Αναβάθμιση...

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Θέλω να αναβαθμίσω το σύστημα στο αυτοκίνητο της μητέρας μου γιατί τελευταία το χρησιμοποιώ κι εγώ.
Είναι ένα Almera του 1997, κι έχει επάνω ενα ραδιοκασετόφωνο Grundig και τα εργοστασιακά ηχεία (μόνο μπροστά). Σκεφτόμουν να μεταφέρω αυτά τα ηχεία πίσω και να προσθέψω 2 καινούρια μπροστα, αλλά και να αλλάξω το Grundig με ένα ραδιοCD με δυνατότητα αναπαραγωγής MP3.
Το βασικό μυ πρόβλημα είναι ότι δεν θέλω να ξοδέψω πάρα πολλά μιας και το αυτοκίνητο δεν είναι δικό μου...

Ποιές είναι λοιπόν οι καλυτερες και οικονομικότερες λύσεις για ένα ζευγάρι ηχεία και ένα ραδιοCD με MP3 ???
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Τα μπροστα ειναι οβαλ (αν θυμαμαι καλα-εχω το ιδιο)και ειναι full range.
Αστα εκει που ειναι τα μπροστα και βαλε πισω 2 δρομων.
Απο mp3 τα σονυ ειναι οκ, αλλα πριν αποφασισεις πες μου μοντελο που ειδες.
Απο Δευτερα θα σου πω μερικα (αλλα στειλε μου ενα πμ γιατι θα το ξεχασω)
 


Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Καλημέρα Σπύρο!

Οι απαντήσεις στα ερωτήματα που θέτεις θα έρθουν αν μας απαντήσεις σε δύο-τρία ερωτήματα
1)Κατ’ αρχήν το Almera είναι το 3-θυρο (5-θυρο) ή το 4-θυρο?
2)Πόσα χρήματα θέλεις να ξοδέψεις για τα πράγματα? Μιλάω για το συνολικό ποσό που θέλεις να ξοδέψεις.

Και να σου εξηγήσω γιατί σε ρωτάω:
1) Το αν το αυτοκίνητο είναι 3-θυρο ή 4-θυρο παίζει σημαντικό ρόλο στην επιλογή των πίσω ηχείων. Αν είναι 3-θυρο (δηλ. Hatchback) θα έχει εταζέρα πίσω που μπορεί να κοπεί για να ταιριάξει μεγαλύτερη ποικιλία ηχείων τόσο ως προς το σχήμα τους (στρογγυλά, οβάλ κ.ο.κ) όσο και ως προς το μέγεθός τους.
Αν όμως είναι 4-θυρο (δηλ. Sedan) τότε υπάρχει αναγκαστικά (λόγω λαμαρίνας) ο περιορισμός στρογγυλού ηχείου (γιατί προφανώς ΔΕΝ πρέπει να κόψεις την λαμαρίνα……….

2)Τα χρήματα είναι το α & το ω για να δούμε σε τι συσκευές μπορούμε να κινηθούμε (σε πηγή και ηχεία δηλ.) και πως θα γίνει η κατανομή αυτών!




Τέλος να πως μερικά πράγματα για τα μπροστινά ηχεία: Τα «μαμά» είναι τυπικά εργοστασιακά ηχεία, με τα οποία ακούς πολύ καλά………μόνο ειδήσεις (κάτι που ισχύει σχεδόν για όλα τα εργοστασιακά ηχεία)
Η ιδιατερότητά τους είναι ότι έχουν «πατούρα» στρογγυλή (διαμέτρου 16 εκατ.) το ηχείο εσωτερικά είναι οβάλ (3 Χ 5’’)
Το καλό της υπόθεσης είναι ότι λόγω στρογγυλής βάσης μπορείς να παίξεις με μεγάλη ποικιλία ηχείων.
Σαφέστατα θα αγοράσεις διαιρούμενο 2-δρομο συστηματάκι (με ξεχωριστά woofer-tweeter) με το woofer των 16 εκ. να μπαίνει στην πόρτα και το tweeter πάνω στο ταμπλό.

Τώρα το ποια μοντέλα μπορείς να αγοράσεις θα εξαρτηθεί απ’ τις απαντήσεις που θα μου δώσεις Σπυράκο!! :wink:

Καλημέρα!!!
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Μονο Peerless (το γράφω καλα?) μην πάρεις..χαχαχα
Μιχάλη, σωστά το γράφεις αλλά μάλλον δεν θα του προτείνω του Σπύρου Peerless όχι γιατί δεν είναι καλά (τα αντίθετο θα έλεγα.....) αλλά γιατί θα ανεβάσουν το κόστος πιο ψηλά από αυτά που θέλει να χαλάσει..............

Εσύ πάντως, μην χάσεις ευκαιρία να μην σχολιάσεις....... :mrgreen:
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Το Αlmera είναι 3θυρο.

Το ποσό δεν μπορεί να ξεπεράσει επί του παρόντος τα 300€. (Γι' αυτό θέλω να αλλάξω μόνο τα μπροστά ηχεία και να τα βάλω πίσω. Αργότερα θα αλλάξω και τα πίσω)

Για τα πίσω ηχεία υπάρχουν έτοιμες θέσεις δίπλα από την εταζέρα με το καλώδιο ήδη τοποθετημένο.

Κάποια Peerless τα είχα δει πόσφατα σε ένα τεστ στον Ήχο και ήταν σχετικά φθηνά...
 


Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
μετράει πόντους ο mike...
Μάλλον...........χι,χι,χι.......
Λες να την πάρει τελικά την μπλούζα με τις φάτσες των συντονιστών?
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


Υ.Γ.: Πάω για δουλειά τώρα. Θα σου απαντήσω το βράδυ ή αύριο το αργότερο. Αν μπορείς να ανέβεις μέχρι τα 400 ευρώ θα σου προτείνω κάνι αρκετά ικανοποιητικό πιστεύω, γιατί με 300 είμαι στο όριο!
 


Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Σπύρο, καλημέρα……..

Δεν σε ξέχασα, αλλά αυτές τις μέρες έχω ένα γενικό τρέξιμο & πήξιμο και μόλις βρήκα λίγο χρόνο να γράψω!

Θα σου προτείνω ένα πολύ οικονομικό πακέτο, που έτυχε να ακούσω σε αυτοκίνητο γνωστού, αλλά έπρεπε πρώτα να επιβεβαιώσω τις τιμές για να ξέρω αν σε καλύπτουν και στην τιμή.

Τα μέρη του πακέτου είναι τα εξής:
1) ΠΗΓΗ CLARION 348 RMP
4 Χ 51 watt, 2 pre-out (για την περίπτωση που μπορεί να θέλεις να βάλεις κάποια στιγμή κάποιον εξωτερικό ενισχυτή, εδώ μέχρι 2 «σηκώνει») διαβάζει CD-R, CD-RW & MP3 και ο φωτισμός του είναι μπλε. Έχει επίσης κάτι καλό, το ότι με ένα ανταπτοράκι μπορεί να συνεργαστεί με εργοστασιακά χειριστήρια πχ στο τιμόνι που μπορεί να έχει κάποιο άλλο αυτοκίνητο που θα πάρεις στο μέλλον.
H τιμή του λογικότατη στα 170 με 180 ευρώ

2) ΜΠΡΟΣΤΙΝΑ ΗΧΕΙΑ CLARION SRS 1725
Διαιρούμενο 2-δρομο (με ξεχωριστό woofer & tweeter & πυκνωτάκι για την αποκοπή συχνοτήτων προς το tweeter) και μπορείς το tweeter να το κολλήσεις στο ταμπλό (ή να το κάνεις χωνευτό με την βάση που παρέχει το σετ)
Ο κατασκευαστής δηλώνει γύρω στα 180 watt, αλλά σε RMS δεν πρέπει να είναι πάνω από 80………Μια χαρά έτσι κι αλλιώς!
Η τιμή του κυριολεκτικά…..χώμα : περίπου 80 ευρώ

3) ΠΙΣΩ ΗΧΕΙΑ CLARION SRR 6935
Οβάλ 3-δρομο, κλασικό 6 Χ 9 και αυτό λογικά γύρω στα 80 watt…….
Η τιμή του επίσης πολύ καλή: περίπου στα 80 ευρώ

Σύνολο πακέτου: 180+80+80=340 ευρώ
Πιστεύω πολύ καλά! Σωστά?

Είναι μια τίμια πρόταση και άψογη αν συνυπολογίσουμε τον παράγοντα τιμή!
Το άκουσα και παίζει καλά. Μπορείς να παίξεις άφοβα!
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Σπύρο, να σου προτείνω τώρα και κάτι άλλο ως εναλλακτική λύση αλλά λίγο πιο ακριβή………

Διατηρώ την ίδια πηγή αλλά αλλάζω τα ηχεία μπροστά και πίσω

1) ΜΠΡΟΣΤΙΝΑ ΗΧΕΙΑ (vol II): Peerless SS 1739
Διαιρούμενο 2-δρόμων, 120 watt (rms) και κόστος στα 168 ευρώ

2) ΠΙΣΩ ΗΧΕΙΑ (vol II) JBL GTO 936e
Οβάλ 3-δρομο, κλασικό 6 Χ 9, 100 watt (rms), 92 db ευαισθησία
Τιμή γύρω στα 130 ευρώ

Σύνολο πακέτου: 180+168+130= 478 ευρώ (ίσως σαν πακέτο να κατέβει λιγάκι)
Συνολικά πάντως θα παίξει πιο γλυκά, και θα δώσουν καλύτερο ήχο, ιδιαίτερα αν κάποια στιγμή αποφασίσεις να βάλεις και έναν εξωτερικό ενισχυτή…………

Θα ψάξω για φωτογραφίες όλων των προηγούμενων για να έχεις και μια οπτική επαφή.

Αυτά τα λίγα Σπύρο……..

Περιμένω νέα σου!!!!
Καλό μεσημέρι…………
 


Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Αυτό είναι το δεύτερο πακέτο (ποιο ακριβό & «ποιοτικό»)


CLARION 348 RMP




Peerless SS 1739



δυστυχώς δεν βρήκα φωτογραφία του γούφερ



JBL GTO 936e
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Kαι κάτι τελευταίο........μην το ξεχάσω....... :roll:

Ξέχνα τις βάσεις ηχείων που υπάρχουν στο πλάι της εταζέρας πίσω, γιατί χωράει μικρό ηχείο και δεν θα μπορέσει να βγάλει καθόλου μπάσο!
Τα οβάλ που σου προτείνω, όταν μπουν στην εταζέρα (η οποία προφανώς θα κοπεί) λόγω μεγαλύτερου μεγέθους θα μπορέσουν να παίξουν και λίγο χαμηλό και θα "γεμίσει" ο ήχος...........

Ρώτα πάντως σε καταστήματα του χώρου, γιατί μπορεί να πετύχεις και λίγο (ή περισσότερο) χαμηλότερες τιμές με αυτές που σου ανέφερα.............

Περιμένω νέα σου.
Έκανα όσο γρηγορότερα μπορούσα για να συγκεντρώσω τα παραπάνω στοιχεία (και αρκετά τηλέφωνα για να μάθω και τιμές για όλα αυτά)

Κάνε την έρευνα αγοράς σου και ενημέρωσέ με.......
Καλό μεσημέρι Σπύρο!!

(πρέπει να πάω και για δουλειά.......)
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Γιάννη ευχαριστώ πολύ. Σου χρωστάω ένα κέρασμα.

Ήδη άρχισα εδώ να ψάχνω σε τοπικούς ήρωες για τα μεγάφωνα και το CD. Tο Clarion CLARION 348 RMP το βρήκα στα 169€ στην Θεσσαλονίκη. Στα ηχεία της Clarion όλοι είχαν τα προηγούμενα μοντέλα CLARION SRS 1724 & CLARION SRR 6934.

Μάλλον θα ψάξω από βδομάδα στην Θεσ/νίκη γιατί εδώ δεν βλέπω και πολλά πράγματα.
 

Μηνύματα
15.069
Reaction score
20.866
σπυρο θα σου προτεινα να παρεις ενα δισκακι με mp3 (αν σε ενδιαφερει) και να δοκιμασεις την ταχυτητα σε αλλαγες φακελου ,κομματιου, καθως και την ευκολια με την οποια γινονται αυτα. επισης να ελεγξεις το θεμα του idtag.
μετα κανε μια δοκιιμη σε pioneer 3600/3630 , kenwood 4527, jvc 410.
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
σπυρο θα σου προτεινα να παρεις ενα δισκακι με mp3 (αν σε ενδιαφερει) και να δοκιμασεις την ταχυτητα σε αλλαγες φακελου ,κομματιου, καθως και την ευκολια με την οποια γινονται αυτα. επισης να ελεγξεις το θεμα του idtag.
μετα κανε μια δοκιιμη σε pioneer 3600/3630 , kenwood 4527, jvc 410.
Πάνο, τα Ρioneer 3600/3630 , Κenwood 4527 & JVC 410 σε τι τιμή παίζουν?
(ξέρεις από πρώτο χέρι, σωστά? :wink: :wink: )
Γιατί ο Σπύρος έβαλε περιορισμό συνολικού κόστους μέχρι 300 ευρώ περίπου (για πηγή & ηχεία)
 


Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Το 'ξερα........... :wink: :wink:

Ευχαριστούμε Παναγιώτη για την βοήθεια στις τιμές!
Μπορείς βέβαια να προτείνεις και για τα ηχεία........

(μας πήραν που μας πήραν φαλάγγι με τα post.......τουλάχιστον ας κάνουμε το κέφι μας!!! :roll: :roll: :roll: )
 

Μηνύματα
15.069
Reaction score
20.866
εισαι στο σωστο δρομο! απλα σας εδωσα μια εναλλακτικη λυση στην πηγη για να γλυτωσετε λιγη ταλαιπωρια στη χρηση.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.690
Μηνύματα
2.870.027
Members
37.943
Νεότερο μέλος
belg1960
Top