Αναβάθμιση πύργου

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.112
Reaction score
20.608
Εμφανιζει οτι εχει 4gb ram ενω βρηκα μεσα μια 2gb.Eνω εχει μια θεση για μνημη.
Άρα είσαι κομπλέ. Η άλλη θέση της μνήμης είναι στο επάνω μέρος του motherboard, κάτω από το πληκτρολόγιο.
 


Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
ΓΙΑΝΝΗ ΤΟ ΛΑΠΤΟΠ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗ ΚΑΙ ΜΝΗΜΗ.

ΘΕΛΕΙΣ ΜΟΝΟ ΕΝΑΝ ΓΡΗΓΟΡΟ ΔΙΣΚΟ SSD 120 ΓΙΓΑ ΜΕ 20 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΙΣΕΣ.
Ok!! To laptop αφου ειναι ενταξει,απο επεξεργαστη και μνημη,(θα ψαξω μηπως βρω μια 4αρα,να παμε στα 6gb)θα πεταχτω να παρω εναν SSD.
To πρωι προσπαθησα να αναβαθμισω σε windows 10 και εβγαλε μυνημα οτι τα 10 δεν ειναι συμβατα με αυτον τον υπολογιστη. Μικρο το κακο,αφηνω τα 7αρια.

Οσο για τον σταθερο αποφασισα να μην ασχοληθω,και να προβω σε αγορα εξαρτηματων να φτιαξω εναν νεο βαση των συμβουλων του Costas Coyias

Σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια σας!!
:hi:
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.112
Reaction score
20.608
Ok!! To laptop αφου ειναι ενταξει,απο επεξεργαστη και μνημη,(θα ψαξω μηπως βρω μια 4αρα,να παμε στα 6gb)
Το πιθανότατο είναι πως δεν θα τη δει. Ο PM45 βλέπει μέχρι 8GB, αλλά σε υλοποίηση με DDR3 (καθώς υποστηρίζει και DDR3). Εν πάση περιπτώσει κάντο, αλλά μην πληρώσεις αν δεν δοκιμάσεις.
 


Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
...Η ΕΝΑΝ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟ ΧΕΟΝ ΜΕ 30-40 ΕΥΡΩ.

ΜΝΗΜΗ 2Χ2 ΚΑΙ ΚΟΣΤΟΣ 20-30 ΕΥΡΩ.

ΔΙΣΚΟ SSD 12OGB H 240GB ΜΕ ΚΟΣΤΟΣ 20 Η 35 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΧΑ ΑΛΛΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ.
Εγκρίνω και ....επαυξάνω (αν θέλεις να κρατήσεις το κόστος χαμηλά, φυσικά, γιατί η πρόταση του Κώστα είναι εκτός συναγωνισμού).
Ειδικά για τη χρήση Xeon, δες εδώ.
 

Μηνύματα
29.257
Reaction score
23.301
Εγκρίνω και ....επαυξάνω (αν θέλεις να κρατήσεις το κόστος χαμηλά, φυσικά, γιατί η πρόταση του Κώστα είναι εκτός συναγωνισμού).
Ειδικά για τη χρήση Xeon, δες εδώ.
ΝΑΙ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙ ΜΑΖΙ.
ΕΓΩ ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΣΕ ΕΝΑΝ ΣΕΙΡΑΣ L 50W 2,5 ΠΟΥ ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΧΕΙΜΩΝΑ
ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΔΕΝ ΣΗΚΩΝΕΙ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ. ΚΑΙ 12ΜΒ ΚΑΣΕΡΙ ΠΑΡΑΚΑΛΩ.....
 

Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Mπηκε ο SSD στο λαπτοπ,https://www.cosmodata.gr/product/308596/ περασα τα Windows 7 Home Premium 32-bit,και ολους τους drivers.Το λαπτοπ ξαναγενηθηκε. Ανοιγει,κλεινει σε ελαχιστα δευτερολεπτα !!

Ο δισκος που ειχε μεσα ηταν ενας wd 320gb. Toυ εκανα διαμορφωση,και τον εβαλα σε ενα κουτακι που ειχα. Ο υπολογιστης τον βλεπει μονο 192gb.:o

Το speccy τον βλεπει ομως σαν 298GB

Screenshot_1.png


CrystalDiskInfo

Screenshot_2.png


Τα παιδια στο καταστημα,μου ειπαν λογω οτι ειναι παλιος υπολογιστης πρεπει να αλλαξω και την θερμοαγωγιμη παστα στον επεξεργαστη,και μου προτειναν αυτη.
https://www.cosmodata.gr/product/302269/
 

Μηνύματα
29.257
Reaction score
23.301
Mπηκε ο SSD στο λαπτοπ,https://www.cosmodata.gr/product/308596/ περασα τα Windows 7 Home Premium 32-bit,και ολους τους drivers.Το λαπτοπ ξαναγενηθηκε. Ανοιγει,κλεινει σε ελαχιστα δευτερολεπτα !!

Ο δισκος που ειχε μεσα ηταν ενας wd 320gb. Toυ εκανα διαμορφωση,και τον εβαλα σε ενα κουτακι που ειχα. Ο υπολογιστης τον βλεπει μονο 192gb.:o

Το speccy τον βλεπει ομως σαν 298GB

View attachment 111974

CrystalDiskInfo

View attachment 111975

Τα παιδια στο καταστημα,μου ειπαν λογω οτι ειναι παλιος υπολογιστης πρεπει να αλλαξω και την θερμοαγωγιμη παστα στον επεξεργαστη,και μου προτειναν αυτη.
https://www.cosmodata.gr/product/302269/
Η ΠΑΣΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΛΛΑΧΤΕΙ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟΣ ΕΩΣ ΑΡΚΕΤΟΣ ΜΠΕΛΑΣ ΟΠΟΤΕ ΜΑΛΛΟΝ

ΤΟ ΠΑΣ ΣΕ ΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟ ΣΕΡΒΙΣ.

ΜΠΟΡΕΙΣ ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ ΝΑ ΤΟ ΦΥΣΗΞΕΙΣ ΔΥΝΑΤΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ

ΣΤΗΝ ΕΞΟΔΟ ΤΟΥ ΑΕΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΙ ΘΑ ΒΓΑΛΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΕΡΙΑ.

ΚΑΝΤΟ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΝΑ ΒΓΑΖΕΙ ΑΝ ΒΓΑΖΕΙ ΦΥΣΙΚΑ.

Ο ΔΙΣΚΟΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΜΙΚΡΟΣ ΓΙΑΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΕΧΕΙ ΚΡΥΦΟ ΠΑΡΤΙΣΙΟΝ ΡΕΚΑΒΕΡΥ.

ΒΑΛΤΟΝ ΣΕ ΕΝΑΝ Η/Υ ΜΕ ΧΡ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΤΗΝ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΔΙΣΚΩΝ ΚΑΙ

ΚΑΤΑΡΓΗΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΦΟΡΜΑΡΕΙΣ.

ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΛΟΓΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΜΟΝΟ ΣΤΑ ΧΡ.
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
...ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΛΟΓΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΜΟΝΟ ΣΤΑ ΧΡ
Σε περιβάλλον Windows πάνω από XP ίσως και πάνω από Vista (7, 8, 8.1, 10), υπάρχει το EaseUS Partition Master, με το οποίο μπορείς να δημιουργήσεις, να φορμάρεις, να μεγαλώσεις ή να μικρύνεις, να συγχωνεύσεις ή και να σβήσεις διαμερίσματα αλλά και να κάνεις και κλωνοποίηση δίσκου σε άλλον, να αναγεννήσεις χαμένο ή χαμένα διαμερίσματα δίσκου που έχουν σβηστεί και άλλα πολλά.

Είναι επί πληρωμή, αλλά υπάρχει έκδοση free, που δεν ξέρω αν είναι για πάντα ή είναι δοκιμαστική, αλλά τη δουλειά σου την κάνεις και μ' αυτήν.
 

Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Screenshot_1.png

OK ο δισκος τελικα με το active partition manager
http://www.pcdisk.com/
[DOUBLEPOST=1544030032][/DOUBLEPOST]
Η ΠΑΣΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΛΛΑΧΤΕΙ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟΣ ΕΩΣ ΑΡΚΕΤΟΣ ΜΠΕΛΑΣ ΟΠΟΤΕ ΜΑΛΛΟΝ
Eιδα youtube πως γινεται και ειναι ευκολο για μενα.Ευτυχως πιανουν τα χερια μου λιγο.
Πηρα τηλ να μαθω ποσο κοστιζει να το αναλαβουν,και μου ειπαν 25 ευρω.

Βγαινει ο ανεμιστηρας,και το χαλκινο εξαρτημα,οπου ειναι απο κατω ο επεξργαστης. 10 λεπτα δουλεια,και 25 ευρω για σουβλακια! :D

5639918900_1321490563.jpg
 
Last edited:

Μηνύματα
29.257
Reaction score
23.301
View attachment 111996
OK ο δισκος τελικα με το active partition manager
http://www.pcdisk.com/
[DOUBLEPOST=1544030032][/DOUBLEPOST]

Eιδα youtube πως γινεται και ειναι ευκολο για μενα.Ευτυχως πιανουν τα χερια μου λιγο.
Πηρα τηλ να μαθω ποσο κοστιζει να το αναλαβουν,και μου ειπαν 25 ευρω.

Βγαινει ο ανεμιστηρας,και το χαλκινο εξαρτημα,οπου ειναι απο κατω ο επεξργαστης. 10 λεπτα δουλεια,και 25 ευρω για σουβλακια! :D

View attachment 111997
ΟΚ ΑΛΛΑ ΕΦΟΣΟΝ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙΣ ΑΛΛΑΞΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΣΤΑ ΣΤΟ ΤΣΙΠΑΚΙ ΓΡΑΦΙΚΩΝ

ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΧΑΛΚΙΝΟ ΑΓΩΓΟ..

ΕΠΙΣΗΣ Η ΠΑΣΤΑ ΣΤΑ ΛΑΠΤΟΠ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΟΙΦΗ ΑΛΛΑ ΤΣΙΧΛΑ.

ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΞΕΡΑΙΝΕΤΕ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΠΛΕΟΝ ΝΑ ΤΗΝ

ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΚΑΘΕ 1-2 ΧΡΟΝΙΑ.

ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΛΟ ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΜΕ ΒΑΜΒΑΚΙ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΗ ΒΕΝΖΙΝΗ.

ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΦΤΡΑ ΤΟΥ ΣΠΙΡΤΟΥ ΚΑΙ

ΙΣΩΣ ΝΑ ΛΕΩ ΠΟΛΥ.
 

Μηνύματα
206
Reaction score
94
Mπηκε ο SSD στο λαπτοπ,https://www.cosmodata.gr/product/308596/ περασα τα Windows 7 Home Premium 32-bit,και ολους τους drivers.Το λαπτοπ ξαναγενηθηκε. Ανοιγει,κλεινει σε ελαχιστα δευτερολεπτα !!

Ο δισκος που ειχε μεσα ηταν ενας wd 320gb. Toυ εκανα διαμορφωση,και τον εβαλα σε ενα κουτακι που ειχα. Ο υπολογιστης τον βλεπει μονο 192gb.:o

Το speccy τον βλεπει ομως σαν 298GB

View attachment 111974

CrystalDiskInfo

View attachment 111975

Τα παιδια στο καταστημα,μου ειπαν λογω οτι ειναι παλιος υπολογιστης πρεπει να αλλαξω και την θερμοαγωγιμη παστα στον επεξεργαστη,και μου προτειναν αυτη.
https://www.cosmodata.gr/product/302269/
Καλησπέρα σας! Θα ήθελα να αναστήσω κι εγώ ένα παλιό netbook με ssd. Θα ήθελα να ρωτήσω καταρχάς αν ο παραπάνω δίσκος που τοποθετήσατε είναι αρκετά ασφαλής-αξιόπιστος (ρωτάω ως άσχετος λόγω της χαμηλής του τιμής) κι αν υπάρχουν κάπου οδηγίες για να περάσω το λογισμικό από τον παλιό δίσκο στον ssd, αν αποφασίσω να κάνω την αλλαγή. Ευχαριστώ!
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.112
Reaction score
20.608
Κάντε κλικ εδώ για να κατεβάσετε αυτό το εργαλείο σε μορφή συμπιεσμένου αρχείου zip. Αποσυμπιέστε το, μπείτε μέσα στο φάκελό του και τρέξτε το DiskInfo32.exe. Μέσα στο παράθυρο που θα ανοίξει (δείγμα του οποίου βλέπετε στην εικόνα), τί μάρκα σας λέει ότι είναι ο δίσκος C: ;

Untitled-1.jpg
 

Μηνύματα
206
Reaction score
94
Κάντε κλικ εδώ για να κατεβάσετε αυτό το εργαλείο σε μορφή συμπιεσμένου αρχείου zip. Αποσυμπιέστε το, μπείτε μέσα στο φάκελό του και τρέξτε το DiskInfo32.exe. Μέσα στο παράθυρο που θα ανοίξει (δείγμα του οποίου βλέπετε στην εικόνα), τί μάρκα σας λέει ότι είναι ο δίσκος C: ;

View attachment 127635
Σας ευχαριστώ! Θα επιχειρήσω να το κάνω μόλις ανοίξει το netbook. Τώρα γράφω από desk top. Με την ευκαιρία το netbook είναι acer aspire one d150, με επεξεργαστή atom.
 

Μηνύματα
206
Reaction score
94
Σας ευχαριστώ! Θα επιχειρήσω να το κάνω μόλις ανοίξει το netbook. Τώρα γράφω από desk top. Με την ευκαιρία το netbook είναι acer aspire one d150, με επεξεργαστή atom.
Σας ευχαριστώ! Θα επιχειρήσω να το κάνω μόλις ανοίξει το netbook. Τώρα γράφω από desk top. Με την ευκαιρία το netbook είναι acer aspire one d150, με επεξεργαστή atom.
Σας ευχαριστώ! Θα επιχειρήσω να το κάνω μόλις ανοίξει το netbook. Τώρα γράφω από desk top. Με την ευκαιρία το netbook είναι acer aspire one d150, με επεξεργαστή atom.
Δυστυχώς δεν μπορώ να ανεβάσω φωτογραφία τώρα. Ο δίσκος είναι Hitachi HTS 543216L9SA00 160,0 gb. Η κατάσταση είναι λέει καλή και οι ωρες λειτουργίας 966. Θερμοκρασία 44.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.112
Reaction score
20.608
Πάρτε έναν Western digital blue και χρησιμοποιήστε αυτό το acronis. Είναι έκδοση που διατίθεται δωρεάν και λειτουργεί αμέσως, χωρίς registration και χωρίς ενεργοποίηση, υπό την προϋπόθεση πως είναι συνδεδεμένος στον υπολογιστή τουλάχιστον ένας δίσκος Western digital. Θα χρειαστείτε μια εξ. θήκη USB, ή αντίστοιχο docking station.

Δείτε πώς εδώ.
 

Μηνύματα
206
Reaction score
94
Πάρτε έναν Western digital blue και χρησιμοποιήστε αυτό το acronis. Είναι έκδοση που διατίθεται δωρεάν και λειτουργεί αμέσως, χωρίς registration και χωρίς ενεργοποίηση, υπό την προϋπόθεση πως είναι συνδεδεμένος στον υπολογιστή τουλάχιστον ένας δίσκος Western digital. Θα χρειαστείτε μια εξ. θήκη USB, ή αντίστοιχο docking station.

Δείτε πώς εδώ.
Καλημέρα σας! Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!
[DOUBLEPOST=1558762445][/DOUBLEPOST]Μιας και τα κατάφερα, ανεβάζω με την ευκαιρία και το screenshot με τα στοιχεία του δικού μου σκληρού.
 

Attachments


Μηνύματα
2.125
Reaction score
5.580
Δίσκος ssd μπαίνει στο συγκεκριμένο netbook και οι Samsung Evo είναι πολύ καλοί και δοκιμασμενοι. Επίσης μπορειτε να αναβαθμισετε και την ram μέχρι τα 4 GB .το μόνο θέμα είναι ότι πρέπει να λυθεί ολοκληρο λόγο του μεγέθους του για να μπει ο δίσκος. Αν σας καλύπτει στις δουλειές που το χρησιμοποιείτε τοτε προχωρήστε στην αναβαθμιση ,γιατί θα δείτε(λόγο του σκληρού ssd) αρκετή διαφορά στον τρόπο αποκρισης του netbook.
 

Μηνύματα
206
Reaction score
94
Δίσκος ssd μπαίνει στο συγκεκριμένο netbook και οι Samsung Evo είναι πολύ καλοί και δοκιμασμενοι. Επίσης μπορειτε να αναβαθμισετε και την ram μέχρι τα 4 GB .το μόνο θέμα είναι ότι πρέπει να λυθεί ολοκληρο λόγο του μεγέθους του για να μπει ο δίσκος. Αν σας καλύπτει στις δουλειές που το χρησιμοποιείτε τοτε προχωρήστε στην αναβαθμιση ,γιατί θα δείτε(λόγο του σκληρού ssd) αρκετή διαφορά στον τρόπο αποκρισης του netbook.
Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Δυστυχώς σύμφωνα με το εγχειρίδιο του μηχανήματος δέχεται μόνο μέχρι 2 GB Ram, οπότε δεν μπορώ να κάνω κάτι επ' αυτού. Ο επεξεργαστής είναι πολύ αργός, όμως ελπίζω σε μια επιτάχυνση με την τοποθέτηση του ssd. Μια μεγαλύτερη επένδυση δεν θα είχε νόημα, γιατί το κόστος θα ήταν δυσανάλογο με την επένδυση. Απλώς σκέφτομαι ότι έχει δουλέψει λίγες σχετικά ώρες και λυπάμαι να το παροπλίσω.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.083
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top