Αγορα δικαναλου ενισχυτη και ηχειων.


sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
:) Εγκρίνω και επαυξάνω! Κι εγώ περίπου παρόμοια mission ακούω την περισσότερη ώρα (εκατέρωθεν της οθόνης στο 1 μέτρο ;)).
Άσε που βγαίνουν πολύ οικονομικότερα!
Να προτείνω να εξετάσεις κι αυτήν την περίπτωση (εξαιρετική κριτική στο συγκριτικό του Hxos 8-) τεύχος 500 :D, αλλά και παντού από τους αγοραστές τους), που με 94 δβ ευαισθησία θα σου φαίνεται πως έχεις ενισχυτή με πολύ πάνω από τα διπλάσια βάτ... :D;)
Απλά, όπως και τα mission, παρότι έχουν το bass reflex στο πίσω μέρος, δεν κάνει να απομακρύνονται πολύ από τον πίσω τοίχο για ευνόητους λόγους :).
 

Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Να προτείνω να εξετάσεις κι αυτήν την περίπτωση (εξαιρετική κριτική στο συγκριτικό του Hxos 8-) τεύχος 500 :D, αλλά και παντού από τους αγοραστές τους), που με 94 δβ ευαισθησία θα σου φαίνεται πως έχεις ενισχυτή με πολύ πάνω από τα διπλάσια βάτ...
https://www.amazon.de/Klipsch-R-15M...04243&sr=8-1&keywords=Klipsch+Reference+R-15M
:thumbsup:
 


Μηνύματα
1.730
Reaction score
1.006
O φιλος δεν εχει δυνατοτητα για sub απο οτι διαβαζω και τα
https://www.amazon.co.uk/dp/B00YAF0...8&qid=1501683066&sr=8-1&keywords=mission+lx-2
https://www.amazon.de/Klipsch-R-15M...04243&sr=8-1&keywords=Klipsch+Reference+R-15M
δεν πανε χαμηλα
Απο ενισχυτες που εχω ακουσει και πιστευω οτι ειναι ουδετερος και καθολου ενοχλητικος
με τιμια τιμη και ποιοτητα κατασκευης ειναι ο advance acoustic x-i75 .Υπαρχει και review απο τον avmentor κατατοπιστικοτατη . Με καποια απο τα δυο ηχεια που ειπες στην αρχη δεν θα εχει προβλημα Δεν αναφερθηκες ποσο μεγαλος ειναι ο χωρος σου ....
 
Last edited:

Μηνύματα
36
Reaction score
19
Το 2013... ή το 1993;
Μπερδευτικα λιγο..η μαϊμού..
Ναι η κασσετα παιζει καλητερα το πειραματικο νοιζ... αλλα μονο αυτο... λογου χαρη: View attachment 77956
O φιλος δεν εχει δυνατοτητα για sub απο οτι διαβαζω και τα
https://www.amazon.co.uk/dp/B00YAF0...8&qid=1501683066&sr=8-1&keywords=mission+lx-2
https://www.amazon.de/Klipsch-R-15M...04243&sr=8-1&keywords=Klipsch+Reference+R-15M
δεν πανε χαμηλα
Απο ενισχυτες που εχω ακουσει και πιστευω οτι ειναι ουδετερος και καθολου ενοχλητικος
με τιμια τιμη και ποιοτητα κατασκευης ειναι ο advance acoustic x-i75 .Υπαρχει και review απο τον avmentor κατατοπιστικοτατη . Με καποια απο τα δυο ηχεια που ειπες στην αρχη δεν θα εχει προβλημα Δεν αναφερθηκες ποσο μεγαλος ειναι ο χωρος σου ....
Οντως δεν πανε χαμηλα ,θελω τουλάχιστον 6.5 " γουφερ.Για τον advance με προλαβες γιατι ηθελα να ρωτησω για τον x-i75.Το δωματιο είναι 4.40 χ 3.00 χ 2.80 υψος.Mε τι ηχεια τον ακουσες?Είναι καλη περιπτωση ο advance ,θελω βεβαια κλασσικα ρυθμιστικα τονικότητας να εχει (όπως στα 80΅ς).Κοιταω και Arcam fmj 19 (λενε ότι είναι ιδιότροπος στο ματσαρισμα ),Vincent κ.λ.π.Δυστυχως εχω αποριψει πολλες μαρκες ενισχυτών και ηχειων γιατι είναι στο λεγομενο bright side of sound .Αυτό που καποιοι αντιλαμβάνονται ως crystal clear για καποιους αλλους είναι τιμωρια και πονοκεφαλος. Ενας φιλος καποτε (με καλο αυτι) μου ειπε "όταν μιλας τσιριζεις?οχι του ειπα , τοτε γιατι πρεπει να τσιριζουν τα ηχεια σου?? Θα κοιτάξω ξανα τον advance.
 

Μηνύματα
1.730
Reaction score
1.006
Οντως δεν πανε χαμηλα ,θελω τουλάχιστον 6.5 " γουφερ.Για τον advance με προλαβες γιατι ηθελα να ρωτησω για τον x-i75.Το δωματιο είναι 4.40 χ 3.00 χ 2.80 υψος.Mε τι ηχεια τον ακουσες?Είναι καλη περιπτωση ο advance ,θελω βεβαια κλασσικα ρυθμιστικα τονικότητας να εχει (όπως στα 80΅ς).Κοιταω και Arcam fmj 19 (λενε ότι είναι ιδιότροπος στο ματσαρισμα ),Vincent κ.λ.π.Δυστυχως εχω αποριψει πολλες μαρκες ενισχυτών και ηχειων γιατι είναι στο λεγομενο bright side of sound .Αυτό που καποιοι αντιλαμβάνονται ως crystal clear για καποιους αλλους είναι τιμωρια και πονοκεφαλος. Ενας φιλος καποτε (με καλο αυτι) μου ειπε "όταν μιλας τσιριζεις?οχι του ειπα , τοτε γιατι πρεπει να τσιριζουν τα ηχεια σου?? Θα κοιτάξω ξανα τον advance.
O advanced εχει ρυθμιστικα τονικοτητας αλλα οχι 80s . O arcam δεν εχει ρυθμιση τονικοτητας.. Επομενως πας σε marantz,yamaha pioneer vincent nad . Για τον nad το καινουριο μοντελο σειρα c338, c368 εχουν πολυ καλες κριτικες ειδικα στις μεσαιες και ψηλες συχνοτητες. Δεν ειναι 80s ουτε αυτο ομως αλλα μπορεις να τ δεις αυτο και παλια μοντελα nad .Τι μουσικη ακους ?
 

Auditory

Επαγγελματίας
Μηνύματα
521
Reaction score
671
Θα εξέταζα και αυτή την περίπτωση με τα Elac. Το να τοποθετήσεις τα ηχεία ψηλά ξεφεύγει από τις όποιες προδιαγραφές των κατασκευαστών, οπότε θα προτιμούσα στη θέση σου κάτι που δείχνει να ταιριάζει ως τεχνικά χαρακτηριστικά και να μου κοστίσει σχετικά φθηνά.
Προσφέρει ψηφιακές ευκολίες, με 200VA μετασχηματιστή ανά κανάλι δείχνει να έχει αυτά που δηλώνει στα 8Ω και στα 4Ω, έχει τα επιθυμητά ρυθμιστικά τονικότητας και δεν κοστίζει πολλά χρήματα.
Το"χρώμα" των Elac στις κατώτερες μεσαίες, δείχνει πως θα καλύψει την "ξηρότητα" των υψηλών που θα εμφανιστεί λόγω θέσης τοποθέτησης.
Αφού δεν περιμένω κάποια ιδιαίτερη στερεοφωνική εικόνα με τους περιορισμούς που έχουν αναφερθεί, στα 770 ευρώ (τιμές σκρουτζ) δείχνει ένα τίμιο σύστημα.
 

Μηνύματα
1.730
Reaction score
1.006
Στα ηχεια με 6,5 μπορεις να σκεφτεις και τα monitor audio bronze 2 .Δυο φορες πιο ευκολο στην οδηγηση
και παρα πολυ καλο
 

Μηνύματα
36
Reaction score
19
Τελικα ο marantz pm 7005 ειναι διαμαντι.Βρηκα σοβαρες δοκιμες (ΠΟΛΥ καλυτερες απο του what hi-fi) sto AUDIO.COM και I-FIDELITY.NET και CONNECT.DE (Πολωνια και Γερμανια).Χαρακτηριζουν τον marantz ως Linearity and accurasy standard στη κατηγορια του,υποδειγμα ουδετεροτητας που δεν "χρωματιζει" τον ηχο και best value for money.Tον μετρησαν και οι δυο 2χ83 στα 8ωμ και 2χ 126 στα 4ωμ.Και εχει το καλυταρο S/N 94 db σε ολη τη κατηγορια!Ξερει κανεις γιατι δινει τοσο χαμηλες ονομαστικες τιμες η μαραντζ??
Επισης μετρησαν τον PM6006 στα 2χ62 και 2χ95 !!
Με επισκεφθηκε για 2η φορα η τενοντιτιδα μετα το 1o ποστ γι' αυτο "χαθηκα" και δεν απαντω σε σχολια μελων (δεν ειναι σνομπισμος).
 

Μηνύματα
36
Reaction score
19
Θα εξέταζα και αυτή την περίπτωση με τα Elac. Το να τοποθετήσεις τα ηχεία ψηλά ξεφεύγει από τις όποιες προδιαγραφές των κατασκευαστών, οπότε θα προτιμούσα στη θέση σου κάτι που δείχνει να ταιριάζει ως τεχνικά χαρακτηριστικά και να μου κοστίσει σχετικά φθηνά.
Προσφέρει ψηφιακές ευκολίες, με 200VA μετασχηματιστή ανά κανάλι δείχνει να έχει αυτά που δηλώνει στα 8Ω και στα 4Ω, έχει τα επιθυμητά ρυθμιστικά τονικότητας και δεν κοστίζει πολλά χρήματα.
Το"χρώμα" των Elac στις κατώτερες μεσαίες, δείχνει πως θα καλύψει την "ξηρότητα" των υψηλών που θα εμφανιστεί λόγω θέσης τοποθέτησης.
Αφού δεν περιμένω κάποια ιδιαίτερη στερεοφωνική εικόνα με τους περιορισμούς που έχουν αναφερθεί, στα 770 ευρώ (τιμές σκρουτζ) δείχνει ένα τίμιο σύστημα.
Οντως ειναι σοβαρη περιπτωση σε τιμη σουπερ.Εχεις διαβασει τι "ηχο"βγαζει γενικα?καποια δοκιμη?
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.901
Reaction score
28.688
Dali Ikon 1 MKII - από 560,00 € - skroutz
Dali Ikon 2 MKII - από 740,00 € - skroutz
-
-

-


Καλώς μαs ήρθες ! :hi:

- " Θα τοποθετηθουν πανω στη βιβλιοθηκη ψηλα διοτι δεν υπαρχει χωρος αλλου. "
Τί προσδοκάs να ακούσειs ,( από ποιότητα ) , όταν ή τοποθέτηση τουs είναι λάθοs ?

- " dali zensor 3 kai sta elac debut b6 (τα εχω ακουσειι αμφοτερα). "
Τά έχειs ακούσει πάνω σε βιβλιοθήκη ?

- "Τα dali συστηνει ο κατασκευαστης τοποθ.5 εως 30 εκατοστα από τοιχο.Τα elac συστηνει 30 εκατοστα το λιγοτερο από πισω τοιχο και 60 από πλαινο ,αλλιως μπορει να εχεις μπασο "αφυσικο"λεει.
Ποιο να διαλέξω (προτιμω το ελακ λογω μπασου). "

Όταν σε μιά βιβλιοθήκη το πλάτοs τηs στό πάνω πάνω ράφι , είναι 30-35 εκ. , που θα βρείs το χώρο που " συστήνει ο κατασκευαστής " ?

Πιστεύω πώs θα ήθελεs να ακούσειs αλήθειεs από εδώ !
elac - dali - spendor - atc scm - harbeth compact , ότι και να βάλειs εκεί ψηλά .........ένα και τό αυτό !
Ότι θα ακούσειs .....θά ακούσειs !
Ένα και τό αυτό , γιατί τα είχα βάλει καί εγώ τα ήχεία μου πάνω σε βιβλιοθήκη.
Καλέs επιλογέs , και γιά την θέση αυτη ( βιβλιοθήκη ) κράτα μικρό καλάθι .
Άν μου επιτρέπειs μιά γνώμη .
Θά βελτίωνα το πρώτο μου σύστημα ,
καί γιά την βιβλιοθήκη , θά διέθετα 100-150 e το πολύ .

Πάντα φιλικά .
* Τά video μπήκαν γιατί μου αρέσουν αυτά τα ηχεία .



-

 

TGD

Μηνύματα
7.195
Reaction score
7.223
Συμφωνώ, αν είναι να μην τοποθετήσεις τα ηχεία σωστά, μην μπεις στον κόπο. Βρες μια άλλη λύση, ακόμα και το Zeppelin δεν θα παίξει σωστά ψηλά στην βιβλιοθήκη. Αλλά τουλάχιστον θα μπορέσεις νομίζω να τον βολέψεις σε ένα ράφι πιο χαμηλά ή σε ένα τραπεζάκι.
 

Μηνύματα
36
Reaction score
19
Τα ελακ ειναι 19 εκατοστα απο το τοιχο και τα νταλι 14.Εχοντας διαβασει πανω απο 350 reviews sto amazon kai crutsfield μπορω να σου πω οτι οι περισ/ροι που εχουν τα ηχεια σε βασεις τα εχουν σχετικα κοντα στο τοιχο (μεχρι 30 εκ.) τη στιγμη που εγω ειμαι στα 19 εκ.Οσον αφορα τη κατακορυφη αποκλιση που αφορα τις κατευθυντικες ψηλες συχνοτητες,εαν "χανω"καποιες μπορει και να μου αρεσει (δεν ειμαι λατρης της αναλυτικοτητας).Εννοειται βεβαια οτι θα ηθελα να υπαρχει δυνατοτητα για κατι καλυτερο.Οσον αφορα τα recommendations των κατασκευαστων ...σε ενα τελειο κοσμο.Εεν ειναι χαλια (που δεν νομιζω)θα τα βαλω σε βασεις τοιχου με κλιση προς κατω.
[DOUBLEPOST=1502878496][/DOUBLEPOST]
Dali Ikon 1 MKII - από 560,00 € - skroutz
Dali Ikon 2 MKII - από 740,00 € - skroutz
-
-

-


Καλώς μαs ήρθες ! :hi:

- " Θα τοποθετηθουν πανω στη βιβλιοθηκη ψηλα διοτι δεν υπαρχει χωρος αλλου. "
Τί προσδοκάs να ακούσειs ,( από ποιότητα ) , όταν ή τοποθέτηση τουs είναι λάθοs ?

- " dali zensor 3 kai sta elac debut b6 (τα εχω ακουσειι αμφοτερα). "
Τά έχειs ακούσει πάνω σε βιβλιοθήκη ?

- "Τα dali συστηνει ο κατασκευαστης τοποθ.5 εως 30 εκατοστα από τοιχο.Τα elac συστηνει 30 εκατοστα το λιγοτερο από πισω τοιχο και 60 από πλαινο ,αλλιως μπορει να εχεις μπασο "αφυσικο"λεει.
Ποιο να διαλέξω (προτιμω το ελακ λογω μπασου). "

Όταν σε μιά βιβλιοθήκη το πλάτοs τηs στό πάνω πάνω ράφι , είναι 30-35 εκ. , που θα βρείs το χώρο που " συστήνει ο κατασκευαστής " ?

Πιστεύω πώs θα ήθελεs να ακούσειs αλήθειεs από εδώ !
elac - dali - spendor - atc scm - harbeth compact , ότι και να βάλειs εκεί ψηλά .........ένα και τό αυτό !
Ότι θα ακούσειs .....θά ακούσειs !
Ένα και τό αυτό , γιατί τα είχα βάλει καί εγώ τα ήχεία μου πάνω σε βιβλιοθήκη.
Καλέs επιλογέs , και γιά την θέση αυτη ( βιβλιοθήκη ) κράτα μικρό καλάθι .
Άν μου επιτρέπειs μιά γνώμη .
Θά βελτίωνα το πρώτο μου σύστημα ,
καί γιά την βιβλιοθήκη , θά διέθετα 100-150 e το πολύ .

Πάντα φιλικά .
* Τά video μπήκαν γιατί μου αρέσουν αυτά τα ηχεία .



-
Ευχαριστω για τη γνωμη (με προετοιμαζεις για το χειροτερο)..Διαβασε παρακατω σχολιο.
 

Μηνύματα
888
Reaction score
888
Γιατί δεν παίρνεις μικρά ενεργά ηχεία, να είσαι και σίγουρος για το ταίριασμα ενισχυτή / ηχείου και να έχεις και τη δυνατότητα προσαρμογής στον χώρο με κάποια ρύθμιση μπάσων / πρίμων;
 

Auditory

Επαγγελματίας
Μηνύματα
521
Reaction score
671
Οντως ειναι σοβαρη περιπτωση σε τιμη σουπερ.Εχεις διαβασει τι "ηχο"βγαζει γενικα?καποια δοκιμη?
Λυπάμαι, όχι. Έχω διαβάσει άρθρα από τη Γαλλία γι' αυτόν αλλά έως εκεί. Προσωπική εμπειρία δεν έχω.
 

Μηνύματα
36
Reaction score
19
Εχει ακουσει κανεις τα Wharfedale 225 η' τα Focal chorus 706 ??
Θελω βαρυ μπασο και βελούδινες μεσαιες και ψηλες.
Η υψηλη αναλυση δεν εινα προαπαιτουμενο (το αντιθετο θα ελεγα) Ear and Brain Fatigue...
 

Μηνύματα
299
Reaction score
617
Εχει ακουσει κανεις τα Wharfedale 225 η' τα Focal chorus 706 ??
Θελω βαρυ μπασο και βελούδινες μεσαιες και ψηλες.
Η υψηλη αναλυση δεν εινα προαπαιτουμενο (το αντιθετο θα ελεγα) Ear and Brain Fatigue...
Και εγω αυτά ηθελα...
ακουσε λοιπόν τα μικρά chario με ενισχυτή > 60 W
Μπορείς να ακούσεις και τα δικά μου (στο Μαρούσι).

 

Μηνύματα
352
Reaction score
207
+1000...αυτά τα ακούσματα μάλλον δεν θα τα βρείς στα wharfedale ή focal
στα chario ναι, αλλά με την προϋπόθεση σωστής ενίσχυσης
 

Μηνύματα
36
Reaction score
19
Και εγω αυτά ηθελα...
ακουσε λοιπόν τα μικρά chario με ενισχυτή > 60 W
Μπορείς να ακούσεις και τα δικά μου (στο Μαρούσι).
Εννοεις το chario syntar 516 ?
[DOUBLEPOST=1505895197][/DOUBLEPOST]
+1000...αυτά τα ακούσματα μάλλον δεν θα τα βρείς στα wharfedale ή focal
στα chario ναι, αλλά με την προϋπόθεση σωστής ενίσχυσης
Τι προτείνεις για ενισχυση ?
[DOUBLEPOST=1505895291][/DOUBLEPOST]
Και εγω αυτά ηθελα...
ακουσε λοιπόν τα μικρά chario με ενισχυτή > 60 W
Μπορείς να ακούσεις και τα δικά μου (στο Μαρούσι).
Ποιον ενισχυτή εχεις με τα chario ?
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.603
Μηνύματα
2.867.540
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top