Αλευρι για ψωμι

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Εχω δοκιμασει τελευταια να φτιαξω ψωμι αλλα δεν μου αρεσει η γευση.
Κυκλοφορουν και χιλιαδες σχετικα βιντεακια.
Διαβαζω οτι η γευση ειναι στο αλευρι.
ΙΔανικα προμηθευεσαι απο μικρο μυλο αλλα που να βρω τετοιο πραγμα.
Για πειτε κανενα δοκιμασμενο αλευρι να αλευρωθουμε να γουσταρουμε.
Ο Μελίνας είναι δυνατός !
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.643
Reaction score
9.212
νοικοκυραιοι ολοι μπραβο ρε σεις ,εχουμε να πατησουμε κανα μηνα σε φουρνο μαυτην την συνταγη ,πανευκολη και ψωμι πραγματικα πολυ καλο!! αλευρι βαζεις οτι θες ,εγω βαζω σκληρο.

Αυτή είναι η συνταγή του... τεμπέλη και ίδια με του Κώστα του ΕΣΑ. Είναι αυτή που αναλύει η θεία παρακάτω -την είχα φτιάξει κι εγώ μια φορά, έτσι για να αποκτήσω... τεχνογνωσία αρτοπαρασκευής. :D
Είχε όντως βγει πολύ καλό, με μαστιχωτή και τραγανή κρούστα σαν της γαλλικής μπαγκέτας (γούστα είναι αυτά βέβαια). Έπρεπε όμως να καταναλωθεί μέσα στην ημέρα γιατί την επόμενη δεν ήταν τόσο καλό:

 



MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.643
Reaction score
9.212
Τα ψωμιά που δεν ψήνονται σε γάστρα ή άλλο κλειστό δοχείο, συνήθως χρειάζονται κάποιο τρόπο για να αυξάνεται η υγρασία μέσα στο φούρνο. Η μάνα μου, ένα διάστημα που είχε πάθει... πόρωση με το ψήσιμο ψωμιού, σκεφτόταν να αλλάξει το φούρνο της με έναν που παρήγαγε και ατμό, ειδικά για το ψωμί. Εναλλακτικά, ένα δοχείο με λίγο νερό μέσα στο φούρνο, βοηθάει την κατάσταση.
 

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Για καλσόν εδώ ρωτάω;
το ζυμωμα ειναι αντρικη δουλεια. Αλλα δεν εχω δοκιμασει να ζυμωσω με καλσον. Υπαρχει καποιο βιντεο η ειναι για να κοσκινίσουμε το αλευρι ;
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.643
Reaction score
9.212
Για καλσόν εδώ ρωτάω;
Καλά, όταν ξαναγίνει γερμανική κατοχή, θα έρχεσαι παρακαλώντας να χτυπάς την πόρτα εμάς που... ξέρουμε να ψήνουμε ψωμί. Εμείς θα το σκεφτούμε πολύ, τότε! :p
 


Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.873
Reaction score
34.211
ρε κοιταξτε ρε τι επαθα, τι παθαμε Χριστιανοι...

:roflmao:

σε λαθος σαιτ ειμαι, μας το χακαρανε...

ο Βλασσης το ριξε στο ψωμι..

ρε να σε στελνουμε δωρο ενα καθε μερα, καπου θα επεσες εξω δε μπορει..
θα κερναω κ καφε εγω καθε μερα αν θες και κουλουρακια!

8-):tongue:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.282
Προ 3-ετιας περίπου, με είχε πιάσει το δημιουργικό μου, κι έκανα ένα ψωμί κάθε 2-3 μέρες, υγιεινό βέβαια, και μόνο με τον ατροπαρασκευαστή είναι δουλειά 5', μηδέν κόπος.

Τώρα έχω πάνω από 2 χρόνια να τον βάλω στη μπρίζα τον αρτοποιητη, βαρέθηκα, το ξέχασα, δε ξέρω.

Έχουμε κόψει το ψωμί γενικώς όμως.

Η γυναίκα μια φορά το μήνα, φτιάχνει ένα, έτσι για ποικιλία.

Ο φούρνος εδώ δίπλα, έχει κάτι ψωμιά, κάτσε καλά. Συνήθως αγοράζουμε ένα τη βδομάδα, μπορεί και βδομάδα παρά βδομάδα, αυτή είναι πλέον η συνολική κατανάλωση.
 

gid

Μηνύματα
7.388
Reaction score
8.622
Είναι αρκετά σαφές πως, αυτός που θα πάρει αρτοπαρασκευαστή και θα βρει και καλό χαρμάνι αλευριού/μαγιάς, έχει ανοίξει διάπλατα το δρόμο προς την παχυσαρκία.
 


spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.513
Reaction score
30.884
Αλλα δεν εχω δοκιμασει να ζυμωσω με καλσον. Υπαρχει καποιο βιντεο η ειναι για να κοσκινίσουμε το αλευρι ;
Οχι ,το φορας το καλτσον και για καλυτερο αποτελεσμα πρεπει να ειναι δικτυωτο :biggrin:
 

TGD

Μηνύματα
7.132
Reaction score
7.172
Κι εγώ της Λήμνου έπαιρνα ως δεύτερη επιλογή. Η πρώτη ήταν ένα βιολογικό από αγόραζα από τον παραγωγό στην Καρδίτσα.
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.220
Reaction score
11.498
Είναι αρκετά σαφές πως, αυτός που θα πάρει αρτοπαρασκευαστή και θα βρει και καλό χαρμάνι αλευριού/μαγιάς, έχει ανοίξει διάπλατα το δρόμο προς την παχυσαρκία.
Και αν είναι σε προ διαβητική κατάσταση ας ρίχνει μαζί με τη μαγια και τριμμένη μετφορμινη σε δόση
850mg/1 κούπα αλεύρι:roflmao:
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.878
Reaction score
41.092
Θα επανέλθω με λεπτομέρειες.
Ψωμί στο σπίτι που να αξίζει τον κόπο μόνο με προζύμι.
Δεν είναι εύκολο χόμπι, θέλει δουλίτσα και εργαλεία.
Αν απλά θες να πεις ότι έκανες ψωμί στο σπίτι θα γράψω και μια συνταγή γρήγορα και απλή για να κάνεις την πλάκα σου που βγάζει καλούτσικο αποτέλεσμα. Σαν το προζυμένιο δεν έχει όμως.
Αλεύρι ψάχνεις το πιο σκληρό που θα βρεις, σκληρό = υψηλή περιεκτικότητα σε πρωτεΐνη, πάνω από 12%.
Αυτά που κυκλοφορούν στο εμπόριο, κάποια, είναι οριακά 12,1-12,4%. Δες πινακίδα στη συσκευασία. Δεν έχεις και πολλές επιλογές. Δες και λήμνου που μου έχουν πει, δεν το έχω δει ακόμα. Δεν έχει πολλές επιλογές. Για πιο hi end στο αλεύρι πρέπει να ψαχτείς αλλιώς. Και μύλος έχει πλάκα αν βρίσκεις σπόρια και θες να κάνεις δικά σου χαρμάνια. Πάει μακρά η βαλίτσα όμως.
 

Μηνύματα
1.079
Reaction score
159
Απο την πρωτη καραντινα δεν εχουμε ξαναγορασει ψωμι.
Φτιαχνει η συζυγος ψωμι τελειο, γρηγορα, πανευκολα, χωρις ζυμωμα, στη γαστρα.
Η μονη δυσκολια της συνταγης ειναι οτι πρεπει να μεινει
στο ψυγειο 12 ωρες. (ομως και με λιγοτερο γινεται)
Να προσθεσω οτι στο παρελθον δοκιμασαμε και αλλες συνταγες ψωμιου
αλλα ολες εγκαταλειφθηκαν πολυ γρηγορα για διαφορους λογους.

Η συνταγη ειναι αυτη απο το λινκ
(υπαρχει και βιντεο)
 
Last edited:

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.878
Reaction score
41.092
Για γρήγορο εύκολο ψωμί χωρίς πολλά-πολλά και νόστιμο αποτέλεσμα. Συνταγή από τον μάγειρα της καρδιάς μας στην παραλία ;)

400γρμ αλευρι (αν μπορείς μισό σκληρό μισό μαλακό) 250 γρμ χλιαρό νερό 1 κ.γ αλάτι 1 κ.γ ζάχαρη 4 γρμ ξηρή μαγια Βάζεις σε μπολ το αλεύρι και τη ζάχαρη στη μέση, σε μια λακουβιτσα τη μαγιά και 120 γρμ χλιαρό νερό. Σκεπάζεις με πετσέτα αφήνεις κάνα 20λεπτο να δουλέψει η μαγιά. Ανάβεις τον φούρνο στους 50. Μετά το 20λεπτο (μπορεί να χρειαστεί λίγο παραπανω) και αφού εχει δουλέψει η μαγιά αρχίζεις και πλαθεις το ζυμάρι. Προσθέτεις το υπόλοιπο νερό σιγά σιγά αφού μέσα στο νερό που έχεις διάλυση το αλάτι. Αφου ζυμώσεις σκεπάζεις με πετσέτα και το βάζεις στο φούρνο άλλο ένα 20λεπτο ώστε σχεδόν να διπλασιαστεί. Όταν φουσκώσει το βάζεις σε αντικολλητικο ταψάκι και ψήνεις στους 220 για 25 λεπτά και 10 λεπτά στους 180.

Πάντα ισχύει όσο καλύτερο αλεύρι έχεις τόσο καλύτερο αποτέλεσμα θα πάρεις (σε νοστιμιά). Δοκιμάζεις τα εμπορικά και βλέπεις τι σου αρέσει. Εγώ και με το ζυμωτό των μύλων αγίου γεωργίου ευχαριστημένος έμεινα. Μπορείς να βάλεις και αλεύρι ολικής άλεσης μέχρι 20% του συνολικού.

Σημαντικό μάθημα στις συνταγές για ψωμί είναι να καταλάβεις τι σημαίνει το hydration rate.

Από κει και πέρα. Οποίος θέλει να το πάει παραπέρα με προζύμι παρακολουθεί και μαθαίνει από αυτόν τον τύπο.


Πως φτιάχνουμε το προζύμι >
Το προζυμένιο ψωμί του πρωτάρη >
Έχει και ωραίο app στο site του που βάζεις τα υλικά και σου βγάζει hydration ή το ανάποδο...θέλει λίγη ενασχόληση, έχει και άλλα εργαλεία.


Θέλει δουλειά το προζύμι. Στην προηγούμενη καραντίνα ασχολήθηκα πολύ με το θέμα και μετά από δοκιμές κατάφερα να φτιάχνω αξιοπρεπές και νόστιμο ψωμί. Αφού πήρα και κάποια εργαλεία και κατάλαβα στην πράξη κάποια θέματα τεχνικής που δεν τα πιάνεις με την πρώτη από τα βίντεο που βλέπεις. Γενικά η διαχείριση της ζύμης στο preforming και forming που θα δείτε στα βίντεο δεν είναι τόσο απλή όσο την κάνει να φαίνεται. Επίσης οι επαναλήψεις stretch and fold σε σχέση με την υγρασία της ζύμης και της θερμοκρασίας του δωματίου ψιλοαλλάζει. Την πρώτη φορά κατέληξα με αλευρόκολλα και την πέταξα. Τουλάχιστον έτσι νόμιζα τότε. Με την κατοπινή γνώση ίσως και να το έσωζα. Οπωσδήποτε θα χρειαστείτε σπάτουλες (προτιμήστε πλαστικές αν δουλεύετε σε ξύλινη επιφάνεια) και ελαφρά βρεγμένα εργαλεία - χέρια. Αλλιώς δεν! Είναι άσκηση δύσκολη, που θέλει επιμονή και υπομονή και μακρά καμπύλη μάθησης.

Σε αυτή την καραντίνα βαριέμαι τόσο πολύ και μόνο που το σκέφτομαι να το ξανακάνω και δεν ξανασχολήθηκα με το προζυμένιο ψωμί. Ίσως στην επόμενη. Τώρα το έχω ρίξει στα μηλοκεϊκ :laugh:
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.276
Reaction score
93.713
Για γρήγορο εύκολο ψωμί χωρίς πολλά-πολλά και νόστιμο αποτέλεσμα. Συνταγή από τον μάγειρα της καρδιάς μας στην παραλία ;)

400γρμ αλευρι (αν μπορείς μισό σκληρό μισό μαλακό) 250 γρμ χλιαρό νερό 1 κ.γ αλάτι 1 κ.γ ζάχαρη 4 γρμ ξηρή μαγια Βάζεις σε μπολ το αλεύρι και τη ζάχαρη στη μέση, σε μια λακουβιτσα τη μαγιά και 120 γρμ χλιαρό νερό. Σκεπάζεις με πετσέτα αφήνεις κάνα 20λεπτο να δουλέψει η μαγιά. Ανάβεις τον φούρνο στους 50. Μετά το 20λεπτο (μπορεί να χρειαστεί λίγο παραπανω) και αφού εχει δουλέψει η μαγιά αρχίζεις και πλαθεις το ζυμάρι. Προσθέτεις το υπόλοιπο νερό σιγά σιγά αφού μέσα στο νερό που έχεις διάλυση το αλάτι. Αφου ζυμώσεις σκεπάζεις με πετσέτα και το βάζεις στο φούρνο άλλο ένα 20λεπτο ώστε σχεδόν να διπλασιαστεί. Όταν φουσκώσει το βάζεις σε αντικολλητικο ταψάκι και ψήνεις στους 220 για 25 λεπτά και 10 λεπτά στους 180.

Πάντα ισχύει όσο καλύτερο αλεύρι έχεις τόσο καλύτερο αποτέλεσμα θα πάρεις (σε νοστιμιά). Δοκιμάζεις τα εμπορικά και βλέπεις τι σου αρέσει. Εγώ και με το ζυμωτό των μύλων αγίου γεωργίου ευχαριστημένος έμεινα. Μπορείς να βάλεις και αλεύρι ολικής άλεσης μέχρι 20% του συνολικού.

Σημαντικό μάθημα στις συνταγές για ψωμί είναι να καταλάβεις τι σημαίνει το hydration rate.

Από κει και πέρα. Οποίος θέλει να το πάει παραπέρα με προζύμι παρακολουθεί και μαθαίνει από αυτόν τον τύπο.


Πως φτιάχνουμε το προζύμι >
Το προζυμένιο ψωμί του πρωτάρη >
Έχει και ωραίο app στο site του που βάζεις τα υλικά και σου βγάζει hydration ή το ανάποδο...θέλει λίγη ενασχόληση, έχει και άλλα εργαλεία.


Θέλει δουλειά το προζύμι. Στην προηγούμενη καραντίνα ασχολήθηκα πολύ με το θέμα και μετά από δοκιμές κατάφερα να φτιάχνω αξιοπρεπές και νόστιμο ψωμί. Αφού πήρα και κάποια εργαλεία και κατάλαβα στην πράξη κάποια θέματα τεχνικής που δεν τα πιάνεις με την πρώτη από τα βίντεο που βλέπεις. Γενικά η διαχείριση της ζύμης στο preforming και forming που θα δείτε στα βίντεο δεν είναι τόσο απλή όσο την κάνει να φαίνεται. Επίσης οι επαναλήψεις stretch and fold σε σχέση με την υγρασία της ζύμης και της θερμοκρασίας του δωματίου ψιλοαλλάζει. Την πρώτη φορά κατέληξα με αλευρόκολλα και την πέταξα. Τουλάχιστον έτσι νόμιζα τότε. Με την κατοπινή γνώση ίσως και να το έσωζα. Οπωσδήποτε θα χρειαστείτε σπάτουλες (προτιμήστε πλαστικές αν δουλεύετε σε ξύλινη επιφάνεια) και ελαφρά βρεγμένα εργαλεία - χέρια. Αλλιώς δεν! Είναι άσκηση δύσκολη, που θέλει επιμονή και υπομονή και μακρά καμπύλη μάθησης.

Σε αυτή την καραντίνα βαριέμαι τόσο πολύ και μόνο που το σκέφτομαι να το ξανακάνω και δεν ξανασχολήθηκα με το προζυμένιο ψωμί. Ίσως στην επόμενη. Τώρα το έχω ρίξει στα μηλοκεϊκ :laugh:
Μετά από όλα αυτά, ο S σίγουρα θα πάει φούρνο. :tongue::roflmao:

Επόμενο θέμα: συστήστε καλό φούρνο με ωραίο ψωμί. :lolsign:
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.178
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top