Αγορα καινουργιου ή παλιου cd player.

Μηνύματα
36
Reaction score
19
Σκεφτομαι την αγορα ακομα ενος cd player για 2ο χωρο μουσικης στο σπιτι.Εχοντας διαβασει 10δες δοκιμες καινουργιων cd player στο ξενο ηλεκτρονικο τυπο (αλλα και τα customer reviews) εχω απογοητευτει.Τα περ/ρα ειναι για πεταμα (αλλα κανουν 10-15 sec. να διαβασουν το δισκο,αλλα διαβαζουν τα μισα σι ντι γιατι ετσι τους αρεσει και τα περ/ρα εχουν αυτο που λεμε brigth sound signature,επισης στη 5ετια πανε μαστορα για λειζερ και οτι αλλο.Εχω τουλαχιστον 150 σι ντι και θελω να τα ακουω για πολλα χρονια ακομα.Επισης διαβασα οτι τα περ/ρα ειναι απλως CD-ROM DRIVE.Ετσι ψαχνω για ενα ιδιο με το δικο μου 1993 (μεταχειρισμενο) Teac cdp 4500.Aποδεδειγμενα σι ντι με γλυκο ηχο που δεν τσιριζει στις μεσαιες/ψηλες και εχει Βαρυ μπασο.Eννοειται οτι ακουω προτασεις για καινουργια/μεταχειρισμενα cd player και τι ηχο βγαζουν.Προτιμω να χασω λιγο σε αναλυση προκειμενου να εχω γλυκο ηχο (για τα δεδομενα του σι ντι)παντα.PIONEER PD30 AE διαβασα οτι ειναι τσιριδα στις ψηλες και εχει σκληρο ηχο γενικα.DENON DCD 800 NE ψυχρο ηχο και Drive για πεταμα.MARANTZ CD-6006 θερμο σχετικα ηχο,μπασο για αλλους καλο και για αλλους ελαφρυ αλλα δεν εχει κουμπι on/off (ελεος....)Yamaha cd-s700 ουδετερο ηχο για μερικους για αλλους λιγο αποστειρωμενο/τεχνικο ηχο,καλο μπασο.Οnkyo c7030 σκληρες μεσαιες/ψηλες.Υαmaha cd-s300 γενικα καλο.Θα τα συνδυασω με yamaha a-s701 kai hxeia wharfedale 240 ή 250.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.049
Reaction score
20.456
Εξ αιτίας του γεγονότος, ότι έχετε διαβάσει δεκάδες δοκιμές από "καταξιωμένους" ρηβιούερ (δική μου αυθαίρετη προσθήκη, αυτή), είστε πια τόσο προκατειλημμένος και έχετε τόσον εσφαλμένες αντιλήψεις, που τα μόνα που τολμώ να σας συστήσω χωρίς να με εκτελέσουν αύριο το πρωί, είναι τα Marantz CD63 KIS και CD-17. Αν δεν μείνετε ικανοποιημένος από αυτά, τότε πάρτε πικάπ.
 

Μηνύματα
36
Reaction score
19
Εξ αιτίας του γεγονότος, ότι έχετε διαβάσει δεκάδες δοκιμές από "καταξιωμένους" ρηβιούερ (δική μου αυθαίρετη προσθήκη, αυτή), είστε πια τόσο προκατειλημμένος και έχετε τόσον εσφαλμένες αντιλήψεις, που τα μόνα που τολμώ να σας συστήσω χωρίς να με εκτελέσουν αύριο το πρωί, είναι τα Marantz CD63 KIS και CD-17. Αν δεν μείνετε ικανοποιημένος από αυτά, τότε πάρτε πικάπ.
Δημοκρατια εχουμε,καθε ανθρωπος ειναι ελευθερος να πει τη γνωμη του.Οσον αφορα τα 10αδες reviews που εχω διαβασει,αυτο λεγεται πλουραλισμος και (δινω περ/ρη σημασια στα customer reviews) διοτι μονο ενας που το αγορασε μπορει να μας πει για την αξιοπιστια του μηχ/τος.Προκατειλημενος δεν ειμαι, απλα εγραψα τι εχω διαβασει.......Προσωπικη εμπειρια εχω μονο aπο το δικο μου Teac.Γι'αυτο εκανα το post για να ακουσω διαφορες γνωμες.Το δεκαδες δοkιμες δεν αναφερεται ως τιτλος τιμης αλλα ως χρονος που διεθεσα να ενημερωθω.Δεν πηρα κανεναν απ΄τα μουτρα.Οι ριβιουερ δεν ειναι ολοι καταξιωμενοι,πολλες φορες βγαζουν καλο ενα μηχ/μα επειδη εχει εργοστασιο στη χωρα τους.....Ευχαριστω παντως για τη προταση και αν εχετε προτασεις για καινουργια no problem.Εαν το ποστ επαιρνε edit θα εσβηνα τι εχω διαβασει σε ξενα κυριως σαιτ για να μη δινω "λαθος μηνυματα" και "προκαλω".....
 
Last edited:

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.847
Καλησπέρα φίλε Delpaso,
Νομίζω ότι τα έχεις βάλει σε ένα καζάνι όλα και βράζουν, δε σου λέω να μην διαβάζεις τα reviews η τα τεστ που γίνονται σε cd player και εμείς αυτό κάνουμε, αλλά κάθε εταιρία βγάζει cd player με το δικό της ήχο και εσύ επιλέγεις.
Παίζουν ρόλο και τι ηχεία χρησιμοποιείς αν ο ήχος τους θα βγει πιο μπασάτος η τσιριχτός η ουδέτερος.
Πάντως ότι πληρώνεις παίρνεις, σοβαρές εταιρίες δε κάνουν μαιμουδιές και δε μιλάω για το πρώτα μοντέλα τους.
Τώρα τα πιο παλιά τα είναι πιο στιβαρά και απλά σε λειτουργία, τα καινούργια είναι διαφορετικά με πολλά ψηφιακά καλούδια για άλλους καλό για άλλους κακό.
Δε θα σου προτείνω κάποια μάρκα γιατί πιστεύω αν έχεις διαβάσει τόσα reviews αποκλείεται να μην έχεις καταλήξει σε κάποια.................
Μη βλέπεις μόνο την αρνητική πλευρά.
 


Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Σκεφτομαι την αγορα ακομα ενος cd player για 2ο χωρο μουσικης στο σπιτι.Εχοντας διαβασει 10δες δοκιμες καινουργιων cd player στο ξενο ηλεκτρονικο τυπο (αλλα και τα customer reviews) εχω απογοητευτει.Τα περ/ρα ειναι για πεταμα (αλλα κανουν 10-15 sec. να διαβασουν το δισκο,αλλα διαβαζουν τα μισα σι ντι γιατι ετσι τους αρεσει και τα περ/ρα εχουν αυτο που λεμε brigth sound signature,επισης στη 5ετια πανε μαστορα για λειζερ και οτι αλλο.Εχω τουλαχιστον 150 σι ντι και θελω να τα ακουω για πολλα χρονια ακομα.Επισης διαβασα οτι τα περ/ρα ειναι απλως CD-ROM DRIVE.Ετσι ψαχνω για ενα ιδιο με το δικο μου 1993 (μεταχειρισμενο) Teac cdp 4500.Aποδεδειγμενα σι ντι με γλυκο ηχο που δεν τσιριζει στις μεσαιες/ψηλες και εχει Βαρυ μπασο.Eννοειται οτι ακουω προτασεις για καινουργια/μεταχειρισμενα cd player και τι ηχο βγαζουν.Προτιμω να χασω λιγο σε αναλυση προκειμενου να εχω γλυκο ηχο (για τα δεδομενα του σι ντι)παντα.PIONEER PD30 AE διαβασα οτι ειναι τσιριδα στις ψηλες και εχει σκληρο ηχο γενικα.DENON DCD 800 NE ψυχρο ηχο και Drive για πεταμα.MARANTZ CD-6006 θερμο σχετικα ηχο,μπασο για αλλους καλο και για αλλους ελαφρυ αλλα δεν εχει κουμπι on/off (ελεος....)Yamaha cd-s700 ουδετερο ηχο για μερικους για αλλους λιγο αποστειρωμενο/τεχνικο ηχο,καλο μπασο.Οnkyo c7030 σκληρες μεσαιες/ψηλες.Υαmaha cd-s300 γενικα καλο.Θα τα συνδυασω με yamaha a-s701 kai hxeia wharfedale 240 ή 250.
Αν το προλάβεις πάρε αυτό με 300 ευρώ!!!!!!
https://www.avsite.gr/forum/threads/cd-player-teac-reference-series.171624/
Υ.Γ: καμιά σχέση με την αγγελία, απλά πρόταση.
 

Μηνύματα
36
Reaction score
19
Για να μη γινονται "παρεξηγησεις" αυτα που γραφω για συγκεκριμενες μαρκες δεν τα υιοθετω απαραιτητα. Γραφω τι διαβασα σε παρα πολλα σαιτ απο δοκιμαστες και καταναλωτες.Και εκφραζω μια δυσαρεσκεια για το "κινεζικο" του πραγματος που λεγεται αξιοπιστια.
 

Μηνύματα
36
Reaction score
19
Καλησπέρα φίλε Delpaso,
Νομίζω ότι τα έχεις βάλει σε ένα καζάνι όλα και βράζουν, δε σου λέω να μην διαβάζεις τα reviews η τα τεστ που γίνονται σε cd player και εμείς αυτό κάνουμε, αλλά κάθε εταιρία βγάζει cd player με το δικό της ήχο και εσύ επιλέγεις.
Παίζουν ρόλο και τι ηχεία χρησιμοποιείς αν ο ήχος τους θα βγει πιο μπασάτος η τσιριχτός η ουδέτερος.
Πάντως ότι πληρώνεις παίρνεις, σοβαρές εταιρίες δε κάνουν μαιμουδιές και δε μιλάω για το πρώτα μοντέλα τους.
Τώρα τα πιο παλιά τα είναι πιο στιβαρά και απλά σε λειτουργία, τα καινούργια είναι διαφορετικά με πολλά ψηφιακά καλούδια για άλλους καλό για άλλους κακό.
Δε θα σου προτείνω κάποια μάρκα γιατί πιστεύω αν έχεις διαβάσει τόσα reviews αποκλείεται να μην έχεις καταλήξει σε κάποια.................
Μη βλέπεις μόνο την αρνητική πλευρά.
Για καινουργια παιζω μεταξυ yamaha cd-s700 k' marantz cd-6006 k'denon dcd 800ne k'pioneer pd-50 κ onkyo c-7070. Aυριο θα επισυναψω το λινκ γερμανικου σαιτ που γραφει οτι cd player ευγενους μαρκας κανει 15 sec. να διαβασει το δισκο https://www.skroutz.gr/s/15734214/Denon-DCD-800NE.html#reviews https://www.skroutz.gr/s/9199611/Marantz-CD-Player-CD6006.html https://www.skroutz.gr/s/71934/Yamaha-CD-S700.html#reviews https://www.skroutz.gr/s/10352109/Pioneer-PD-30AE.html#reviews
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.847
Για να μη γινονται "παρεξηγησεις" αυτα που γραφω για συγκεκριμενες μαρκες δεν τα υιοθετω απαραιτητα. Γραφω τι διαβασα σε παρα πολλα σαιτ απο δοκιμαστες και καταναλωτες.Και εκφραζω μια δυσαρεσκεια για το "κινεζικο" του πραγματος που λεγεται αξιοπιστια.
Και εγώ μαζί σου είμαι αλλά υπάρχουν μάρκες NO MADE IN CHINA
π.χ. Audiolab 8200cd κ.α.
Τι δικιά μου εμπειρία θα σου πω, ότι είχα το Marantz cd6003 και το δοκίμασα με το Oppo bdp 95 που το δούλευα μόνο σαν blu-ray και μου άρεσε καλύτερα ο ήχος του σε στέρεο και έτσι πούλησα το Marantz.
Τι δικιά μου εμπειρία θα σου πω, ότι είχα το Marantz cd6003 και το δοκίμασα με το Oppo bdp 95 που το δούλευα μόνο σαν blu-ray και μου άρεσε καλύτερα ο ήχος του σε στέρεο και έτσι πούλησα το Marantz.
 
Last edited:

Μηνύματα
36
Reaction score
19
Και εγώ μαζί σου είμαι αλλά υπάρχουν μάρκες NO MADE IN CHINA
π.χ. Audiolab 8200cd κ.α.
Εαν ειναι πιστοποημενα no made in china μεσα και εγω..........
Και εγώ μαζί σου είμαι αλλά υπάρχουν μάρκες NO MADE IN CHINA
π.χ. Audiolab 8200cd κ.α.
Τι δικιά μου εμπειρία θα σου πω, ότι είχα το Marantz cd6003 και το δοκίμασα με το Oppo bdp 95 που το δούλευα μόνο σαν blu-ray και μου άρεσε καλύτερα ο ήχος του σε στέρεο και έτσι πούλησα το Marantz.
Τι δικιά μου εμπειρία θα σου πω, ότι είχα το Marantz cd6003 και το δοκίμασα με το Oppo bdp 95 που το δούλευα μόνο σαν blu-ray και μου άρεσε καλύτερα ο ήχος του σε στέρεο και έτσι πούλησα το Marantz.
Για τα oppo εχω διαβασει τα καλυτερα στο διεθνη ηλεκτρονικο τυπο.Που υστερουσε το μαραντζ?
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.847
Ήταν σε όλο το ηχητικό φάσμα πιο αναλυτικός ο ήχος του, μάλλον επειδή φοράει καλύτερα dac και είναι και πιο ακριβό !!
Πάντως η Marantz έβγαζε και βγάζει καλά cd player με βραβεία και σε μικρές κατηγορίες.
 

Μηνύματα
36
Reaction score
19
Ήταν σε όλο το ηχητικό φάσμα πιο αναλυτικός ο ήχος του, μάλλον επειδή φοράει καλύτερα dac και είναι και πιο ακριβό !!
Πάντως η Marantz έβγαζε και βγάζει καλά cd player με βραβεία και σε μικρές κατηγορίες.
Αυτο το αναλυτικο ειναι που με φοβιζει ως sound signature γενικα.
 
  • Love
Reactions: gid

Μηνύματα
591
Reaction score
557
Εγώ θα αγόραζα transport και ένα φτηνό καλό dac, θα πάρεις ήχο καλύτερο από ένα cd ίδιας αξίας.
 


TGD

Μηνύματα
6.983
Reaction score
7.067
Ε, ναι για 150 δίσκους, η καλύτερη λύση είναι να τα κάνεις FLAC.
 

Μηνύματα
36
Reaction score
19
Για καινουργια παιζω μεταξυ yamaha cd-s700 k' marantz cd-6006 k'denon dcd 800ne k'pioneer pd-50 κ onkyo c-7070. Aυριο θα επισυναψω το λινκ γερμανικου σαιτ που γραφει οτι cd player ευγενους μαρκας κανει 15 sec. να διαβασει το δισκο https://www.skroutz.gr/s/15734214/Denon-DCD-800NE.html#reviews https://www.skroutz.gr/s/9199611/Marantz-CD-Player-CD6006.html https://www.skroutz.gr/s/71934/Yamaha-CD-S700.html#reviews https://www.skroutz.gr/s/10352109/Pioneer-PD-30AE.html#reviews
Καλησπέρα φίλε Delpaso,
Νομίζω ότι τα έχεις βάλει σε ένα καζάνι όλα και βράζουν, δε σου λέω να μην διαβάζεις τα reviews η τα τεστ που γίνονται σε cd player και εμείς αυτό κάνουμε, αλλά κάθε εταιρία βγάζει cd player με το δικό της ήχο και εσύ επιλέγεις.
Παίζουν ρόλο και τι ηχεία χρησιμοποιείς αν ο ήχος τους θα βγει πιο μπασάτος η τσιριχτός η ουδέτερος.
Πάντως ότι πληρώνεις παίρνεις, σοβαρές εταιρίες δε κάνουν μαιμουδιές και δε μιλάω για το πρώτα μοντέλα τους.
Τώρα τα πιο παλιά τα είναι πιο στιβαρά και απλά σε λειτουργία, τα καινούργια είναι διαφορετικά με πολλά ψηφιακά καλούδια για άλλους καλό για άλλους κακό.
Δε θα σου προτείνω κάποια μάρκα γιατί πιστεύω αν έχεις διαβάσει τόσα reviews αποκλείεται να μην έχεις καταλήξει σε κάποια.................
Μη βλέπεις μόνο την αρνητική πλευρά.
Σκεφτομαι την αγορα ακομα ενος cd player για 2ο χωρο μουσικης στο σπιτι.Εχοντας διαβασει 10δες δοκιμες καινουργιων cd player στο ξενο ηλεκτρονικο τυπο (αλλα και τα customer reviews) εχω απογοητευτει.Τα περ/ρα ειναι για πεταμα (αλλα κανουν 10-15 sec. να διαβασουν το δισκο,αλλα διαβαζουν τα μισα σι ντι γιατι ετσι τους αρεσει και τα περ/ρα εχουν αυτο που λεμε brigth sound signature,επισης στη 5ετια πανε μαστορα για λειζερ και οτι αλλο.Εχω τουλαχιστον 150 σι ντι και θελω να τα ακουω για πολλα χρονια ακομα.Επισης διαβασα οτι τα περ/ρα ειναι απλως CD-ROM DRIVE.Ετσι ψαχνω για ενα ιδιο με το δικο μου 1993 (μεταχειρισμενο) Teac cdp 4500.Aποδεδειγμενα σι ντι με γλυκο ηχο που δεν τσιριζει στις μεσαιες/ψηλες και εχει Βαρυ μπασο.Eννοειται οτι ακουω προτασεις για καινουργια/μεταχειρισμενα cd player και τι ηχο βγαζουν.Προτιμω να χασω λιγο σε αναλυση προκειμενου να εχω γλυκο ηχο (για τα δεδομενα του σι ντι)παντα.PIONEER PD30 AE διαβασα οτι ειναι τσιριδα στις ψηλες και εχει σκληρο ηχο γενικα.DENON DCD 800 NE ψυχρο ηχο και Drive για πεταμα.MARANTZ CD-6006 θερμο σχετικα ηχο,μπασο για αλλους καλο και για αλλους ελαφρυ αλλα δεν εχει κουμπι on/off (ελεος....)Yamaha cd-s700 ουδετερο ηχο για μερικους για αλλους λιγο αποστειρωμενο/τεχνικο ηχο,καλο μπασο.Οnkyo c7030 σκληρες μεσαιες/ψηλες.Υαmaha cd-s300 γενικα καλο.Θα τα συνδυασω με yamaha a-s701 kai hxeia wharfedale 240 ή 250.
Αυτο το αναλυτικο ειναι που με φοβιζει ως sound signature γενικα.
Eδω το γαρμανικο περιοδικο μεταξυ αλλων μετραει ποση ωρα κανουν τα player να διαβασουν το δισκο https://www.stereo.de/hifi-test/ver...urator&cHash=3335902a7a08598561eee5bd9d9c851e https://www.stereo.de/hifi-test/ver...urator&cHash=3335902a7a08598561eee5bd9d9c851e το δικο μου παλιο cd player γιατι διαβαζει το δισκο σε 2 sec.και τα καινουργια θελουν απο 9 -17 sec??
Για καινουργια παιζω μεταξυ yamaha cd-s700 k' marantz cd-6006 k'denon dcd 800ne k'pioneer pd-50 κ onkyo c-7070. Aυριο θα επισυναψω το λινκ γερμανικου σαιτ που γραφει οτι cd player ευγενους μαρκας κανει 15 sec. να διαβασει το δισκο https://www.skroutz.gr/s/15734214/Denon-DCD-800NE.html#reviews https://www.skroutz.gr/s/9199611/Marantz-CD-Player-CD6006.html https://www.skroutz.gr/s/71934/Yamaha-CD-S700.html#reviews https://www.skroutz.gr/s/10352109/Pioneer-PD-30AE.html#reviews
/www.stereo.de/hifi-test/vergleich?tx_stereoconfigurator_pi1%5Baction%5D=compare&tx_stereoconfigurator_pi1%5Bcontroller%5D=Configurator&cHash=3335902a7a08598561eee5bd9d9c851e
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.049
Reaction score
20.456
Διότι τα σύγχρονα player παίζουν δίσκους διαφόρων μορφών και όχι μόνο CD-DA, οπότε χρειάζεται χρόνος για να "αναγνωρίσουν" το δίσκο και να διαβάσουν τον TOC. Αλλ' ακόμη κι αν προορίζονται από κατασκευής να παίζουν μόνο CD-DA, οι κατασκευαστές δεν βρίσκουν πια στην αγορά αμιγώς CD μηχανισμούς και χρησιμοποιούν στα προϊόντα τους μηχανισμούς πασπαρτού. Άλλωστε, ως μέσο, το CD (και το DVD) είναι πια απαρχαιωμένο, η προσοχή της αγοράς είναι αλλού, πλέον.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.102
Reaction score
124.658
150 cd, περνάνε σε μορφή Φλακ σε ένα σκληρό και δε γεμίζουν ένα φλασάκι, υπάρχει χώρος για πολύ περισσότερα εκεί μέσα.

Το φλασάκι παίζει από οποιοδήποτε σύγχρονο media player, όπου θα μπορούσες να εγκαταστήσεις και tidal, ώστε να ακούς σε ποιότητα cd, εκατομμύρια δίσκους, με λίγα ευρώ το μήνα, οπότε και θα ξεχάσεις τα ολίγα σου cd λίαν συντόμως.

Βεβαίως μπορείς να πετάξεις τα λεφτά σου σε κάποιο cd player, που είναι μια εξόχως παρωχημένη συσκευή.

Αντιθέτως, ένα blue ray player, θα μπορούσε να είναι πιο χρήσιμο σα συσκευή, να δεις και καμιά ταινία αν χρειαστεί.

Τες πα.

Όσον αφορά τα ζεστά και τα κρύα στον ήχο, αυτά αφορούν τα ηχεία σου το χώρο σου και την ταργκετ κερβ σου.

Είσαι τόσο μπερδεμένος, που αδυνατείς να δεις τι πραγματικά συμβαίνει..
 

Μηνύματα
36
Reaction score
19
Εγώ θα αγόραζα transport και ένα φτηνό καλό dac, θα πάρεις ήχο καλύτερο από ένα cd ίδιας αξίας.
[/Q
Εγώ θα αγόραζα transport και ένα φτηνό καλό dac, θα πάρεις ήχο καλύτερο από ένα cd ίδιας αξίας.
Το σκεφτομαι και αυτο. Απλα το cd drive του Transport θα ειναι καλυτερο απο τα drive των cd player ιδιας τιμης ??Το dac του ενισχυτη μου yamaha A-S701 μηπως ειναι καλυτερο απο ενα εξωτερικο dac?
 
Last edited:



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.110
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top