Αναβάθμιση Pioneer ER-420 Tube Receiver

Μηνύματα
910
Reaction score
20
Εχω στην κατοχή μου τον λαμπάτο Pioneer που αναγράφω στον τίτλο.

Μέχρι τώρα έχουν αναβαθμιστεί :

1. Ολες του οι λάμπες ( Είναι και πολλές πανάθεμα τες :O_o: ) σύνολο 18.

2. Ολοι οι πυκνωτές ( Διηλεκτρικοί και Ηλεκτρολυτικοί ) με καινούριους μεγαλύτερης χωρητικότητας.

3. Το καλώδιο ρεύματος.

Λοιπόν αυτό που θέλω να κάνω τώρα είναι να βάλω μπόρνες, γιατί αυτή την στιγμή έχει τις κλασικές βίδες που είχαν στην δεκαετία του 60.. Δείτε μέσα στον κόκκινο κύκλο της φωτογραφίας και θα καταλάβετε για τι μιλάω.


pioneerSX800a6.jpg



Αυτό που θέλω να πετύχω είναι κάτι τέτοιο που έχω βρει στο ίντερνετ σε "αδελφάκι" του δικού μου..


Pioneer-LX420A-1185-07.jpg



Το θέμα μου είναι ότι επειδή οι αποστάσεις μεταξύ μπόρνας με μπόρνα είναι πολύ μικρές πρέπει να βάλω πολύ μικρές μπόρνες σαν τις δεύτερης φωτογραφίας.

Να που έψαξα παντού στην Αθήνα και γενικά στην Ελλάδα και δεν βρήκα κάτι σε αυτό το μέγεθος ( κοντές και μικρές ) και το μόνο που βρήκα σαν αυτό που ζητάω είναι πλαστικές..

Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος άμα ξέρει που μπορώ να βρω τέτοιες μπόρνες στην Ελλάδα η στο ebay?
 
Last edited:

Μηνύματα
429
Reaction score
427
Καλησπέρα, επειδή οι αποστάσεις είναι πολύ μικρές μήπως θα ήταν καλύτερα να βάλεις επιχρυσες μεν αλλά με πλαστικό γιατί το βραχυκύκλωμα φαίνεται πολύ εύκολο, αλλωστε τι θα αλλάξει στον ήχο?
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.425
Reaction score
74.800
Θα το άφηνα με τις βίδες αφού το καθάριζα τέλεια, και θα έβαζα καλώδια με δίχαλα.
 

Μηνύματα
738
Reaction score
295
Θα το άφηνα με τις βίδες αφού το καθάριζα τέλεια, και θα έβαζα καλώδια με δίχαλα.
Εκεί να δεις το βραχυκύκλωμα, οταν θα γύριζαν λίγο δεξιά η αριστερά τα δίχαλα (εστω κι αν τα σφιξεις καλά).
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.425
Reaction score
74.800
Μικρά βρε, διχαλάκια. :D

Λες και τα σκέτα καλώδια που βάζαμε στις βίδες, δε βραχυκύκλωναν.
 


Μηνύματα
1.115
Reaction score
677
Και δεν βάζεις μια άλλη πλακούλα,να δώσεις περισσότερο αέρα και να βάλεις ότι μπόρνες θέλει;
Τέσσερα βιδάκια είναι,βγάλτη,τρύπα μια άλλη πιο αραιά και βάλε ωραίες πλαστικές εξωτερικά να έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο.
 

Μηνύματα
429
Reaction score
427
Αυτές που προτείνει ο Ημίθεος της αγόρασα πέρισυ και είμαι πολύ ευχαριστημένος, μπες και δες το drawing πιστεύω οτι οι διαστάσεις θα σε βολέψουν αν βαριέσαι να αλάξεις πλακίδιο που είναι η αλλη λύση.
 

Μηνύματα
243
Reaction score
34
Μικρά βρε, διχαλάκια. :D

Λες και τα σκέτα καλώδια που βάζαμε στις βίδες, δε βραχυκύκλωναν.
Εχω στην κατοχή μου τον λαμπάτο Pioneer που αναγράφω στον τίτλο.

Μέχρι τώρα έχουν αναβαθμιστεί :

1. Ολες του οι λάμπες ( Είναι και πολλές πανάθεμα τες :O_o: ) σύνολο 18.

2. Ολοι οι πυκνωτές ( Διηλεκτρικοί και Ηλεκτρολυτικοί ) με καινούριους μεγαλύτερης χωρητικότητας.

3. Το καλώδιο ρεύματος.

Λοιπόν αυτό που θέλω να κάνω τώρα είναι να βάλω μπόρνες, γιατί αυτή την στιγμή έχει τις κλασικές βίδες που είχαν στην δεκαετία του 60.. Δείτε μέσα στον κόκκινο κύκλο της φωτογραφίας και θα καταλάβετε για τι μιλάω.


View attachment 32609


Αυτό που θέλω να πετύχω είναι κάτι τέτοιο που έχω βρει στο ίντερνετ σε "αδελφάκι" του δικού μου..


View attachment 32610


Το θέμα μου είναι ότι επειδή οι αποστάσεις μεταξύ μπόρνας με μπόρνα είναι πολύ μικρές πρέπει να βάλω πολύ μικρές μπόρνες σαν τις δεύτερης φωτογραφίας.

Να που έψαξα παντού στην Αθήνα και γενικά στην Ελλάδα και δεν βρήκα κάτι σε αυτό το μέγεθος ( κοντές και μικρές ) και το μόνο που βρήκα σαν αυτό που ζητάω είναι πλαστικές..

Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος άμα ξέρει που μπορώ να βρω τέτοιες μπόρνες στην Ελλάδα η στο ebay?
καλησπερα.εχω τον SA-810,με το ιδιο πισω πανελ οπως αυτος.αγορασα απο καταστημα ηλεκτρονικων ειδων ενα σετ μπορνες συγχρονες(οπως φορανε ολοι οι ενισχυτες) και τις περασα μονος μου.ταιριαζουν μια χαρα,αν και η πρωτη εντυπωση εναι οτι δεν χωρανε.αν μπορεις ενημερωσε που μπορω να βρω πυκνωτες τροφοδοσιας.
 

Μηνύματα
910
Reaction score
20
Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις.

Καλησπέρα, επειδή οι αποστάσεις είναι πολύ μικρές μήπως θα ήταν καλύτερα να βάλεις επιχρυσες μεν αλλά με πλαστικό γιατί το βραχυκύκλωμα φαίνεται πολύ εύκολο, αλλωστε τι θα αλλάξει στον ήχο?
Μαλλον κατι τετοιο σκεφτομαι να κανω για να μην γινει κανενα μπερδερμα..

Θα το άφηνα με τις βίδες αφού το καθάριζα τέλεια, και θα έβαζα καλώδια με δίχαλα.
Τα καλωδια που εχω ειναι τερματισμενα με μπανανες και δεν θελω να τα αλλαξω.Επισης το φοβαμαι και για βραχυκυκλωμα οπως λεει και ενας φιλος πιο πανω.

Σε ευχαριστω για την προταση,θα τις κοιταξω.

Και δεν βάζεις μια άλλη πλακούλα,να δώσεις περισσότερο αέρα και να βάλεις ότι μπόρνες θέλει;
Τέσσερα βιδάκια είναι,βγάλτη,τρύπα μια άλλη πιο αραιά και βάλε ωραίες πλαστικές εξωτερικά να έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο.
Δεν ειναι κακη ιδεα απλα δεν θελω να μπω σε αυτη την διαδικασια τωρα γιατι δεν υπαρχει πολυ χρονος.

καλησπερα.εχω τον SA-810,με το ιδιο πισω πανελ οπως αυτος.αγορασα απο καταστημα ηλεκτρονικων ειδων ενα σετ μπορνες συγχρονες(οπως φορανε ολοι οι ενισχυτες) και τις περασα μονος μου.ταιριαζουν μια χαρα,αν και η πρωτη εντυπωση εναι οτι δεν χωρανε.αν μπορεις ενημερωσε που μπορω να βρω πυκνωτες τροφοδοσιας.
Μπορεις να μου πεις ποιες ειναι αυτες που αγορασες και ποσο εκαναν?Υπαρχει κανενα Link?
Τους πυκνωτες τους εχει αλλαξει ο τεχνικος μου και δεν ξερω καθολου απο που τους εχει παρει.
Αμα ενδιαφερεσαι ομως στειλε μου προσωπικο μηνυμα να σου πω το κινητο του να μιλησετε.


Η καλυτερη λυση για μενα ειναι κατι τετοιο, που εχει πλαστικο περιβλημα και δεν παιζει να γινει καποιο βραχυκυκλωμα,αλλα δεν ξερω αμα οι διαστασεις ειναι οι σωστες.

http://www.ebay.com/itm/2-x-Audio-S...95?pt=LH_DefaultDomain_15&hash=item2a346623c7

Ποια ειναι η γνωμη σας?Λετε να κανουν?
 

Μηνύματα
1.115
Reaction score
677
Η καλυτερη λυση για μενα ειναι κατι τετοιο, που εχει πλαστικο περιβλημα και δεν παιζει να γινει καποιο βραχυκυκλωμα,αλλα δεν ξερω αμα οι διαστασεις ειναι οι σωστες.

http://www.ebay.com/itm/2-x-Audio-S...95?pt=LH_DefaultDomain_15&hash=item2a346623c7

Ποια ειναι η γνωμη σας?Λετε να κανουν?
"Banana Plug Diameter 4mm/0.16''
Κάνουν μια χαρά.
 


Μηνύματα
910
Reaction score
20
Καλημερα σε ολη την παρεα.
Θα μπορουσατε να μου πειτε την γνωμη σας για το τι ηχεια να επιλεξω ετσι ωστε να ακουσω το μεγιστο απο αυτον τον ενισχυτη?Θελω να καλυψω 25-30 τμ.Μεχρι τωρα παιζω με κατι B&W αλλα δεν ειμαι τοσο ικανοποιημενος απο το αποτελεσμα.Λογικα θα πρεπει να παρω πολυ ευαισθητα?
 

Μηνύματα
5.776
Reaction score
1.187
Καλημερα σε ολη την παρεα.
Θα μπορουσατε να μου πειτε την γνωμη σας για το τι ηχεια να επιλεξω ετσι ωστε να ακουσω το μεγιστο απο αυτον τον ενισχυτη?Θελω να καλυψω 25-30 τμ.Μεχρι τωρα παιζω με κατι B&W αλλα δεν ειμαι τοσο ικανοποιημενος απο το αποτελεσμα.Λογικα θα πρεπει να παρω πολυ ευαισθητα?
Speaker load impedance: 8Ω to 16Ω
Power output: 15 watts per channel into 16Ω (stereo)

http://www.hifiengine.com/manual_library/pioneer/er-420.shtml

Σίγουρα κάποιο ευαίσθητο ηχείο που να μην πέφτει κάτω από τα 8Ωhms
Klipsch ίσως;
 

Μηνύματα
284
Reaction score
113
Έχω δύο ζευγαράκια σαν αυτές που προτείνει ο Ημίθεος, άμα τις θες σου τις χαρίζω.
Αφού ο ενισχυτής είναι λαμπάτος με μετασχηματιστές εξόδου, δεν έχεις πρόβλημα με το βραχυκύκλωμα, δεν θα καεί. Εξάλλου δεν θα παίζει το ηχείο, θα το καταλάβεις αμέσως. Δεν είναι όπως με τους τρανζιστορικούς.
Ηχεία από 97dB και πάνω. Θα σου πρότεινα full range, 15 Ohm.
 

Μηνύματα
910
Reaction score
20
Σίγουρα κάποιο ευαίσθητο ηχείο που να μην πέφτει κάτω από τα 8Ωhms
Klipsch ίσως;
Θα σου πρότεινα full range, 15 Ohm.

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.
Επισης ευχαριστω τον φιλο που προσφερθηκε να μου χαρισει τις μπορνες.
Εβαλα πριν καιρο σαν αυτες στην φωτο που εχω ανεβασει και δεν εχω κανενα προβλημα με βραχυκυκλωματα κτλ γιατι εξωτερικα εχουν πλαστικο προστατευτικο.
Μπορειτε να μου προτεινετε καποια καλα ηχεια μεχρι 1000 ευρω το πολυ (ακομα και μεταχειρισμενα) στις προδιαγραφες που ειπατε για να καλυψω 25-30 τμ?
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.652
Μηνύματα
2.870.366
Members
37.933
Νεότερο μέλος
daemon76
Top