Αλλαγή χώρου ακρόασης...

Μηνύματα
42
Reaction score
40

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
δε παιρνεις κανα καναμπεδακι , καμια λεϊζυμποϊ , να την πεφτεις με το ετερον ημιση ν' ακουτε τσι μουσικες σας καλυτερα ?

πολυ λευκο βλεπω - οπαδος του κυριου χωσμενου δασκαλου ειστε ?

:drinks:
 

Μηνύματα
42
Reaction score
40
δε παιρνεις κανα καναμπεδακι , καμια λεϊζυμποϊ , να την πεφτεις με το ετερον ημιση ν' ακουτε τσι μουσικες σας καλυτερα ?

πολυ λευκο βλεπω - οπαδος του κυριου χωσμενου δασκαλου ειστε ?

:drinks:
θα μπει καναπεδάκι...ποιος είναι ο χωσμένος δάσκαλος?:)
 

Μηνύματα
3.088
Reaction score
8.862
Καλησπέρα φίλε μου,
Απ' ότι είδα έκανες μεγάλη αλλαγή χώρου, επειδή ήθελε δουλειά πήγες σε μικρότερο, άκουσες τη συμβολή του @makis.pol
Θα έχει βελτιωθεί η ηχητική απόλαυση ?
Όσο για το σαμπ που αναφέρεις λόγο ηχείων βάσης χρειάζεσαι σίγουρα, αλλά καταλαβαίνω την έλλειψη χώρου.
Θα μπορούσες να φτιάξεις ένα έπιπλο και να μπει κάτω από τα μηχανήματα σου, και επειδή είναι μικρός ο χώρος μέχρι 10ιντσο θα είσαι οκ
 

Μηνύματα
42
Reaction score
40
Καλησπέρα φίλε μου,
Απ' ότι είδα έκανες μεγάλη αλλαγή χώρου, επειδή ήθελε δουλειά πήγες σε μικρότερο, άκουσες τη συμβολή του @makis.pol
Θα έχει βελτιωθεί η ηχητική απόλαυση ?
Όσο για το σαμπ που αναφέρεις λόγο ηχείων βάσης χρειάζεσαι σίγουρα, αλλά καταλαβαίνω την έλλειψη χώρου.
Θα μπορούσες να φτιάξεις ένα έπιπλο και να μπει κάτω από τα μηχανήματα σου, και επειδή είναι μικρός ο χώρος μέχρι 10ιντσο θα είσαι οκ
Παίζει καλά...βέβαια σε μεγάλη ένταση εμφανίζονται τα προβλήματα του χώρου. Έτσι το σκέφτηκα και γω για το σαμπ...αλλά φοβάμαι μήπως μπουμπουνίζει πολύ...Πιθανόν χρειάζεται και δεύτερο αλλά που να μπει...
 



Μηνύματα
3.088
Reaction score
8.862
Αν έχεις τότε λίγο χώρο εκεί δίπλα στο ηχείο δεξιά του βάζεις ένα σαμπ.
 

P

panag 505

Guest
Μπορείτε να μα πείτε εάν δοκιμάσατε πως ακούγεται το σύνολο πριν βάλετε τα (πάνελ) και πως μετά. Είδατε διαφορές και ποιές ήταν αυτές.
 

Μηνύματα
42
Reaction score
40
Μπορείτε να μα πείτε εάν δοκιμάσατε πως ακούγεται το σύνολο πριν βάλετε τα (πάνελ) και πως μετά. Είδατε διαφορές και ποιές ήταν αυτές.
φυσικά και δοκίμασα..,η αστοχία είναι ότι μπήκαν καθ' υπόδειξη του μαγαζιού που τα αγόρασα και όχι κατόπιν μετρήσεων (δεν ξέρω να μετρήσω). Πάντως σε κάθε περίπτωση υπάρχει βελτίωση που δεν μπορώ να την αναλύσω τεχνικά, ωστόσο είναι ακουστό το λιγότερο μπουμάρισμα και ο περιορισμός της αντίχησης. Εκτιμώ ότι πρέπει να βάλω και στην οροφή κάτι...Δϋσκολο το άθλημα..
 

S

Stellart0

Guest
τα ηχεία σου, εαν είναι τα 906, είναι πολύ καλά. Με ενα μικρό υπογούφερ ανάμεσα τους θα έχεις καλύτερο ήχο συνολικά. Μόνο που θα χρειαστείς οπωσδήποτε μπασοπαγιδα (-ες) σε κάποια (-ες) γωνίες του δωματίου. Και τότε ίσως γλυτώσεις το μπουμάρισμα.
 

Μηνύματα
42
Reaction score
40
τα ηχεία σου, εαν είναι τα 906, είναι πολύ καλά. Με ενα μικρό υπογούφερ ανάμεσα τους θα έχεις καλύτερο ήχο συνολικά. Μόνο που θα χρειαστείς οπωσδήποτε μπασοπαγιδα (-ες) σε κάποια (-ες) γωνίες του δωματίου. Και τότε ίσως γλυτώσεις το μπουμάρισμα.
τα 906 είναι...αυτό θα κάνω και βλέπουμε...
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.121
Reaction score
18.877
τα ηχεία σου, εαν είναι τα 906, είναι πολύ καλά. Με ενα μικρό υπογούφερ ανάμεσα τους θα έχεις καλύτερο ήχο συνολικά. Μόνο που θα χρειαστείς οπωσδήποτε μπασοπαγιδα (-ες) σε κάποια (-ες) γωνίες του δωματίου. Και τότε ίσως γλυτώσεις το μπουμάρισμα.
τα 906 είναι...αυτό θα κάνω και βλέπουμε...
Η φροντίδα είναι σημαντικός παράγοντας φυσικά, αλλά αν βρεις χώρο (επειδή και οι μπασοπαγίδες πιάνουν αρκετό) και για το αισθητικό κομμάτι αλλά και για το ακουστικό θα σου έλεγα να κρατήσεις προς το παρόν τα χρήματα (αυτά για τις μπασοπαγίδες) και να κάνεις μια δοκιμή με 2 sub (πάρε ένα δανεικό). Σε μικρό χώρο 14-15 τετραγωνικά εμένα με ''έστρωσε'' αρκετά το δεύτερο. Κάθε χώρος είναι αλλιώς βέβαια, αλλά κάνε μια δοκιμή..
 

Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
Tous διαχύτες τους έχεις κολλήσει απευθείας στον τοίχο, ε; Καλό θα ήταν, να βάλεις πισω απο τους διαχύτες απορρόφηση (αριθερμ, ορυκτοβαμβακα, copopren, flexfoam, κάτι τελος πάντων, όσο βαρύτερο τόσο καλύτερα) ούτως ώστε να αυξηθεί το εύρος λειτουργίας τους (αυτού του είδους από όσο έχω διαβάσει αρχίζουν να δουλεύουν αρκετά ψηλά, στο τομαν μπορείς να δεις, σε κάποια μοντέλα διαχυτών, γράφει ότι δουλεύουν απο 900 hz kai πανω). Επίσης, καλό θα ήταν να μπουν στο ύφος του αυτιού, βλέπω ότι κάποιοι είναι αρκετά ψηλά. Γενικά, θες αρκετά τ.μ κάλυψης για να δουλεύουν.
Εαν δεν θες να γεμίζεις, μια άλλη λύση είναι η εμφανής απορρόφηση, πάλι όμως στα σημεία πρώτης ανάκλασης, λιγότερα τ.μ κάλυψης κάνουν δουλειά, η υπερβολή ρουφάει όλα τα ψηλά και έτσι γίνεται πιο μουντό το αποτελεσμα. Και πάλι όμως, για σοβαρή απορρόφηση θες πάχος, 5 εκατοστά δεν αρκούν....

Βεβαια, χωρίς μετρήσεις πας στα τυφλά, σίγουρα όμως, σε σύγκριση με γυμνούς τοίχους θα είναι καλύτερα η ηχητική απόδοση του δωματίου.

Εάν μπει ένα σαμπ, η βέλτιστη θέση είναι ανάμεσα απο τα ηχεία.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.333
Εάν μπει ένα σαμπ, η βέλτιστη θέση είναι ανάμεσα απο τα ηχεία.
Πάνω στο ρακ, κει που έχει μια μαύρη συσκευή.
Αυτή χωράει δεξιά κάτω στο ρακ, κάτω από τον ενισχυτή.
Ας σφηνώσει. Τι πειράζει;
 

Μηνύματα
42
Reaction score
40
Πάνω στο ρακ, κει που έχει μια μαύρη συσκευή.
Αυτή χωράει δεξιά κάτω στο ρακ.
Ας σφηνώσει. Τι πειράζει;
Πάνω στο ρακ ε? Δεν πήγε το μυαλό μου....Πικαπάκι είναι αυτό μπορώ να το καταργήσω. Και το ρακ μπορώ να αλλάξω να έχει κενό από κάτω για να μπει το σαμπ...
το θέμα είναι παίρνει και 2ο sub? κάτω από το γραφείο μήπως?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.333
Πικαπάκι είναι αυτό
Ναι, το ξέρω. Τες πα, αν θες να παίζει, μετακόμισέ το κάπου αλλού να αδειάσει το έπιπλο. Σε ράφι στο τοίχο λεν ότι είναι καλά.
Πάνω στο ρακ ε? Δεν πήγε το μυαλό μου..
Τα πιο απίθανα σημεία είναι συνήθως τα καλύτερα. Πάνω στο ρακ θα παίξει μάλλον καλύτερα ένα σαμπ από ότι κάτω από αυτό. :)
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.559
Μηνύματα
2.865.570
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top