Αγορα νεων ηχειων

Μηνύματα
10
Reaction score
19
Καλημερα σε ολους,

Σχετικα προσφατα εγινα κατοχος ενος scott 420A τον οποιο ανελαβε να φερει στα ισια του το γνωστο service East electronics με εξαιρετικα αποτελεσματα.

Ειμαι στην διαδικασια ερευνας για αγορα νεων ηχειων καθως αυτα που εχω τωρα ειναι αθλια ( κατι ITT με αλλαγμενα φθηνιαρικα ribbon tweeter, midrqnge audax hm130c0 και crossovers της πλακας). Ο χωρος που θα τοποθετηθουν ειναι περιπου 25-30m2. Και αυτη την στιγμη γινονται εργασιες για την διαμορφωση του καθως θα χρησιμοποιηθει επισης για μελετη μουσικων οργανων, απλες ηχογραφησεις και θα μεταφερθουν εκει κιθαρες μπασα, και ενδεχομενως και καποια κρουστα, δαπεδο ειναι πλακα καρυστου αλλα θα μπει μοκετα .

Επιπλεον υπαρχουν 2x Ceratec Versa 1106 active subwoofers τα οποια αν χρειαστει μπορουν να χρησιμοποιηθουν (εχουν Hi lvl input)

Το budget γενικα ειναι ψιλο περιορισμενο λογω των εργασιων που γινονται και λογω παιδιου.

Με ενδιαφερουν κυριως floorstanding ηχεια και τα μονο που εχω δει ειναι τα
  • TAGA HARMONY TAV-606F v.3 τα οποια ακουσα ελαχιστα σε σπιτι φιλου και μ αρεσαν
  • Klipsch R-820F τα οποια μ αρεσαν επισης αλλα βγαινουν εκτος λογω budget
Γενικα το budget κυμαινεται max στα 300€ αυτη την χρονικη περιοδο οποτε θα ηθελα να παραμεινω εντος αυτου του οριου.

Οποιαδηποτε προταση και γνωμη θα εκτιμηθει ιδιαιτερα.

ευχαριστω
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.654
Πόσα βατ βγάζει ο ενισχυτής;

Σε τι απόσταση ακρόασης θα είναι τα ηχεία;
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.847
Καλημέρα,
Από είδα ο ενισχυτή σου είναι στα 40watt, καλά σκέφτεσαι για κολώνες αλλά νομίζω ότι τα περισσότερα ηχεία στην αγορά θα ήθελαν πιο πολλά watt και ειδικά τα Klipsch που σκέφτεσαι εκτός αν πας σε bookself.
 

Μηνύματα
10
Reaction score
19
Πόσα βατ βγάζει ο ενισχυτής;



Σε τι απόσταση ακρόασης θα είναι τα ηχεία;
2x40watt rms @ 4-16 ohm

Για την ωρα επειδη ειναι στο σαλονι το οποιο ειναι τεραστιο η αποσταση που καθομαστε ειναι περιπου στα 4+ μετρα. δεν ειναι ομως διαμορφωμενο για να ακουσεις μουσικη εκει μεσα. Αργοτερα (προς Ιανουαριο αν δεν εχουμε πεθανει ολοι :D ) Θα πανε ολα στον χωρο που ετοιμαζεται και η αποσταση με ενα προχειρο υπολογισμο θα ειναι περι τα 2-2.5 μετρα.

Καλημέρα,
Από είδα ο ενισχυτή σου είναι στα 40watt, καλά σκέφτεσαι για κολώνες αλλά νομίζω ότι τα περισσότερα ηχεία στην αγορά θα ήθελαν πιο πολλά watt και ειδικά τα Klipsch που σκέφτεσαι εκτός αν πας σε bookself.
Τα Klipsch, αν και ηχητικα με αφησανε χαζο, δεν τα σκεφτομαι καθως δεν υπαρχει περιθωριο για παραπανω χρημα, αλλιως με βλεπω να κοιμαμαι στο χαλακι μαζι με τα αδεσποτα γατια....
Τα Taga η αληθεια ειναι μου γυαλισανε και μου ακουστηκαν πολυ ωραια (για τα δικα μου δεδομενα και σε συγκριση με τα σαπακια που εχω για ηχεια τωρα παντα).
Για bookshelf δεν ξερω... αρχικα με χαλανε στην εμφανιση και υποθετω θα πρεπει να δωσω και κατι για καλες βασεις?

Υποψιν δεν εχω καμια εμπειρια απο ηχεια. 4 ζευγη εχουν περασει απο τα χερια μου, τα δυο απο αυτα τα εχω φτιαξει μονος με ελαχιστη μελετη για το πως πρεπει να φτιαχει ενα ηχειο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.654


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.654
Γλυκούλης.
Θες να το πω με σιρόπι για να σ'αρέσει η αλήθεια; Σα κανταΐφι σορωπιαστό; :lol:

Αχ τι γλυκουλάκι ενισχυτάκι είναι τούτο μωλέ, ούτε προσάναμμα πεύκου να ήταν, βάλε ένα ποτήρι κόκκινο αρωματικό κρασί στο κορίτσι, ξάπλωσε στη βελέντζα δίπλα στο τζάκι και απαλά ριξτον μέσα στην θαλπωρή τως φωτιάς, να κάνετε όνειρα για το μέλλον βλέποντας τις απαστράπτουσες λάμψεις των καιόμενων πυκνωτών του μέσα στην ομορφιά της νύχτας.
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.847
Καλημερα σε ολους,

Σχετικα προσφατα εγινα κατοχος ενος scott 420A τον οποιο ανελαβε να φερει στα ισια του το γνωστο service East electronics με εξαιρετικα αποτελεσματα.
Απορώ γιατί πήρες έναν τόσο παλιό ενισχυτή είναι του 1979 και λίγα watt. :oops:
Θες να το πω με σιρόπι για να σ'αρέσει η αλήθεια; Σα κανταΐφι σορωπιαστό;
καν το γαλακτομπούρεκο που μου αρέσει 😆
 

Μηνύματα
10
Reaction score
19
Θες γουφερ 18" στο ηχείο σου για τέτοια απόσταση ακρόασης.

Για τα 2μ φτάνει 8" γουφερ, για τα 2,5μ θες 9" γουφερ.

Πέτα τον, δεν οδηγεί τίποτα.
Είναι για πέταμα, τίποτε άλλο.
Εμενα μ αρεσει ο ενισχυτης
Να πεταξεις τον δικο σου :p

Εχεις καταλαβει οτι δεν ψαχνω να φτιαξω το απολυτο μηχανημα για να ακουω μουσικη ετσι?
Οπως επισης καποιοι εχουν και αλλες προτεραιοτητες εκτος απο το να σκανε χιλιαρικα για ηχεια, χιλιαρικα για τελικο και pre, χιλιαρικα για cartrιdges κλπ.

Πολυ θα το ηθελα αλλα δεν...

Τα δεδομενα ηταν αυτα που εδωσα και το budget συγκεκριμενο οπως και η χρηση, αν δεν εχεις να προτεινεις κατι ουσιαστικο επι τουτου μπορεις να μην ασχοληθεις.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.654
Να πεταξεις τον δικο σου
Δεν έχω ενισχυτή καρδιά μου! :drinks:

Σε χαμηλά κοστολογια που κοιτάς να κινηθείς, οι ενεργές λύσεις της JBL είναι ο,τι καλύτερο μπορείς να αγοράσεις.

Σ'αυτα τα λεφτά που λες, παίρνεις ενεργά ηχεία με ενσωματωμένα ενισχυτικά στάδια ισχυρότερα του ενισχυτή που έχεις.
 



Μηνύματα
10
Reaction score
19

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.654
Πέραν της πλάκας, τα ηχεία της δεκαετίας του '70 θα ταίριαζαν με τον ενισχυτή που έχεις, διότι τότε οι τυπικοί ενισχυτές ήταν 15-40 βατ (πολλοί ήταν λυχνίας) και τα ηχεία ήταν ανάλογης ευαισθησίας.

Τα σημερινά ηχεία, μετά από μισό αιώνα από τότε, είναι άλλα φρούτα, θέλουν σύγχρονα ενισχυτικά μεγάλης ισχύος, εφόσον αυτή είναι διαθέσιμη και φτηνή.

Επί της ευκαιρίας σκέφτηκα τι να πετάξω: κάνα καλώδιο ρεύματος. :lol:
Μη γελάτε, έχω κάτι χοντρά, άμα τα φας στο κεφάλι παθαίνεις μεγάλη ζημιά.:lol:
 

Μηνύματα
13.609
Reaction score
6.564
Mε 300 ευρω δεν αγοραζεις ηχεια δαπεδου (εστω λιγο καλα),αλλα "κασονια" τυπου taga κλπ.Με 300 αγοραζεις καλουτσικο ηχειο βασης μικρου ογκου,που θα σε καλυψει στον μικροτερο μελλοντικο χωρο. Ο ενισχυτης σου θελει ευκολο ηχειο,οποτε πρεπει να αγορασεις κατι και με μεγαλη ευαισθησια και ευκολο φορτιο .
 

Μηνύματα
10
Reaction score
19
Πέραν της πλάκας, τα ηχεία της δεκαετίας του '70 θα ταίριαζαν με τον ενισχυτή που έχεις, διότι τότε οι τυπικοί ενισχυτές ήταν 15-40 βατ (πολλοί ήταν λυχνίας) και τα ηχεία ήταν ανάλογης ευαισθησίας.

Τα σημερινά ηχεία, μετά από μισό αιώνα από τότε, είναι άλλα φρούτα, θέλουν σύγχρονα ενισχυτικά μεγάλης ισχύος, εφόσον αυτή είναι διαθέσιμη και φτηνή.

Επί της ευκαιρίας σκέφτηκα τι να πετάξω: κάνα καλώδιο ρεύματος. :lol:
Μη γελάτε, έχω κάτι χοντρά, άμα τα φας στο κεφάλι παθαίνεις μεγάλη ζημιά.:lol:
Αν εβλεπες τα ηχεια πως ειναι εκει ειναι που θα ελεγες βαψετα μπλε και πετα τα στην θαλασσα :D

Δυστηχως Budget για αγορα νεου ενισχυτη αυτη την χρονικη περιοδο με τις εργασιες που γινονται για το Home studio δεν υπαρχει.

Τον Scott τον αγορασα σχεδον τσαμπα και οκ... δεν μου φαινεται και τοσο ασχημος για μικρους χωρους.
Ετσι κι αλλιως mid lvl κοιταζω να φτιαξω απλα να ακουγεται σχετικα καλα (με τις οποιες υποχωρησεις βεβαιως) χωρις να δωσω μια περιουσια.

Απο Πασχα και μετα ισως αρχισω να σχεδιαζω ερευνα και αγορα και να στησω ενα main συστημα στο σαλονι και να κρατησω αυτο στο home studio.

thanks anyway
Mε 300 ευρω δεν αγοραζεις ηχεια δαπεδου (εστω λιγο καλα),αλλα "κασονια" τυπου taga κλπ.Με 300 αγοραζεις καλουτσικο ηχειο βασης μικρου ογκου,που θα σε καλυψει στον μικροτερο μελλοντικο χωρο. Ο ενισχυτης σου θελει ευκολο ηχειο,οποτε πρεπει να αγορασεις κατι και με μεγαλη ευαισθησια και ευκολο φορτιο .
Καποια προταση να παρω μια ιδεα?
Thanks
 
Last edited:

Μηνύματα
13.609
Reaction score
6.564

Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
Νταξ , μην τον πεταξεις αλλα μην το χρησιμοποιησεις κιολας !
Σε τετοια αποσταση ακροασης πολλοι προσπαθησαν και ηττηθηκαμε!
Σκεψου μια εναλλακτικη . Εγω τα εχω θαμμενα στο υπογειο και χρησιμοποιω ενα B&W Zappelin στο 1 μετρο .
 


GOM

Μηνύματα
261
Reaction score
43

και μεχρι αυριο προλαβαινεις τα μεγαλυτερα


στα 360 ευρω.

Απλα για να παρεις μια ιδεα και ισως να προλαβεις την προσφορα που τρεχει.
@tanto που παίζουν τα συγκεκριμένα στα 360? Τα άκουσα σχετικά πρόσφατα και δεν ήταν άσχημα, απλά λίγο λαμπρά θα έλεγα αλλά πιστεύω με πιο γλυκόηχο ενισχυτή (τα άκουσα με yamaha) θα είναι μια χαρά. Επίσης πολύ μπάσο για τα κυβικά του....
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.075
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top