Ακουστική περιποίηση σαλονιού. Τελικά χρειάζεται;

Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
Καλημέρα το προηγούμενο ΣΚ έπεσα πάνω σε ένα ενδιαφέρον thread στο audio science review.
Mέλη του site σχολιάζουν ποικιλοτρόπως τις παρεμβάσεις ενός πιτσιρικά στο δωμάτιο του.
Κάποιοι φτάνουν να αμφισβητούν τις επιλογές του dr toole στο χώρο του.
"Παππούδες¨ κάνουν επιθέσεις σε "παιδάκια" , έχει πλάκα.
Υπάρχει διχογνωμία για το εαν πρέπει οι πρώτες ανακλάσεις να αποροφούνται πλήρως όπως έκανε ο πιτσιρικάς είτε να αφήνονται ανεξέλεγκτες, εαν η επίπλωση του σαλονιού αρκεί , κατά πόσο το rt 0,6 θεωρείται υψηλό κτλ .
Διάβασα απόψεις έμπειρων μελών που δεν περίμενα. Γενικότερα έχει πολύ ενδιαφέρον.


To νήμα έχει πάρει φωτιά διάβαζα το προηγουμενο Σάββατο στην παραλία και συνεχίζω σήμερα.
3E67881E-C8FB-4799-A91B-0037B9382B70.jpeg
 

Μηνύματα
229
Reaction score
395
Καλημέρα το προηγούμενο ΣΚ έπεσα πάνω σε ένα ενδιαφέρον thread στο audio science review.
Mέλη του site σχολιάζουν ποικιλοτρόπως τις παρεμβάσεις ενός πιτσιρικά στο δωμάτιο του.
Κάποιοι φτάνουν να αμφισβητούν τις επιλογές του dr toole στο χώρο του.
"Παππούδες¨ κάνουν επιθέσεις σε "παιδάκια" , έχει πλάκα.
Υπάρχει διχογνωμία για το εαν πρέπει οι πρώτες ανακλάσεις να αποροφούνται πλήρως όπως έκανε ο πιτσιρικάς είτε να αφήνονται ανεξέλεγκτες, εαν η επίπλωση του σαλονιού αρκεί , κατά πόσο το rt 0,6 θεωρείται υψηλό κτλ .
Διάβασα απόψεις έμπειρων μελών που δεν περίμενα. Γενικότερα έχει πολύ ενδιαφέρον.


To νήμα έχει πάρει φωτιά διάβαζα το προηγουμενο Σάββατο στην παραλία και συνεχίζω σήμερα.
View attachment 294928
Σίγουρα κάποιοι το τερματίζουν με τις υπερβολές. Δεν έχουμε όλοι αποκλειστικούς χώρους ακρόασης στα σπίτια μας. Στα πλαίσια του δυνατού κάνουμε ό,τι καλύτερο μπορούμε.
Δεν χρειάζονται πολλά για να απολαύσεις τη μουσική που σου αρέσει. Τώρα, αν θες να το παίξεις πουλ-μουρ, με το 50k στερεο-surround σύστημά σου, άλλο θέμα.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.453
Reaction score
5.551
Το τι θα κάνεις στην πρώτη ανάκληση εξαρτάται από πολλά πράγματα. Κανένα από τα 2 δεν είναι λάθος, απλά πρέπει να είναι αποτέλεσμα μελέτης και στοχευμένων τοποθετήσεων και όχι τυχαία επιλογή.
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Δεν έχω διαβάσει το νήμα αλλά το να βάλεις απορρόφηση στα early είναι δύσκολο να είναι λάθος. Μπορεί υπό συνθήκες να αντιμετωπιστεί αλλιώς αλλά η απορρόφηση στα early ειδικά σε μικρούς χώρους είναι μονόδρομος νομίζω.
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
έχει νόημα φουλ απορρόφηση στη θέση πρώτης ανάκλασης,
στην πλευρά που υπάρχει πλαϊνός τοίχος
όταν στην απέναντι πλευρά δεν υπάρχει τοίχος ή είναι στου διαόλου τη μάνα;
 

Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
Δεν έχω διαβάσει το νήμα αλλά το να βάλεις απορρόφηση στα early είναι δύσκολο να είναι λάθος. Μπορεί υπό συνθήκες να αντιμετωπιστεί αλλιώς αλλά η απορρόφηση στα early ειδικά σε μικρούς χώρους είναι μονόδρομος νομίζω.
Όποτε βρεις χρόνο διάβασε το Αλέξανδρε , αξίζει. Συζητείται εκτενώς και το θέμα το θέμα early reflections σε μικρά δωμάτια
π.χ εδω .
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Βέβαια αυτός δεν εννοεί μικρό δωμάτιο αυτό που εννοώ εγώ. Εγώ εννοώ κυριολεκτικά μικρό δωμάτιο με μικρό πλάτος, πχ κάτω από 4 μέτρα. Παίζουν πολλά πράγματα ρόλο όπως και η πολική απόκριση του ηχείου που όσο καλύτερη είναι τόσο λιγότερο χρειάζεται απορρόφηση. Αν μιλάμε όμως για home theater (πολυκάναλο σύστημα δηλαδή) η απορρόφηση είναι η πιο σωστή προσέγγιση σύμφωνα με τον μπάρμπα Τουλ.
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Η άποψη μου είναι ότι οι πρώτες ανακλάσεις είτε θα πρέπει να απορροφούνται είτε να έρχονται εξασθενημενες ειδικά όταν δεν έχουμε συμμετρική τοποθέτηση. Αυτό δεν σημαίνει ότι με κάποια πάνελ απορρόφησης στις θέσεις πρώτων ανακλασεων θα εξαλειφθουν φαινόμενα φλατερ εκο. Θελει φροντίδα ο χώρος όπως και να έχει.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
όταν στην απέναντι πλευρά δεν υπάρχει τοίχος ή είναι στου διαόλου τη μάνα;
Νομίζω προυπόθεση για να συζητάμε τα υπόλοιπα θα πρέπει να είναι μια ισορροπημένη διάταξη - τοποθέτηση σε σχέση με τα τοιχωματικά όρια όταν είναι εφικτό..
Όταν δεν - πρόβλημα..

Εννοείς στην πλάτη? (τώρα το κατάλαβα, τα παραπάνω που είπα σβήστα.. :tongue: )
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Amir
,, 5. DSP is extremely powerful. Get the right speakers, put them more or less where you like, and set your seating position the same. Then measure and apply DSP to pull down peaks. This is the formula which will give you 90% of the results with minimum expense and uglification factor (slapping panels everywhere in the room),,
:lolsign: :lolsign: :lolsign: :lolsign:

Πιο άσχετος πεθαίνεις
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Λέει κι άλλα μαργαριτάρια σε αυτό το νήμα.

Όπως βολεύεται ο καθένας.
 


Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.515
έχει νόημα φουλ απορρόφηση στη θέση πρώτης ανάκλασης,
στην πλευρά που υπάρχει πλαϊνός τοίχος
όταν στην απέναντι πλευρά δεν υπάρχει τοίχος ή είναι στου διαόλου τη μάνα;
Αυτό είναι textbook ανάγκη. Εκεί λογικά κάνει το πιο σημαντικό νόημα καθώς πρέπει να επιτευχθεί πάση θυσία ισορροπία καναλιών (ιδίως δεξιά αριστερά). Χωρίς αυτήν μπορεί να υπάρχουν προβλήματα στην στερεοφωνική είκόνα.

Βέβαια παίζει λογικά και ρόλο εάν έστω εκεί που έχεις τοίχο ... η απόσταση είναι μεγάλη ... ίσως την γλυτώσεις.
 

Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
Αυτό που είσαι στην παραλία και διαβάζεις για room treatment να το κοιτάξεις. :oops::drinks:
Και τι να κάνω ; Εδώ τη θάλασσα την έχουμε δίπλα , δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο να κατέβουμε παραλία.
Όπως κατεβαίνεις στο δωμάτιό σου να χαζέψεις στο pc , εδώ πιάνουμε ξαπλώστρα ίσκιο και ανοίγουμε λάπτοπ. 😎
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Και τι να κάνω ; Εδώ τη θάλασσα την έχουμε δίπλα , δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο να κατέβουμε παραλία.
Όπως κατεβαίνεις στο δωμάτιό σου να χαζέψεις στο pc , εδώ πιάνουμε ξαπλώστρα ίσκιο και ανοίγουμε λάπτοπ. 😎
Κλείσε λάπτοπ, αν δεν κλείνει παράγγειλε τεκίλα..
Μετά από 2-3 δεν θα μπορείς να διαβάσεις καλά.. :tongue:
 




Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Μετά τις !6:00 αλκοόλ , πρωί πρωί καφέ σκέτο και μελέτη. :lol:
Στις πρωινές εξορμήσεις μου για παραλίες παίρνω 2 σφηνάκια τεκίλα και ένα φρέντο με το καλημέρα έτσι για να μου κόψω τη φόρα από διαβάσματα και σκρολαρίσματα.. :tongue:
Όταν πηγαίνω απόγευμα μόνο καφέ, αλλά τα απογεύματα ''ξεχνάω'' το τάμπλετ σπίτι.. ;)
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.320
Μηνύματα
2.858.437
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top