Ακόμα μια διαμαρτυρία

Μηνύματα
1.860
Reaction score
371
Φίλε Ιορδάνη σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια.

Ο μόνος λόγος που σταμάτησα να γράφω στο φόρουμ είναι η απόφαση των υπευθύνων να κόψουν κάποιους από εμάς από τις αγγελίες με το αιτιολογικό ότι βάζαμε πολλές ενώ η συμμετοχή μας σε άλλες κατηγορίες ήταν μικρή.

Πραγματικά αδυνατώ να καταλάβω τη λογική μιας τέτοιας απόφασης. Δε ξέρω για άλλα μέλη αλλά προσωπικά δε νομίζω ότι ενόχλησα ποτέ κανένα ή δημιούργησα κάποιο θέμα με τις αγγελίες μου, όσες και να ήταν αυτές.

Αδυνατώ επίσης να καταλάβω γιατί αν είχα γράψει σε παραπάνω θέματα πράγματα χωρίς ουσία (απλά για να γράψω κάτι) ή αν συμμετείχα σε κάποιες από τις άπειρες αντιπαραθέσεις που έχουν γίνει στο φόρουμ (πχ. αν τα καλώδια κάνουν διαφορές, αν τα αναλογικά παίζουν καλύτερα από τα ψηφιακά, αν το τάδε μηχάνημα είναι καλύτερο από κάποιο άλλο και τόσα ακόμη) θα είχα προσφέρει κάτι περισσότερο στο φόρουμ και στους συμμετέχοντες.

Αν κάποιος μπει να δει τι έχω γράψει αυτά τα χρόνια που συμμετέχω στο φόρουμ θα διαπιστώσει ότι στα όντως λίγα θέματα που είτε άρχισα εγώ είτε συμμετείχα, αυτά που έγραψα ήταν πράγματα ουσιαστικά και με στόχο πάντα να βοηθήσω τους άλλους φίλους του φόρουμ με τις εμπειρίες μου, που όπως είπες είναι αρκετές.

Και όπως έχουν διαπιστώσει τόσοι φίλοι από το φόρουμ που έχουν επικοινωνήσει κατά διαστήματα μαζί μου είτε τηλεφωνικά είτε μέσω pm, πάντα ήμουν πρόθυμος και ανοικτός να απαντήσω σε ερωτήσεις, απορίες ή όποια άλλη γνώμη μου ζητήθηκε. Και θέλω να πιστεύω ότι κάποιους από αυτούς τους βοήθησα έστω και λίγο.

Όταν λοιπόν μετά από 42 χρόνια στο hobby αυτό σε αντιμετωπίζουν με αυτό τον τρόπο, πίστεψε με σου κόβεται η διάθεση να ασχοληθείς άλλο.

Ελπίζω να με καταλαβαίνεις!
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.974
Reaction score
20.495
Πραγματικά αδυνατώ να καταλάβω τη λογική μιας τέτοιας απόφασης.
Η λογική είναι ακριβώς αυτή:

[...] Ο μόνος λόγος που σταμάτησα να γράφω στο φόρουμ είναι η απόφαση των υπευθύνων να κόψουν κάποιους από εμάς από τις αγγελίες με το αιτιολογικό ότι βάζαμε πολλές ενώ η συμμετοχή μας σε άλλες κατηγορίες ήταν μικρή.
Το AVSite δεν είναι site αγγελιών - είναι forum συζητήσεων. Εάν ήταν site αγγελιών δεν θα είχαμε κανένα πρόβλημα, όμως δεν είναι - άρα έχουμε πρόβλημα με μέλη τα οποία δραστηριοποιούνται αποκλειστικά στις αγγελίες ή/και 8 στα 10 μηνύματά τους είναι αγγελίες. Εάν όλη αυτή τη βοήθεια που προσέφερες μέσω pm ή/και τηλεφώνου την έγραφες στο forum, η συνεισφορά σου θα ήταν σημαντική παρακαταθήκη για όλα τα μέλη κι όχι μόνο για εκείνα τα οποία επικοινώνησαν μαζί σου. Πιστεύω να καταλαβαίνεις τη διαφορά.

Καλή συνέχεια.
 


Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Ο μόνος λόγος που σταμάτησα να γράφω στο φόρουμ είναι η απόφαση των υπευθύνων να κόψουν κάποιους από εμάς από τις αγγελίες με το αιτιολογικό ότι βάζαμε πολλές ενώ η συμμετοχή μας σε άλλες κατηγορίες ήταν μικρή.
Με αυτό που γράφετε, δε "στηρίζετε" την όποια θέση προσπαθείτε να υπερασπιστείτε, αντιθέτως μας λέτε ότι γράφατε για να πουλάτε και μόνο για αυτό το λόγο, και αφού σας έκοψαν το λόγο ύπαρξης, σταματήσατε να γράφετε...
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.974
Reaction score
20.495
Η μεση ποια ειναι ;
Δεν υπάρχει "μέση". Όπως έχουμε πει ξανά και στο παρελθόν, η συμμετοχή στο forum είναι δικαίωμα, όχι υποχρέωση. Επιλέγουμε όλοι (μέλη, συντονιστική/διαχειριστική ομάδα κτλ) εάν θα το εξασκήσουμε ή όχι. Επομένως, έχουμε τα εξής ενδεχόμενα:

1) Εάν επιλέξουμε να μην το εξασκήσουμε, δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα - καλή καρδιά!

2) Εάν επιλέξουμε να το εξασκήσουμε, τότε θα πρέπει να το κάνουμε σύμφωνα με τους όρους χρήσης του AVSite στους οποίους όλοι συμφωνήσαμε πριν να γίνουμε μέλη. Εάν κάποιος διαφωνεί με τους όρους, επιστρέφουμε στο ενδεχόμενο (1).

Απλά πράγματα!:)

Με αυτό που γράφετε, δε "στηρίζετε" την όποια θέση προσπαθείτε να υπερασπιστείτε, αντιθέτως μας λέτε ότι γράφατε για να πουλάτε και μόνο για αυτό το λόγο, και αφού σας έκοψαν το λόγο ύπαρξης, σταματήσατε να γράφετε...
Συμφωνώ.
 

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
Με το να γραφει ενα ατομο περισσοτερο στις αγγελιες, δεν σημαινει οτι το φορουμ εγινε αυτοματο και φορουμ αγγελιων. Πολυ μιζερη βρισκω την αποφαση αυτη. Δηλαδη αναλογικα αν καποιος γραφει παραπανω στην κατηγορια πχ των κοοινωνικων, αυτοματα σημαινει οτι το φορουμ επαψε να παιζει τον πραγματικο ρολο του που ειναι audio-video? Νομιζω οτι θα επρεπε να αναθεωρηθει αυτη η αποφαση και να ζητησετε μια συγνωμη απο τον ανθρωπο.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.974
Reaction score
20.495
Μπαίνουμε σε μεγάλη συζήτηση και αυτό δεν είναι το κατάλληλο thread για να την κάνουμε - χώρια που έχει ήδη γίνει αυτή η συζήτηση.
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.974
Reaction score
20.495
Αποψη μου είναι ότι με τον Miles στο forum η πλειοψηφία αισθάνεται καλύτερα.
Συμφωνώ. Κι εγώ τον θέλω στο forum. Όμως, όχι άνευ όρων, ούτε με "ειδική" μεταχείριση.
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Και όπως έχουν διαπιστώσει τόσοι φίλοι από το φόρουμ που έχουν επικοινωνήσει κατά διαστήματα μαζί μου είτε τηλεφωνικά είτε μέσω pm, πάντα ήμουν πρόθυμος και ανοικτός να απαντήσω σε ερωτήσεις, απορίες ή όποια άλλη γνώμη μου ζητήθηκε. Και θέλω να πιστεύω ότι κάποιους από αυτούς τους βοήθησα έστω και λίγο.
:thumbsup:
 

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
Δηλαδη εδω ολοι ελεγχομαστε για τα μηνυματα μας. Υπαρχει μια ζυγαρια, που αν καπου σε καποια κατηγορια γραψουμε παραπανω κι αλλου λιγοτερα, τοτε παμε για ειδικη μεταχειρηση.

Εγω παλι γιατι νομιζω οτι ειδικη μεταχειρηση εγινε μονο εναντια στον Miles?

Νομιζω κατι εχει αλλαξει ριζικα σ αυτο το φορουμ. Και σαφως δεν ειναι ευχαριστα αυτα που διαβαζω. Οταν εβαζε ο Miles τα μηχανηματα που ηταν πραγματικη διαφημηση για το φορουμ τοτε ολα ηταν καλα.
Αυτα τα μηχανηματα αποκτηθηκαν με αγοροπωλησιες. E λογικο μερος των αγοροπωλησεων να γινει και μεσω του φορουμ. Που ειναι το παραξενο και το αθεμιτο

Βεβαια εγω δεν ειμαι υπευθυνος για τις κρισεις αλλων, αλλα ωστοσο αυτο που δεν μ αρεσει νομιζω οτι εχω δικαιωμα να το γραψω.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.974
Reaction score
20.495
Δηλαδη εδω ολοι ελεγχομαστε για τα μηνυματα μας. Υπαρχει μια ζυγαρια, που αν καπου σε καποια κατηγορια γραψουμε παραπανω κι αλλου λιγοτερα, τοτε παμε για ειδικη μεταχειρηση.
Νομίζω ότι "προχωράς" το θέμα χωρίς να υπάρχει λόγος. ΚΑΝΕΙΣ, ΠΟΤΕ, δεν μίλησε για έλεγχο μηνυμάτων, ζυγαριές κι άλλα φαιδρά. Εξήγησα πιο πάνω τους λόγους της αντιμετώπισης που έτυχε ο MILES. Περισσότερα εδώ.

Εγω παλι γιατι νομιζω οτι ειδικη μεταχειρηση εγινε μονο εναντια στον Miles?
Σε πληροφορώ ότι τουλάχιστον άλλα 94 μέλη έχουν λάβει την ίδια αντιμετώπιση με τον MILES. Εντάξει τώρα; Σε πείσαμε ότι δεν μεροληπτούμε εναντίον του ενός και μοναδικού MILES;

Νομιζω κατι εχει αλλαξει ριζικα σ αυτο το φορουμ. Και σαφως δεν ειναι ευχαριστα αυτα που διαβαζω. Οταν εβαζε ο Miles τα μηχανηματα που ηταν πραγματικη διαφημηση για το φορουμ τοτε ολα ηταν καλα. Αυτα τα μηχανηματα αποκτηθηκαν με αγοροπωλησιες. E λογικο μερος των αγοροπωλησεων να γινει και μεσω του φορουμ. Που ειναι το παραξενο και το αθεμιτο;
Το forum αλλάζει, όπως αλλάζουν τα πάντα γύρω μας. Το εάν είναι ευχάριστες ή δυσάρεστες οι αλλαγές, είναι στην κρίση του καθενός. Το τι είναι λογικό, παράξενο ή αθέμιτο, το αντιλαμβάνεται ο καθένας όπως θέλει. Εξήγησα προηγουμένως τη λογική πίσω από την απόφαση της Συντονιστικής Ομάδας, δεν θα τα επαναλάβω. Μπορείς να διαφωνείς όσο θέλεις, αλλά δεν είναι στο χέρι σου να αλλάξει η απόφαση.

Βεβαια εγω δεν ειμαι υπευθυνος για τις κρισεις αλλων, αλλα ωστοσο αυτο που δεν μ αρεσει νομιζω οτι εχω δικαιωμα να το γραψω.
Βεβαίως κι έχεις κάθε δικαίωμα να γράψεις αυτά που σε δυσαρεστούν, ο καθένας είναι ελεύθερος να εκφραστεί! Κανείς δεν σου αφαίρεσε το δικαίωμα αυτό, ούτε καν προσπάθησε - αυτό κι αν θα ήταν αθέμιτο!

...κι επειδή τόση ώρα κανιβαλλίζουμε το thread του MILES, προσωπικά δεν θα γράψω κάτι άλλο για το θέμα των αγγελιών κτλ σε αυτό το thread.

Καλή συνέχεια!
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.326
Reaction score
93.916
Για να μην το κουράζουμε: τον Μάϊο του 2015 αποφασίσαμε να βάλουμε ένα φρένο σε όσους δραστηριοποιούνται σχεδόν αποκλειστικά στις αγγελίες. Αυτό έγινε αφ΄ ενός γιατί θέλουμε τα μέλη να έχουν συμμετοχή και αλλού εκτός των αγγελιών, και αφ' ετέρου για διευκόλυνση του έργου του αρμόδιου συντονιστή.

Με ένα απλό ψάξιμο στα posts πριν τον Ιούνιο του 2015 μπορείτε να δείτε το πού δραστηριοποιήθηκε καθένας. Ούτε έχουμε βάλει κάποιον στο στόχαστρο, αλλά ούτε και θα εξαιρέσουμε κάποιον λόγω ειδικής μεταχείρισης.-

Το θέμα έχει ξανασυζητηθεί και εδώ:
http://www.avsite.gr/forum/threads/Διαμαρτυρία.146372/
και δεν νομίζω ότι χρειάζεται να προστεθεί κάτι άλλο.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.234
Reaction score
27.828
Δεν θα έπρεπε να γίνεται μια τέτοια συζήτηση σε αυτό το θέμα, αλλά μια που και ο ίδιος ο δημιουργός του θέματος το έθιξε, τότε θα πρέπει κι εγώ, σαν πιο άμεσα εμπλεκόμενος με τις αγγελίες, να δώσω μια απάντηση στον συνονόματο Μιχάλη με το πράγματι εξαιρετικό σύστημά του.

Αγαπητέ Μιχάλη μην το παίρνεις κι εσύ προσωπικά το θέμα.
Σου απαγορεύτηκε η πρόσβαση στις αγγελίες, όχι στο υπόλοιπο φόρουμ.
Και αυτό έγινε διότι τα 9 στα 10 μηνύματά σου ήταν στις αγγελίες, άρα εμπίπτεις κι εσύ στον νέο κανονισμό και όπως όλοι οι άλλοι.
Απλά.

Το ότι ήσουν άψογος στις συναλλαγές σου δεν είναι κριτήριο για να έχεις διαφορετική μεταχείριση και αυτό είναι ένα επιχείρημα που το άκουσα (διάβασα) από πολλούς.
Και άκουσα (διάβασα) πάρα πολλά από τότε που εφαρμόστηκε ο νέος κανονισμός.
Συν το ότι αρκετά μέλη που διαμαρτυρήθηκαν σε μένα με pm επειδή είχανε πολύ λιγότερα μηνύματα από σένα, χρησιμοποίησαν και το όνομά σου σαν παράδειγμα εμπόρου.
Δηλ. έχω δεχτεί pm με φράσεις του τύπου "γιατί δεν κοιτάτε τον MILES, τον ektkou και τον ΟΡΤΙΜΙSΤ που κάνουν εμπόριο, εγώ σας πείραξα;"
Και άλλα διάφορα τέτοια.
Απλά δεν γίνεται εξαίρεση για κανέναν, ή όλοι το ίδιο ή κανένας.
 



Μηνύματα
428
Reaction score
379
Δεν θα έπρεπε να γίνεται μια τέτοια συζήτηση σε αυτό το θέμα, αλλά μια που και ο ίδιος ο δημιουργός του θέματος το έθιξε, τότε θα πρέπει κι εγώ, σαν πιο άμεσα εμπλεκόμενος με τις αγγελίες, να δώσω μια απάντηση στον συνονόματο Μιχάλη με το πράγματι εξαιρετικό σύστημά του.

Αγαπητέ Μιχάλη μην το παίρνεις κι εσύ προσωπικά το θέμα.
Σου απαγορεύτηκε η πρόσβαση στις αγγελίες, όχι στο υπόλοιπο φόρουμ.
Και αυτό έγινε διότι τα 9 στα 10 μηνύματά σου ήταν στις αγγελίες, άρα εμπίπτεις κι εσύ στον νέο κανονισμό και όπως όλοι οι άλλοι.
Απλά.

Το ότι ήσουν άψογος στις συναλλαγές σου δεν είναι κριτήριο για να έχεις διαφορετική μεταχείριση και αυτό είναι ένα επιχείρημα που το άκουσα (διάβασα) από πολλούς.
Και άκουσα (διάβασα) πάρα πολλά από τότε που εφαρμόστηκε ο νέος κανονισμός.
Συν το ότι αρκετά μέλη που διαμαρτυρήθηκαν σε μένα με pm επειδή είχανε πολύ λιγότερα μηνύματα από σένα, χρησιμοποίησαν και το όνομά σου σαν παράδειγμα εμπόρου.
Δηλ. έχω δεχτεί pm με φράσεις του τύπου "γιατί δεν κοιτάτε τον MILES, τον ektkou και τον ΟΡΤΙΜΙSΤ που κάνουν εμπόριο, εγώ σας πείραξα;"
Και άλλα διάφορα τέτοια.
Απλά δεν γίνεται εξαίρεση για κανέναν, ή όλοι το ίδιο ή κανένας.
Καλησπέρα,
Ωραία η τοποθέτηση/απάντηση που γράψατε και περισσότερο,για μένα,η διευκρίνηση ότι η απαγόρευση ισχύει μόνο για τις αγγελίες.
Ερώτημα: Για πόσο χρονικό διάστημα;
Πέραν τούτου νομίζω οτι σε μέλη σαν τον Μιχάλη που αποδεδειγμένα δεν κάνουν εμπόριο,η απαγόρευση θα έπρεπε να ίσχυε για περιορισμένο χρονικό διάστημα στην αρχή,ώστε να μην στερούσε το forum απο τις πολύτιμες γνώσεις του που μοιραζόταν μαζί μας.
Και για να προλάβω την απάντηση ότι κανείς δεν του το απαγορεύει,σας απαντώ ότι όλοι είμαστε Ανθρωποι ,με ότι αυτό συνεπάγεται.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.234
Reaction score
27.828
Όταν τα υπόλοιπα μηνύματα θα υπερτερούν αριθμητικά από αυτά των αγγελιών, φυσικά θα μπορεί κάποιος από τους "υπό περιορισμό" να ξαναβάλει αγγελία.
Με εξαίρεση δύο _ τρία μέλη ως τώρα, που πλέον τους επιτρέπεται να ξαναβάλουν αγγελία, καθώς ήταν πλέον ενεργά και σε άλλες κατηγορίες, όλοι οι υπόλοιποι αποκλεισμένοι απλά εξαφανίστηκαν.
Δεν συμμετείχαν σε κανένα άλλο θέμα και δεν έγραψαν ούτε ένα μήνυμα.
Κάποιοι βέβαια έγραψαν κάτι σκόρπια μηνυματάκια εδώ κι εκεί, αλλά είναι πολύ λίγα και φυσικά δεν έχουν δικαίωμα καταχώρησης αγγελίας ακόμη.
Αυτό και μόνο δείχνει ότι χρησιμοποιούσαν το site μόνο για αγγελίες και πωλήσεις.
Και είπαμε ότι δεν είναι αυτός ο σκοπός του site.
 
Last edited:

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Συμφωνώ. Κι εγώ τον θέλω στο forum. Όμως, όχι άνευ όρων, ούτε με "ειδική" μεταχείριση.
Τo μεγαλύτερο ποσοστό από τα μηχανάκια και παρελκόμενα που έβαζε στις αγγελίες δεν είναι μηχανήματα που τα βρίσκεις σε απλές αγγελίες και γενικά σε αγγελίες.... και όπως και να το κάνουμε έχουν ένα συγκεκριμένο αγοραστικό κοινό, μέρους του οποίου υπάρχει ακόμα εδώ στο site και εάν δεν χρήζει "ειδική μεταχείριση" ο @MILES, τουλάχιστον χρήζουν ειδική μεταχείριση τα μέλη αυτά που ενδιαφέρονται δια τέτοιας τάξης μηχανήματα.

Προσωπικά δεν έχω αγοράσει κάτι από τον @MILES, αλλά πάντα με χαρά κοιτούσα τις αγγελίες του και με έχω συλλάβει να κάνω "όνειρα" απόκτησης ορισμένων από αυτά.

Αυτά
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.424
Members
37.941
Νεότερο μέλος
mdim051
Top