Ακούω λάθος αλλά μου αρέσει

Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.431
Σαββατο αργά το βραδυ, ξεσκονησα ένα φτηνό Harman Kardon CD player
Και ένα ακόμα φτηνότερο ηχειακι Wharfedale,
Και τα συνδεσα πάνω σ εναν sun audio με El 34, με 8 φτωχά βατ στο κανάλι, με καλώδια της πλάκας

Η μόνη παραχώρηση στη χλιδη, ένα ασημένιο ιντερκονεκτ και σπέσιαλ πρίζα -καλωδιο-πολυπριζο.

Το αποτέλεσμα ήταν αναπάντεχα απολαυστικό.
Κλασσική κιθαρα, τσεμπαλο, ακουστικό μπάσο, φωνές όλα παρόντα στο χώρο, τρισδιάστατα, καθαρά
Με όλο το αρμονικό τους περιεχομενο, σχεδόν ολογραφικα.

Η πίστη μου στην αναπαραγωγή 16/44.1 ανανεώθηκε με τον καλλίτερο τρόπο.
 

Μηνύματα
1.447
Reaction score
1.102
Σαββατο αργά το βραδυ, ξεσκονησα ένα φτηνό Harman Kardon CD player
Και ένα ακόμα φτηνότερο ηχειακι Wharfedale,
Και τα συνδεσα πάνω σ εναν sun audio με El 34, με 8 φτωχά βατ στο κανάλι, με καλώδια της πλάκας

Η μόνη παραχώρηση στη χλιδη, ένα ασημένιο ιντερκονεκτ και σπέσιαλ πρίζα -καλωδιο-πολυπριζο.

Το αποτέλεσμα ήταν αναπάντεχα απολαυστικό.
Κλασσική κιθαρα, τσεμπαλο, ακουστικό μπάσο, φωνές όλα παρόντα στο χώρο, τρισδιάστατα, καθαρά
Με όλο το αρμονικό τους περιεχομενο, σχεδόν ολογραφικα.

Η πίστη μου στην αναπαραγωγή 16/44.1 ανανεώθηκε με τον καλλίτερο τρόπο.
Ακούς μουσική και την ευχαριστιέσαι!Μόνο αυτό μετράει,ούτε λάθος,ούτε σωστά.Έτσι πάντα, να περνάς καλά και να χαίρεσαι τα δισκάκια σου.;)
 





Μηνύματα
888
Reaction score
888
Με απλά λόγια θέλω να πω ότι η προσωπική σου εμπειρία δεν προσφέρει κάτι στους υπόλοιπους καθώς είναι γνωστό (πιστεύω) ότι καταρχήν όλοι μπορούμε να απολαύσουμε τη μουσική ακόμη και από το ταπεινότερο των ηχοσυστημάτων πχ ακόμη κι από ένα τρανζιστοράκι ή ένα μάικρο ηχοσύστημα πχ των 100 – 150 ευρώ. Οι δε μουσικές ευφυίες πολλές φορές ακούν τη μουσική στο μυαλό τους ή / και τους αρκεί το όργανο που παίζουν (ελπίζω να μην ακούγεται παράξενο αυτό J ). Θα την απολαύσουμε όμως ακόμη περισσότερο με ένα καλό ηχοσύστημα χωρίς υπερβολές.

Από κει και πέρα, ο δικός σου ο δρόμος είναι μάλλον ασύμφορος, γιατί το σύστημα ενισχυτής – ηχείο που έχεις κάνει επιεικώς 400-500 ευρώ (έξω η πηγή). Θα μπορούσες να πάρεις ενεργά jbl και ένα media player με τα ίδια λεφτά και να χεις καλύτερο ήχο και μάλλον μεγαλύτερες στάθμες.

Όσο για τα 16/44 του cd μια χαρά είναι. Και με βινύλιο μια χαρά θα έκανες τη δουλειά σου. Και με καλά mp3.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.384
Reaction score
79.498
Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί ονομάζεις το θρεντ "ακούω λάθος..."

Βρήκες κάποια μηχανήματα που δεν χρησιμοποιούσες, τα συνέδεσες με ότι είχες και έβαλες τη μουσική σου.

Ούτε λάθος αγορές έκανες σήμερα, ούτε έδωσες κάποια στοιχεία λάθους τοποθέτησης ή απόστασης ή κάτι άλλο που θα μπορούσες να έχεις κάνει διαφορετικά.

Μια χαρά σωστό το βρίσκω. Το μόνο λάθος ήταν που τα είχες αποθηκευμένα τόσο καιρό. ;)
 

Μηνύματα
879
Reaction score
1.145
Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί ονομάζεις το θρεντ "ακούω λάθος..."

Βρήκες κάποια μηχανήματα που δεν χρησιμοποιούσες, τα συνέδεσες με ότι είχες και έβαλες τη μουσική σου.

Ούτε λάθος αγορές έκανες σήμερα, ούτε έδωσες κάποια στοιχεία λάθους τοποθέτησης ή απόστασης ή κάτι άλλο που θα μπορούσες να έχεις κάνει διαφορετικά.

Μια χαρά σωστό το βρίσκω. Το μόνο λάθος ήταν που τα είχες αποθηκευμένα τόσο καιρό. ;)
ε, εντάξει, σου λέει 8 βατ στα Wharfedale που φαντάζομαι θα έχουν 85-86 db ευαισθησία δεν είναι και ό,τι καλύτερο.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.384
Reaction score
79.498
ε, εντάξει, σου λέει 8 βατ στα Wharfedale που φαντάζομαι θα έχουν 85-86 db ευαισθησία δεν είναι και ό,τι καλύτερο.
Ναι αλλα το είχε ήδη, δεν πήγε να το αγοράσει, δεν έβγαλε λεφτα απο τη τσέπη για αυτα τα 8 βατ.

Το είχε και καθόταν. Το να ειναι συνδεδεμένο και να παίζει μουσικούλα ειναι σίγουρα καλύτερο και σωστότερο.
 

Μηνύματα
1.447
Reaction score
1.102
Εγώ καταλαβαίνω οτί ο άνθρωπος είχε στην άκρη κάποιες συσκευές,που ίσως και να μην τις είχε σε μεγάλη υπόληψη,και όταν τις συνδεσε το αποτέλεσμα ήταν γι αυτόν μια ευχάριστη έκπληξη.
Ε και είπε να μοιραστεί τη χαρά του αυτή με το υπόλοιπο φόρουμ και ενδεχομένως να κάνουν και κάποιοι από εμάς μια δοκιμή με αυτά που έχουν στην αποθήκη.
Αρα πρόσφερε πρωτίστως στον εαυτό του γιατί το μοιράστηκε:).
Νομίζω οτί αυτό είναι όλο.Μην τον κάνουμε να αλλάξει ηχοσύστημα,μόλις το έφτιαξε!!:D:D
 



Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.112
Reaction score
20.608
Στην αρχή το πάει λάου-λάου...
φτηνό
φτηνότερο
της πλάκας
Μετά συνέρχεται...
χλιδη
σπέσιαλ
απολαυστικό
τρισδιάστατα
ολογραφικα
Και λίγο πριν την αποκορύφωση, το κρρρρεσέντο ρε παιδί μου
πίστη
Κι απάνω που είναι να αναφωνήσεις εν χορώ ΒΙΝΥΛΙΟ ΜΕ ΛΑΜΠΑΤΟ ΜΑΣΤΕΡΙΝ, σού 'ρχεται η χλαπάτσα...

ΒΑΝ ρε!!! :p
 

Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.431
Να σου πω Κωστα, αν θα θελα να μείνει κάτι απαυτο το ποστ, γιατί τα υπόλοιπα
Είναι θέμα γούστου και προτεραιοτήτων, είναι ότι το CD σαν format
δεν έχει εγγενές μειονέκτημα λόγω ανάλυσης.
Μπορεί να καλύψει και τους πιο απαιτητικους.

Τα προβλήματα του είναι συνήθως artifacts που οφείλονται στην αναπαραγωγή.
Και δευτερευόντως ας προσέξει ο καθένας τη παροχή ρεύματος όπως μπορεί.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.593
Το αποτέλεσμα ήταν αναπάντεχα απολαυστικό.
Είναι απολαυστική η μουσική, όντως! ;)
Η πίστη μου στην αναπαραγωγή 16/44.1 ανανεώθηκε με τον καλλίτερο τρόπο.
το CD σαν format δεν έχει εγγενές μειονέκτημα λόγω ανάλυσης.
Το red book audio, προφανώς δεν έχει πρόβλημα "ανάλυσης", εδώ αρκούσε και το βινύλιο, τι λες τώρα! :p

Τα προβλήματα του είναι συνήθως artifacts που οφείλονται στην αναπαραγωγή.
Σωστά. 8-)
Τα προβλήματα οφείλονται στην αναπαραγωγή της ηχογραφημένες πληροφορίας. Η ίδια η ηχογράφηση - ως μαστερινγκ, έχει τα δικά της χούγια, αλλά τες πα, αυτό το παραβλέπουμε.:D

Και δευτερευόντως ας προσέξει ο καθένας τη παροχή ρεύματος όπως μπορεί.
παραχώρηση στη χλιδη - σπέσιαλ πρίζα -καλωδιο-πολυπριζο.
Εδώ σε χάνω, έχει παράσιτα, πφφφχχφσςςςς:p
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Τα 8 Watts σου (που στην ουσία είναι 6 με λογικές παραμορφώσεις) σε καλύπτουν σε αρκετές περιπτώσεις, αν διαθέτεις ένα λογικής ευαισθησίας, εύκολο σαν φορτίο, ηχείο και ακούς σχετικά από κοντινή απόσταση.
Αν διαθέτει και ένα ελαφρύ Loudness το ηχείο (κυρίως τονισμένο κάτω άκρο γύρω στους 100 κύκλους), επειδή τα woofers αργούν να <<ξυπνήσουν>>, είσαι μια χαρά.
Ιδίως για νυχτερινές ακροάσεις που ο εξωτερικός θόρυβος είναι 20db κάτω, ακούς και δυναμικές!!!:)

Σχολιάζοντας το <<Ακούω λάθος αλλά μου αρέσει>> θα το κρίνω σαν υγιές.
Αρρωστημένο θα ήταν να πεις <<Ακούω σωστά αλλά το απεχθάνομαι>>.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
Σαββατο αργά το βραδυ, ξεσκονησα ένα φτηνό Harman Kardon CD player
Και ένα ακόμα φτηνότερο ηχειακι Wharfedale,
Και τα συνδεσα πάνω σ εναν sun audio με El 34, με 8 φτωχά βατ στο κανάλι, με καλώδια της πλάκας

Η μόνη παραχώρηση στη χλιδη, ένα ασημένιο ιντερκονεκτ και σπέσιαλ πρίζα -καλωδιο-πολυπριζο.

Το αποτέλεσμα ήταν αναπάντεχα απολαυστικό.
Κλασσική κιθαρα, τσεμπαλο, ακουστικό μπάσο, φωνές όλα παρόντα στο χώρο, τρισδιάστατα, καθαρά
Με όλο το αρμονικό τους περιεχομενο, σχεδόν ολογραφικα.

Η πίστη μου στην αναπαραγωγή 16/44.1 ανανεώθηκε με τον καλλίτερο τρόπο.
δεν ακούς καθόλου λάθος, ακούς πάρα πολύ σωστά και το κυριότερο, ακούς..
8 watts από EL34 = 88 watts από ψοφίμια τρανζίστορς..
μη δίνεις σημασία σε παπαγαλιές και σε ειρωνική κριτική.. μείνε στα πολλά likes που σου έδωσαν τόσοι χομπίστες φιλικά και καλοπροαίρετα.. καλές ακροάσεις.. :)
 



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.094
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top