Αναβάθμιση Unison unico SE

Μηνύματα
940
Reaction score
264
Καλησπέρα σε όλη τη παρέα εδώ μέσα,.Αποφάσισα την αναβάθμιση του παρόντος ενισχυτή,δεδομένου της κρίσης δεν υπάρχει απο εμένα και από τους περισσότερους η οικονομική δυνατότητα να πάμε σε καινούργιο και εννοείται καλύτερο ενισχυτή χωρίς να τα σκασουμε.Οποτε βασιζόμενος και εμπνεόμενος από το παρακάτω link http://www.6moons.com/audioreviews/unison3/se.html αποφάσισα να προχωρήσω σε μια σειρά αναβαθμισεων στα υλικά του ενισχυτή στο 50% περίπου αυτού.Ετσι παραθέσω τις αλλαγές οι οποίες είναι οι εξης: Καταρχην αντικαταστάθηκαν οι 4 μεγαλοι ηλεκτρολυτικοί της τροφοδοσιας(οι κόκκινοι itelcold) με ακριβώς τα ίδια τεχνικά χαρακτηριστικά με τους Nipon chemicon,αυτή η αλλαγή έγινε πριν ένα χρόνο διότι ήταν αναγκαστική λόγο την κούρασης και πτώσης των παλαιών πυκνωτών μετά από 10 χρόνια εντατικής λειτουργείας τους.Απο αυτή τη στιγμή βρίσκονται σε εξέλιξη οι εξής αλλαγές.1) preamp input caps:claritycaps ESA 2x 1μf 250v 2)Interstage pream caps:claritycap ESA 2x 0.47μf 250v 3)Valve bias caps: Elna Cerafine 2x 470 μf 35v 4)Anode power supply caps nippon chemicon 2x47μf 450v και 100μf 250v.5)Ultrafast diodes for power supply:4xBYV 26Ε 6)cabling from to volume pot :Καλωδια Nice wires 2 τεμαχια CS-20 x0,26. 7)Output stage power caps:Nippon chemicon 8x 1000μf 100v /105c επιβαλεται λόγο γειτνιασης με την μεγαλη ψυκτρα.8) 2 set nextgen RCA inputs:WBT 0210cu ms(rca) socket ένα για το cdplayer και ένα για τo phono.9)Για το phono stage επιπλέον 4x1μf wima και Εlna cerafine 4x 470μf 35v.Και κάπου εδώ τελειώνει η εξιστοριση της αναβάθμισης,,τωρα γινεται η υλοποίηση της,μια σε 2 εβδομάδες περίπου θα τον έχω στη κατοχή μου.Τυχον απορίες μόνο σε pm.Φυσικα αφού με το καλό τον έχω στα χέρια μου και.αφου ακολουθήσει μια μικρη περίοδος χρήσης θα επανέλθω για τις εντυπώσεις.Ευχαριατω.
 

Μηνύματα
940
Reaction score
264
Καλησπερα και παλι,μετα απο μερικους μηνες,χρησης του ενισχυτη εχοντας κλεισει γυρω στις 500 ωρες χρησης,εχουν βγει καποια συμπερασματα/Καταρχην ο ενισχυτης ειχε πλεον μπει στη δευτερη δεκαετια χρησης.οποτε ενα φρεσκαρισμα στα υλικα του σιγουρα θα αποφερε μια αισθητη βελτιωση.Προχωροντας στη επιλογη καλυτερων υλικων και επιπλεον αλλαγων,σιγουρα αποκτα ενα επιπλεον ενδιαφερον το ολο θεμα.Να σημειωσω οτι μαζι με την αλλαγη των μεγαλων ηλεκτρολυτικων στην τροφοδοσια πριν απο ενα χρονο το κοστος υλικων και εργασιας εφτασε τα 400 ευρω περιπου.βεβαια να τονισω εδω οτι συμπεριλαβανεται και η αναβαθμιση του phono εσωτερικα,οποτε καποιος που δεν διαθετει το κοστος αναβαθμισης θα ειναι μικροτερο.Η λογικη της αναβαθμισης,και οχι της αλλαγης του ενισχυτη βασιστηκε στο γεγονος οτι η αλλαγης και ταυτοχρονα η επλογη ενος καλυτερου ενισχυτη σημαινε πολυ μεγαλυτερο κοστος.Ο ενισχυτης ερχεται με οικονομικες λαμπες EH Gold ,που διαθετουν ενα απαχο ουδετερο και τρανζιστορατο ηχο καπως.Η βελιτωση του ενισχυτη ειναι σημαντικοτατη,ουσιαστικα μιλαμε για ενα μηχανημα με πολυ λιγοτερες αδυναμιες και παιζει σε επιπεδο διπλασιας τιμης τουλαχιστον.Εχουμε και λεμε,ηχος ισορροπημενος,πιο μουσικος και παραλληλα απιστευτα διαφανος και με τρομερη ταχυτηταΑπιστευτο διαχωρισμο στα οργανα,εικονα τρισδιαστατη σε υψος και πλατος.Ο ηχος ειναι εθιστικος ,ομαλος,λειος,και οταν παιζει σε υψηλες εντασεις εχει εναν αβιαστο ηχο,εχει τετοια ανεση που προκαλει εκπληξη,και παραλληλα μπορεις να ακους ωρες σε υψηλες εντασεις χωρις να ενοχλει το παραμικρο.Επισης το μπασο εχει εξαιρετικη ταχυτητα και ελεγχο,τα πριμα αερινα,η δε λεπτομερεια εξαιρετικη.Να μην μακρυγορω,η αναβαθμιση αξιζε με το παραπανω,και αν καποιος εχει στην κατοχη του τον ενισχυτη και ψαχνει να τον πουλησει για κατι καλυτερο ας το σκεφτει,επισης οποιος επιθυμει να προβει σε φρεσκαρισμα ειναι κριμα να μην προβει και σε καποιες επιπλεον βελτιωσεις,οπως και στην επιλογη καλυτερων υλικων,Eυχαριστω!
 

Μηνύματα
5
Reaction score
0
Καλησπέρα! Μπράβο για την επιλογή σου και ευχαριστούμε για τα σχόλια της αναβάθμισης. Εχω διαβάσει πρόσφατα και εγώ την κριτική και την αναβάθμιση του ενισχυτή απο το 6moons.com που αναφέρεις. Εχω στην κατοχή μου τον πρώτο UNICO (2X80) σχεδόν 20ετία πλέον και σκέφτομαι να κάνω και εγώ την αναβάθμιση αν και είμαι αρκετά ικανοποιημένος απο την απόδοσή του ακόμη μιας και δεν έχει πολλές ώρες λειτουργίας ( υπολογίζω μέχρι 2500-3000 ώρες). Πως μπορώ να το κάνω στην πράξη; Θέλω να πω ποιός μπορεί να το υλοποιήσει; Το έκανες μόνος σου; Μπορείς να με κατευθύνεις; Συχγώρεσέ μου την άγνοια μιας και είμαι πολύ " φρέσκος" στο site.
 

Μηνύματα
940
Reaction score
264
Καλησπέρα! Μπράβο για την επιλογή σου και ευχαριστούμε για τα σχόλια της αναβάθμισης. Εχω διαβάσει πρόσφατα και εγώ την κριτική και την αναβάθμιση του ενισχυτή απο το 6moons.com που αναφέρεις. Εχω στην κατοχή μου τον πρώτο UNICO (2X80) σχεδόν 20ετία πλέον και σκέφτομαι να κάνω και εγώ την αναβάθμιση αν και είμαι αρκετά ικανοποιημένος απο την απόδοσή του ακόμη μιας και δεν έχει πολλές ώρες λειτουργίας ( υπολογίζω μέχρι 2500-3000 ώρες). Πως μπορώ να το κάνω στην πράξη; Θέλω να πω ποιός μπορεί να το υλοποιήσει; Το έκανες μόνος σου; Μπορείς να με κατευθύνεις; Συχγώρεσέ μου την άγνοια μιας και είμαι πολύ " φρέσκος" στο site.
Καλησπέρα,φυσικά και δεν το έκανα εγώ,όμως βοηθησα για να μειώσω το κόστος και τον χρόνο.Δηλαδη άνοιξα τον ενισχυτή κατέγραψα τους ηλετρολυτικους,πήγα και τους πηρα(nipon)μετά αφού εκτύπωσα το λινκ με την αναβάθμιση πήγα το μηχάνημα στο τεχνικό και ζήτησα κατόπιν συνεννόησης και συζήτησης ποιες αλλαγές είναι εφικτές και τι μας συμφέρει να κάνουμε.Ολα τα υπόλοιπα υλικά από τους πυκνωτές.τους παραγγείλαμε από εξωτερικό,οπότε απαιτείται κάποιος χρόνος,επίσης αξίζει και η αλλαγη της εσωτερικης καλωδίωσης της τροφοδοσίας που δεν έκανα γιατί είχε κάποια έλλειψη.Αυτη την αναβάθμιση την έκανα στο Ρίτσο.Ξερεις το καλόμε τον συγκεκριμένο είναι ότι μπορεί να ασχοληθεί για τις παραγγελίες των υλικών,ο τεχνικός πέρα από κάποιες συμβουλές κάνει την εργασία.Το δύσκολο έως απίθανο είναι να βρεις τεχνικό να ασχολείται και με παραγγελίες υλικών από εξωτερικό,οπότε με βόλεψε απίστευτα.Οσο για τις ώρες λειτουργείας που λες δεν μετράει μόνο αυτό,είναι πολλά τα χρόνια!Και λάμπες ελπίζω να τις αλλάζεις ανάλογα τη χρήση που κανείς.εγω που ακούω 3-4 μουσική καθημερινά,κάθε 1.5 χρόνο τις αλλάζω.
 

Μηνύματα
5
Reaction score
0
Καλησπέρα και πάλι. Ευχαριστώ για την αμεση απάντηση και τις συμβουλές! Να ρωτήσω μια διευκρίνηση: ποιόν ενισχυτή ακριβώς έχειςκαι αναβάθμισες, γιατί στο ανερικανικο site αναφέρονται στον UNICO SE. Επίσης έχεις καταλήξει σε κάποιες λαμπες που έχουν καλύτερη απόδοση; Εγώ δεν τις εχω πειράξει ακόμη, αλλά σίγουρα θα τις αλλάξω.
 

Μηνύματα
940
Reaction score
264
Καλησπέρα και πάλι. Ευχαριστώ για την αμεση απάντηση και τις συμβουλές! Να ρωτήσω μια διευκρίνηση: ποιόν ενισχυτή ακριβώς έχειςκαι αναβάθμισες, γιατί στο ανερικανικο site αναφέρονται στον UNICO SE. Επίσης έχεις καταλήξει σε κάποιες λαμπες που έχουν καλύτερη απόδοση; Εγώ δεν τις εχω πειράξει ακόμη, αλλά σίγουρα θα τις αλλάξω.
Αυτον εχω και εγω!Το θεμα με τις λαμπες ειναι λιγο περιπλοκο δεν μπορει να συζητηθει εδω,εγω εχω βολευτει με αυτες που αναεφερα παραπανω ΕH GOLD για πολλους λογους,φυσικa υπαρχουν και πολυ καλυτερες σε NOS αλλα ακριβες και βεβαια δεν ξερεις τι σου ταιριαζει στο μηχανημα σου.Εγω εμπειρικα θα πηγαινα se RCA clear top αλλα ολα ειναι σχετικα ,ειναι μεγαλη κουβεντα!
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top