Ανάκτηση δεδομένων από σπασμένο κινητό...?

Μηνύματα
171
Reaction score
0
Έσπασε το κινητό τηλέφωνο (SE k810i) φίλου μου. Μάλλον του έπεσε από την τσέπη του μπουφάν ενώ ήταν στην μηχανή... Εγινε ψιλο-κομμάτια. Εννοείται πως δεν ενεργοποιείται.
Το πήγε στην αντιπροσωπεία και στην αρχή του είπαν ότι δεν γίνεται να φτιαχτεί και ότι δεν υπήρχε περίπτωση να ανακτήσει τα δεδόμενα (τον ενδιαφέρει ο τηλεφωνικός κατάλογος 800 επαφών, που μάλλον από default αποθηκεύεται στην εσωτερική μνήμη της συσκευής).
Το περιέργο είναι ότι μετά από λίγη κουβέντα του πέταξαν ότι αυτό απαγορεύεται (!!!) και όταν έγινε το ερώτημα "Απαγορεύεται ή δεν γίνεται...?" αυτοί έκαναν τον Αλέκο...
Μπας και γνωρίζει κάποιος κάποιον τεχνικό-ηλεκτρονικό που μπορεί να ασχοληθεί με το θέμα?

Εννοείται πως του είχα πει 2-3 φορές να τα πάρουμε backup με ένα ωραίο προγραμματάκι για SE, και η απάντηση ήταν... "Την επόμενη φορά που θα βρεθούμε.. σίγουρα!"

Καμμιά πρόταση...?
 

Μηνύματα
6.141
Reaction score
167
Απάντηση: Ανάκτηση δεδομένων από σπασμένο κινητό...?

Δεν καταλαβα τι ακριβως απαγορευεται.Αν θες σε παρακαλω μου λες.

Ειχε κανει συγχρονισμο ποτε, τη συσκευη με καποιο pc;
 

Μηνύματα
171
Reaction score
0
Υποθέτω ότι δεν κάνουν κάτι τέτοιο μιας και δεν μπορούν να ξέρουν αν το τηλέφωνο είναι πράγματικά δικό του (μπορεί π.χ. να είναι της γυναίκας του !!!)

Δυστυχώς όχι, δεν είχε κάνει κάτι τέτοιο οπότε δεν υπάρχουν τα δεδομένα σε κάποιο PC...

Βρήκα ένα μαγαζί στον Πειραιά που μάλλον θα τα καταφέρει... τουλάχιστον έτσι είπε ο τεχνικός τους. Και του φάνηκε κάτι απλό ("αφού δεν έχει γίνει κομμάτια η πλακέτα, κάτι θα καταφέρουμε... τον κατάλογο τον θέλετε εκτυπωμένο ή σε αρχείο;" !!!)

Για να δούμε...
 

Μηνύματα
171
Reaction score
0
Τα δεδομένα ανακτήθηκαν επιτυχώς, και περάστηκαν στον νέο κινητό του φίλου μου.
Κόστος 30 ευρώ.
Το παλιό κινητό αφέθηκε για ανταλλακτικά στο κατάστημα...!
 

Maria Pentagiotissa

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
15.781
Reaction score
341
Δεν γίνεται
+
γίνεται αλλά απαγορεύεται
+
γίνεται μια χαρά και με μικρό κόστος, και πώς το θέλετε, έτσι ή αλλιώς
=
χρόνο νάχει κανείς να τρέχει...

Ευτυχώς για τον άνθρωπο, γιατί το να χάσει κανείς 800 επαφές, πολλές από τις οποίες (υποθέτω) της δουλειάς, δεν είναι αστείο πράγμα.
 

Μηνύματα
2.318
Reaction score
0
Απάντηση: Ανάκτηση δεδομένων από σπασμένο κινητό...?

9volto κάνει αυτά τα κόλπα , όπως και άλλα ...

Γίνεται , αρκεί να μην έχει σπάσει η πλακέτα

το απαγορεύεται ισχύει , αλλά πως ; υπό προϋποθέσεις;

στην τελική κακώς δεν έχει το κατάλογο και κάπου αλλού , πχ pc ή κάποιο παλιό τηλέφωνο ανάγκης ...
 

Μηνύματα
171
Reaction score
0
εεεμμμμ πρέπει να πάθεις για να μάθεις....

(ακόμα δεν έχει έρθει να τα πάρουμε backup !!!)
 

lio

Μηνύματα
8
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Ανάκτηση δεδομένων από σπασμένο κινητό...?

Βρήκα ένα μαγαζί στον Πειραιά που μάλλον θα τα καταφέρει... τουλάχιστον έτσι είπε ο τεχνικός τους. Και του φάνηκε κάτι απλό ("αφού δεν έχει γίνει κομμάτια η πλακέτα, κάτι θα καταφέρουμε... τον κατάλογο τον θέλετε εκτυπωμένο ή σε αρχείο;" !!!)

Για να δούμε...
Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε και εμένα; Έχω παρόμοιο πρόβλημα... :110:
 

Μηνύματα
2
Reaction score
0
παιδια, τα φωτα σας, σας παρακαλω. σε μια απο τις επανεκκινησεις του κινητου μου, αυτο δεν επανηλθε. το πηγα σε τεχνικο και μου ειπε οτι βρηκε ραγισμενη την πλακετα (σημειωτεον δεν το κτυπησα καπου, οποταν αποκλειεται να ειναι θρυψαλα)
Υπαρχει περιπτωση να ανακτησω τα δεδομενα; ο τεχνικος ειπε οτι δε γινεται αλλα θα ηθελα μια δευτερη γνωμη
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.464
Πάρτε και μια δεύτερη γνώμη. Και μια τρίτη...
 

Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.463
Αν ειναι android μπορειτε με συνδιασμο πληκτρων(το power και το πληκτρο μειωσης της εντασης)να ανοιξετε την συσκευη και να την επανεκκινησετε. Καποιες φορες κολαει ο boot loader και αναλογα με την συσκευη συμπεριφερεται διαφορετικα.Τωρα ποια ειναι κατασταση της; αν την βαλετε στην πριζα για φορτιση αναβει καποιο ενδεικτικο η οχι;
 

Μηνύματα
2
Reaction score
0
δυστυχως δεν αναβει κανενα ενδεικτικο οταν το βαλω στη φορτιση. κι επειδη εχουν περασει μερες απο τη μερα που δεν επανεκκινησε, αμφιβαλλω αν εχει μεινει αποθεμα μπαταριας για να αναψει :(
σας ευχαριστω ομως για την απαντηση
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.234
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top