Αγορές δίσκων βινυλίου από Αγγλία

Μηνύματα
540
Reaction score
436
Δυστυχώς έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα, εγώ έχω πάψει να αγοράζω εκτός ΕΕ ή αν αγοράσω κάτι λόγω σπανιότητας, γνωρίζω ότι θα μου βγεί πρακτικά διπλή τιμή (μεταφορικά, εκτελωνισμοί, κόστη, νταβατζιλίκια, δαπανηθήσες εργατοώρες μετα ταχυδρομεία και τα ΓΕΤΑ) κλπ.

Οπότε το άθλημα της συλλογής ωραίων δίσκων, γίνεται ακόμη ακριβότερο και πιο κοπιώδες.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.587
Reaction score
37.928
Οπότε το άθλημα της συλλογής ωραίων δίσκων, γίνεται ακόμη ακριβότερο και πιο κοπιώδες.
ανουσιο λογου και ουσιας ειναι οτι δισκους εχει (αποκτησει) καποιος εχει (με ελαχιστες εξαιρεσεις), δεν ηταν ποτε αγωνας δρομου..η κατακτηση εκταταμενης δισκοθηκης.... (αλλωστε τετοιες ελαχιστες υπαρχουν, και αμφιβαλλω αν τυχαινει τετοιας καποιο μελος του φορουμ).
 
Last edited:

Μηνύματα
540
Reaction score
436
Εγώ προσωπικά έχω αρχίσει να κουράζομαι και να εκνευρίζομαι με τις 12544 εκδόσεις που εμπορικά λανσάρουν ως limited.
Εκεί που μάζευα με το τσουβάλι κάθε μήνα, πλέον έχω περιορίσει τις αγορές από φέτος σε μέσο όρο το πολύ 1 δίσκο ανα μήνα, μη σου πω και οτι κοιτάω να διώξω κιόλας και να κρατήσω μόνο αυτά που μου αρέσουν πραγματικά στο 100% τους ως αλμπουμς (βγάζοντας την ιδιότητα του συλλέκτη για δισκογραφίες, καλλιτέχνες, classics κλπ)...
 

Μηνύματα
3.771
Reaction score
2.917
Πάντα αγοράζω από τις χώρες που επισκέπτομαι και κρατάω τις σακούλες απ΄τα τοπικά δισκάδικα. Τα περισσότερα έχουν πια κλείσει και οι σακούλες αυτές έχουν τρομερή , για μένα συναισθηματική αξία
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.587
Reaction score
37.928
'μενα μ'εκνευριζει που ανακαλυπτω πραματα ακομα και κυριως πως συνεχισω να ακουω (βεβαια το θεμα μου ειναι οτι ολοενα και γινομαι πιο ακαμπτος προς τη διμιουργια αντισωματων υπερκορεσμου-ταυτοχρονα με κοινωνικες συνθηκες/σεντονι/παπλωμα/κουβερτα) ... λες και προκειται να καλυψω το χαος αγνοιας στη μουσικη..(πανωσεντονο/κατωσεντονο) :boast:
..σεντινα, πανιολο... 🐒
 

TGD

Μηνύματα
7.224
Reaction score
7.252
Εγώ έχω ένα υπόλοιπο 10 λίρες από την τελευταία εισαγωγή βιβλίων από το UK. Παρότι τα βιβλία δεν έχουν δασμούς, έχουν ΦΠΑ και έξοδα εκτελωνισμου. Ας πιεί δύο μπύρες ο Άγγλος από το να κάνω άλλη μια παραγγελία και να δοσω το δεκαρικό για προμήθειες.

Αν είναι, θα αρχίσω να παραγγέλνω από USA να πάνε στη θεία μου κι όταν μαζευτούν πολλά να μου τα στείλει. Ακριβότερα μεταφορικά μα χαμηλότερες τιμές.
 

Μηνύματα
540
Reaction score
436
εμενα με εκνευριζει που ανακαλυπτω πραματα ακομα και κυριως πως συνεχισω να ακουω (βεβαια το θεμα μου ειναι οτι ολοενα και γινομαι πιο ακαμπτος προς τη διμιουργια αντισωματων υπερκορεσμου-ταυτοχρονα με κοινωνικες συνθηκες/σεντονι/παπλωμα/κουβερτα) ... λες και προκειται να καλυψω το χαος αγνοιας στη μουσικη..(πανωσεντονο/κατωσεντονο) :boast:
Μια χαρά με έχει βολέψει το streaming σε αυτό τον εκνευρισμό.
Πληρώνω και Tidal και Spotify και τελος.
Σύντομα, ένα από τα 2 θα δώσει τη θέση του σε Apple Music ή Qobuz, κατά 99% το Spotify.
Πάντα αγοράζω από τις χώρες που επισκέπτομαι και κρατάω τις σακούλες απ΄τα τοπικά δισκάδικα. Τα περισσότερα έχουν πια κλείσει και οι σακούλες αυτές έχουν τρομερή , για μένα συναισθηματική αξία
Αυτό είναι το καλύτερο σενάριο. Κυρίως για τις αναμνήσεις και το όλο feeling
Πέρσι είχαν την τιμιτική τους η Ιταλία και η Σλοβενία.
Φέτος η Αγγλία.
Θα δείξει για του χρόνου...
 


Μηνύματα
59
Reaction score
6
Σήμερα παρέλαβα τον δίσκο, είχα ζητήσει επανέλεγχο (12€) με τις αποδείξεις από discogs και paypal.
Πλήρωσα 7,5€ που ήταν και το σωστό και πήρα πίσω τα 12€ του ελέγχου. Βέβαια εκτός του χρόνου που χρειάστηκε να γίνει η όλη διαδικασία, χρειάστηκε να με καλέσουν σε δεύτερο χρόνο για την επιστροφή χρημάτων γιατί δεν ήξεραν πως γίνεται. (Οκ τώρα ξέρουν στο κατάστημα και εγώ επίσης).
Ευχαριστώ πολύ τον @Panoulix για την πολύτιμη βοήθεια και καθοδήγηση.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.667
Μηνύματα
2.869.509
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top