Ακούγοντας μουσική στο γραφείο...








Pin

Θεΐτσα
Μηνύματα
8.036
Reaction score
4.439
Παιδιά πάω για ύπνο γιατί έχει έγερση στις 6...
Όσο για το νήμα μωρό μου @Pin ξεσκίστε το ελεύθερα❤
Όχι βέβαια!
Το νήμα έχει πολύ ενδιαφέρον (όχι για μένα βέβαια...🤣)και θα παραμείνει αμόλυντο !
❤ U @Laundryman !
 

Μηνύματα
1.375
Reaction score
4.149
Αγαπημένο μου ημερολόγιό...
Θέλω να σου εκμυστηρευτώ τι με απασχολεί το τελευταίο διάστημα
Άραγε με όλα αυτά τα μαντζαφλάρια θα καταφέρω να βγάλω έναν ήχο αξιόλογο που να μου αρέσει, να με συναιπέρνει, να με ταξιδεύει ή θα επανέλθουμε στα Marshall Woburn || και όλα αυτά θα πάνε στο πατάρι άκλαυτα...
Και αφού βλέπω και ακούω (κυρίως), ότι παρά τις αγωνιώδεις προσπάθειες εμού αλλά και των φίλων μου από το Αβουσαίτ η κατάσταση μένει στάσιμη και τραγική (για την προσπάθεια) …και αφού βλέπω τον εαυτό μου πάνω στην σκάλα να ανεβαίνω τα σκαλιά ζορισμένος προς το πατάρι κουβαλώντας τον Θησέα του Τσακιρίδη…ξαφνικά χτυπά το ξυπνητήρι και ξυπνάω μέσα στον ιδρώτα και στην αγωνία…
Ευτυχώς ήταν απλά ένας ακόμη εφιάλτης…

Πάμε στις πηγές

Αναλογική
Pro-Ject 6 Perspex sb acryl/black + 9CC Evolution + Clearaudio Maestro V2

Ψηφιακή
Office PC κατασκευή Μάης 2019
Case Corsair Obsidian 750D Full Tower
CPU Intel Core i9 9900K 1151/3.6 GHz/
Motherboard Gigabyte Z390 Aorus Master
2 X RAM Desktop Corsair 32GB Kit 2666MHz
3 X SSD Samsung 970 EVO NVMe M.2 1TB
CPU Cooler Corsair Hydro H115i Pro RGB
VGA MSI GeForce RTX 2080 Gaming X Trio
HDD WD Black 4TB 3.5"
Int Opt LG Desktop BH16NS55 Blu-Ray
PSU Corsair RM Series 850X V2 W80 + Gold
Microsoft Windows 10 Pro 64-bit GR DSP

Phono Stage
Schiit Mani

Dac Streamer
miniDSP SHD
Το οποίο παίρνει την αναλογική πηγή από το Phono Stage και 2 ψηφιακές από το PC (μια Toslink και μια USB) και οδηγεί τον McΙntosh με την έξοδο balanced XLR Neutrik connector
Ενώ με την μια unbalanced RCA οδηγεί ένα miniDSP 2X4 HD το οποίο με την σειρά του οδηγεί τον Θησέα με την μια έξοδο και τον Cary με την άλλη
Και με την δεύτερη unbalanced RCA οδηγεί πάλι ένα miniDSP 2X4 HD το οποίο με την σειρά του οδηγεί ένα ζευγάρι Sub XTZ και ένα ακόμη ζευγάρι Sub Energy με την άλλη…

Ενισχυτές
McIntosh MA5200 ολοκληρωμένος
Θησέας των Αδ.Τσακιρίδη ολοκληρωμένος λαμπάτος που φοράει τις TUNG SHOL ΚΤ150
Cary CAD-280SA V12 τελικός λαμπάτος που φοράει τις RUBY EL34B STR

Ηχεία
Ένα ζευγάρι Haliaetus HA325 Firebird
Ένα ζευγάρι tailor made για λαμπάτους από τον Guru @PeterMeni

Subwoofer
Ένα ζευγάρι Xtz 12.17 edge
Ένα ζευγάρι Energy eXL-S12

Rack
Tailor made by Guru @Μελίδης Μιχάλης

Microphone
UMIK-1

Ρεύμα
APC Smart-UPS SRT 3000VA On-Line Double Conversion σε χώρο εκτός του γραφείου λόγω θορύβου
Πολύμπριζα δυο Central Super Protector

Καβλώδια
Ηχείων Supra Ply 3.4 S
Usb και Toslink Supra
Subwoofer Supra
Interconnect Nordost Red Dawn, Wireworld κλπ

*Περιμένουμε να βάλουμε στην άδεια θέση στο ρακ έναν επιλογέα tailor made by Guru @PeterMeni o οποίος θα μας επιτρέπει να κάνουμε συνδυασμούς ενισχυτών και ηχείων κατά το δοκούν και αναλόγως τα κέφια μας και το είδος τις μουσικής που ακούμε.

Και όλα τα παραπάνω για να ακούσουμε στο γραφείο Rock, Soul, Jazz, Blues, Ελληνικό Rock και κλαρίνα…
Η μουσική δεν παύει ποτέ, άλλοτε χαμηλά, άλλοτε δυνατά, αλλά πάντα παρούσα…
Έχοντας μια σχετικά αξιόλογή αλλά ταλαιπωρημένη δισκοθήκη βινυλίων (μια και ο υποφαινόμενος ασχολήθηκε με τον ραδιοερασιτεχνισμό και τις εκπομπες στα FM για πολλά χρόνια)
Έχοντας σε σκληρούς δίσκους (αυστηρά επιλεγμένα τραγούδια που αγαπώ) γύρω στα 13 με 15 ίσως και 20 ΤΒ με flac περιεχόμενο
Έχοντας πολλά χρόνια Spotify αλλά και TIDAL από το περασμένο καλοκαίρι (που σε ποιότητα ήχου είναι μακράν καλυτερότερο) αλλά οι αλγόριθμοι του Spotify αξεπέραστοί και μοναδικοί
Έχοντας και ελεύθερο χρόνο λόγω πανδημίας

Αυτά…
 





Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Επειδή είσαι μερακλής και αν θες να ασχοληθείς πιο σοβαρά με το αναλογικό θα σου πρότεινα να βρεις άλλης κατηγορίας κεφαλή (mc) που να ταιριάζει στον βραχίονα σου συν ένα πολύ καλύτερο phono. Αν δεν θες να ασχοληθείς είναι μια χαρά για να ακούς απλά και να το κοιτάς. Κατά τα άλλα και η πιο πάνω συμβουλή του γιατρού δεν είναι κακή ώστε να γίνει κάποιο ξεφόρτωμα και να καταλήξεις κάπου σε ενισχυτικά και ηχεία.
 



Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Για πες εντυπωσεις απο τα ηχεια σου.
Διαφορές που ακους μεταξυ του HALIA ETUS & TAILOR. To δευτερο ο δορυφορος του, ποσο ιντσων ειναι? Το πρωτο ειναι λιγο μικρο (5,5), θεωρητικα πρεπει να τ ακους απο πολυ κοντινη αποσταση.
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
αν ειχα μονο μια ενσταση αυτη θα ηταν τα κλαρινα..... ω μον ντιε.. View attachment 208389
σε ειχα για τερμα νιουγουειβ-α ... 🐒
Τι λέει αυτός ο αυθάδης νέος Κε. Χρήστο @christos77 xa xa ? Ασε θα τον σιάξω εγω.

 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
.... κλαρινο ακουω σε ρολο τζαζ, βλ. Evan Parker.
-
λες να φτιακσω μπαντα συνθ κλαρινετ πανκ, εχουμε το τηλεφωνο της κοπελας με το καπελο !; 🐒
 
Last edited:

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
.... κλαρινο ακουω σε ρολο τζαζ, βλ. Evan Parker.
-
λες να φτιακσω μπαντα συνθ κλαρινετ πανκ, εχουμε το τηλεφωνο της κοπελας με το καπελο !; 🐒
Χα χα. Να κάνεις , εαν καταφέρεις να παίζεις ενα όργανο σαν τον Parker , που εαν δεν έβλεπες τι όργανο παίζει δε θα καταλάβαινες οτι είναι σαξόφωνο.

 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.067
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top