Ακουστοι και διαφορετικοι ηχοι στο Hi-Fi





lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
για οσους δεν εχουν πιστει ακομη για την επικινδυνοτητα των λαμπατων ενισχυτών,ας θεσουμε υπ οψιν τους και το ότι οι ενισχυτες Air Tight δεν αναπαραγουν,αλλα ανασυνθετουν την ηχογραφηση<<ανασταινουν>><<συραπτουν>>τους ηχους.φτανοντας στα ορια της υβρεως εναντι της πραγματικότητας.Δηλαδη,οχι,σου λενε,μεσω της τεχνολογιας μου δεν θα ακουσεις τελεια τη φωνη του Bob Marley, αλλα τον ΙΔΙΟ τον Βοb Marley.Kαι ενώ υπαρχουν κατασκευαστες λαμπατων οι οποιοι δεν συμετεχουν σε αυτην την τρελα(ICON AUDIO-HARBETH,CAYIN-ZINGALI,JJ ELECTRONICS και μερικοι ακομη που προσφερουν καπως ποιο ισορροπιμενο ηχο)τελικα επ ουδενι δεν συστεινονται.αφου και εκει το ηχητικο σημα αλλοιώνεται περνοντας μεσα από τα πυρακτωμένα νυματα των λυχνιων.
Ουφ ... ανακουφιστηκα! Ayon και Harveth αλληλοεξουδετερωνονται ...και...
Εγώ Δηλαδή που ακούω από Cayin να μη φοβάμαι?
...ευτυχως παιρνω τα "πανω" μου με το λαμπατο Cayin dac :)
Τωρα παιδια και περα απο πλακα με τον Jadis Orchestra
ορκιζομαι οτι μουχει τυχει ν'ακουσω την ιδια την Nina Simone.
Και δεν ειμαι καπνιστης, ξανασκεφτειτε το.....
Δυστυχως με τον Jadis orch ref ειχα χασει καθε μπαφοεπιδραση με τις ψαροκασελες μου, και ουτε με Marley ουτε με Nina ουτε με... Ελευθερια "βρεθηκα" ποτε:(
 










Μηνύματα
106
Reaction score
57
και οi LUXMAN-EGGLESTON WORKS <<παιζουν>>αλλα καποτε εκαναν και βασανιστηρια με ηχους,τωρα πληρωνουν κι από πανω...
 

Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.431
Δυστυχως με τον Jadis orch ref ειχα χασει καθε μπαφοεπιδραση με τις ψαροκασελες μου, και ουτε με Marley ουτε με Nina ουτε με... Ελευθερια "βρεθηκα" ποτε:(
Δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται εκει στη Λαρισσα και καταξιωμενα μηχανηματα
μονιμως αποτυγχανουν να αποδωσουν οπως πρεπει.
Ειναι οι συνδυασμοι, ειναι οι κακες δονησεις;
ειναι (Θου Κυριε) ο χωρος;

Ο συγκεκριμμενος πρεπει να ειναι απο τους καλυτερους ολοκληρωμενους
που εχουν κατασκευαστει ποτε.
Σε προκαλω να βρεις στο ιντερνετ οτιδηποτε αρνητικο εκτος απο το δικο σου σχολιο.
Εν πασει περιπτωσει σου ευχομαι καλυτερη τυχη στο μελλον.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται εκει στη Λαρισσα και καταξιωμενα μηχανηματα
μονιμως αποτυγχανουν να αποδωσουν οπως πρεπει.
Ειναι οι συνδυασμοι, ειναι οι κακες δονησεις;
ειναι (Θου Κυριε) ο χωρος;

Ο συγκεκριμμενος πρεπει να ειναι απο τους καλυτερους ολοκληρωμενους
που εχουν κατασκευαστει ποτε.
Σε προκαλω να βρεις στο ιντερνετ οτιδηποτε αρνητικο εκτος απο το δικο σου σχολιο.
Εν πασει περιπτωσει σου ευχομαι καλυτερη τυχη στο μελλον.
Κι εγω βασει ιντερνετικων σχολιων τον αντηλλαξα με τον τελικο της Audio Hungary- απογοητευση ταχιστα! Μηδεν χαμηλο, υποτονικα μεσαια, ενοχλητικα υψηλα! Δεν ξερω γιατι, πιθανως να ειχε "διακορευτει" παντοιοτροπως, παντως με μεγαλη μου απογοητευση (πολυ εμφανισιμος!) τον αντηλλαξα με τον Ayon Scorpio. Διαφορετικος ηχος, γεματος παντου, δυναμικος (και σε 3οδο και σε 5οδο), αλλαζοντας δε τις τρεις προενισχυτριες απο ayon/tungsol σε 2Χ genalex +1X RCA (ecc82) ο ηχος "μαλακωσε" (οι tungsol γενικως αγριευουν) και ηρεμησε - μενει και η αλλαγη των 4 ενισχυτριων tungsol για ολοκληρωση. Το παιδι που τον ειχε και πηρε τον jadis (Γιωργος Π.) ειναι ενθουσιασμενος με τα Tannoy του -θεμα ταιριασματος;
Συμπερασμα: ποτέ αγορα με αποψεις αλλων...Δοκιμη με τα μηχανακια επι τοπου (αν κι αυτη η ανταλλαγη ειναι μια ιστορια που δεν θελω να την σκεπτομαι καν...)
 

I

iason

Guest
Κι εγω βασει ιντερνετικων σχολιων τον αντηλλαξα με τον τελικο της Audio Hungary- απογοητευση ταχιστα! Μηδεν χαμηλο, υποτονικα μεσαια, ενοχλητικα υψηλα! Δεν ξερω γιατι, πιθανως να ειχε "διακορευτει" παντοιοτροπως, παντως με μεγαλη μου απογοητευση (πολυ εμφανισιμος!) τον αντηλλαξα με τον Ayon Scorpio. Διαφορετικος ηχος, γεματος παντου, δυναμικος (και σε 3οδο και σε 5οδο), αλλαζοντας δε τις τρεις προενισχυτριες απο ayon/tungsol σε 2Χ genalex +1X RCA (ecc82) ο ηχος "μαλακωσε" (οι tungsol γενικως αγριευουν) και ηρεμησε - μενει και η αλλαγη των 4 ενισχυτριων tungsol για ολοκληρωση. Το παιδι που τον ειχε και πηρε τον jadis (Γιωργος Π.) ειναι ενθουσιασμενος με τα Tannoy του -θεμα ταιριασματος;
Συμπερασμα: ποτέ αγορα με αποψεις αλλων...Δοκιμη με τα μηχανακια επι τοπου (αν κι αυτη η ανταλλαγη ειναι μια ιστορια που δεν θελω να την σκεπτομαι καν...)
Οι genalex είναι καλές λάμπες. Πρόσφατα άλλαξα στον Cayin τις 2 ecc82 EH με δύο Genalex . Η διαφορά προς το καλύτερο ειναι άμεση .
Αυτές τις ενίσχυσης ΚΤ88 της Genalex μου πέφτουν κομματάκι ακριβές μια και χρειάζομαι 8 συνολικά .
Θα πάω μάλλον για τις ΚΤ88 JJ.
Έχεις καμία άποψη για το πώς ακουγονται?
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Αποψη προσωπικη δεν εχω για τις JJ, μα φιλος με απετρεψε για αυτες. Πόσο κοστιζουν οι JJ? οι αλλες σε ματσαρισμενη 4αδα γυρω στα 230€.
 

Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
Οι genalex είναι καλές λάμπες. Πρόσφατα άλλαξα στον Cayin τις 2 ecc82 EH με δύο Genalex . Η διαφορά προς το καλύτερο ειναι άμεση .
Αυτές τις ενίσχυσης ΚΤ88 της Genalex μου πέφτουν κομματάκι ακριβές μια και χρειάζομαι 8 συνολικά .
Θα πάω μάλλον για τις ΚΤ88 JJ.
Έχεις καμία άποψη για το πώς ακουγονται?
σορρυ που επεμβαίνω, αλλά οι Genalex φυσικά και ακούστηκαν καλύτερα, όχι γιατί είναι καλές λάμπες, αλλά γιατί οι ΕΗ ΔΕΝ είναι καλές λάμπες.. για φθηνές λάμπες ECC πάτε μόνο RFT για NOS, ή Sovtek για νέας παραγωγής!! τίποτε άλλο.. υπάρχουν και μπόλικες.. οι καλύτερες ECC82 (12AU7) by faaaaaaaaaar και σε προσιτή τιμή είναι οι RCA clear top, καραφλές με το Getter στο πλάι.. αυτές κυκλοφορούν είτε ως RCA, είτε ως Baldwin, Conn ή άλλες μάρκες οργάνων που τις φορούσαν.. είναι οι ίδιες ακριβώς λυχνίες, τις έφτιαχνε μόνο η RCA.. επόμενο βήμα οι εξαιρετικές Tesla ECC802S NOS πιο ακριβές αλλά αστέρια..
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.606
Μηνύματα
2.867.586
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top