Αναβάθμιση ηχείων + ενισχυτή Home Cinema

Μηνύματα
6
Reaction score
2
Καλησπέρα!
Έχω ενα συστημα 7.1 απο το 2009 περίπου.
L,R,SL,SR : Heco Victa 500
C: Heco Victa 100
SW: Roister PB 150
RL,RR: Παλιά ηχεια Aυτ/του CRAIG (μη βαρατε-για πειραμα τα έχω - παντως είναι οκ με το audyssey)
AVR:Onkyo TX-SR 507 (5.1-7.1 processing only)
Int Amp: TEAC x 3500 (για τα RL,RR CRAIG)
Τα ειχα παρει τοτε ως σχετικα low budget επιλογες για τον συγχωρεμενο πατερα μου και τα χρησιμοποιω πλεον εγώ για home cinema (χαμηλά συνήθως το βράδυ σε dynamic vol light) και μουσική (metal hard rock δυνατά - όταν επιτρέπουν τα μικρά).

Ο χώρος είναι σχετικά μικρός αλλά ψηλός (340Χ350X315). Έχω προβολικό σε ηλεκτρικό πανί 3m (περίπου 132'') κρεμασμένο απο την καμάρα των σχεδίων που βλέπετε.

Μου μπηκε το μικροβιο να αλλαξω -αναβαθμισω κάτι, καθότι απεκτησα ενα apple tv 4k και έχει atmos (ασχέτως αν δεν έχω 4Κ τηλεόραση ή προβολικό- ο ήχος θεωρω πως είναι πιό σημαντικός).

Ξεκινησα ψαχνοντας ενισχυτη για 7.1(2).4 (ειμαι μεταξύ Onkyo 730 [μάλλον] ,Onkyo 830 ή DENON 4500 ).Είπα να βάλω ηχεία για atmos (2 αρχικά και 4 αργότερα ) πχ τα φτηνά της onkyo (skh 410). Ψάχνοντας σιγά σιγά κατάλαβα ότι μαλλον δεν ειναι αξιόλογα, οπότε σκέφτομαι τα dali c1 ως FH και RH στις γωνίες της οροφής περίπου.

Και κάπου εκεί σκέφτηκα να αλλάξω και τα L,R αρχικά, με dali (oberon 5).
Όπως βλέπετε δεν ξέρω τι ακριβώς θέλω, και ΑΝ αξίζει τέτοια αλλάγη. Τα heco δεν είναι άσχημα τηρουμένων των αναλογιών. Το κακό είναι οτι , και επειδή ασχολούμαι με μουσική (κιθάρα,πιάνο κτλ) , καταλαβαίνω λεπτομέρειες στον ήχο (περισσότερο) αλλά και στην εικόνα (μάλλον λιγότερο). Φυσικά το WAF λέει NO.
Τι προτείνετε;Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποια βοήθεια.
 

Attachments


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.411
Reaction score
74.716
Πρέπει να ορίσεις πρώτα το συνολικό ποσό που θέλεις να ξοδέψεις για να δούμε τις επιλογές. :)

Πάρε καλύτερα ενισχυτή με αξιοπρεπή αυτόματη ισοστάθμιση, Denon-Marantz-Pioneer.
 



Μηνύματα
1.842
Reaction score
3.438
Άκου την γυναίκα .Κάτι ξέρει.
Είναι λίγο ακραια η τοποθετηση και δεν ξέρω κατά πόσο θα βοηθήσει τελικά η ισοστάθμιση και το όλο κόστος.
Αν υπήρχε η περίπτωση να στηθούν λίγο καλύτερα τα πράγματά ίσως σωζόταν.
 

Μηνύματα
6
Reaction score
2
Ευχαριστω για την βοηθεια. Να προσθεσω για να μην φαινεται τελειως λαθος πως το κεντρικο το παω σε καρεκλα στο κεντρο οταν βλεπω ταινιες οποτε δεν ειναι τοσο λαθος η διαταξη οσο φαινεται.
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.888
Reaction score
2.079
project final.jpg
Πώς σου φαίνεται αυτή η διάταξη?
Επίσης,γύρνα τα surrounds έτσι ώστε να σε κοιτάνε και όχι να κοιτούν τα μπροστινά!

Από κει και πέρα,συμφωνώ και γω ότι πρέπει να αλλάξεις τον ενισχυτή με έναν που θα τα κάνει όλα και θα έχει και καλό σύστημα αυτόματης ισσοστάθμισης.Πέτα και τα craig και μη βάλεις τίποτα.Δε νομίζω να προσφέρουν κάτι στο τελικό αποτέλεσμα.Τέλος,άλλαξε το sub με ένα μεγαλύτερο και ισχυρότερο.
 

Μηνύματα
6
Reaction score
2
View attachment 114675
Πώς σου φαίνεται αυτή η διάταξη?
Επίσης,γύρνα τα surrounds έτσι ώστε να σε κοιτάνε και όχι να κοιτούν τα μπροστινά!

Από κει και πέρα,συμφωνώ και γω ότι πρέπει να αλλάξεις τον ενισχυτή με έναν που θα τα κάνει όλα και θα έχει και καλό σύστημα αυτόματης ισσοστάθμισης.Πέτα και τα craig και μη βάλεις τίποτα.Δε νομίζω να προσφέρουν κάτι στο τελικό αποτέλεσμα.Τέλος,άλλαξε το sub με ένα μεγαλύτερο και ισχυρότερο.
Ευχαριστω για το σχόλιο! Σας εχω μπερδεψει με το σχέδιο μάλλον. Αυτο που βλέπετε αριστερα (στο σχεδιο που πειραξες) ειναι το L Surrround-ΟΧΙ το L ΜΑΙΝ. Επίσης το center ειναι κατω απο την TV και οχι στο πατωμα. Το L είναι οντως πιο κοντα στο Center οταν βλεπω TV, αλλα οταν κατεβαζω το πανί φερνω το C σε καρεκλα κατω του και απο τη θεση μου εχουν ιδια αποσταση L C R (3μ) .Γενικα το audyssey τα φερνει οκ απο εντασεις στη θεση θεασης-ακροασης. Αν φέρω το L main στη θέση του woofer θα ειναι αναποδα οταν βλέπω ΤV. Επίσης το woofer σε εκεινη τη γωνία ειναι ΠΟΛΥ δυνατο. Το εχω χαμηλωμενο στο 1/3 και ο ενισχυτης -15db.
[DOUBLEPOST=1546696079][/DOUBLEPOST]
Πρέπει να ορίσεις πρώτα το συνολικό ποσό που θέλεις να ξοδέψεις για να δούμε τις επιλογές. :)

Πάρε καλύτερα ενισχυτή με αξιοπρεπή αυτόματη ισοστάθμιση, Denon-Marantz-Pioneer.
Πιστευεις πως το τελευταιο Accueq einai κακό; Σκεφτομαι και τον 4500h απλα είναι αρκετα πιο ακριβος και δε φαινεται στα specs τοσο καλυτερος απο 730 και 830.
 

Attachments


Μηνύματα
1.842
Reaction score
3.438
Ξέρω ότι τα πράγματα είναι δύσκολα σε μικρούς χώρους αλλά μήπως ήταν καλύτερα (αν σε παίρνει σε μέγεθος) να τα γυρίσεις όλα πανιά τηλεόραση κάτω από το aircondition και να μπει ο καναπές μπροστά από την καμάρα?
Δεν ξέρω πόσος χώρος θα μένει για να περνάς βέβαια.
Έτσι θα μπαίνανε όλα ίσια αλλά θα χάσεις τον χώρο για τα τσάμικα,και τις ζεμπεκιες στο σπίτι.
;)
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.411
Reaction score
74.716
Πιστευεις πως το τελευταιο Accueq einai κακό; Σκεφτομαι και τον 4500h απλα είναι αρκετα πιο ακριβος και δε φαινεται στα specs τοσο καλυτερος απο 730 και 830.
Είναι άγνωστο το τι κάνει, αν και μπορεί να έχει τώρα πιά σχέση με το eq των Pioneer αφού η Onkyo την έχει αγοράσει.
Στα άλλα γνωρίζουμε τι κάνουν.
 

Μηνύματα
6
Reaction score
2
Ξέρω ότι τα πράγματα είναι δύσκολα σε μικρούς χώρους αλλά μήπως ήταν καλύτερα (αν σε παίρνει σε μέγεθος) να τα γυρίσεις όλα πανιά τηλεόραση κάτω από το aircondition και να μπει ο καναπές μπροστά από την καμάρα?
Δεν ξέρω πόσος χώρος θα μένει για να περνάς βέβαια.
Έτσι θα μπαίνανε όλα ίσια αλλά θα χάσεις τον χώρο για τα τσάμικα,και τις ζεμπεκιες στο σπίτι.
;)
Δεν γινεται γιατι ειναι κυριως περασμα (επισης εχω περασει καλωδια στους τοιχους για τα ηχεια (2 μπροστα, 4 πισω)).
Ευτυχως δε χορευω παντως (μονο κανα headbanging...)
 

Μηνύματα
1.842
Reaction score
3.438
Δεν γινεται γιατι ειναι κυριως περασμα (επισης εχω περασει καλωδια στους τοιχους για τα ηχεια (2 μπροστα, 4 πισω)).
Ευτυχως δε χορευω παντως (μονο κανα headbanging...)
Ευκαιρία για ανακαινηση και αυτόματα αναβάθμιση.
[DOUBLEPOST=1546701242][/DOUBLEPOST]
Ευκαιρία για ανακαινηση και αυτόματα αναβάθμιση.
giphy (2).gif
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.868.018
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top