Αγορα laptop για 4k & dolby atmos

Μηνύματα
471
Reaction score
56
Ειμαι στην αναζητηση ενος laptop για χρηση internet. Διαπιστωσα οτι κανω τη δουλεια μου και με καποιο της ταξεως των 200ε. Για να το χρησιμοποιησω και για player μεσω hdmi σε ενισχυτη και τηλεοραση σε ταινιες 4Κ και dolby atmos passthrough ποιες ειναι οι minimum απαιτησεις, ωστε αν ειναι να αναιβω κανα 100 ακομα αλλιως να παω για κατι σαν zidoo?

Ενδεικτικα αυτό κανει?
https://www.e-lenovo.gr/index.php?_...nyx-black-premium.html&sort=p.price&order=ASC
 

Μηνύματα
1.842
Reaction score
3.438
Ειμαι στην αναζητηση ενος laptop για χρηση internet. Διαπιστωσα οτι κανω τη δουλεια μου και με καποιο της ταξεως των 200ε. Για να το χρησιμοποιησω και για player μεσω hdmi σε ενισχυτη και τηλεοραση σε ταινιες 4Κ και dolby atmos passthrough ποιες ειναι οι minimum απαιτησεις, ωστε αν ειναι να αναιβω κανα 100 ακομα αλλιως να παω για κατι σαν zidoo?

Ενδεικτικα αυτό κανει?
https://www.e-lenovo.gr/index.php?_...nyx-black-premium.html&sort=p.price&order=ASC
Μην μπλέξεις.
Πάρε ένα zidoo.
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Καλημέρα

Εγώ πήρα πρόσφατα ένα ASUS vivobook max (299,00 € σε προσφορά) με Core i3 7th Generation και έπαιξε άνετα 4Κ σε 4K Τηλεόραση Samsung (μοντέλο δεν θυμάμαι). Η κάρτα που έχει είναι η embedded Intel του επεξεργαστή ή HD 620. Την μόνη αλλαγή που του έκανα ήταν να βάλω έναν SSD που έχω και να πάω την μνήμη στα 8GB κάτι που δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο στην 4K αναπαραγωγή.

Φιλικά Κωνσταντίνος
 

Μηνύματα
471
Reaction score
56
Κωνσταντίνε ευχαριστώ για την απάντηση. Είναι γνωστό ότι από Τετάρτης γενιάς επεξεργαστές Intel και μετά, το 4κ το έχουν. Το δύσκολο μέρος της απορίας μου είναι δίνει σήμα στον ενισχυτή για dolby atmos. Αν έχεις τη δυνατότητα να το τσεκάρεις θα ήταν μεγάλη βοήθεια
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.411
Reaction score
74.719
Αν η έξοδος HDMI βγάζει HD ήχο, παίζει και Atmos/DTS:X. :)
 

Μηνύματα
471
Reaction score
56
Αν η έξοδος HDMI βγάζει HD ήχο, παίζει και Atmos/DTS:X. :)
Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις ποιο χαρακτηριστικό πρέπει να τσεκάρω για να δω ότι παίζει HD ήχο?
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Μακάρι να μπορούσα αλλά δεν έχουμε dolby atmos ενισχυτή ούτε εγώ αλλά ούτε και ο φίλος με την TV. Το laptop συνδέθηκε απευθείας στην TV.
[DOUBLEPOST=1542184725][/DOUBLEPOST]Βγάζει ήχο η HDMI.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.411
Reaction score
74.719
Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις ποιο χαρακτηριστικό πρέπει να τσεκάρω για να δω ότι παίζει HD ήχο?
Πρώτον, η κάρτα έχει 2 versions. Η πρώτη δεν υποστηρίζει HDCP 2.2.
https://www.notebookcheck.net/Intel-UHD-Graphics-620-GPU-Review-Benchmarks-and-Specs.239936.0.html


Βγάζει ήχο η HDMI.
HD ήχο, Dolby TrueHD και DTS-HD;
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Πρέπει να το συνδέσω στον δικό μου ενισχυτή αν και δεν είναι 4Κ να δω τι ήχο αναγνωρίζει. Βέβαια είναι ένας παλιός Pioneer VSX-519-K και δεν ξέρω αν θα είναι το κατάλληλο παράδειγμα.
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Με βλέπω για αλλαγή ενισχυτή μετά από 9 χρόνια συμβίωσης χιχιχιχ
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.094
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top