Αλλαγή ηχείων

Status
Not open for further replies.
Μηνύματα
66
Reaction score
19
Σε ευχαριστώ πολύ για την ανάλυση Soco! Ξέχασα να αναφέρω ότι το ύψος του δωματίου είναι 2.75m. Ξέρεις μήπως κάποιο κατάστημα με τέτοια είδη;

@Coyias, μπορείτε να μου απευθύνεστε στον ενικό όταν γράφετε τα εύστοχα και καλοπροαίρετα σχόλια σας, είναι προφανές ότι είμαι μικρότερος σας ηλικιακά 😀
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Μια πρόχειρη κάτοψη του χώρου μου :
Προχειρο αφτο το αρχιτεχτονικο σχεδιο ? βρισκεσαι ετη μπροστα απο αφτα που αναρτουμε συνηθως ... :thumbsup:
... ειναι ολος ο χωρος "διαθεσιμος" ? ....
@Coyias, μπορείτε να μου απευθύνεστε στον ενικό όταν γράφετε τα εύστοχα και καλοπροαίρετα σχόλια σας, είναι προφανές ότι είμαι μικρότερος σας ηλικιακά
:roflmao::lol::rofl:

:biggrin::biggrin::biggrin:
'
:drinks:
 


Μηνύματα
66
Reaction score
19
Η απόσταση ακρόασης ανάλογα , άμα θέλω να αφοσιωθώ στη μουσική προσπαθώ να βρίσκομαι γύρω στα 2 μέτρα (κανόνας τριγώνου) αλλά σε πιο χαλαρές στιγμές μπορεί να βρίσκομαι οπουδήποτε στο δωμάτιο.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.121
Reaction score
18.871
Όταν βρίσκεσαι μακριά λογικά εκεί έχεις το μεγαλύτερο πρόβλημα με το χαμηλό έτσι?
Εκεί επιδρά σημαντικά ο χώρος...
Στα 2 μέτρα πως ακούς?
Είναι οκ?
 

Μηνύματα
66
Reaction score
19
Δεν ξέρω πως να το εξηγήσω απόλυτα. Σε καμία περίπτωση το μπάσο δεν κάνει “ουρά” ούτε τρίζουν τα ηχεία κτλ. Ίσα ίσα που είναι “στακάτο και βαθύ”. Απλά σε κάποια κομμάτια με ακουστικά όργανα όπως Jazz (σε σχήματα που υπάρχει κόντρα μπάσο) ίσως να είναι πιο εμφατικό απ´ όσο νομίζω ότι πρέπει). Μπορεί να είναι και οι ηχογραφήσεις στο βινύλιο έτσι δεν ξέρω.
Ψάχνοντας για review άλλων είχα δει και αυτό που ίσως με επηρέασε : https://www.themasterswitch.com/q-acoustics-3050i-review

καταλήγοντας το άρθρο γράφει :

“The Q Acoustics 3050i have real issues with the low-end, which can be woolly and unfocused”

Πάντως για τα ηχεία μια χαρά νομίζω ότι είναι ο ενισχυτής , υπάρχει βίντεο από έκθεση όπου οδηγεί άνετα πιο δύσκολα ηχεία από τα δικά μου :
 



Μηνύματα
1.297
Reaction score
2.573
Βάλε τα σφουγγάρια στην οπή του bass reflex και πες τι ακούς.
Τα παλιά μου 3050 τα είχαν στην συσκευασία τους
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.121
Reaction score
18.871
Τα σφουγγάρια κάνουν δουλειά αλλά... (το είχα πάθει κι εγώ με τα μικρά Q) εφόσον είναι μερικές οι ηχογραφήσεις - μουσικές που υπάρχει θέμα σε άλλες που παίζουν τώρα καλά θα νοιώθεις πως λείπει κάτι...
Από την άλλη απορώ πως δεν το έχεις δοκιμάσει ήδη...
Το λέω επειδή έφτασες στο σημείο να σκέφτεσαι να πάρεις άλλα.
 
Last edited:

Μηνύματα
2.291
Reaction score
5.175
Προχειρο αφτο το αρχιτεχτονικο σχεδιο?
Με πρόλαβες.
Ο φίλος εύκολα έχει τελειώσει αρχιτεκτονική.... Αν δεν έχει μπράβο του για το σχέδιο.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Αυτό ακριβώς που πρότεινε παραπάνω με τα σφουγγάρια ο todkos δοκίμασε...
q-acoustics-3050i-cinema-pack-lautsprecher-surround-51063.jpg

Σε μια δοκιμή του ηχείου σου βρήκα την παραπάνω απόκριση. Σίγουρα υπάρχει λάθος στην εκτίμηση της στάθμης από τον σωλήνα (μωβ γραμμή). Είναι όμως εμφανές πως υπάρχει <<υπερεκμετάλλευση>> (δικός μου όρος) της εξόδου του bass-reflex.
Κανονικά θα έπρεπε να είναι συντονισμένος σε μια συγκεκριμένη συχνότητα και μόνο, εκεί που ξεκινάει η έντονη πτώση από το σύστημα μεγάφωνα-καμπίνα.
Στο ηχείο σου όμως, τα δύο 6,5αρια δεν δείχνουν ικανά να παράξουν ικανή στάθμη χαμηλού. Είναι περισσότερο mids παρά midwoofers. Για το λόγο αυτό έχουν αναθέσει <<παραπάνω έργο>> από ότι θα έπρεπε στο σωλήνα. Αντί μιας συχνότητας, αυτός εκπέμπει από τους 35 κύκλους μέχρι τους 110.
Αν θεωρήσουμε σωστή την παραπάνω μέτρηση.

Λογικά, το λέω χωρίς να έχω ακούσει το ηχείο σου, αυτό δημιουργεί μια ελαφριά ασάφεια στο χαμηλό και όλες οι νότες τις περιοχής ακούγονται εξισωμένες. Όχι δηλαδή επαρκώς διαφοροποιημένες.
Εκτός αυτού όμως, είναι μια χαρά ηχείο σε ότι αφορά το υπόλοιπο φάσμα.
 

Μηνύματα
66
Reaction score
19
Ευχαριστώ φίλε PeterMeni για τις πολύτιμες πληροφορίες, θα δοκιμάσω τη λύση με τα σφουγγάρια και θα επανέλθω με εντυπώσεις.
Πάντως κατάφερα και περιόρισα το “πρόβλημα” μειώνοντας το tracking force της κεφαλής του πικάπ.

Υ.Γ. Δεν είμαι αρχιτέκτονας απλά χρησιμοποίησα ένα σχετικό app το magicplan που είναι εξαιρετικά απλό και πολύ καλό!
 


Μηνύματα
206
Reaction score
221
Απλά σε κάποια κομμάτια με ακουστικά όργανα όπως Jazz (σε σχήματα που υπάρχει κόντρα μπάσο) ίσως να είναι πιο εμφατικό απ´ όσο νομίζω ότι πρέπει). Μπορεί να είναι και οι ηχογραφήσεις στο βινύλιο έτσι δεν ξέρω.
Δοκιμασε να ακούσεις τα ίδια κομμάτια που λες από άλλη πηγή, αν φτιάξει ο ήχος δεν ευθύνονται τα ηχεία, οπότε μπορεί να ευθύνεται η ηχογράφηση ή κάτι στο στήσιμο του πικάπ.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Πάντως κατάφερα και περιόρισα το “πρόβλημα” μειώνοντας το tracking force της κεφαλής του πικάπ.
Ελπίζω να μην βγήκες εκτός των παραμέτρων του κατασκευαστή της κεφαλής. Θα έχεις θέμα αναγνωσιμότητας και φθοράς των δίσκων σου.
Σίγουρα οι ρυθμίσεις του βραχίονα σου είναι σωστές; Κυρίως το VTA.
 



Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
Eάν ισχύει αυτό, δηλαδή η πρώτη κορυφή ψηλότερη της δεύτερης, τότε έχουμε σαφώς μία σχεδίαση underdamped (χαμηλής απόσβεσης ταλαντώσεων).

Το ηχείο παράγει μπάσα, αλλά χειρότερης πιστότητας, με αυξημένη χαλαρότητα, το κλασσικό booming και ίσως και ανεπιθύμητα φαινόμενα κωδωνισμού (ringing), προκειμένου να δημιουργεί την ψευδαίσθηση της μεγάλης έκτασης στις χαμηλές συχνότητες ......


1588425590130.png
 

Status
Not open for further replies.

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.615
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top