Αγορα οικονομικηs 50'' - 55''αραs

Μηνύματα
347
Reaction score
6
Ζητω τα φωτα σαs διοτι απεχω απο το τεχνολογικο αθλημα τηs ΤV αρκετο καιρο και χρονια και εχω χασει επεισοδια..
Αναζητω για αγορα μια οικονομικη 50'' - 55''αρα για να αντικαταστησω μια 37αρα LG Full HD που ειχα στο δωματιο μου διοτι παρεδωσε πνευμα μετα απο μια 10ετια χρησηs και δεν αναβει πλεον..(ξερω οτι φτιαχνεται αλλα δεν μπαινω καν στον κοπο να μου χτυπανε οτι τιμη θελουν για να μου την φτιαξουν..
Η TV θα μπει στο δωματιο μου ειτε σε επιπλο ειτε στην υπαρχων βαση που εχω την προηγουμενη 37αρα στον τοιχο καδρο..
Αποσταση θεασηs απο επιπλο-τοιχο μεχρι το μαξιλαρι του κρεβατιου μου ειναι 3 μετρα και μισο πανω κατω..
Το δωματιο ειναι μικρο(γκαρσονιεραs..)..και το μπαλκονι ακριβωs απο πισω μου ειναι με τεντα..οποτε δεν εχω ιδιατερη ηλιοφανεια να βαραει το δωματιο..(αν σηκωσω την τεντα ναι..αλλα προτιμω να την εχω μονιμα κατεβασμενη..)..αυτα τα γραφω για το θεμα τι πανελ στην TV μου προτεινεται...
Δεν με ενδιαφερει ιδιαιτερα να ειναι smart/android TV..αρκει να ειναι 4Κ..να εχει καλεs γωνιεs θεασηs(αν και παντα σχεδον ειμαι στην ευθεια με το πανελ για να βλεπω..ζωντανα χρωματα..ρεαλιστικη εικονα..και καλουs ρυθμουs αποκρισηs και σβελταδαs στο μενου τηs..στην εναλλαγη καναλιων κτλ..
Η χρησιμοτητα τηs θα ειναι..
για τα κλασικα ψηφιακα καναλια(εννοειται πωs θελω να εχει ενσωματωμενο ψηφιακο αποκωδικοποιητη)...
για συνδεση με PC/Laptop για να βλεπω κατεβασμενεs FULL HD ταινιεs με ελληνικουs υποτιτλουs..και γενικα για νορμαλ φυσιολογικη χρηση καθημερινοτηταs...
Το μπατζετ ειναι στα 450 ευρω μαξ....
Υπαρχει κατι αξιοπρεπεs σε αυτα τα λεφτα η θα πρεπει να ανεβω οικονομικο σκαλοπατι...?
Θελω βασικα να περιμενω και του Νοεμβριου την Black Friday..να δω τι θα βγαλουν σε ευκαιριεs τα μαγαζια...αλλα καποια μοντελα που τα θεωρειται αξιοπιστα σε σχεση τιμη/αποδοση να τα εχω υποψιν καλο θα ειτανε να μου ανοιγατε λιγο τα ματια..
Δεν με ενδιαφερει να ειναι και περσινο μοντελο αρκει να αξιζει....
Αρκει σε αυτο το μπατζετ των 450 να ειναι value for money..
Επισηs και 65αρα να βρω παλι δεν με χαλαει σε αυτα τα λεφτα...οσο μεγαλυτερη τοσο το καλυτερο..
Ευχαριστω για τον χρονο σαs...
 


Μηνύματα
347
Reaction score
6
Εχω σταμπαρει και αυτην την LG 55UK6500..
..https://www.skroutz.gr/s/16498095/LG-55UK6500.html
Μεχρι εκει παει το μπατζετ το πολυ..παραπανω οχι...
Γνωμεs και για αυτην παρακαλω??
 

Μηνύματα
1.406
Reaction score
2.527
Η συγκεκριμένη LG έχει πάνελ edge led, σε αντίθεση με την Philips που σου έγραψα η οποία έχει direct led πάνελ (το οποίο είναι καλύτερο), συν το γεγονός ότι η Philips έχει ένα σύστημα που ονομάζει micro dimming, το οποίο θεωρητικά δίνει καλύτερο HDR και είναι και VA (αυτό είναι πλεονέκτημα ή μειονέκτημα, αναλόγως σε τι συνθήκες φωτισμού βλέπεις και τι γωνίες θέασης)...
Όταν είδα τις δύο τηλεοράσεις δίπλα-δίπλα στον Κωτσόβολο, η Philips είχε σαφώς πιο φυσικά χρώματα και καλύτερη εικόνα κατά την δική μου εκτίμηση...
 

Μηνύματα
347
Reaction score
6
Πολυ καλη προταση η Philips που μου προτεινεs..οντωs...ειμαι σε διαρκη αναζητηση anton και θα την εχω στα υποψην...επισηs κυνηγαω με το δικανο 5ετη εγγυηση σαν δωρο σε καποια προσφορα...και κανω και υπομονη για Black Friday να δουμε τι εργο θα δουμε και εκει..
 

Μηνύματα
267
Reaction score
133
Πρόσφατα πήρα την τηλεφόραση LG 55UK6500.
Θα συμφωνήσω με τον anton ότι η συγκεκριμένη τηλεόραση χρήζει μια μικρή διόρθωση χρωμάτων.
Οι προεπιλογές έχουν τονισμένα στα άκρα (μπλέ και κόκκινο), συνεπώς θέλει γέμισμα στα μεσαία (πράσινα και κίτρινα) για να ισορροπεί.
Στην εποχή μας η συμπίεση είναι δεδωμένη δυστυχώς.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.858.039
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top