Ακουστικά ή κινητό?

vsm

Μηνύματα
126
Reaction score
102
Καλησπέρα παιδιά! Σκέφτομαι καιρό να κάνω αυτή την ερώτηση... ήθελα να ρωτήσω τι παίζει ρόλο στην ποιότητα του ήχου όταν ακούμε σε κινητό με ακουστικά. Έιναι θέμα συσκευής κινητού η καθαρά των ακουστικών?
 

Μηνύματα
3.860
Reaction score
632
Και τα δγιό...

Παντός από ακουστικά αρχικά χτυπάς τα Τ110 της JBL (περίπου 10 γιούρω) κι ασχολείσαι πλέον με το κινητό.
Εκτός κι αν πας σε πιο ψηλό επίπεδο... Που μπορείς κι αργότερα..
 
  • Like
Reactions: vsm

vsm

Μηνύματα
126
Reaction score
102
Μπα δεν αναζητω κατι τρομερο...θα τα δοκιμασω τα JBL. Απορια το ειχα αν ειναι το κινητο η τα ακουστικα. Εχω το Mi 10 και ενα Samsung Duos πολυ παλιο και ακουστικα Samsung. Μου φαινεται οτι παιζουν ιδια ποιοτητα και το Samsung πιο δυνατα...
 

Μηνύματα
3.860
Reaction score
632
Ta Τ110 της JBL είναι καράValue 4 money, τα κουβαλάς και τεστάρεις.

Τον καλύτερο ήχο τον είχα σε Sony XZ1 compact, Honor 20, Rokr E8 και σε iPhones
Xiaomi δεν είχα ποτέ.

Για μένα είναι σημαντική η ένταση, υπάρχουν ορισμένα που κελαηδάνε, αλλά δεν έχουν ένταση.
Υπάρχουν κι αυτά που έχουν ένταση αλλά υστερούν σε ποιότητα πχ Nokia 5310 (2020), Sony XA2.

Νομίζω στα κάπως οικονομικά η Nokia έχει κάπως καλό ήχο.
 
  • Like
Reactions: vsm

Μηνύματα
842
Reaction score
714
Τα t210 είναι πάρα πολύ καλύτερα από τα 110. Συνεχίζω για τρίτη χρονιά μαζί τους.
 
  • Like
Reactions: vsm

vsm

Μηνύματα
126
Reaction score
102
Ta Τ110 της JBL είναι καράValue 4 money, τα κουβαλάς και τεστάρεις.

Τον καλύτερο ήχο τον είχα σε Sony XZ1 compact, Honor 20, Rokr E8 και σε iPhones
Xiaomi δεν είχα ποτέ.

Για μένα είναι σημαντική η ένταση, υπάρχουν ορισμένα που κελαηδάνε, αλλά δεν έχουν ένταση.
Υπάρχουν κι αυτά που έχουν ένταση αλλά υστερούν σε ποιότητα πχ Nokia 5310 (2020), Sony XA2.

Νομίζω στα κάπως οικονομικά η Nokia έχει κάπως καλό ήχο.
xiaomi mi 10T πολυ καλη ποιοτητα και ενταση με samsung ακουστικα των 15 ευρω
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.416
Reaction score
27.701
Συμβουλή για καλύτερη υγεία.
Αφήστε τις εντάσεις και πάρτε καλά ακουστικά με καλό noice cancellation για να ακούτε χωρίς εξωτερική φασαρία σε χαμηλές εντάσεις.
Ιατρικές ερευνες στην Αμερική έδειξαν πως οι σημερινοί νέοι θα είναι οι πρώτοι κουφοί πενηντάρηδες στην ιστορία.
 

Μηνύματα
3.860
Reaction score
632
Παντός μιας και το ανάφερα, το Sony XA2 έχει καλή ποιότητα ήχου, αλλά χαμηλή στάθμη...
Το Nokia 5310 (2020) έχει υψηλή στάθμη, αλλά μέτρια ποιότητα ήχου...
 
  • Like
Reactions: vsm

vsm

Μηνύματα
126
Reaction score
102
Κάποια συσκευή που να τα έχει και τα δύο? Έχω το mi 10 που ενώ στον ήχο του γενικά είναι ότι καλύτερο, στα ακουστικά δεν έχει καθόλου ένταση...
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.416
Reaction score
27.701
Εγώ προτείνω να αφήσεις το τηλέφωνο στην ησυχία του και να πάρεις ένα καλό ζευγάρι true wireless buds.
Πρόσφατα απέκτησα τα Huawei Freebuds Pro και είναι πολύ καλά. Παίζουν σε ένταση που δεν μπορώ να ακούσω προσωπικά. Ξεπερνούν τα όρια μου. Έχουν εξαιρετικό noice cancellation και παίζουν επίσης εξαιρετικά. Το δε μικρόφωνο τους είναι πάρα πολύ καλό, σε ακούν σαν άνθρωπο και όχι σαν cyborg. Έψαχνα καιρό να βρω True wireless ακουστικά που να έχουν όλα αυτά και διαπίστωσα ότι πρέπει να τα σκάσεις.
Για καλή μου τύχη τα βρήκα στα 129€ στο ΠΛΑΙΣΙΟ με λιανική 200€.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: vsm

vsm

Μηνύματα
126
Reaction score
102
Τα θέλω για μουσική. Συνηθίζω να ακούω πρίν το ύπνο. Καμιά φορά τα έχω και στη δουλειά γιατί δουλεύω με 25 άτομα και ειλικρινά ώρες ώρες τα χρειάζομαι...
 

Μηνύματα
3.860
Reaction score
632
Ένταση και ποιότητα έχουν τα Sony XZ1/XZ2/XZ3, τα κορυφαία από Huawei/Honor καθώς και τα iPhones (και παλαιότερα) από όσα έχω δοκιμάσει.
Γενικά χρειάζεται να πας σε ναυαρχίδα κάποιας εταιρείας έστω και παλαιότερη, βέβαια πάλι θέλει δοκιμή.
 
  • Like
Reactions: vsm

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.416
Reaction score
27.701
Τα θέλω για μουσική. Συνηθίζω να ακούω πρίν το ύπνο. Καμιά φορά τα έχω και στη δουλειά γιατί δουλεύω με 25 άτομα και ειλικρινά ώρες ώρες τα χρειάζομαι...
Σε αυτή την περίπτωση θεωρώ πως χρειάζεσαι over ear ακουστικά με καλό noice cancellation. Προτείνω τα Sony WH-1000XM3 τα οποία και έχω. Είναι καλύτερα από τα Huawei. Εξαιρετικός ήχος και noice cancellation, χάλια μικρόφωνο ομιλίας.
 
  • Like
Reactions: vsm



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.320
Μηνύματα
2.858.463
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top