Αγορα νεων ηχειων δαπεδου εχοντας ηδη dali concept 6

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
καλα αμα ειναι να δωσω 1500 ευρω για να πω οτι κανω απλα κατι ,καλυτερα να μη το κανω..
ουτε θα τα δωσω γιατι απο καποιο πχ σαξοφωνηστα δεν ακουω στο μαξ την εισπνοη του πριν φυσηξει το οργανο!!
Δεν ειμαι τετοιος ουτε τοοοσο ψιρας.. καταλαβαινεις τι εννοω..δε ψαχνω ψιλους στα αχυρα δλδ..
Αν θα φτασω να δωσω τοσα η διαφορα θα πρεπει να ειναι σημαντικα αισθητη, να κανει μπαμ δλδ, οπως τη μερα που αγορασα τα ηχεια.. τα διαλεξα αναμεσα απο ηχεια που καναν κ 1200- 1400 ευρω θυμαμαι, τα ειχα παρει γυρω στα 700..
Μεσα απο media markt Θεσσαλονικη ,ειχα τη δυνατοτητα την ιδια στιγμη που επαιζε ενα κομματι να αλλαζω ηχεια απο ενα κουμπι απο ενα πινακα, ακαριαια δλδ...
Στα Dali το χαμογελο μου εφτανε στα αυτια σε ολα τα κομματια... μολις ακουσα κ το μπασο απο το κομματι
Kaly live dub - Reverse πηγα στο ταμειο χαλαρα
Τοτε, τωρα δε μπορεις να ακουσεις τιποτα
Ξεκίνα απο τα βασικά λοιπόν: στήσε σωστά τα ηχεία μέσα στο χώρο, με βάση τις δυνατότητές τους. Ξεκίνα με το να έχεις το ισόπλευρο τρίγωνο ακρόασης και μετά αν έχεις όρεξη μείωσε τις αποστάσεις στα 2 μέτρα. Δεν κοστίζει τίποτα και είναι απαράβατος κανόνας αν θέλεις να ακούσεις τί πραγματικά μπορεί να σου δώσει ακόμα και αυτό το σετάπ που έχεις.
Υ..Γ. Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα, δεν έχει να κάνει μόνο με τις ανάσες του σαξοφωνίστα ( που δεν είναι αμεληταίο πράγμα κι αυτό, γιατί μαζί με τις ανάσες, το σύστημα θα αναδείξει κι άλλες λεπτομέρειες που τώρα χάνεις ). Τα μπάσα είναι ο τομέας της μουσικής που τρώει τη μεγαλύτερη ενέργεια του ενισχυτή. Αυτό και μόνο φτάνει για να καταλάβεις ότι ένας ικανότερος ενισχυτής θα βοηθήσει και στα μπάσα. Πέραν του subwoofer που προσωπικά, όσο περισσότερο πλησιάζω στο "σωστό" μπάσο, τόσο περισσότερο θέλω να αποκτήσω sub(s).
 

ika

News
Μηνύματα
13.746
Reaction score
12.818
ενας απο εδω, Καβαλα, δηνει τον ADVANCE acoustic x- i105 στα 550..
ξερουμε κατι για αυτον? 2χ105 8Ω
Αφού είναι συντοπίτης, του τηλεφωνείς του εξηγείς το πρόβλημά σου και συζητάς αν μπορεί και θέλει να σε επισκεφθεί με τον ενισχυτή για επιτόπιο έλεγχο. Ούτε 10 κιλά δεν είναι ο ενισχυτής, εύκολα μεταφέρεται.
Αν γίνει αυτό πρακτικά θα ξέρεις αν σε καλύπτει ή όχι.
Και έχει και sub-out και DAC

Υπάρχει και η λύση προσθήκης ενός τελικού, πχ https://www.skroutz.gr/s/8705378/Crown-Audio-XLS-1502.html ή https://www.crownaudio.com/en/products/xls-1002
 
Last edited:

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
επιπλέον, όσον αφορά στη σωστή τοποθέτηση των ηχείων, το να τα βάζουμε όπου να'ναι, όπως να'ναι, είναι σαν να π.χ. να έχουμε την αξίωση να ξεκινήσουμε ένα αυτοκίνητο βάζοντας ταχύτητα χωρίς να πατήσουμε συμπλέκτη και χωρίς να σπάσει το σαζμάν. Κάθε μηχάνημα έχει τους κανόνες λειτουργίας του και οφείλουμε να τους σεβόμαστε, αν θέλουμε να πάρουμε ό,τι καλύτερο μπορεί να προσφέρει. Και μπορεί το ηχείο να μη σπάει σαν το σαζμάν αν το βάλεις όπου να'ναι, αλλά δεν θα παίξει όπως πρέπει. Και ως πρώην "όπου να'ναι" τοποθετητής, μπορώ με ασφάλεια να σου πω ότι αν στήσεις σωστά τα ηχεία, θα εκπλαγείς ευχάριστα.
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Ο Κώστας δεν μας απάντησε ακόμα στο ερώτημα αν είναι παντρεμένος, μην μασάς ρε, αν είσαι παντρεμένος τώρα είναι η ευκαιρία σου να σκίσεις την γάτα:superman:
 

Μηνύματα
1.825
Reaction score
3.406
ναι
οποτε αν παρω sub θελω 1 διπλο rca κ 4 καλωδια ηχειων ετσι? στη b σειρα σωστα?
sub ενεργητικο ε?
Εγώ μια απορία έχω.
Το ενεργητικό σαμπ έχει τρύπα και δεν την χρησιμοποιεί ή δεν έχει καθόλου τρύπα?
 


Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Το μόνο "φθηνό" sub που γνωρίζω με HPF & LPF είναι το Yamaha HS8s, αν κάποιος γνωρίζει κι άλλο μοντέλο ας με διορθώσει. Μόνο μία τέτοια υλοποίηση θα μπορέσει να ενσωματωθεί σε ένα οικιακό σύστημα με τυπικό ενισχυτή και παθητικά ηχεία.

Edit: μεταβλητά hpf & lpf για να είμαι ακριβής.
 

Μηνύματα
2.194
Reaction score
2.715
Αν χρησιμοποιούσε τον ενισχυτή που έχει σαν προενισχυτη και αγόραζε έναν crown xls με επάρκεια ισχύος,αυτό γινεται;
 

Μηνύματα
224
Reaction score
210
το χει το ψαρωτικό μπασάκι το άτιμο....


με 2 subs να δεις(ακούσεις) τι γίνεται :p
ωραιο ετσι?!!!!:dance2:
Ο Κώστας δεν μας απάντησε ακόμα στο ερώτημα αν είναι παντρεμένος, μην μασάς ρε, αν είσαι παντρεμένος τώρα είναι η ευκαιρία σου να σκίσεις την γάτα:superman:
οχι ,δεν ειμαι...στη φωτο ειναι ο ανηψιος μου, που τωρα ειναι 4, εχω ακομα εναν που τωρα ειναι ενος...
κ οσο ημουν με κοπελα παντα το εκανα το κομματι μου,dont worry!! ειμαι single στα 35..
ειχα παντα σχεση απτα 16 μου με μικροδιακοπες 3-4 μηνων... αλλα απτα 32 μου ειμαι single κ η φαση ειναι οτι βαριεμαι να φλερταρω, πως να το πω, δε μπορω τις μπουρδες κ ερωτολογα κ μου φενεται να σκαρφαλωνω στο ραφι εκει που ειναι η θεση καποιου ηχειου για vocals αςπουμε!!!
(καλα τερμα ασχετο το ολο μηνυμα!)
Αφού είναι συντοπίτης, του τηλεφωνείς του εξηγείς το πρόβλημά σου και συζητάς αν μπορεί και θέλει να σε επισκεφθεί με τον ενισχυτή για επιτόπιο έλεγχο. Ούτε 10 κιλά δεν είναι ο ενισχυτής, εύκολα μεταφέρεται.
Αν γίνει αυτό πρακτικά θα ξέρεις αν σε καλύπτει ή όχι.
Και έχει και sub-out και DAC

Υπάρχει και η λύση προσθήκης ενός τελικού, πχ https://www.skroutz.gr/s/8705378/Crown-Audio-XLS-1502.html ή https://www.crownaudio.com/en/products/xls-1002
σε περιπτωση αγορας τελικου, η ποιοτητα,η χροια του ηχου, θα εχει να κανει με τον τελικο? οχι ε,απτον denon θα βγαινει?
 
Last edited:






Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.006
Καλά! παιδιά οι τελευταίοι NAD που ποστάρατε , είναι 2χ120 ο ένας και 2χ80 με το ζόρι ο άλλος.
Τι θα μπορούσαν να κάνουν? θα έγραφα κάτι άλλο , αλλά ... τεςπα.
Ο νοών νοείτο .
 

Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
Καλά! παιδιά οι τελευταίοι NAD που ποστάρατε , είναι 2χ120 ο ένας και 2χ80 με το ζόρι ο άλλος.
Τι θα μπορούσαν να κάνουν? θα έγραφα κάτι άλλο , αλλά ... τεςπα.
Ο νοών νοείτο .
Αντι να γραψεις το αλλο που σκεφτεσαι σκεψου ενα ενισχυτη με μπατζει 500€ που ανεφερε το μελος ωστε να kαλυψει τις απαιτησεις των dali .
 


Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
Ποσοι απο αυτη τη παρεα μπορουν να οδηγησουν επαρκως τα ηχειας τους με τα χρηματα που διαθετουν ?
Ελαχιστοι . Αυτη ειναι η αληθεια .
Βεβαια θα ηταν περισσοτεροι στη περιπτωση που καποιοι ακολουθουσαν τις σωστες συμβουλες σας
Επομενως παμε για "το μη χείρον βέλτιστον";)
 

gid

Μηνύματα
7.316
Reaction score
8.540
Ποσοι απο αυτη τη παρεα μπορουν να οδηγησουν επαρκως τα ηχειας τους με τα χρηματα που διαθετουν ?
Εξαρτάται από το πώς ορίζεις το "επαρκώς". Είναι μια πάρα πολύ ελαστική έννοια.
 

ika

News
Μηνύματα
13.746
Reaction score
12.818
Εξαρτάται από το πώς ορίζεις το "επαρκώς". Είναι μια πάρα πολύ ελαστική έννοια.
Στη συγκεκριμένη περίπτωση μάλλον το να παίζει δυνατά χωρίς να ξανακάψει tweeter, όπως έγινε με τα 50W του DENON.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.082
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top