Αλλαγή από plasma σε OLED. Έχει νόημα;

Μηνύματα
777
Reaction score
820
Γεια χαρά σε όλους. Χωρίς να υπάρχει ιδιαίτερος λόγος, μιας και η εικόνα της είναι μια χαρά, σκέφτομαι να αλλάξω την plasma LG 60PA5500 που έχω και να πάω σε μια λίγο μεγαλύτερη (65άρα) OLED. Συγκεκριμένα, μάλλον καταλήγω στην LG OLED65C7V.

Θα ήθελα τα φώτα όσων έχουν περάσει από τις Plasma στις OLED αναφορικά με τα παρακάτω:
  • Είναι η διαφορά στην εικόνα τέτοια που να δικαιολογεί τον έναν σκασμό λεφτά που κοστίζουν οι OLED?
  • Μήπως θα ήταν προτιμότερη η αγορά μιας LED (με τους γνωστούς περιορισμούς στα μαύρα και στην ομοιογένεια των πάνελ) ή ακόμα και η αναμονή για 1-2 χρόνια μέχρι να πέσουν οι τιμές των OLED?
To περιεχόμενο που βλέπουμε είναι κατά 99% ταινίες και Netflix.

Ευχαριστώ προκαταβολικά όσους μπουν στον κόπο να απαντήσουν.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.754
Reaction score
83.584
Προσωπικά θα περίμενα λόγω δυσανάλογα μεγάλου κόστους σε αυτές τις διαστάσεις. Εκτός κι αν σου χρειάζονται κάποιες δυνατότητες/θύρες των νέων TVs.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.411
Reaction score
74.719
Η μόνη περίπτωση που θα σκεφτόμουν αλλαγή τώρα, θα ήταν η επιλογή πολύ μεγαλύτερης LCD στα χρήματα (ή και λιγότερα) της OLED που επέλεξες.
Αν χωράει φυσικά, και έχοντας αποδεχθεί προκαταβολικά τα πιθανά θέματα.

Πήγα στο καταραμένο (ένα είναι) για μια αλλαγή προχθές, και καθώς κατέβαινα τις σκάλες δεν κατάφερα να μη σταματήσω στην όψη μιάς φωτεινής γυαλιστερής 75-80άρας. Σαν ιθαγενής έκανα, ήταν σούπερ (στα φωτεινά...)! :p
 


Μηνύματα
777
Reaction score
820
Προσωπικά θα περίμενα λόγω δυσανάλογα μεγάλου κόστους σε αυτές τις διαστάσεις. Εκτός κι αν σου χρειάζονται κάποιες δυνατότητες/θύρες των νέων TVs.
Είμαι ΟΚ με θύρες κ.λπ. (είμαι από αυτούς που δεν μπήκαν στο παραμύθι των smart TV).
[DOUBLEPOST=1530183915][/DOUBLEPOST]
Η μόνη περίπτωση που θα σκεφτόμουν αλλαγή τώρα, θα ήταν η επιλογή πολύ μεγαλύτερης LCD στα χρήματα (ή και λιγότερα) της OLED που επέλεξες.
Αν χωράει φυσικά, και έχοντας αποδεχθεί προκαταβολικά τα πιθανά θέματα.

Πήγα στο καταραμένο (ένα είναι) για μια αλλαγή προχθές, και καθώς κατέβαινα τις σκάλες δεν κατάφερα να μη σταματήσω στην όψη μιάς φωτεινής γυαλιστερής 75-80άρας. Σαν ιθαγενής έκανα, ήταν σούπερ (στα φωτεινά...)! :p
Δυστυχώς ο χώρος οριακά χωράει 65άρα... Το ίδιο που έπαθες εσύ στο καταραμένο το έπαθα κι εγώ τις προάλλες σε ένα ολοκαίνουριο meeting room, στο οποίο δέσποζε μια 80άρα. Μου κόπηκαν τα πόδια και τώρα υλοποιώ πρότζεκτ αναβάθμισης του εταιρικού meeting room :)
[DOUBLEPOST=1530183981][/DOUBLEPOST]
Όπως λέμε στο χωριό μου, sit on your eggs. :p:D
Εκεί καταλήγω κι εγώ. Ευχαριστώ για τις απόψεις σας guyz.
 

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Η διαφορά με plasma
Εινσι περισσότερο μαυρο κ πιο έντονα χρώματα
Επίσης έχει περισσότερο φως
Η μεγαλύτερη διαφορά εινσι το hdr
Σου χρειάζεται ;;
 

Μηνύματα
777
Reaction score
820
Η διαφορά με plasma
Εινσι περισσότερο μαυρο κ πιο έντονα χρώματα
Επίσης έχει περισσότερο φως
Η μεγαλύτερη διαφορά εινσι το hdr
Σου χρειάζεται ;;
Νομίζω πως τα περισσότερα για τα οποία συζητάμε εδώ μέσα, δεν μας χρειάζονται :lolsign:

Γι' αυτό και αποφάσισα να μην κάνω τίποτε ακόμα, όπως έγραψα και πιο πάνω.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.248
Reaction score
8.767
Και μια αιρετική άποψη. Φυσικά κι αξίζει η αναβάθμιση. Είναι απείρως καλύτερη τηλεόραση η 65c7. Νομίζω οι περισσότεροι πατάμε στο ότι έχουμε προβολέα για main use. Αν όμως δε χρησιμοποιείς...
Netflix με dolby vision = εικόνα που δεν έχεις ξαναδεί. Hdr ταινίες επίσης.
Δεν περιμένω μεγάλες αλλαγές στις τιμές τα επόμενα 2-3 χρόνια. Το σύστημα είναι απλό. Αυτήν την περίοδο θα βρεις τα περσινά (εξαιρετικά) μοντέλα σε πολύ καλές τιμές. Αν είσαι τυχερός ή κάνεις καλά παζάρια μπορείς να πετύχεις 65αρα oled στα 2000-2200.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.593
Και γω το ίδιο θα σου έλεγα.
Πάνε να την πάρεις την ολέντ.
Θα τη φχαριστηθείς.
Άμα δε σε παίρνει μεγαλύτερη, θα μείνεις μ'αυτήν μέχρι να ψοφήσει..
 

Μηνύματα
777
Reaction score
820
Και μια αιρετική άποψη. Φυσικά κι αξίζει η αναβάθμιση. Είναι απείρως καλύτερη τηλεόραση η 65c7. Νομίζω οι περισσότεροι πατάμε στο ότι έχουμε προβολέα για main use. Αν όμως δε χρησιμοποιείς...
Netflix με dolby vision = εικόνα που δεν έχεις ξαναδεί. Hdr ταινίες επίσης.
Δεν περιμένω μεγάλες αλλαγές στις τιμές τα επόμενα 2-3 χρόνια. Το σύστημα είναι απλό. Αυτήν την περίοδο θα βρεις τα περσινά (εξαιρετικά) μοντέλα σε πολύ καλές τιμές. Αν είσαι τυχερός ή κάνεις καλά παζάρια μπορείς να πετύχεις 65αρα oled στα 2000-2200.
Και γω το ίδιο θα σου έλεγα.
Πάνε να την πάρεις την ολέντ.
Θα τη φχαριστηθείς.
Άμα δε σε παίρνει μεγαλύτερη, θα μείνεις μ'αυτήν μέχρι να ψοφήσει..
Σύντροφοι, οι απόψεις σας καταγράφηκαν. Θα περάσω ένα ΣΚ διαλογισμού κατά τα φαινόμενα :errwhat:
 

Μηνύματα
416
Reaction score
520
Και μια αιρετική άποψη. Φυσικά κι αξίζει η αναβάθμιση. Είναι απείρως καλύτερη τηλεόραση η 65c7. Νομίζω οι περισσότεροι πατάμε στο ότι έχουμε προβολέα για main use. Αν όμως δε χρησιμοποιείς...
Netflix με dolby vision = εικόνα που δεν έχεις ξαναδεί. Hdr ταινίες επίσης.
Δεν περιμένω μεγάλες αλλαγές στις τιμές τα επόμενα 2-3 χρόνια. Το σύστημα είναι απλό. Αυτήν την περίοδο θα βρεις τα περσινά (εξαιρετικά) μοντέλα σε πολύ καλές τιμές. Αν είσαι τυχερός ή κάνεις καλά παζάρια μπορείς να πετύχεις 65αρα oled στα 2000-2200.

Συμφωνώ και εγώ με την αιρετική άποψη. Το 4K HDR του Netflix σε μια oled ειναι ότι καλύτερο σε εικόνα υπάρχει σε τηλεοπτικό σήμα.

Η διαφορά θα ειναι σημαντική.
 


Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
Γεια χαρά σε όλους. Χωρίς να υπάρχει ιδιαίτερος λόγος, μιας και η εικόνα της είναι μια χαρά, σκέφτομαι να αλλάξω την plasma LG 60PA5500 που έχω και να πάω σε μια λίγο μεγαλύτερη (65άρα) OLED. Συγκεκριμένα, μάλλον καταλήγω στην LG OLED65C7V.

Θα ήθελα τα φώτα όσων έχουν περάσει από τις Plasma στις OLED αναφορικά με τα παρακάτω:
  • Είναι η διαφορά στην εικόνα τέτοια που να δικαιολογεί τον έναν σκασμό λεφτά που κοστίζουν οι OLED?
  • Μήπως θα ήταν προτιμότερη η αγορά μιας LED (με τους γνωστούς περιορισμούς στα μαύρα και στην ομοιογένεια των πάνελ) ή ακόμα και η αναμονή για 1-2 χρόνια μέχρι να πέσουν οι τιμές των OLED?
To περιεχόμενο που βλέπουμε είναι κατά 99% ταινίες και Netflix.

Ευχαριστώ προκαταβολικά όσους μπουν στον κόπο να απαντήσουν.
Απο πλασμα LG θα δεις τεραστια διαφορα εδω βλεπουν αυτοι που εχουν πανασονικ τελευταια πανελακια
 

Μηνύματα
319
Reaction score
56
Δε ξέρω εάν χρειάζομαι οφθαλμίατρο αλλά η 50αρα KURO που έχω από το 2008 παραμένει ακόμα "κατάμαυρη" εντελώς.
Σε διάφορες επισκέψεις σε αυτά τα παλιομάγαζα που έχουν στημένες τις oled μπορώ να πω ότι έχουν ξεπεράσει την KURO κατά ένα σκαλοπάτι λαμβάνοντας υπόψιν ότι παίζουν ντέμο υλικό και φυσικά θα είναι ρύθμισμενες για φουλ απόδοση.
Αλήθεια εάν κάποιος έχει oiled μπορεί να μας πει πως δείχνει σε απλό HD υλικό και όχι 4Κ?

Σε όλα τα υπόλοιπα είναι αιώνες μπροστά από μια tv 10ετιας.
 

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Σε σχέση με κούρο η πάνα
Ένα κλικ πιο βαθύ μαυρο κ πιο έντονο χρωμα με περισσότερο φως κατά την γνώμη μου
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.248
Reaction score
8.767
Δε ξέρω εάν χρειάζομαι οφθαλμίατρο αλλά η 50αρα KURO που έχω από το 2008 παραμένει ακόμα "κατάμαυρη" εντελώς.
Σε διάφορες επισκέψεις σε αυτά τα παλιομάγαζα που έχουν στημένες τις oled μπορώ να πω ότι έχουν ξεπεράσει την KURO κατά ένα σκαλοπάτι λαμβάνοντας υπόψιν ότι παίζουν ντέμο υλικό και φυσικά θα είναι ρύθμισμενες για φουλ απόδοση.
Αλήθεια εάν κάποιος έχει oiled μπορεί να μας πει πως δείχνει σε απλό HD υλικό και όχι 4Κ?

Σε όλα τα υπόλοιπα είναι αιώνες μπροστά από μια tv 10ετιας.
Στα "παλιομάγαζα" είναι ρυθμισμένες για να παίζουν σαν φάροι με τη φωτεινότητα των χρωμάτων να φτάνουν στον ουρανό. Είχα κι εγώ kuro, τώρα βρίσκεται στο σαλόνι της αδελφής μου. Κάθε φορά που πάω επίσκεψη τσιμπιέμαι για να πιστέψω ότι αυτή η τηλεόραση κυκλοφόρησε πριν 11 χρόνια. Ήταν πραγματικά ένα τεράστιο βήμα στον κόσμο του av. Μια χαρά βλέπουν τα μάτια σου.

Στα αρνητικά της: είναι σόμπα, τρομερά ενεργοβόρα, δεν μου άρεσε η κίνηση της. Τα smart features κλπ τ' αφήνω απ' έξω.
Η oled είναι μια νέα παραπλήσια τεχνολογία με διευρυμένο contrast και στα 2 άκρα (λευκό-μαύρο).
Σε υλικό hd αν θες να κινηθείς μέχρι τα 120 nits που είναι οι προδιαγραφές για sdr οι διαφορές δε θα είναι μεγάλες.
Μπήκαμε όμως στην εποχή του uhd, με panels αντίστοιχης ανάλυσης, διευρυμένο χρωματικό τρίγωνο και φυσικά υπάρχει και το hdr.
Σκέψου το έτσι:
Μια kuro ήθελε τρομερή κατανάλωση σε watt για να βγάλει 140-150 nits λευκού σε πατερνάκι 10% και περίπου εκεί τερμάτιζε.
Μια oled θέλει πολύ λιγότερη κατανάλωση για να βγάλει 750 nits λευκού και παράλληλα διατηρεί καλύτερο επίπεδο μαύρου!
Το σημαντικό είναι ότι υπάρχει πλέον άφθονο υλικό που να αναδεικνύει τις δυνατότητες που περιέγραψα.

Φυσικά οι oled έχουν/ είχαν θέματα που οι plasma τα είχαν λύσει. Η έξοδος απ' το μαύρο δεν ήταν εύκολη υπόθεση με κάψιμο πληροφορίας στα χαμηλά, vignetting και posterization. Γενιά με γενιά αυτά τα θέματα λύνονται. Έχω εδώ και κάποιες μέρες μια panasonic 65ez950. Παρουσιάζει εύκολα την πιο όμορφη και ισορροπημένη εικόνα που έχω δει. Είναι τρομερά προσεγμένη σε κάθε πτυχή της.
 


loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.248
Reaction score
8.767
Άντε πάλι....πότε; :)

Δεν παλεύεσαι, καλόπαιχτη! :drinks:
Κική εσύ;:D

Ευχαριστώ!
Ε αφού έδωσα την plasma και το oppo, είναι και το μουντιάλ...:roflmao:
Είναι σε άλλο επίπεδο, κατά την ταπεινή μου πάντα άποψη, σε σχέση με τις lg που είδα ως τώρα.
Την δοκίμασα σε sdr. hdr και hlg. Σε κάθε περίπτωση υπερέχει, με πλήρη ρυθμιστικά για να μαζευτεί.
Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι η out of the box απόδοση της. Κάποια στιγμή θα μετρηθεί.
Οι 65 ίντσες για μουντιάλ είναι ταμάμ.
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.927
Reaction score
3.731
Εγώ πάντως έκανα το βήμα (αν και αρκετά διστακτικά), από Panasonic G10 σε OLED C7.
Με την πλάσμα ρυθμισμένη και την OLED αρρύθμιστη, σε SDR υλικό έως 1080 η διαφορά στην εικόνα δεν είναι δραματική.
Η μεγάλη διαφορά είναι σε μεγαλύτερη ανάλυση, HDR, συνδεσιμότητα και ευκολίες. Το πρόβλημα είναι ότι "ζητάει" 4Κ υλικό, ακόμα και το 1080 φαίνεται φτωχό στην OLED.
Θα ξαναρχίσω σίγουρα Netflix που το είχα σταματήσει, αλλά η υπόλοιπη βιβλιοθήκη χρειάζεται χτίσιμο από την αρχή :).
 

Μηνύματα
357
Reaction score
290
Αλήθεια εάν κάποιος έχει oled μπορεί να μας πει πως δείχνει σε απλό HD υλικό και όχι 4
Σε Netflix σε HD δεν ειμαι ευχαριστημενος. Σε Kodi με Real Debrid λογαριασμο στην ιδια ταινια η ποιοτητα ειναι τουλαχιστον μια σκαλα πανω απο Netflix . Γενικα πιστευω οτι ειναι θεμα πηγης το ποσο ωραιο HD θα εχεις οταν μιλαμε για streaming καταστασεις.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.094
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top