Αμερική: To 50% όσων αγοράζουν βινύλιο δεν έχει πικάπ!!!

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.477
Reaction score
29.062
50% OF VINYL BUYERS IN THE US DON’T OWN A RECORD PLAYER, DATA SHOWS

- In the company’s recent “Top Entertainment Trends for 2023” report, Luminate found that “50% of consumers who have bought vinyl in the past 12 months own a record player, compared to 15% among music listeners overall.”

- In 2016, in response to the ICM poll, the BBC went to a UK record store and found a customer who bought vinyl but didn’t own a record player. “I just collect them and put them on my wall, I think it looks great,” student Jordan Katende told the Beeb. He added: “I literally do it based on how it looks, or if I feel like I have a connection with the artist… If I think it’ll look good on my wall, so be it.”

- Perhaps the most discussed driver behind vinyl’s rise in music biz circles, though, is the so-called “superfan”. In a 2020 interview with The Times of London, Rob Crutchley of the UK music trade industry group BPI said “superfans” were powering a “buy-to-own rather than buy-to-listen” trend. “A proportion of people are buying vinyl because they’re a superfan, so even if they don’t actually have a turntable they’re still keen to support the artist and have the artifact itself,” he said. “Sometimes it can be because they’re catalog titles that are being re-pressed in a new edition — maybe a run on a different colored vinyl — other times it might be a new title that has a limited press on a certain format.”

- ..... the music industry could make serious money off of superfans’ love for vinyl in the coming years – regardless of whether or not they end up playing the format on a turntable.




Long story short, μόνο στην Αμερική +10.000.000 πωλήσεις δίσκων ετησίως δεν έχουν που να παίξουν.
 


ika

News
Μηνύματα
14.889
Reaction score
13.649
Καλύτερα να τους πιάνουν χώρο,να αποφασίσουν 1-2 χρόνια μετά να τους δώσουν, να τους παίρνουμε καινούριους
Αρκεί να μην τους έχουν αγοράσει αντί για frisbee
 

Μηνύματα
13.924
Reaction score
15.796
Αυτό δεν είναι τίποτε. Εγώ έχω δισεκατομμύρια τίτλους και δίσκους στο Tidal και στο Spotify που δεν τους ακούω αλλά το πλρώνω και τα. έχω.

Έχω και εγώ έναν φίλο χεβιμεταλά που το κάνει αυτό και όλο λέει ότι κάποτε θα πάρει πικάπ ή το κάνει για να υποστηρίξει το συγκρότημα ή του αρέσει το artwork. Αυτοί βέβαια που το κάνουν δεν έχουν νομίζω πάνω απο καμιά εικοσαριά το πολύ δίσκους.

Περίεργο πράγμα ο άνθρωπος.
 

TGD

Μηνύματα
7.883
Reaction score
7.853
Ξεχνάτε ότι όλοι όσοι έχουν έναν γνωστό που έχει πικάπ λένε "ας του πάρουμε δώρο έναν δίσκο".
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.477
Reaction score
29.062
Αυτό δεν είναι τίποτε. Εγώ έχω δισεκατομμύρια τίτλους και δίσκους στο Tidal και στο Spotify που δεν τους ακούω αλλά το πλρώνω και τα. έχω.
Λάθος. Εντελώς διαφορετικά πράγματα. Στο ένα πληρώνεις για να είσαι κάτοχος όταν στο άλλο πληρώνεις για να είναι διαθέσιμο για ακρόαση.

Η μέρα με τη νύχτα! 8-)
 

Μηνύματα
13.924
Reaction score
15.796
Λάθος. Εντελώς διαφορετικά πράγματα. Στο ένα πληρώνεις για να είσαι κάτοχος όταν στο άλλο πληρώνεις για να είναι διαθέσιμο για ακρόαση.

Η μέρα με τη νύχτα! 8-)
Τομέιτο ττομάτο. Η ψυχολογία έχει κάπου την ίδια βάση.
Ξεχνάτε ότι όλοι όσοι έχουν έναν γνωστό που έχει πικάπ λένε "ας του πάρουμε δώρο έναν δίσκο".
Και όσοι τους αρέσει να διαβάζουν τους παίρνουμε βιβλίο.
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.983
Reaction score
55.253
50% OF VINYL BUYERS IN THE US DON’T OWN A RECORD PLAYER, DATA SHOWS

- In the company’s recent “Top Entertainment Trends for 2023” report, Luminate found that “50% of consumers who have bought vinyl in the past 12 months own a record player, compared to 15% among music listeners overall.”

- In 2016, in response to the ICM poll, the BBC went to a UK record store and found a customer who bought vinyl but didn’t own a record player. “I just collect them and put them on my wall, I think it looks great,” student Jordan Katende told the Beeb. He added: “I literally do it based on how it looks, or if I feel like I have a connection with the artist… If I think it’ll look good on my wall, so be it.”

- Perhaps the most discussed driver behind vinyl’s rise in music biz circles, though, is the so-called “superfan”. In a 2020 interview with The Times of London, Rob Crutchley of the UK music trade industry group BPI said “superfans” were powering a “buy-to-own rather than buy-to-listen” trend. “A proportion of people are buying vinyl because they’re a superfan, so even if they don’t actually have a turntable they’re still keen to support the artist and have the artifact itself,” he said. “Sometimes it can be because they’re catalog titles that are being re-pressed in a new edition — maybe a run on a different colored vinyl — other times it might be a new title that has a limited press on a certain format.”

- ..... the music industry could make serious money off of superfans’ love for vinyl in the coming years – regardless of whether or not they end up playing the format on a turntable.




Long story short, μόνο στην Αμερική +10.000.000 πωλήσεις δίσκων ετησίως δεν έχουν που να παίξουν.
Και που να δεις πόσοι κάνουν χρήση σε Dolby Atmos υλικό χωρίς να έχουν αυθεντικά immersive setup... Εδώ μέχρι και οι ολιγοκαναλικοί (μέχρι 7 κανάλια) AV στην αγορά κυκλοφορούν με σήμανση... Dolby Atmos.

Ο υποφαινόμενος πάντως ανήκει σε κατηγορία που έχει σταματήσει να προμηθεύεται βινυλιακούς δίσκους εδώ και αρκετά χρόνια μολονότι διαθέτει πικάπ σε διαρκή χρήση.
Δεν έχει σχέση το ένα με το άλλο.
Θα είχαν σε επίπεδο... cognitive dissonance και marketing.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.477
Reaction score
29.062
Και που να δεις πόσοι κάνουν χρήση σε Dolby Atmos υλικό χωρίς να έχουν αυθεντικά immersive setup... Εδώ μέχρι και οι ολιγοκαναλικοί (μέχρι 7 κανάλια) AV στην αγορά κυκλοφορούν με σήμανση... Dolby Atmos.
Δεν έχει σχέση το ένα με το άλλο.
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.892
Reaction score
4.704
Γιατι σας φαινεται περιέργο ? Ενας τοίχος με δίσκους ειναι μια χαρά επιλογή διακόσμησης. Ενα πικαπ επίσης, ασύνδετο κάπου στολισμένο ειναι ακόμα καλύτερα (αυτα με τους μαγνήτες και τα διαστημικά)!
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.477
Reaction score
29.062
Θα είχαν σε επίπεδο... cognitive dissonance
Καλό είναι να μην θεωρούμε ως μοναδική λύση την δική μας λύση. Είναι απόλυτα σεβαστό να θέλεις το απόλυτο στο δικάναλο, αυτό όμως δεν σημαίνει πως θέλoυν ή πρέπει να ακολουθήσουν όλοι την ίδια συνταγή. Είτε μιλάμε για δικάναλο είτε για πολυκάναλο. Στο πολυκλάναλο δε, η συνταγή του απόλυτου είναι μη εφαρμόσιμη στο 99,99% των περιπτώσεων.
 


gid

Μηνύματα
7.715
Reaction score
8.928
Και που να δεις πόσοι κάνουν χρήση σε Dolby Atmos υλικό χωρίς να έχουν αυθεντικά immersive setup...
Τι να λέμε τώρα...

Εδώ υπάρχουν τυπάκια που (νομίζουν πως) ακούνε μουσική χωρίς να έχουν καν dedicated χώρο για ακρόαση....
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.477
Reaction score
29.062
Εδώ υπάρχουν τυπάκια που (νομίζουν πως) ακούνε μουσική χωρίς να έχουν καν dedicated χώρο για ακρόαση....
Δηλαδή όσοι δεν έχουν δεν ακούνε; Και τι σημαίνει "ακούνε"; Ποιος το καθορίζει και πώς;

Χαλαρώστε λίγο. :):drinks:
 

gid

Μηνύματα
7.715
Reaction score
8.928
Δηλαδή όσοι δεν έχουν δεν ακούνε; Και τι σημαίνει "ακούνε"; Ποιος το καθορίζει και πώς;

Χαλαρώστε λίγο. :):drinks:
Ειρωνικά γράφω φίλε, γιατί υπάρχει άτομο που το έχει γράψει αυτό, σε σοβαρό τόνο.

¨Εχουμε μερικούς πολύ large στο φόρουμ...
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.177
Reaction score
39.354
... δεν (μας) ενδιαφερει αν εχουν ή οχι πικαπ, το θεμα ειναι να αγοραζονται δισκοι, για να κρατιεται η βιομηχανια, ωστε να μπορει να υπαρχει βιοτεχνια δισκων, που ειναι το ζητουμενο. (αν και) σε τελικη αναλυση ....το πραμα ειναι αρκετα πολυπλοκο απο τη σκοπια που το βελπω εγω, επισημα λεω "πληρης καταργηση του μεσου - εκτος εξαιρεσεων - οπου το μεσω αποτελει και μεταδοση ιδεων , δηλαδη εξαιρεση". 🐒
... Επι του θεματως, δεν αναφερονται ηλικιακά πρωτυπα, ουτε μουσικα είδη, οποτε με ασφαλεια μπορει κανείς να πει ότι προκειται για νεοχιψτερζ (μιμιτικο ων που λειτουργεί βαση προγραμματισμένων προτυπων και στερεοτύπων..κοκ) .
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.983
Reaction score
55.253
Καλό είναι να μην θεωρούμε ως μοναδική λύση την δική μας λύση. Είναι απόλυτα σεβαστό να θέλεις το απόλυτο στο δικάναλο, αυτό όμως δεν σημαίνει πως θέλoυν ή πρέπει να ακολουθήσουν όλοι την ίδια συνταγή. Είτε μιλάμε για δικάναλο είτε για πολυκάναλο. Στο πολυκλάναλο δε, η συνταγή του απόλυτου είναι μη εφαρμόσιμη στο 99,99% των περιπτώσεων.
Θα μου ήταν αδύνατον να θεωρούσα κάποια λύση ως ΄΄μοναδική΄΄ αφού ο ίδιος αναπτύσσω setup με εναλλακτικές συνθέσεις και λύσεις ανάλογα με τη σύνθεση. :sneaky:
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.477
Reaction score
29.062
Παλιά συζήτηση με το στεφάνι.

- Όταν πάρουμε πικάπ θα το βάλουμε δεξιά ή αριστερά από την τηλεόραση;
- Τι να το κάνουμε παιδί μου το πικάπ; Ούτε 5 δίσκους δεν έχουμε, άσε που δεν συνδέεται στον Anthem.
- Ναι αλλά είναι ωραίο.

Στην τελευταία έκθεση που πήγαμε, αν βγάλεις εκτός τα LS60, την περισσότερη ώρα την έφαγε στα πικάπ. Εντωμεταξύ από αυτά που της αρέσουν, σε εμφάνιση εννοείται, κανένα δεν έχει κάτω από 2000€. @tinpatisame :thumbsdown: :whistling:
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.318
Μηνύματα
2.897.064
Members
38.027
Νεότερο μέλος
d tv
Top