Αγορές απο Κίνα

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.628
Reaction score
83.106
Το περίεργο δεν είναι το έξτρα χαράτσι αλλά το πώς δεν το είχαν βάλει νωρίτερα.

Καθημερινά έρχονται από την Ασία αμέτρητα δέματα με αξία κάτω του ορίου φορολόγησης. Ένα μεγάλο ποσοστό εξ αυτών είναι με ψεύτικη χαμηλή τιμή από τους Κινέζους, είτε μετά από συνεννόηση με τον αγοραστή, είτε αυτοβούλως.
Αυτό σημαίνει πολλές έξτρα εργατοώρες διαχείρισης από τα φαληρημένα ΕΛΤΑ και διαφυγόντα έσοδα για το κράτος.

Το ξέρω, είχαμε συνηθίσει μία "γκρίζα" κατάσταση και μας ξεβολεύει κάθε αλλαγή που επιφέρει οικονομικό κόστος. Το κράτος ποτέ δεν πρόκειται να μείνει απέξω σε χρηματικές συναλλαγές που ελέγχονται σχετικά εύκολα και "μεταφράζονται" σε εκατομμύρια ευρώ. Ακίνητα, αυτοκίνητα, πάσης φύσεως αγορές κλπ.

Η επιλεκτική σύγκριση με "καλύτερα" κράτη στον τομέα των ταχυδρομείων δεν λέει απολύτως τίποτα. Τα πιο ανεπτυγμένα από αυτά προσφέρουν καλύτερο επίπεδο υπηρεσιών και τιμών σε κάποιους τομείς. Κι αυτό επειδή είναι ανεπτυγμένα και μπορούν. Δεν ξέρω κατά πόσο θα ανεχόταν ο μέσος Έλληνας τις υπόλοιπες προϋποθέσεις καλής λειτουργίας των κρατών αυτών, που πάνε πακέτο με τα ευχάριστα... :)

Η άλλη σύγκριση με την ποικιλία και τις τιμές της ελληνικής αγοράς είναι πάλι άστοχη. Λογικό είναι να μην μπορεί ο έμπορος με τα έξοδα που έχει να ανταγωνιστεί την τιμή του Κινέζου. Για αρκετά χρόνια ο αγοραστής έλεγε "Σιγά μην το πάρω από δω που έχει ακριβά, θα το παραγγείλω από τον ... 華語." Οπότε η ελληνική αγορά σταμάτησε να επενδύει σε αυτήν την κατηγορία προϊόντων και μειώθηκε περαιτέρω η όποια διάθεση υπήρχε. Τώρα που στρίμωξαν τα πράγματα λέμε ότι στην Ελλάδα δεν βρίσκουμε αυτό που θέλουμε.

Τα λεφτά που χρειάζονται τα ΕΛΤΑ όσο ανήκουν στο Δημόσιο θα δοθούν ούτως ή άλλως από εμάς.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.112
Reaction score
30.056
Το περίεργο δεν είναι το έξτρα χαράτσι αλλά το πώς δεν το είχαν βάλει νωρίτερα.

Καθημερινά έρχονται από την Ασία αμέτρητα δέματα με αξία κάτω του ορίου φορολόγησης. Ένα μεγάλο ποσοστό εξ αυτών είναι με ψεύτικη χαμηλή τιμή από τους Κινέζους, είτε μετά από συνεννόηση με τον αγοραστή, είτε αυτοβούλως.
Αυτό σημαίνει πολλές έξτρα εργατοώρες διαχείρισης από τα φαληρημένα ΕΛΤΑ και διαφυγόντα έσοδα για το κράτος.

Και αντί να επιβάλουμε ένα καλό πρόστιμο (πέραν των τελών και δασμών) στις ανακριβείς δηλώσεις CN22, θεωρείς καλύτερο να επιβάλεται φλατ ταρίφα ανώτερη μερικές φορές και από την αξία του εμπορεύματος;
Η αλήθεια είναι ότι έχει παραγίνει το κακό με τους Κινέζους που δηλώνουν, χωρίς μάλιστα καν να το ζητήσεις, gift ή εξευτελιστικά χαμηλή αξία ακόμη και στα ούτως ή άλλως τελωνειακώς ελεύθερα (πχ σε 4-5 πακέτα, όλα κάτω του ορίου των 22 ευρώ, που μου ήρθαν το τελευταίο δίμηνο, όλα είχαν δηλωμένη από λίγο έως σαφώς μικρότερη αξία σε σχέση με την παραγματική τους, χωρίς κανένα λόγο!). Αλλά έτσι θα το αντιμετωπίσουμε; Σε ένα άλλο προϊόν, του 60ευρου, προτίμησα να το πάρω με βελγικό ταχυδρομείο, από τον ίδιο πωλητή που παρέχει αντί ενός αντιτίμου την επιλογή αυτή (προφανώς τα εκτελωνίζει εκεί). Μου ήρθε σε τρεις εβδομάδες, σε σχέση με τους 1,5-2 μήνες που θα έκανε εάν περνούσε από εδώ.

Και αυτό εννοείται θα κάνω στο εξής για ό,τι (και δεν ψωνίζω συχνά) χρειαστώ από άπω ανατολή. Η ανταγωνιστική υπηρεσία που λέγαμε.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλησπέρα σε όλους

Επειδή εργάζομαι στην πληροφορική και συνεργαζόμαστε με πολλούς κατασκευαστές σας ενημερώνω ότι ήδη μας έχουν ενημερώσει για καθυστερήσεις παραλαβών απο Κινα λόγω κορωναϊου. Ρε τι σου κάνει η Κίνα, τι να τον κάνεις ένα παγκόσμιο πόλεμο. Αν η Κίνα σταματήσει τις εξαγωγές αντε γειά.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.628
Reaction score
83.106
Και αντί να επιβάλουμε ένα καλό πρόστιμο (πέραν των τελών και δασμών) στις ανακριβείς δηλώσεις CN22, θεωρείς καλύτερο να επιβάλεται φλατ ταρίφα ανώτερη μερικές φορές και από την αξία του εμπορεύματος;
Είναι ο πιο εύκολος τρόπος. Θα μειωθούν κατά πολύ όλες οι εισαγωγές και όσες μείνουν θα είναι επί πληρωμή. Άρα κέρδος σε χρόνο και χρήμα.

Σε αυτά τα θέματα δεν υπάρχει σωστό ή ηθικό. Το Κράτος πάντα θα επιλέγει τον εύκολο τρόπο.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.112
Reaction score
30.056
Δλδ εσύ βλέπεις εσκεμμένη ενέργεια να γίνουν ασύμφοροι για τα τελωνειακώς ελεύθερα μικροδέματα. Οκ
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
.... εξαρταται (για μενα) αν ειναι ιδιωτης ή επιχειρηση και κατα δευτερων το προιον (αξια, αναγκαιοτητα, συχνοτητα , ποσοτητα) που εισαγεται.
Δεν εχω καποιο προσωπικο παραδειγμα, δεν παει καπου το μυαλο μου, ακομα και καποιο προιον που φτανει στα χερια μου απο αλλου, ακομα και αν ενα μερος του παραγεται στη κινα.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
και η dhl κρατικα ταχυδρομεια ηταν και πλεον ειναι απο τις μεγαλυτερες εταιριες logistics διεθνως.
Και η μοναδική εταιρία με δικά της τελωνεία στα αεροδρόμια παγκοσμίως.
Οτι δεν φέρνουν άλλες εταιρίες, θα στο φέρει η DHL με το ανάλογο κόστος.
Μου έχει τύχη να πρέπει να μου στείλουν αντικείμενο που καμιά εταιρία δεν το αναλάμβανε από Ρωσία, και το έφερε η DHL.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.628
Reaction score
83.106
Δλδ εσύ βλέπεις εσκεμμένη ενέργεια να γίνουν ασύμφοροι για τα τελωνειακώς ελεύθερα μικροδέματα. Οκ
Όταν σκέφτομαι για τις πιθανές κινήσεις του ελληνικού κράτους πρέπει να μπω σε "κουτοπόνηρο" mode. Όπως μας έχει συνηθίσει δηλαδή.
 




Μηνύματα
760
Reaction score
949
Καινουριο τώρα,για αποστολή από 3η χώρα που μου ζήτησαν το αποδεικτικό πληρωμής ,τους το στέλνω κ εννοείτε είχε 0 έξοδα αποστολής.Αξια δέματος $25.Και τι μου λένε??Η αξία του δέματος είναι $25 κ τα μεταφορικά αλλά $75 άρα σας το κοστολογουμε κ εκτελωνιζουμε με $100.Μα τους λέω όπως φενεται κ απτό αποδεικτικό πληρωμής εγώ πλήρωσα $25.Το ότι αυτοί έχουν τρόπο να πληρώνουν μηδαμηνα μεταφορικά ,γιατί πρέπει να επιβαρύνει εμένα??Μου κάνει η αξία πάει βάση της δηλωμένης + τα μεταφορικά....
Μα τα μεταφορικά είναι 0 της λέω...Δεν πλήρωσα κάτι...Θέλετε να το εκτελωνισουμε με $100 μου κανει η' να φέρεται δικό σας εκτελωνιστή (ξέρει ότι η διεύθυνση είναι επαρχία οπότε δεν μπορώ να πάω από εκεί να εκτελωνισω μόνος μου).
Τι είναι αυτό το νταβατζιλικι ρε παιδιά??Αυτό τώρα δεν είναι παραβίαση νόμου?Αφού τα μεταφορικά βάση αποδεικτικού πληρωμής δεν καλύφθηκαν από εμένα,γτ θέλει να μου τα κοστολογισει με το ζόρι??
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Καινουριο τώρα,για αποστολή από 3η χώρα που μου ζήτησαν το αποδεικτικό πληρωμής ,τους το στέλνω κ εννοείτε είχε 0 έξοδα αποστολής.Αξια δέματος $25.Και τι μου λένε??Η αξία του δέματος είναι $25 κ τα μεταφορικά αλλά $75 άρα σας το κοστολογουμε κ εκτελωνιζουμε με $100.Μα τους λέω όπως φενεται κ απτό αποδεικτικό πληρωμής εγώ πλήρωσα $25.Το ότι αυτοί έχουν τρόπο να πληρώνουν μηδαμηνα μεταφορικά ,γιατί πρέπει να επιβαρύνει εμένα??Μου κάνει η αξία πάει βάση της δηλωμένης + τα μεταφορικά....
Μα τα μεταφορικά είναι 0 της λέω...Δεν πλήρωσα κάτι...Θέλετε να το εκτελωνισουμε με $100 μου κανει η' να φέρεται δικό σας εκτελωνιστή (ξέρει ότι η διεύθυνση είναι επαρχία οπότε δεν μπορώ να πάω από εκεί να εκτελωνισω μόνος μου).
Τι είναι αυτό το νταβατζιλικι ρε παιδιά??Αυτό τώρα δεν είναι παραβίαση νόμου?Αφού τα μεταφορικά βάση αποδεικτικού πληρωμής δεν καλύφθηκαν από εμένα,γτ θέλει να μου τα κοστολογισει με το ζόρι??
Ζήτησε γραπτά αυτό που σου είπαν "γιατί το θέλει ο δικηγόρος σου".
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.642
Reaction score
9.202
Αμφιβάλλω ότι θα το πάρει (και μπορεί να μην είναι αυτό το ζητούμενο), αλλά μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι. :)
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.112
Reaction score
30.056
Δώσε τι πλήρωσες, αυτό ενδιαφέρει... αυτό λένε και αυτοί, όταν ψάχνουν τιμή CIF. Και το όριο ατέλειας είναι 22 ευρώ, όχι 22 δολάρια.
 

Μηνύματα
760
Reaction score
949
τους ειπα παιδια θελεται να βγουμε στον Παπαδακη??Απτα email που εχουμε ανταλλαξει εχω 2-3 ονοματα σας,σαν εκπροσωπους των ΕΛΤΑ που προσπαθειτε να μου τιμολογησετε κατι παραπανω απο αυτο που πληρωσα προκειμενου να πλωρωσω με το ζορι παραπανω απο οτι πρεπει
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687

Μηνύματα
760
Reaction score
949
τους έγραψα να μου στείλουν επίσημος και με ονοματεπωνυμο υπάλληλου (γιατί στα email μια απαντάει ένα όνομα,μια απαντάει άλλο,την 3ή άλλο), ότι ενώ για κατατηθέμενο κ αποδεκτό τιμολόγιο αγοράς από το τελωνείο, άξιας 23 ευρώ ενσωματομένων μεταφορικών, με υποχρεώνουν να αποδεκτό τιμή κοστολόγησης συνολικού ποσού 131 ευρώ, για αξία προϊόντος μαζί με τα μεταφορικά. Τους είπα ότι η συγκεκριμένη πράξη αποτελεί παράβαση καθήκοντος και αναμένω επίσημα αυτή τους την αναφορά να την δώσω στο δικηγόρο μου.
 

Μηνύματα
18.923
Reaction score
13.302
Καινουριο τώρα,για αποστολή από 3η χώρα που μου ζήτησαν το αποδεικτικό πληρωμής ,τους το στέλνω κ εννοείτε είχε 0 έξοδα αποστολής.Αξια δέματος $25.Και τι μου λένε??Η αξία του δέματος είναι $25 κ τα μεταφορικά αλλά $75 άρα σας το κοστολογουμε κ εκτελωνιζουμε με $100.Μα τους λέω όπως φενεται κ απτό αποδεικτικό πληρωμής εγώ πλήρωσα $25.Το ότι αυτοί έχουν τρόπο να πληρώνουν μηδαμηνα μεταφορικά ,γιατί πρέπει να επιβαρύνει εμένα??Μου κάνει η αξία πάει βάση της δηλωμένης + τα μεταφορικά....
Μα τα μεταφορικά είναι 0 της λέω...Δεν πλήρωσα κάτι...Θέλετε να το εκτελωνισουμε με $100 μου κανει η' να φέρεται δικό σας εκτελωνιστή (ξέρει ότι η διεύθυνση είναι επαρχία οπότε δεν μπορώ να πάω από εκεί να εκτελωνισω μόνος μου).
Τι είναι αυτό το νταβατζιλικι ρε παιδιά??Αυτό τώρα δεν είναι παραβίαση νόμου?Αφού τα μεταφορικά βάση αποδεικτικού πληρωμής δεν καλύφθηκαν από εμένα,γτ θέλει να μου τα κοστολογισει με το ζόρι??
Καλά, τι είναι αυτό το 75αρι που θέλουν να φορτώσουν; Πώς προκύπτει αυτή η κοστολόγηση; (ξεφεύγει τελείως από τα συνηθισμένα μεταφορικά κόστη, τουλάχιστον για πακέτα με νορμάλ μέγεθος). Τι ισχυρίζονται δηλαδή, οτι το πακέτο έκοψε αεροπορικό εισητηριο στην business class και ήρθε μόνο του, με τις αεροσυνοδούς να το φροντίζουν; o_O
 

Μηνύματα
760
Reaction score
949
ισχυριζονται οτι αν τα εξοδα αποστολης δεν ηταν 0, θα ηταν $75, οποτε ντε και καλα,ενω εμενα ηρθε χωρις χρεωσει μεταφορικων θελουν να μου τα φορεσουν αυτο το $75αρι στην συνολικη τιμη...Τι να πω???
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.188
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top