδα εκτελωνιστή και δεν ξέρω τι άλλο;...
 

Μηνύματα
14.872
Reaction score
20.419
Προσθέτεις.
Αυτά είναι μόνο τα έξοδα , θέλεις και φόρους (ΦΠΑ)
Εκτός αν βγει ελεύθερο οπότε πληρώνεις μόνο 3 ευρώ
 

Μηνύματα
7.237
Reaction score
11.774
Ναι, αλλά λέει ότι τα νέα ειδικά τέλη εμπεριέχουν ΦΠΑ 24%. Τώρα, αν ακόμα και μηδενικης αξίας αν είναι το πακέτο παίρνει καπέλο 15€, αναρωτιέμαι πως θα βγει τελωνειακώς ελεύθερο για να πληρώσει κανείς μόνο 3.
 



jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Εγώ παρέλαβα εχθές ένα δέμα από Κίνα και είχε το πράσινο αυτοκόλλητο. Μηδενικό κόστος. Αν τα παραπάνω γίνουν κανόνας δεν αξίζει τον κόπο να φέρεις τίποτα από Ανατολή πια. Το κακό είναι ότι μερικά πράγματα, ειδικά Ηλεκτρονικά ανατλλακτικά, δεν τα βρίσκεις στην Ευρώπη οπότε αναγκαστικά θα πας εκεί. Δεν θα συμφέρει να επισκευάσουμε τίποτα...
Ρε δεν ντρεπόμαστε! Κωλοχώρα του κερατά! Ρε να μην πάρει κανείς και να βάλουμε τα δέματα στον κώλο τους! Βαρέθηκα πια, δεν αντέχω άλλο. Αν μπορούσα θα έφευγα από αυτή την χώρα.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.118
Reaction score
30.063
Τα παραπάνω δεν αναιρούν το καθεστώς των τελωνειακώς ελεύθερων (εμπορικά έως 22 ευρώ, μη εμπορικά έως 45).
Προσέξατε το όριο των 150; Είναι το όριο μέχρι το οποίο πληρώνεται μόνο ΦΠΑ, όχι δασμοί. Άρα καταλαβαίνω ότι πρόκειται απλώς για αναπροσαρμογή τελών. Δλδ σε πράγματα μέχρι 150 ευρώ, πληρώνεις ΦΠΑ + 15 ευρώ αντί για 12. Το 3ευρω νομιζω ίσχυε και πριν.
 

Μηνύματα
6.905
Reaction score
5.783
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.416
Reaction score
27.701
Τα παραπάνω δεν αναιρούν το καθεστώς των τελωνειακώς ελεύθερων (εμπορικά έως 22 ευρώ, μη εμπορικά έως 45).
Προσέξατε το όριο των 150; Είναι το όριο μέχρι το οποίο πληρώνεται μόνο ΦΠΑ, όχι δασμοί. Άρα καταλαβαίνω ότι πρόκειται απλώς για αναπροσαρμογή τελών. Δλδ σε πράγματα μέχρι 150 ευρώ, πληρώνεις ΦΠΑ + 15 ευρώ αντί για 12. Το 3ευρω νομιζω ίσχυε και πριν.
Από που προκύπτει αυτό;
Ο έγγραφο λέει καθαρά ότι όλα τα ελεύθερα τελωνείου θα πληρώνουν 15€.

Απο την άλλη επειδή εχθές άκουγα τον Πιερακάκη, τα EΛΤΑ ετσι όπως τα παρέδωσε ο Τσίπρας μπαίνουν μέσα 6.000.000€ το μήνα ενώ τα παρέλαβε με ταμειακά διαθέσιμα κάποια εκατομμύρια Euro. Θα γίνει λέει ότι χρειαστεί για να μην κλείσουν ή πουληθούν.

Οπότε, με τις υγείες μας.
 

Μηνύματα
14.872
Reaction score
20.419
εγω πλεον απο κινα οτι θελω το μαζευω στην φιλαρα μου τον sam και οταν περασω απο κει (η κανας αλλος) τα μαζευω και τα φερνω βαλιτσα
ετσι και αλλιως πιο γρηγορα ερχονται ετσι
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.118
Reaction score
30.063
Σαν να έχεις δίκιο.... γιατί στο 2ο έγγραφο λέει "από 0 έως 150". Για τα τελωνειακώς ελεύθερα όμως υπάρχει το τέλος 3 ευρώ. Τι ισχύει;
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
εγω πλεον απο κινα οτι θελω το μαζευω στην φιλαρα μου τον sam και οταν περασω απο κει (η κανας αλλος) τα μαζευω και τα φερνω βαλιτσα
ετσι και αλλιως πιο γρηγορα ερχονται ετσι
Υπάρχει περίπτωση να χωρέσουν στη βαλίτσα ένα σετάκι ζάντες Volk 17"? Όχι για μένα για ένα φίλο μου ρωτάω :rolleyes:
:laugh::laugh::laugh:
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Αν διαβάσετε την εγκύκλιο, λέει ότι επιβάλεται το τέλος για τα έξοδα που κάνει το τελωνείο να τα ελέγξει και ακόμα και αν χαρακτηριστούν ελεύθερα, θέλουν τα 15 Ευρώ για τους υπάλληλους που τα έλεγξαν. Έτσι το καταλαβαίνω εγώ. Στην τρίτη σελίδα λέει ότι αντικείμενα τελωνειακώς ελεύθερα με τον χαρακτηρισμό C.E και R θα έχουν κόστος 3 Ευρώ. Τι είναι αυτές οι κατηγορίες;
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.416
Reaction score
27.701
Άλλο χρεώσεις τελωνείου και άλλο χρεώσεις ΕΛΤΑ.

Θεωρώ ότι εκεί έχουμε μπερδευτεί.
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Απο την άλλη επειδή εχθές άκουγα τον Πιερακάκη, τα EΛΤΑ ετσι όπως τα παρέδωσε ο Τσίπρας μπαίνουν μέσα 6.000.000€ το μήνα ενώ τα παρέλαβε με ταμειακά διαθέσιμα κάποια εκατομμύρια Euro. Θα γίνει λέει ότι χρειαστεί για να μην κλείσουν ή πουληθούν.

Οπότε, με τις υγείες μας.
Απορώ πως τα έχουν καταφέρει να μπαίνουν μέσα τα ΕΛΤΑ έχοντας τόσο ακριβά τέλη, αν συγκρίνετε ας πούμε τις χρεώσεις των Deutsche Post (DHL) με τις χρεώσεις των ΕΛΤΑ για αποστολές στο εξωτερικό θα δείτε ότι μιλάμε για τεράστιες διαφορές.
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Απορώ πως τα έχουν καταφέρει να μπαίνουν μέσα τα ΕΛΤΑ έχοντας τόσο ακριβά τέλη, αν συγκρίνετε ας πούμε τις χρεώσεις των Deutsche Post (DHL) με τις χρεώσεις των ΕΛΤΑ για αποστολές στο εξωτερικό θα δείτε ότι μιλάμε για τεράστιες διαφορές.
Συστημένο, ασφαλισμένο iMac 32" σε μια τεράστια κούτα γεμάτη φελιζόλ, κόστισε από Ελλάδα για Γερμανία περίπου 95Ε συστημένο και ασφαλισμένο. Ένας ενισχυτής αυτοκινήτου (NOS λαμπάτος Helix) από Γερμανία Ελλάδα απλό ανασφάλιστο περίπου 40Ε, το χάσανε το ψάχναμε κανά μήνα, ευτυχώς εμφανίστηκε στα ΕΛΤΑ μόνο του και πήγα και το πήρα.
Προσωπικά διαφωνώ με το παραπάνω βάσει εμπειρίας.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Αγοραζω συχνα απο Κινα ebay-διαφορα μπιχλιμπιδια μεχρι και cd.Αν εχω νεα περι του θεματος χρεωσεων θα σας ενημερωσω.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.320
Μηνύματα
2.858.437
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top