Αλλαγή Σασί σε ανακατασκευή

Μηνύματα
261
Reaction score
80
Ή αλλαγή σασί σε ανακατασκευή είναι αποδεκτη και χρήσιμη?
Ενώ ήταν μεταλλικό ,τώρα είναι "ξύλινο" , από φελο? Δεν ξέρω τι είναι το υλικο
 

Μηνύματα
261
Reaction score
80
Ή αλλαγή σασί σε ανακατασκευή είναι αποδεκτη και χρήσιμη?
Ενώ ήταν μεταλλικό ,τώρα είναι "ξύλινο" , από φελο? Δεν ξέρω τι είναι το υλικο
Αγαπητοι καλοί φίλοι , κανείς δεν "καταδεχεται" να μου απαντήσει και να με βοηθήσει να λύσω απορίες?
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.870
Reaction score
77.470
εγώ δεν κατάλαβα τι σασί θέλεις να αλλάξεις
ενώ ήταν μεταλλικό τώρα είναι ξύλινο?
γρίφος είναι?


πες πιο αναλυτικά και ανέβασε και καμιά φωτό να καταλάβουμε ρε αδερφέ....
χρόνος υπάρχει....:p
 

Μηνύματα
261
Reaction score
80
εγώ δεν κατάλαβα τι σασί θέλεις να αλλάξεις
ενώ ήταν μεταλλικό τώρα είναι ξύλινο?
γρίφος είναι?


πες πιο αναλυτικά και ανέβασε και καμιά φωτό να καταλάβουμε ρε αδερφέ....
χρόνος υπάρχει....:p
Καλησπέρα!
Εξηγώντας λοιπόν:
Ενώ ήταν μεταλλικό ,τώρα είναι "ξύλινο" , από φελο? Δεν ξέρω τι είναι το υλικο που μου έβαλαν.
Πρόσφατα πήγα για service έναν Fisher CA-110, "παρατημενος" στο πατρικό μου χωρίς σχεδόν καθόλου χρήση τα τελευταία 15 χρόνια . Τον είχα αγοράσει το μακρινό 1982. Οταν ξεκίνησα να τον δουλευω ξανά , διαπίστωσα ότι είχε θέμα με την μία έξοδο! Τον πήγα για διόρθωση της ζημιάς και ο τεχνικος μου πρότεινε πέρα από την καμμένη έξοδο αν θα ήθελα να του κάνω ανακατασκευή. Κάτι το οποίο δέχτηκα και προχωρήσαμε.
Οταν παρέλαβα τον ενισχυτή , πράγματικα έδειχνε και δείχνει και τωρα να ακούγεται πολύ καλά , όσο μπορώ τουλάχιστον να καταλαβω!
Η απορία είναι γιατί μου άλλαξε το σασί? Έπρεπε? Ήταν σημαντικό? Μου έβαλε κατι σαν φελο! Είναι σωστή κίνηση αυτη?
Μάλιστα δείχνει το καπάκι να έχει πάνω του και δυο τρυπες και μάτι σαν πιρτσινια, δεν ξέρω πως αλλιώς να το περιγράψω. Από οσο καταλαβαινω ο τεχνικος, έκανε τρύπες για μπορέσει να συνδεσει το σασί με το καπάκι!
Ενώ λοιπόν το ηχητικό αποτέλεσμα είναι μία χαρά δεν ξέρω εσωτερικά στα σωθικά τού τι έχει συμβεί!
Σίγουρα δεν είναι hi end μηχάνημα αλλά δεν θα ήθελα μέσα να επικρατεί χάος!
Ευχαριστώ πολύ, συγγνώμη για το κούραστικο μήνυμα μου, ελπίζω να μου λύσετε τις απορίες!
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.870
Reaction score
77.470
Καλησπέρα!
Εξηγώντας λοιπόν:
Ενώ ήταν μεταλλικό ,τώρα είναι "ξύλινο" , από φελο? Δεν ξέρω τι είναι το υλικο που μου έβαλαν.
Πρόσφατα πήγα για service έναν Fisher CA-110, "παρατημενος" στο πατρικό μου χωρίς σχεδόν καθόλου χρήση τα τελευταία 15 χρόνια . Τον είχα αγοράσει το μακρινό 1982. Οταν ξεκίνησα να τον δουλευω ξανά , διαπίστωσα ότι είχε θέμα με την μία έξοδο! Τον πήγα για διόρθωση της ζημιάς και ο τεχνικος μου πρότεινε πέρα από την καμμένη έξοδο αν θα ήθελα να του κάνω ανακατασκευή. Κάτι το οποίο δέχτηκα και προχωρήσαμε.
Οταν παρέλαβα τον ενισχυτή , πράγματικα έδειχνε και δείχνει και τωρα να ακούγεται πολύ καλά , όσο μπορώ τουλάχιστον να καταλαβω!
Η απορία είναι γιατί μου άλλαξε το σασί? Έπρεπε? Ήταν σημαντικό? Μου έβαλε κατι σαν φελο! Είναι σωστή κίνηση αυτη?
Μάλιστα δείχνει το καπάκι να έχει πάνω του και δυο τρυπες και μάτι σαν πιρτσινια, δεν ξέρω πως αλλιώς να το περιγράψω. Από οσο καταλαβαινω ο τεχνικος, έκανε τρύπες για μπορέσει να συνδεσει το σασί με το καπάκι!
Ενώ λοιπόν το ηχητικό αποτέλεσμα είναι μία χαρά δεν ξέρω εσωτερικά στα σωθικά τού τι έχει συμβεί!
Σίγουρα δεν είναι hi end μηχάνημα αλλά δεν θα ήθελα μέσα να επικρατεί χάος!
Ευχαριστώ πολύ, συγγνώμη για το κούραστικο μήνυμα μου, ελπίζω να μου λύσετε τις απορίες!
α να έτσι...
τώρα κάτι κάναμε....:biggrin:
ανέβασε και μια φωτό να δει το κοινό τι έκανε ο μάστορας...γιατί σασί και φελλός μάλλον δεν πάνε μαζί...
 

Μηνύματα
261
Reaction score
80
α να έτσι...
τώρα κάτι κάναμε....:biggrin:
ανέβασε και μια φωτό να δει το κοινό τι έκανε ο μάστορας...γιατί σασί και φελλός μάλλον δεν πάνε μαζί...
Μπορεί να μην είναι φελος , έτσι μοιάζει! Είναι σίγουρα αυτό το υλικό που είχαν ακόμη παλιότερα μηχανηματα
Αύριο η φωτό γιατί χρειάζεται να βγει από το έπιπλο! ...τώρα απολάμβανω την μουσικη μου :)
 
Last edited:


Μηνύματα
261
Reaction score
80
πεπιεσμένο χαρτί ;
Δεν ξέρω, λες? Έχει το χρώμα του φελου και μοιάζει κιόλας. Νομίζω έτσι έκλειναν τα παλιότερα μηχανήματα ή ραδιόφωνα από κάτω ή από πίσω. Αύριο θα βγάλω φωτό. Ψάχνω στο νετ να βρω έστω κάποια εικονα.
Σε κάθε περίπτωση πάντως η απορία είναι τουλάχιστον σε μένα που ειμαι ανιδεος, γιατί να αλλάξει το σασί. Όταν μαλιστα το μηχάνημα δεν είχε στη βάση του στο σασί του κάποιο προβλημα! Υπάρχει κάποιο όφελος σε αυτό? Πχ λόγω θερμοκρασιών?
 
Last edited:



Μηνύματα
261
Reaction score
80
Για δες εδώ:
Να έχω κάνει τόσο λάθος και να μην θυμάμαι πως ήταν από κάτω,? Και να έχω μπερδευτεί με το deck και το ραδιόφωνο του που έχω και είναι μεταλλικά? Δεν το αποκλειστικό οτνωα να έχω μπερδευτεί και να μην θυμάμαι καλά!
Αυτές οι δυο τρύπες από πανω στο καπάκι που μοιάζουν με "πριτσίνια" γιατί να γίνουν όμως ? Σε τι εξυπηρετούν? Για ποιο λόγο να γίνουν?
 

Attachments


Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
Να έχω κάνει τόσο λάθος και να μην θυμάμαι πως ήταν από κάτω,? Και να έχω μπερδευτεί με το deck και το ραδιόφωνο του που έχω και είναι μεταλλικά? Δεν το αποκλειστικό οτνωα να έχω μπερδευτεί και να μην θυμάμαι καλά!
Αυτές οι δυο τρύπες από πανω στο καπάκι που μοιάζουν με "πριτσίνια" γιατί να γίνουν όμως ? Σε τι εξυπηρετούν? Για ποιο λόγο να γίνουν?
Σίγουρα έχεις κάνει λάθος
 




Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
Τεχνογνωσία της τότε εποχής,είδα τη φώτο,έτσι έβγαιναν απο την πρέσα
 

Μηνύματα
261
Reaction score
80
Τεχνογνωσία της τότε εποχής,είδα τη φώτο,έτσι έβγαιναν απο την πρέσα
Να ξεκαθαρίσω , τον έχω αγορασμενο το 1982 καινούριο! Δεν υπήρχε αυτο! Ετσι το έκανε ο τεχνικός μετά την ανακατασκευή για αυτό και ρωταω!
 



Μηνύματα
261
Reaction score
80
Εδω ομως φαινεται οτι υπηρχαν απο κατασκευης του. Αρα υπηρχαν και δεν το θυμασαι.


View attachment 157772
Τι να πω ρε παιδιά! Τόσο πολύ δεν θυμάμαι! Έτσι όμως δείχνει! Λέτε να με πιάνει Αλτσχάιμερ ?χαχαχα
Αρε λάθος εντελώς αυτά που νόμιζα, συγγνώμη... Απορίας άξιο πως δεν θυμάμαι τις λεπτομέρειες!
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.094
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top