Αγορες απο Αγγλια


Μηνύματα
1.391
Reaction score
1.083

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.625
Reaction score
83.101
Χωρίς δασμούς, μόνο με ΦΠΑ, τα εμπορεύματα «Μade in Britain»


Αλλά:

Για τα εμπορεύματα, που έχουν καταγωγή από τρίτες χώρες, αλλά εισέρχονται στην Ελλάδα μέσω του Ηνωμένου Βασιλείου, επιβάλλεται και δασμός.

Δηλαδή, οι τριγωνικές αποστολές π.χ. Κίνα -Αγγλία - Ελλάδα, θα έχουν δασμούς.
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
το ότι θα ήταν χωρίς δασμούς τα εμπορεύματα από Αγγλία,
είναι γνωστό από το τέλος του προηγούμενου έτους όταν καταλήξανε στη συμφωνία για το brexit,

το θέμα είναι στην πράξη πως θα εφαρμοστεί, όσον αφορά διαδικασία εκτελωνισμού, πληρωμής ΦΠΑ κλπ

πριν 4-5 χρόνια, είχα αγοράσει 2 επιστημονικά βιβλία από ΗΠΑ,
κοστίζανε γύρω στα 100 ευρώ μαζί,
τα επιστημονικά βιβλία ΔΕΝ έχουν δασμούς,
αλλά έδωσα πάνω από 100 ευρώ σε διάφορα έξοδα* για να τα παραλάβω από το αεροδρόμιο
όπου πήγα να το κάνω μόνος μου , για να μην πληρώσω εκτελωνιστή (κανα 50ρικο ακόμη)

πιθανότατα δεν θα υπάρχουν όλα αυτά από Αγγλία, αλλά μένει να δούμε τις λεπτομέρειες



* ΦΠΑ, έξοδα αποθήκευσης, κάτι παράβολα, κάτι δικαιώματα και δεν θυμάμαι τι άλλο,
πάντως οι δασμοί ήτανε όντως 0%
 


Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
875
Reaction score
806
Πες το ψέματα.
50€ η DHL για ποσά μέχρι 80€ αν δεν κάνω λάθος.
Σιγά ρε παιδιά τι ακριβώς κάνετε;
Το ταχυδρομείο χρεώνει 15€ και πάλι πολλά τα λες.
 

TGD

Μηνύματα
6.979
Reaction score
7.065
Πρόσθεσε και τη χρέωση της αποθήκης. Κάθε μέρα που αργεί το τελωνείο την πληρώνεις σε φύλακτρα στην DHL.
 

Μηνύματα
18.921
Reaction score
13.302
Σε διπλανό φόρουμ, ζητήθηκαν από την κούριερ (όχι DHL) 191,2 ευρώ (μαζί φυσικά με το ΦΠΑ) για αξία αγοράς (ενός media player) 185 ευρώ!

Η λίστα με τις χρεώσεις που ζητήθηκαν, με αποστολή email!

ΔΑΣΜΟΙ/ΦΠΑ ΤΕΛΩΝΕΙΟΥ 69,00
ΑΛΛΑ ΤΕΛ.ΠΑΡ/ΚΑ 0,00
ΕΚΤΙΜΩΜΕΝΑ ΕΞΟΔΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΦΟΡΤΙΟΥ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 23,00
ΑΜΟΙΒΗ 55,00

ΑΠΑΙΤΟΥΝΤΑΙ ΕΠΙΣΗΣ:
ΦΠΑ ΑΜΟΙΒΗΣ 13,20
ΔΙΑΤΑΚΤΙΚΗ 25,00
ΦΠΑ ΔΙΑΤΑΚΤΙΚΗΣ 6,00

ΣΥΝΟΛΟ 191,20

Ίσως να μην είναι ο κανόνας, αλλά διαβάζοντας κάτι τέτοια, θέλει υπερβολική προσοχή, τι αγοράζεις, από πού, και κυρίως με ποιον μεταφορέα έρχεται! :geek:
 

Μηνύματα
1.391
Reaction score
1.083
Εγώ μετά από δυο φορές με UPS (που κι εγώ πήγα και τα εκτελώνισα για να γλυτώσω ότι γινόταν) το έκοψα μαχαίρι. Όποιος δε στέλνει με το ταχυδρομείο της χώρας του πάω στον επόμενο. Ακόμα θυμάμαι δέμα που μου χρέωσαν 25€ (το 2007) επειδή έμεινε στην αποθήκη τους μια ώρα. Ένα δευτερόλεπτο = μια μέρα μου εξήγησε ο υπάλληλος...
 

Μηνύματα
191
Reaction score
339
καλησπέρα και συγνώμη για το άσχετο αλλά δεν ήξερα που αλλού να ρωτήσω . στο σαιτ της gik acoustic europe τέρμα κάτω μου βγάζει διεύθυνση Αγγλία . ξέρει κανείς αν κάνω παραγγελία από πού έρχονται και αν θα έχω τελωνείο ; με τα ελλειπή αγγλικά μου δεν μπόρεσα να καταλάβω και πολλά .
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
καλησπέρα και συγνώμη για το άσχετο αλλά δεν ήξερα που αλλού να ρωτήσω . στο σαιτ της gik acoustic europe τέρμα κάτω μου βγάζει διεύθυνση Αγγλία . ξέρει κανείς αν κάνω παραγγελία από πού έρχονται και αν θα έχω τελωνείο ; με τα ελλειπή αγγλικά μου δεν μπόρεσα να καταλάβω και πολλά .
Μπηκα χτες και έγραφε πως κατασκευάζονται και αποστέλλονται απο εργοστάσιο στην ΕΕ για αυτο τον λόγο.
Στείλε αν θες και ενα mail, απαντούν αμέσως.
 

Μηνύματα
191
Reaction score
339
τους έστειλα και μου έγραψαν ότι είναι το σαιτ για Ευρώπη, απλά δεν ξέρω αν κατάλαβαν αυτό που τους ρωτάω γιατί στα αγγλικά δεν έχω και πολύ . ορίστε αυτό που έστειλα :
Good morning . I would like to make a purchase, but I wonder if the purchase from the UK has to go through customs to come to Greece? and how much can the customs clearance fee be for € 350?

Is there a store in the European Union that can serve me ?
και μου απάντησαν :
Hello George,

Yes, we also sell from within the EU! Please visit www.gikacoustics.eu

Kind regards
Nick Hepfer
Acoustic Designer

https://gikacoustics.co.uk

https://gikacoustics.eu

https://gikacoustics.de
 



Μηνύματα
738
Reaction score
295
Ψάξτο κι άλλο. Αν είναι απο Αγγλία βλέπω υπάρχει τελωνείο σε κάποια είδη και πάνω απο κάποιο ποσό.
 



Μηνύματα
1.063
Reaction score
1.111
Πρέπει εδώ να καταλάβουμε πως η DHL
(και το κάθε πρακτορείο-αποθηκη, ΤΝΤ, UPS, ΕΛΤΑ κλπ) κάνει την διαχείριση και αποθήκευση, το λεγόμενο handling άρα την ενδιαφέρει το βάρος και οι διαστάσεις και όχι η δηλωμένη αξία.
Δασμοί (φόροι τελωνείου) και ΦΠΑ επιβάλλονται πάνω στην αξία που έχει το τιμολόγιο του εκάστοτε εμπορεύματος και είναι δικαιοδοσία του κράτους (τελωνείο).
Χοντρικά το τι θα πληρώσουμε για αυτό το τελευταίο είναι 30% επί του τιμολογίου.
Δηλαδή:
ΦΠΑ 24 % με το καλημέρα, (13%σε φρέσκα τρόφιμα και κάποια άλλα ειδη) δασμοί παίζουν από 0 ( Αγγλία τώρα, όμως και σε άλλα είδη από τρίτες χώρες που έχουν διακρατικές συμφωνίες, σπάνια..) μέχρι 10% + αναλόγως της φύσεως του πακέτου μας. Για να μην σας μπερδέψω με anti-dumping δασμούς το αφήνουμε εδώ.

Το να κάνει κάποιος τον εκτελωνισμο μόνος του, πλέον είναι σχεδόν αδύνατο !

Είμαι ελεύθερος επαγγελματίας, εκτελωνιστής, άρα όχι τελωνειακός που είναι κρατικός υπάλληλος.
Δείτε το σαν δικηγόρος-δικαστης αντίστοιχα.

Αυτά τα ολίγα στο ΠΕΡΊΠΟΥ και στα γρήγορα.
ΔΕΝ δέχομαι ερωτήσεις, μην μας φάτε και την δουλειά ε ;)
 
Last edited by a moderator:


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Για να μην σας μπερδέψω με anti-dubbing δασμούς το αφήνουμε εδώ.
ασχολείστε και με μεταγλωττισεις στο Τελωνειο; να υποθέσω οταν υπάρχουν υπότιτλοι δεν μπαίνουν φόροι μόνο στο dubbing, σωστά;
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.049
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top