Αγορες απο Αγγλια

Μηνύματα
1.063
Reaction score
1.111
Ωχ τόσο καιρό το έβλεπα γραμμένο μόνο στα ελληνικά (και το άκουγα ειπωμενο λάθος).. δασμοί αντιντάμπινγκ.

Επίσης dub ειναι μεταγλώττιση, όχι οι υπότιτλοι!
 
Last edited:

Μηνύματα
228
Reaction score
162
Έχω κάνει μία παραγγελία από Αγγλία αξίας 22,5 λίρες (35,5 με τα μεταφορικά). Γνωρίζει κάποιος αν θα χρεωθώ δασμούς ή/και ΦΠΑ στο τελωνείο; Ο πωλητής μου είπε ότι δε μπορεί να το δηλώσει ως gift. Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να αποφύγω τυχόν ανεπιθύμητες χρεώσεις; Ευχαριστώ.
 

Μηνύματα
760
Reaction score
949
Θα σου πω ότι ένας φίλος αγόρασε ένα backpack από Αγγλία προς 19 λίρες + έξοδα αποστολής με κούριερ.Δεν πλήρωσε πάνω από 45 ευρώ σύνολο.Τον κάλεσαν από την εταιρία εκτελωνισμου της κούριερ κ του ζητούν €88 επιπλέον...Τα συμπεράσματα δικά σου...
Αν πλήρωσες αποστολή με κούριερ ,θεωρώ δεδομένο ότι θα σου ζητήσουν να πληρώσεις κάποιο "τρελό" νούμερο.Αν έρχεται με απλό ταχυδρομείο ,ίσως φανείς τυχερός κ περάσει έτσι,ανάλογος όγκου...
 

Μηνύματα
228
Reaction score
162
Το μόνο που ξέρω είναι ότι κατά την παραγγελία επέλεξα tracked shipping. Δεν ξέρω αν αυτό σημαίνει ότι αποστέλεται με courier ή με απλό ταχυδρομείο ως συστημένο.
 

TGD

Μηνύματα
6.982
Reaction score
7.065
Πάντως με 22 λίρες τιμολόγιο, τα δυο βιβλία μου πέρασαν από το ταχυδρομείο χωρίς δασμούς. Έκαναν όμως 3μιση μήνες να έρθουν!
 


Μηνύματα
228
Reaction score
162
Δεν με πειράζει να καθυστερήσει, απλά μην πληρώνω κερατιάτικα για τόσο μικρό ποσό...Αυτό που έχω διαβάσει είναι ότι για αξία κάτω των 22€ τα δέματα απαλλάσονται δασμών και ΦΠΑ.
 

Μηνύματα
760
Reaction score
949
Το θέμα είναι ότι όταν η αποστολή είναι με κούριερ ,σαν σύνολο αξίας,παιρνουν όχι μόνο τα χρήματα που πλήρωσες για την αγορά,αλλά κ τα έξοδα των μεταφορικών...Γιατί το κάνουν αυτό??Πολύ απλά για να πληρώνεις αυτά τα κερατιατικα που λες...
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.786
Reaction score
28.217
....μάλλον πιά οι αγορές από Αγγλία είναι ασύμφορες .
Αυτή η πόρτα ...έκλεισε .
 

Μηνύματα
760
Reaction score
949
Το μόνο σίγουρο...Αγοράζαμε τίποτα δίσκους αλλά έτσι όπως έγινε τώρα ,όπως το είπες.Εκλεισε η πόρτα...
 

Μηνύματα
228
Reaction score
162
Τον περασμένο Ιανουάριο είχα αγοράσει από ένα κατάστημα μέσω του γερμανικού amazon 3 cd μικρής αξίας. Δεν είχα προσέξει όμως ότι το κατάστημα ήταν αγγλικό. Τελικά τα δέματα έφτασαν μετά από 2-3 μήνες (ξεχωριστά μάλιστα, όχι σε μία συσκευασία) χωρίς να πληρώσω κάτι.
 

TGD

Μηνύματα
6.982
Reaction score
7.065
Το θέμα είναι ότι όταν η αποστολή είναι με κούριερ ,σαν σύνολο αξίας,παιρνουν όχι μόνο τα χρήματα που πλήρωσες για την αγορά,αλλά κ τα έξοδα των μεταφορικών...Γιατί το κάνουν αυτό??Πολύ απλά για να πληρώνεις αυτά τα κερατιατικα που λες...
Και το ταχυδρομείο το κάνει αυτό. Αλλά το ταχυδρομείο χρεώνει 15 ευρώ έξοδα εκτελωνισμού, οι κούριερ 60+.
 

Μηνύματα
14.867
Reaction score
20.412
ανάλογα το μαγαζί.
εμείς (οι ποδηλατοτέτοιοι) αγοράζουμε από wiggle και οι τιμές που βλέπουμε είναι τελικές με φόρους.
το μόνο που ενοχλεί είναι ο χρόνος παράδοσης γιατί θέλει 2-3 μέρες εκτελωνισμό πλέον (χωρίς άλλα έξοδα).
3 παραγγελίες 200-600 ευρώ έκαστη και dhl next day delivery (δηλαδή next day και 3 μέρες - τα λεφτά μας πίσω - όριστε κύριε και συγγνώμη για την καθυστέρηση) δεν έχουν καμία άλλη χρέωση.
 

K

kimon

Guest
ανάλογα το μαγαζί.
εμείς (οι ποδηλατοτέτοιοι) αγοράζουμε από wiggle και οι τιμές που βλέπουμε είναι τελικές με φόρους.
το μόνο που ενοχλεί είναι ο χρόνος παράδοσης γιατί θέλει 2-3 μέρες εκτελωνισμό πλέον (χωρίς άλλα έξοδα).
3 παραγγελίες 200-600 ευρώ έκαστη και dhl next day delivery (δηλαδή next day και 3 μέρες - τα λεφτά μας πίσω - όριστε κύριε και συγγνώμη για την καθυστέρηση) δεν έχουν καμία άλλη χρέωση.
Να ρωτήσω, οι ποδηλατοτέτοιοι που έχουν ποδήλατο βουνού από που ψωνίζουν; Από bike 24 ;
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Αυτό με τα 22€ όντως ισχύει (με τα έξοδα αποστολής μέσα, όπως αναφέρθηκε) όμως προσοχή, γιατί ισχύει ακόμα για 1 μήνα! Από Ιούλιο πάπαλα, το όριο θα είναι πλέον μηδέν:

 

Μηνύματα
23
Reaction score
9
περίπου 10% ο φόρος για παραγγελία βινυλίων από το εκεί amazon co uk
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.008
Από Amazon.uk Θέλω να αγοράσω σετ ακροδεκτών πολυμέτρου με κροκοδειλάκια mini grabber κλπ .
Κόστος 28.99 λίρες + 16,44 μεταφορικά δλδ 45,43 να το κάνω ή θα με σκίσουν?
Στο .DE δεν τα βρίσκω.
 

Μηνύματα
14.867
Reaction score
20.412
Να ρωτήσω, οι ποδηλατοτέτοιοι που έχουν ποδήλατο βουνού από που ψωνίζουν; Από bike 24 ;
σχεδόν όλα τα μαγαζία ικανοποιούν και τις 2 κατηγορίες (και τις ενδιάμεσες)
βέβαια το bike24 πχ είναι συμπληρωματικό του wiggle σε μάρκες και υλικά και σπάνια μπορείς να τα συγκρίνεις κάπου ευθέως (εκτός πχ τα συνήθη ανταλλακτικά της shimano που εμπορεύονται αμφότεροι)
 

Μηνύματα
760
Reaction score
949
Γιάννη θεωρώ ότι αν σου έρθει με κούριερ έχεις ένα 80% να πληρώσεις 80-90 ευρω τελωνείο
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.100
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top