Αγορές απο Κίνα

Μηνύματα
18.810
Reaction score
13.255
Ναι, αυτό ρωτώ όμως. Να καταλάβω κάποιο νορμάλ κόστος για τα μεταφορικά, αλλά πώς προκύπτουν 75 δολάρια; Τι ισχυρίζονται, δεν τους ρώτησες πώς προκύπτει αυτή η τόσο υψηλή κοστολόγηση για τα μεταφοριικά (ασχέτως αν πλήρωσες 0 εσύ); Ουσιαστικά δηλαδή, το αποτέλεσμα είναι να πληρώσεις περίπου τα διπλάσια, από περίπου 20 ευρώ (αν θεωρήσουμε ότι το πακέτο κόστιζε 22 ευρώ) στα 40+ τέλη εκτελωνισμού και ΦΠΑ.
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.151
Ας προσκαλέσουμε τον @cybernaut ο οποίος είναι εκτελωνιστής στο επάγγελμα να μας δώσει μια λογική εξήγηση.
 

Μηνύματα
1.063
Reaction score
1.111
Δεν την έχω !

Aλλα δεν έχω παρακολουθήσει ολόκληρο το θρεντ.

Μερικές διευκρινίσεις πριν διαβάσω.

Ας πούμε, είμαι δικηγόρος, όχι δικαστής.
Εκτελωνιστής, όχι τελωνειακός .
Δεν έχω λογική εξήγηση για τα παράλογα του κράτους, εκπρόσωπος του πελάτη μου
( και του εαυτού μου!) είμαι, όχι του κράτους.
Τα ΕΛΤΑ είναι κρατικός οργανισμός,
(όπως φυσικά και τα τελωνεία.)
Για ακόμα μια φορά δέχεται την απαξίωση από πολιτικές καρικατούρες ώστε να πουληθεί φτηνά, όπως έγινε στην περίπτωση της Ολυμπιακής.

Δασμός = Φόρος τελωνείου.
Το ΦΠΑ είναι επί της αξίας CIF.
Συνήθως, χοντρικά, για τρίτες χώρες, υπολογίζεις ένα 30 με 35% επί της αξίας τιμολογίου.
Ρωτήστε ο,τι θέλετε

Δεν έχω δει αν και πόσο έχετε εμβαθύνει !
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.151
Ναι αλλά εδώ του ανθρώπου θέλουν να του χρεώσουν επιπλέον 75 ευρώ ή δολάρια δήθεν σαν κόστος μεταφοράς που έχει αποκρύψει ενώ έχει προσκομίσει όλα τα νόμιμα παραστατικά πληρωμής 25 δολαρίων συμπεριλαμβανομένων μεταφορικών για το αντικείμενο που αγόρασε;;;; τι οφείλει να πράξει κατά την γνώμη σας;
 
Last edited:


Μηνύματα
793
Reaction score
1.151
Παιδιά άλλο πράγμα τελωνειακός κι άλλο εκτελωνιστής, όπως σωστά εξήγησε παραπάνω ο cybernaut είναι το αντίστοιχο του δικαστής και δικηγόρος.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.166
Reaction score
27.601
Τελικά με τόσο κράξιμο που έπεσε!

 


Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Αντικειμενα απο Αμερικη και Ινδια με 10 και 13 ευρω αντιστοιχα κοστη παδεληφθησαν σημερα χωρις εξτρα χρεωση.
 

Μηνύματα
907
Reaction score
333
θελω να αγορασω ενα dap fiio απο την κινα ali express αξιας 198 ευρω πως θα μαθω ποσο θα πληρωσω τελωνειο
και ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος μεταφορας με dhl γλυτωνω τελωνειο αλλα ζηταει +62 ευρω
 

Μηνύματα
1.322
Reaction score
4.389
Με dhl πρώτον δεν γλιτώνεις το τελωνείο με τίποτα και δεύτερον και κυριότερο θα σε χρεώσουν κάποια 80-90 ευρώ σαν έξοδα εκτελωνισμού ,με λίγα λόγια ΜΑΚΡΙΑ από την dhl. Απο κει και πέρα υπολόγισε 23% επί της συνολικής άξιας (αγορά συν μεταφορικά) και 15 ευρώ έξοδα εκτελωνισμού.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.332
Reaction score
27.597
Μακριά από DHL, γενικά.
Έτσι και αλλιώς δεν θα γλιτώσεις τίποτα γιατί έχουν δικά τους τελωνεία και αποθήκες στο αεροδρόμιο.

Πριν χρόνια έδωσα πάνω από 50€ "έξοδα" σε προσωπικό αντικείμενο μηδενικής αξίας. Μου είπαν ότι πλήρωσα γιατί ο φάκελος είχε ασφάλεια. Την οποία ασφάλεια αυτοί μας την επέβαλαν από τα γραφεία στην άλλη χώρα γιατί αλλιώς δεν θα έκαναν την αποστολή. Με τα πολλά μια η άλλη θα μου ερχόταν να πάω εγώ Μόσχα να το φέρω. Θα έκανα και βόλτα.
Να μην πω καν ότι όλο το τρέξιμο το έκανα εγώ. Μπαλάκι από γραφείο σε γραφείο και μετά στο κεντρικό τελωνείο του αεροδρομίου για σφραγίδες. Και παρ' όλα αυτά +50€.

Μακριά από DHL για εισαγωγή.
Αν θες να στείλεις εσύ στο εξωτερικό έχουν καλές τιμές.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.538
Reaction score
76.914
γιατί δεν κανείς μια ερώτηση στη eurosender?εχουν διαφήμιση εδώ στο σαιτ κ έκπτωση για τα μέλη
εγώ που έστειλα κάτι επιστροφές Γερμανία πριν κανένα 2μηνο ήταν άψογοι
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.948
Reaction score
6.648
θελω να αγορασω ενα dap fiio απο την κινα ali express αξιας 198 ευρω πως θα μαθω ποσο θα πληρωσω τελωνειο
και ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος μεταφορας με dhl γλυτωνω τελωνειο αλλα ζηταει +62 ευρω
Όλες οι παραγγελίες που έχω κάνει τελευταία με Aliexpress Standard Shipping (προσοχή, το Standard Shipping, όχι Cainao και διάφορα άλλα) έχουν έρθει μέσω Ολλανδίας χωρίς τελωνείο.

Εγγυημένο φυσικά δεν είναι, αλλά έχεις καλές πιθανότητες να μην περάσει τελωνείο αν το παραγγείλεις έτσι.

Για ακόμα πιο "σίγουρο", τσέκαρε και αν υπάρχει αυτό που θες στο Banggood και παράγγειλέ το με EU priority line. Επίσης έρχεται μέσω Ευρώπης.

Το μόνο σίγουρο, όπως είπαν και οι προηγούμενοι, μακριά από DHL και γενικώς όλα τα courier.
 

Μηνύματα
907
Reaction score
333
ευχαριστω για τις απαντησεις σας το alie το δινει 198 και το banggod 280 ( fiio x5iii ) δεν εχω κανει ποτε τοσο ακριβη αγορα και με προβληματιζει κατι μικροαγορες που εκανα απο το alie ηρθανε μετα απο 50 και 70 ημερες
 

indikos001

Games
Editor
Μηνύματα
4.012
Reaction score
3.955
Χωρίς τίτλο.png


image0.png


Παιρνω κατι απο τον κινεζο αξιας 50 euro που ελεγε οτι θα σταλει απο Ευρωπαικη αποθηκη.
Σε ερωτηση μου στο τελωνειο γιιατι μπηκαν φοροι και τελη απαντησαν οτι το προιον μπορει να ηταν σε Ευρωπαικη αποθηκη δεν περασε ποτε διαδικασιες εισαγωγης .
Εχω βεβαια το δικαιωμα ενστασης ( 12 euro ) οπως μου ειπαν ωστε να ξαναεξεταστει το θεμα.
 


Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
View attachment 197601

View attachment 197603

Παιρνω κατι απο τον κινεζο αξιας 50 euro που ελεγε οτι θα σταλει απο Ευρωπαικη αποθηκη.
Σε ερωτηση μου στο τελωνειο γιιατι μπηκαν φοροι και τελη απαντησαν οτι το προιον μπορει να ηταν σε Ευρωπαικη αποθηκη δεν περασε ποτε διαδικασιες εισαγωγης .
Εχω βεβαια το δικαιωμα ενστασης ( 12 euro ) οπως μου ειπαν ωστε να ξαναεξεταστει το θεμα.
Έστειλες απόδειξη από το paypal? Αυτό το 26.79 σου είπαν πως προέκυψε?

Με άγχωσες λίγο διότι περιμένω αρκετά δέματα από aliexpress. :o
 

Μηνύματα
1.322
Reaction score
4.389
15 ευρω ειναι η παγια χρέωση των ΕΛΤΑ για κάθε αντικείμενο που εκτελωνίζουν και τα υπόλοιπα είναι ΦΠΑ 23% επί της άξιας του αντικείμενου συμπεριλαμβανομένων των εξόδων μεταφοράς.Χονδρικά για το συγκεκριμένο δέμα εχουμε 15 ευρώ το πάγιο τέλος συν ΦΠΑ 11,50 ευρω(50χ23%)= 26,50.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.332
Reaction score
27.597
Mέχρι τι ποσό αγοράζουμε χωρίς τελωνείο; Το κλασικό 20€;
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.190
Μηνύματα
2.855.503
Members
37.876
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top