Αλλαγή ηχείων σε παλιό σύστημα

Μηνύματα
369
Reaction score
916
Χαιρετώ σας,

Στο σύστημα με τον Yamaha AS-1000 θέλω να αλλάξω τα Zensor 5 και να πάω λόγω περιορισμού χώρου πλέον, σε ραφιού αλλά και να ανέβω λίγο σε ποιότητα ηχείου.

Η μουσική είναι πάντα σε χαμηλή ή μεσαία ένταση. Γενικά το στήσιμο είναι λάθος και αν τα db ανέβουν κουδουνίζει όλο το σπίτι και κουράζει. Το σύστημα είχε στηθεί πριν ανακαλύψω το avsite αλλά τώρα λίγα πράγματα μπορούν να γίνουν.

Οι δύο κύριες επιλογές στα έως 1500€ είναι από όσα έχω διαβάσει τα Revel M16 και Focal 906.

Ακολουθούν τα Polk L100, ATC SCM7 και KEF LS50 ως honorable mentions.

Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε σχόλιο ή πρόταση. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλησπέρα. Ας αρχίσουμε από τα τυπικά. Όλα τα ηχεία που προτείνεις είναι ηχεία βάσης οπότε έχουν μειωμένη απόδοση στα μπάσα. Σίγουρα θα χρειαστείς subwoofer για να αποδώσουν σωστά. Ειδικά τα LS50. Τώρα αν όντως ο χώρος είναι τόσο καταλυτικός και πρέπει να πάρεις ηχεία βάσεις θα πήγαινα στα focal λόγω προσωπικού γούστου και μπροστινού bass reflex που σημαίνει ευκολότερη τοποθέτηση. Πάντως εγώ θα προσπαθούσα να ακούσω τον Yamaha με τα ηχεία που θέλεις γιατί παίζει να μην ταιριάξουν μαζί του και το αντίθετο βεβαιως. Τέλος και πιο βασικό room treatment όπως θα πουν και άλλοι πολλοί και βεβαίως subwoofer.

Φιλικά Κωνσταντίνος
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Το ρεβελ ειναι καλύτερο από το φοκαλ..

Από κει και πέρα όμως, ο χώρος σου και τα modes είναι οι απρόβλεπτες συνθήκες.
 

Μηνύματα
229
Reaction score
109
Οι δύο κύριες επιλογές στα έως 1500€ είναι από όσα έχω διαβάσει τα Revel M16 και Focal 906
Εχω ακουσει τα revel M16 στην σαουνντ γαλερι, δεν θυμαμαι όμως με τι συνοδα... εξαιρετικά! Θέλει λίγο προσοχή στο Tweeter τιτανίου.

Επίσης κάπου έπεσε το μάτι μου σε μεταχειρισμένα focal electra 906 τα οποία από πλευράς κατασκευής υπερέχουν.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Αφού γράφεις αυτο:

Γενικά το στήσιμο είναι λάθος και αν τα db ανέβουν κουδουνίζει όλο το σπίτι και κουράζει.
Σημαίνει πως ο χώρος σου έχει σοβαρά θέματα.

Σε αυτήν την περίπτωση, είναι μάλλον αδιάφορο το πόσο καλό είναι το ηχείο.
Σημαντικότερο είναι να διαθέτει εξελιγμένες δυνατότητες ισοστάθμισης.

Οπότε, η πιο σωστή επιλογή είναι λύσεις τύπου Sonos.

Τα υπόλοιπα δεν έχουν νόημα.
 

Μηνύματα
369
Reaction score
916
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.
Ο χώρος έχει θέματα όποτε είναι σίγουρο ότι το σωστό άκουσμα δε θα επιτευχθεί ποτέ.

@hawkwind78
Δοκίμασα να φέρω τα Genelec 6040 από το pc αλλά από μία γρήγορη δοκιμή μπουμάριζαν τόσο που πονούσαν τα αυτιά. Δεν υπάρχει ο κατάλληλος εξοπλισμός για τον έλεγχό τους αλλά αυτός ο δρόμος δεν έχει μέλλον καθώς έπεσε παντόφλα.

@costas EAR
Αυτή ήταν και η δική μου σκέψη αρχικά (αλλαγή με ηχόμπαρα) αλλά η σύζυγος προέβαλε βέτο καθώς τα μηχανήματα της αρέσουν, έχει συνηθίσει να τα χρησιμοποιεί και δε θέλει να αλλαχθούν. Για τα ηχεία δεν έχει τέτοιους συναισθηματισμούς λόγω μεγέθους.

Αυτό που θα έπρεπε (και ίσως να μπορούσε) να γίνει πριν από οτιδήποτε κανονικά θα ήταν φροντίδα του χώρου. Βάζω κάποιες φωτογραφίες για να δείτε για τι μιλάμε και αν έχετε κάποιες προτάσεις θα χαρώ να τις ακούσω.
Μπορούν να γίνουν και μετρήσεις αν πιστεύετε ότι θα βοηθήσουν.

Ευχαριστώ πολύ!

IMG_20150323_191718.jpg


IMG_20150323_191538.jpg


IMG_20150323_191518.jpg
 




Μηνύματα
369
Reaction score
916
....καααααπως ετσι κσεκιναει... 🙈
Και έχει ευτυχή κατάληξη; Ή το ταξίδι μετράει; :D
Γιατί ηχεία βάσης; Έτσι πως βλέπω την διακόσμηση καλύτερα μοιάζουν τα δαπέδου
Γιατί θα μείνουν κενοί οι χώροι δίπλα στο μπουφέ και θα μπορεί να χώνει παιχνίδια ο μεγάλος (4 χρονών) ο οποίος ανάβει τα μηχανήματα για να ακούσει μουσική.
Επίσης σκεφτόμουν μήπως ξεκολήσει από τη γωνία το αριστερό και σωθεί τίποτα.
 

Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.566
Αυτή ήταν και η δική μου σκέψη αρχικά (αλλαγή με ηχόμπαρα) αλλά η σύζυγος προέβαλε βέτο καθώς τα μηχανήματα της αρέσουν, έχει συνηθίσει να τα χρησιμοποιεί και δε θέλει να αλλαχθούν. Για τα ηχεία δεν έχει τέτοιους συναισθηματισμούς λόγω μεγέθους.
αυτές είναι σωστές γυναίκες......
Δυστυχώς η διαμόρφωση του χώρου είναι τέτοια που δεν θα πετύχεις καλό αποτέλεσμα και με ηχεία βάσης. Τα zensor 5,είναι δαπέδου,αλλά μικρά σε όγκο,απλά τα κακόμοιρα ασφυκτιούν εκεί που είναι χωμένα. Αν έχεις χρόνο για πειραματισμούς,δοκίμασε να τα σηκώσεις λίγο από το πάτωμα (είναι χαμηλά έτσι και αλλιώς),με κάποιο υλικό ακουστικά αδρανές.Αν έβαζες και κάποια ηχοαπορροφητικά πίσω και πλάι από τα ηχεία και τα τραβούσες και λίγο πιο μπροστά.Σε καμία περίπτωση μην αγοράσεις άλλα ηχεία όμως,θα σώσεις χρήματα χωρίς ουσιαστική βελτίωση.
 
Last edited:

Μηνύματα
369
Reaction score
916
αυτές είναι σωστές γυναίκες......
Δυστυχώς η διαμόρφωση του χώρου είναι τέτοια που δεν θα πετύχεις καλό αποτέλεσμα και με ηχεία βάσης. Τα zensor 5,είναι δαπέδου,αλλά μικρά σε όγκο,απλά τα κακόμοιρα ασφυκτιούν εκεί που είναι χωμένα. Αν έχεις χρόνο για πειραματισμούς,δοκίμασε να τα σηκώσεις λίγο από το πάτωμα (είναι χαμηλά έτσι και αλλιώς),με κάποιο υλικό ακουστικά αδρανές.Αν έβαζες και κάποια ηχοαπορροφητικά πίσω και πλάι από τα ηχεία και τα τραβούσες και λίγο πιο μπροστά.Σε καμία περίπτωση μην αγοράσεις άλλα ηχεία όμως,θα σώσεις χρήματα χωρίς ουσιαστική βελτίωση.
Βάζοντάς τα πιο μπροστά όντως ακούγονται καλύτερα (μικραίνει και η απόσταση βεβαίως) αλλά αυτή η λύση δεν είναι εφικτή γιατί υπάρχει μια μπαλκονόπορτα εκεί μπροστά.
Το πιο ψηλά δεν το έχω δοκιμάσει αλλά δεν μπορεί να γίνει ούτε σαν δοκιμή.
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Βάζοντάς τα πιο μπροστά όντως ακούγονται καλύτερα (μικραίνει και η απόσταση βεβαίως) αλλά αυτή η λύση δεν είναι εφικτή γιατί υπάρχει μια μπαλκονόπορτα εκεί μπροστά.
Το πιο ψηλά δεν το έχω δοκιμάσει αλλά δεν μπορεί να γίνει ούτε σαν δοκιμή.
Χειμώνας έρχεται.
 


Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.566
Βάζοντάς τα πιο μπροστά όντως ακούγονται καλύτερα (μικραίνει και η απόσταση βεβαίως) αλλά αυτή η λύση δεν είναι εφικτή γιατί υπάρχει μια μπαλκονόπορτα εκεί μπροστά.
Το πιο ψηλά δεν το έχω δοκιμάσει αλλά δεν μπορεί να γίνει ούτε σαν δοκιμή.
Την είδα την μπαλκονόπορτα, έχεις ένα περιθώριο 15 εκατοστά (όσο μπορώ να δω από την φώτο). Το πιο ψηλά γιατί δεν γίνεται. Πάρε 4+4 τόμους από μια εγκυκλοπαίδεια (στο πατρικό σου θα έχει ξεμείνει μια σίγουρα) και απλά κανε μια δοκιμή. Αν έχει αποτέλεμα μετά αγοράζεις δύο χαμηλές βάσεις.
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Καλησπέρα φίλε μου,
Τα ηχεία μη τα αδικείς είναι καλά για τη κατηγορία τους και όμορφα στο χώρο σου ίσως δε σε βοηθάει η διαρρύθμιση σου το καταλαβαίνω και δε μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα.
Με ηχεία βάσης δε θα καταφέρεις αλλαγή.
Δοκίμασε κάποιες συμβολές που σου αναφέρει ο @tanto, π.χ. δε φαίνεται αν στα ηχεία σου έχεις ακίδες.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Κι εγώ έχω τη μικρή να τρέχει σαν τρελή μέσα σε όλο το σπίτι ( τί στο καλό, αμόλυδβη 100 οκτανίων τη ταίζει η μάνα της? :p ) και φυσικά δεν μπορώ να έχω τα ηχεία μόνιμα μακριά απο τον τοίχο τόσο για το παιδί, όσο και επειδή κι εγώ έχω μπαλκονόπορτα κοντά. Για χάρη του ισόπλευρου τριγώνου και της τήρησης των κατάλληλων αποστάσεων, έχω σημειώσει στο πάτωμα δύο θέσεις για τα ηχεία, μια η "optimal" με ακρίβεια χιλιοστού ως προς τη θέση ακρόασης και μια πάλι συμμετρική, χωρίς τις κατάλληλες αποστάσεις μεν, αλλά child friendly ( κολλητά στον τοίχο δηλαδή, ίδια μεταξύ τους απόσταση, αλλά μεγαλύτερη ως προς τη θέση ακρόασης ).
Εννοείται ότι δεν μου ήρθε η επιφοίτηση του Αγίου Πνεύματος, το είδα κι εγώ σε άλλο σπίτι. Αν αποφασίσεις να κάνεις το ίδιο, βοηθά η χρήση πολύερδου μηχανικού μολυβιού ( όχι στρογγυλού δηλαδή ).
 

Μηνύματα
369
Reaction score
916
Την είδα την μπαλκονόπορτα, έχεις ένα περιθώριο 15 εκατοστά (όσο μπορώ να δω από την φώτο). Το πιο ψηλά γιατί δεν γίνεται. Πάρε 4+4 τόμους από μια εγκυκλοπαίδεια (στο πατρικό σου θα έχει ξεμείνει μια σίγουρα) και απλά κανε μια δοκιμή. Αν έχει αποτέλεμα μετά αγοράζεις δύο χαμηλές βάσεις.
Έχω δύο μικρές ISO acoustics θα μπορούσα προσωρινά να τις βάλω.
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.145
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top