Αγορα νεας φωτογραφικης μηχανης

Μηνύματα
6.905
Reaction score
5.783
Το χρηματικο οριο ειναι τα 300 ευρω,δεν με ενδιαφερει το βιντεο,ουτε να αλλαζω φακους.αλλα η ποιοτητα στις φωτογραφιες,ευρυγωνιο φακο,και ενα καλο zoom.

Παρακαλω τις προτασεις σας,λογω οτι δεν εχω ιδεα απο φωτογραφικες.
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Τι στυλ μηχανη θελεις? τι θα ηταν αυτο που θα σ ενδιεφερε περισσοτερο? ΠΟια η χρηση σου ως μηχανη? Μεγεθος?

δεδομενου οτι με τα χρηματα που θελεις να δωσεις, πιστευω λιγα, θα πας η σε κομπακτ σχετικα αξιωσεων, ειτε σε καποιο εισαγωγικο μοντελο dslr η 4/3- mirrorless.
 

Μηνύματα
6.905
Reaction score
5.783

Μηνύματα
52
Reaction score
44
Γιαννη ψαξ' το λιγο μην βιαστεις δες τι ειναι αυτο που σε ενδιαφερει να τραβας περισσοτερο, και αποφασιζεις. Επισεις υπαρχουν πολυ καλες προτασεις και σε μεταχειρισμενες.
 

Μηνύματα
6.905
Reaction score
5.783
Σταυρο μια μηχανη για ολες τις χρησεις,αλλα να βγαζει αξιοπρεπες φωτογραφιες,για οικογενειακες στιγμες.
Εχω εδω και δυο χρονια την olympus vr-310 αλλα δεν ειμαι ευχαριστημενος.
Απο κομπακτ ειδα και αυτη. Εχω μια μεγαλη συμπαθεια στα προιοντα panasonic!
http://www.akalavrentzos.gr/panasonic-tz30-black-p-1632.html
 

Attachments

Last edited:



Μηνύματα
6.905
Reaction score
5.783
Γιαννάκη , το καλοκαίρι πήραμε αυτή ...
View attachment 31868
Nikon L 820

Είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Νικολα είναι πολύ καλη,την εχω δοκιμασει. Αυτό που με χαλαει είναι ότι παιρνει 4 μπαταριες ΑΑ. Δεν τελειωνουν γρηγορα?
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Νικολα είναι πολύ καλη,την εχω δοκιμασει. Αυτό που με χαλαει είναι ότι παιρνει 4 μπαταριες ΑΑ. Δεν τελειωνουν γρηγορα?
Oχι ,βρε.
Κι αν ξεμείνεις παίρνεις κι απ το περίπτερο...
 

Μηνύματα
427
Reaction score
425
Καλημέρα πήρα την ΝΙΚΟΝ το καλοκαίρι μαζί με μπαταρίες και φορτιστη πακετο κάτω απο 200 ευρώ. Πολύ καλή τις μπαταρίες τις φορτισα δυο φορές και εχω τραβήξει εκατονταδες φωτο πολύ καλή επιλογή, το μόνο αρνητικό δεν έχει viewfinder. Είναι η πέμπτη Bridge camera που έχω την τελευταία 10ετία και είναι μακράν η καλύτερη, τις μπαταρίες μην τις σκέφτεσαι καθόλου.
 


Μηνύματα
6.905
Reaction score
5.783
Nikon L820 καταργηθηκε,και το νεο μοντελο ειναι το L830.
Tην 820 την βρισκω στα 169 ευρω,ενω η 830 στα 229 ευρω. Αξιζει η διαφορα? Εχει κατι παραπανω η 830?
 




melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.984
τα προβλήματα με χαμηλό φωτισμό θα τα έχεις κατά τη γνώμη μου με οποιαδήποτε μηχανή σε αυτή την κατηγορία που ψάχνεις, για να το αντιμετωπίσεις το θέμα μεγαλύτερο και πιο ευαίσθητο αισθητήρα που συναντά κανείς σε πιο ακριβές μηχανές, σε compact ίσως μόνο η sony rx100 να καλύπτει καλά το θέμα.
Το άλλο δεν το καταλαβαίνω που λες, αν εννοείς παραμόρφωση γενικότερα, τότε και αυτό είναι θέμα φακών που σε μια κόμπακτ αυτό δεν αλλάζει, ότι σου δίνει με αυτό μένεις.
 


Μηνύματα
6.905
Reaction score
5.783
Αυτές είναι οι φωτο που βγαζει σε φωτισμο δωματιου,και με φλας.
Εχω παιξει με όλα τα προγράμματα αλλα δεν εχω καταφερει κατι. Σε εξωτερικο χωρο είναι μια χαρα εκτος ότι παραμορφωνει πολλες φωτο.
 

Attachments


Μηνύματα
235
Reaction score
19
Προσωπικά, θα πρότεινα μία τέτοια λύση Canon 1300D με ένα βασικό φακό 18-55, για να έχεις όλα τα περιθώρια βελτίωσης. Η άλλη λύση είναι ένα μεταχειρισμένο σώμα + φακό. Είναι κρίμα να πάρεις κομπακτ με ενα φακό κάτω του μετρίου που δεν θα μπορείς και να τον αλλάξεις, σε αυτά τα χρήματα.
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.297
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top