Αλλαγή πλάνου μάλλον σε ενεργά ηχεία.

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Κάποτε είχα νοικιασμένο ένα μικρό σπιτάκι με ένα ωραίο τετράγωνο σαλονάκι και άκουγα την μουσική μου με τα B&W cdm1se με ενισχυτικά έναν Rotel rc995 παρέα με τον Rotel Rb993 και είμουν ευτυχισμένος.
Άλλαξα και πήγα σε δικό μου σπίτι με ένα σαλόνι έκτρωμα από ακουστικής απόψεως.
Σοβαρό treatment δεν μπορεί να γίνει για πολλούς λόγους.
Μηχανήματα περάσαν μπόλικα τα περισσότερα με home cinema προσανατολισμό.
Αγοράστηκαν Denon και Yamaha av παρέα με 2 rb993.
Ηχεία σειρές b&w cdm και b&w dm 600 ,Polk audio,qacoustics 3050,3020
Μέχρι Αlon Acarian και καραβινταζ Bose 301 έχω ακούσει στον χώρο μου.
Οι μετρήσεις του τελείως πρόσφατου AVR μου Marantz sr 5013 με audyssey app ήταν χάλια.
Έτσι αποφάσισα να αλλάξω εν καιρό τον προσανατολισμο των κεντρικών ηχείων και να αχρήστευσω το τζάκι που έτσι και αλλιώς δεν το χρησιμοποιώ . ( θα πάει και η τηλεόραση εκεί ,βιντεοπροβολέα δεν ξανά βάζω )
Σκέφτομαι για ενεργά τόσα που διαβάζω για αυτά από εδώ μέσα .
Τα περισσότερα πράγματα τα έχω πουλήσει και μου έχουν μείνει μόνο ένα κεντρικό , ο sr 5013 και ο ένας από τους Rotel
Eπισυνάπτω φώτο.
Για οποιαδήποτε συμβουλή για τοποθέτηση και αγορά μηχανημάτων θα ήμουν ευγνώμων
 

Attachments


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.924
Η απόσταση ακρόασης φαίνεται τεράστια. Και ο καναπές κολλημένος πίσω.
Αν δεν αλλάξουν αυτά, μην πάρεις τίποτα.

Βάλε ενα σχεδιάγραμμα με το πως υπολογίζεις να τοποθετήσεις τα έπιπλα στο μέλλον.
 

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Η απόσταση ακρόασης φαίνεται τεράστια. Και ο καναπές κολλημένος πίσω.
Αν δεν αλλάξουν αυτά, μην πάρεις τίποτα.

Βάλε ενα σχεδιάγραμμα με το πως υπολογίζεις να τοποθετήσεις τα έπιπλα στο μέλλον.
Ναι αυτό γράφω πιο πάνω αλλά μάλλον δεν το διατύπωσα σωστα.
Αχρηστεύω βιντεοπροβολέα και τζάκι για καλύτερο ήχο
Στο κόκκινο θα είναι πλέον ο χώρος μου.
Με αυτά τα δεδομένα ηχεία δαπέδου δεν μπαίνουν
Ψιλοπάζλ....
 

Attachments




Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.924
View attachment 133283
Κάπως έτσι θα κάνω πλέον τον χώρο. Πολύ πιο μικρό
[DOUBLEPOST=1564046811][/DOUBLEPOST]

Μπα.. είναι εποχές τώρα για διαζύγια ;
Θα έχεις ασυμμετρία αριστερά-δεξιά. Το διαζύγιο πόσο θα κοστίσει περίπου, να υπολογίσουμε συνολικό μπάτζετ;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Χρειάζεται να κεντραρεις την τηλεόραση στον τοίχο του τζακιού, αγνοώντας και κρύβοντας εν μέρει το τζάκι.
Δεξιά και αριστερά της τηλεόρασης, μπορούν όμορφα να βολευτουν 2 ηχεία, ένα τρίτο πάνω ή κάτω της τηλεόρασης, 2 σαμπ πίσω από τα κυρίως ηχεία και 2 σαραουντ δεξιά και αριστερά (και λίγο πίσω) του καναπέ, ο οποίος θα μπει στο κέντρο μπροστά από την τηλεόραση.

Είναι εφικτό αυτό το σενάριο;
Ποια είναι η μικρότερη δυνατή απόσταση ακρόασης που μπορείς να επιτύχεις με αυτήν την τοποθέτηση;

Ερώτηση κρίσεως Νο.1: θες ιμερσιβ; Ηχεία στο ταβάνι;

ερώτηση κρίσεως Νέο.2: ποιο το συνολικό μπάτζετ;

Χιντ: όσο πιο πολλά ηχεία μπούνε, τόσο υψηλότερος θα είναι ο λόγος άμεσης προς έμμεση, δηλαδή σε χώρο με αναμενόμενα κακούς χρόνους αντήχησης, η μικρότερη δυνατή απόσταση ακρόασης και ο υψηλότερος δυνατός αριθμός ηχείων, θα επιφέρουν το καλύτερο δυνατό ηχητικό αποτέλεσμα. Φακτς οφ όντιο.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Θα έχεις ασυμμετρία αριστερά-δεξιά. Το διαζύγιο πόσο θα κοστίσει περίπου, να υπολογίσουμε συνολικό μπάτζετ;
Δεν χωρίζω λέμε !
Σήμερα έχει σουτζουκάκια με πουρέ που σε πάνε και σε φέρνουν στο παράδεισο
Αυτά δεν τα χάνεις με ΤΙΠΟΤΑ
Ναι ασυμμετρία και δυσκολία στην τοποθέτηση.
Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ μικρά ηχεία σε βάσεις τοίχου ακριβώς πάνω από την τηλεόραση (ενεργητικά η και παθητικά για να μην σκοτώσω ότι μου απέμεινε)
2 στην αρχή για να δω πως πάει και βλέπουμε.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Πρέπει να κατανοήσεις τις βασικές αρχές που έγραψα παραπάνω. Μικρή απόσταση ακρόασης και πολλαπλές πηγές ήχου είναι τα μόνα διαθέσιμα όπλα για αξιοπρεπή ήχο σε κοινόχρηστους χώρους, σε συνδυασμό με πολλαπλά σαμπ και υψηλής ποιότητας ισοστάθμιση.

Αν δεν αποδέχεσαι (για οποιουσδήποτε λόγους) το ανωτέρω σενάριο ως εφικτό, εκτιμώ πως η καλύτερη επιλογή είναι ηχομπαρα, και δε το λέω υποτιμητικά, ίσα ίσα το αντίθετο, έχει εξαιρετικές ηχομπαρες η αγορά, σε κάθε κοστολογιο, για αυτές ακριβώς τις περιπτώσεις προτίμησης των σουτζουκακίων με πουρέ έναντι του υψηλής πιστότητας ήχου. Και γω μαζί σου, τα σουτζουκάκια θα προτιμούσα. ;)

Η προμήθεια δύο ακόμα ηχείων, ενεργών η παθητικών μου είναι αδιάφορο, θα αποτελέσει συνέχεια του προηγούμενου αποτυχημένου ιστορικού συνεχών αλλαγών και οικονομικής αιμορραγίας άνευ αξιοπρεπους αποτελέσματος. Τζάμπα περιπέτειες στο χώρο των αλλαγών ηχείων...
 

Μηνύματα
254
Reaction score
219
Δεν χωρίζω λέμε !
Σήμερα έχει σουτζουκάκια με πουρέ που σε πάνε και σε φέρνουν στο παράδεισο
Αυτά δεν τα χάνεις με ΤΙΠΟΤΑ
Ναι ασυμμετρία και δυσκολία στην τοποθέτηση.
Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ μικρά ηχεία σε βάσεις τοίχου ακριβώς πάνω από την τηλεόραση (ενεργητικά η και παθητικά για να μην σκοτώσω ότι μου απέμεινε)
2 στην αρχή για να δω πως πάει και βλέπουμε.
I
Δεν χωρίζω λέμε !
Σήμερα έχει σουτζουκάκια με πουρέ που σε πάνε και σε φέρνουν στο παράδεισο
Αυτά δεν τα χάνεις με ΤΙΠΟΤΑ
Ναι ασυμμετρία και δυσκολία στην τοποθέτηση.
Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ μικρά ηχεία σε βάσεις τοίχου ακριβώς πάνω από την τηλεόραση (ενεργητικά η και παθητικά για να μην σκοτώσω ότι μου απέμεινε)
2 στην αρχή για να δω πως πάει και βλέπουμε.
...το ίδιο θεμα εχω και εγω με τζάκι...#€@&&...και κατέληξα στα cabasse Eole4 απλα περιμένω τα χρεοστουμενα απο το δημόσιο για την αγορα τους. Αν θες ρίξε μια μάτια ιςως ειναι κομμάτι της λύσης του προβληματος
 


Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Χρειάζεται να κεντραρεις την τηλεόραση στον τοίχο του τζακιού, αγνοώντας και κρύβοντας εν μέρει το τζάκι.
Δεξιά και αριστερά της τηλεόρασης, μπορούν όμορφα να βολευτουν 2 ηχεία, ένα τρίτο πάνω ή κάτω της τηλεόρασης, 2 σαμπ πίσω από τα κυρίως ηχεία και 2 σαραουντ δεξιά και αριστερά (και λίγο πίσω) του καναπέ, ο οποίος θα μπει στο κέντρο μπροστά από την τηλεόραση.

Είναι εφικτό αυτό το σενάριο;
Ποια είναι η μικρότερη δυνατή απόσταση ακρόασης που μπορείς να επιτύχεις με αυτήν την τοποθέτηση;

Ερώτηση κρίσεως Νο.1: θες ιμερσιβ; Ηχεία στο ταβάνι;

ερώτηση κρίσεως Νέο.2: ποιο το συνολικό μπάτζετ;

Χιντ: όσο πιο πολλά ηχεία μπούνε, τόσο υψηλότερος θα είναι ο λόγος άμεσης προς έμμεση, δηλαδή σε χώρο με αναμενόμενα κακούς χρόνους αντήχησης, η μικρότερη δυνατή απόσταση ακρόασης και ο υψηλότερος δυνατός αριθμός ηχείων, θα επιφέρουν το καλύτερο δυνατό ηχητικό αποτέλεσμα. Φακτς οφ όντιο.
Μικραίνει πολύ το σαλόνι σε μήκος έτσι,είναι φαρδύ το τζάκι ,πάει κάτω από 2 μέτρα άσε που και ο ένας καναπές θα εμποδίσει την τοποθέτηση του δεξιού ηχείου .
Υπά
Πρέπει να κατανοήσεις τις βασικές αρχές που έγραψα παραπάνω. Μικρή απόσταση ακρόασης και πολλαπλές πηγές ήχου είναι τα μόνα διαθέσιμα όπλα για αξιοπρεπή ήχο σε κοινόχρηστους χώρους, σε συνδυασμό με πολλαπλά σαμπ και υψηλής ποιότητας ισοστάθμιση.

Αν δεν αποδέχεσαι (για οποιουσδήποτε λόγους) το ανωτέρω σενάριο ως εφικτό, εκτιμώ πως η καλύτερη επιλογή είναι ηχομπαρα, και δε το λέω υποτιμητικά, ίσα ίσα το αντίθετο, έχει εξαιρετικές ηχομπαρες η αγορά, σε κάθε κοστολογιο, για αυτές ακριβώς τις περιπτώσεις προτίμησης των σουτζουκακίων με πουρέ έναντι του υψηλής πιστότητας ήχου. Και γω μαζί σου, τα σουτζουκάκια θα προτιμούσα. ;)

Η προμήθεια δύο ακόμα ηχείων, ενεργών η παθητικών μου είναι αδιάφορο, θα αποτελέσει συνέχεια του προηγούμενου αποτυχημένου ιστορικού συνεχών αλλαγών και οικονομικής αιμορραγίας άνευ αξιοπρεπους αποτελέσματος. Τζάμπα περιπέτειες στο χώρο των αλλαγών ηχείων...
Βασικά εσένα περίμενα να απαντήσεις.
Θα σκεφτώ σοβαρά αυτά που γράφεις.
Χωρίς να σκεπάσουμε το τζάκι και με απόσταση ακρόασης 2,80 m μπορείς να σκεφτείς τίποτα;
Αλλιώς πάω και σε ηχομπάρα , δεν έχω κολλήματα χαλιεντάδικα
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Είναι δύσκολο σενάριο η απόσταση ακρόασης στα 2,8μ, θέλει 9" γουφερ.

Εκτιμώ πως μέχρι 2,2-2,4μ το πολύ θα ανταπεξέλθει ικανοποιητικά ένα 8" γουφερ.

Η ομοαξονικη αρχιτεκτονική θα σε βοηθήσει πολύ, οπότε για οικονομικά κοιτάς το φλουϊντ και μετά το πρισονους και έχει ένα σωρό επιλογές από τζενελεκ μέχρι το γκετ Χάρντ...

Ένα ζευγάρι σαμπ για αρχή είναι άκρως αναγκαίο. Χωρίς σαμπ, ηχομπαρα αδιαμφισβήτητα.

Μόνη εξαίρεση θα μπορούσε να γίνει με το αντίπαλο δέος των κιι, αλλά νομίζω πολλά τα λεφτά για ένα ζευγάρι ηχείων, φτάνει τα 13 χιλιάρικα το γ@μιδι, αλλά είναι υπέροχο και καρδιοειδες... Το ντατς ντε.
 

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Είναι δύσκολο σενάριο η απόσταση ακρόασης στα 2,8μ, θέλει 9" γουφερ.

Εκτιμώ πως μέχρι 2,2-2,4μ το πολύ θα ανταπεξέλθει ικανοποιητικά ένα 8" γουφερ.

Η ομοαξονικη αρχιτεκτονική θα σε βοηθήσει πολύ, οπότε για οικονομικά κοιτάς το φλουϊντ και μετά το πρισονους και έχει ένα σωρό επιλογές από τζενελεκ μέχρι το γκετ Χάρντ...

Ένα ζευγάρι σαμπ για αρχή είναι άκρως αναγκαίο. Χωρίς σαμπ, ηχομπαρα αδιαμφισβήτητα.
Οκ θα ψαχτώ προς τα εκεί , ευχαριστώ πολύ.
Θεωρείς ότι μπορώ να κρατήσω τον Marantz sr513 για επεξεργαστή η η έλλειψη xlr θα ήταν σοβαρό μειονέκτημα;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Τα ομοαξονικά πολυκαναλα σετάκια της καμπας και της Μπος, είναι επίσης μια αξιόλογη επιλογή, μη τα υποτιμάς. Όπως και της κεφ, ή άλλων επιλογών.

Φυσικά, με υποχωρήσεις στο μιντμπας, το οποίο θα χαθεί εφόσον δεν διαθέτει ο δορυφόρος επαρκή επιφάνεια μεγαφώνου για την απόσταση ακρόασης. Επιλέγεις συμβιβασμούς...

Η έλλειψη ντιρακ είναι σοβαρό μειονέκτημα, όχι των xlr που είναι πταίσμα συγκριτικά. Είπα, πως χρειάζεται σοβαρότητα στην ισοστάθμιση... Ντιρακ το μίνιμουμ αποδεκτό. Θα χρειαστείς av pro ή ολοκληρωμένο, με ντιρακ.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Καλή ιδέα πριν κινηθείς σε αγορές είναι να συμβουλευτείς τον ζαπαντη. Όχι μόνο επειδή έχει λύσεις να προτείνει, τις οποίες εμπορεύεται, αλλά επειδή ξέρει. Και συνήθως, ως βλαξ έμπορος που είναι, προτείνει λύσεις που δεν εμπορεύεται... Αδιόρθωτος... Ξέρει τ'άντερά του. Προσωπικά δε ψωνίζω τίποτα πριν τον συμβουλευτώ, δε ξέρω αν σημαίνει κάτι αυτό βέβαια, γιατί είμαι biased..
 

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Καλή ιδέα πριν κινηθείς σε αγορές είναι να συμβουλευτείς τον ζαπαντη. Όχι μόνο επειδή έχει λύσεις να προτείνει, τις οποίες εμπορεύεται, αλλά επειδή ξέρει. Και συνήθως, ως βλαξ έμπορος που είναι, προτείνει λύσεις που δεν εμπορεύεται... Αδιόρθωτος... Ξέρει τ'άντερά του. Προσωπικά δε ψωνίζω τίποτα πριν τον συμβουλευτώ, δε ξέρω αν σημαίνει κάτι αυτό βέβαια, γιατί είμαι biased..
5 τέτοια λες και 2 subs ίδια;
https://m.thomann.de/gb/fluid_audio_fx8.htm

Που τον βρίσκω τον ζαπάντη ;
Πολύ παλιά πήγαινα σε ένα μαγαζάκι εδώ κοντά μου στη Ηλιούπολη που ήταν ένας χοντρούλης με έναν αδύνατο .
Τον αδύνατο καφατο τον λέγανε και δούλευε μετά στην ήχο έκφραση .
Δίνανε καλές συμβουλές και είχανε καλές τιμές ( στην ηλιούπολη στο μικρό )
Μετά χάθηκαν
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.286
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top