Αναζήτηση ηχείων

Auditory

Επαγγελματίας
Μηνύματα
521
Reaction score
671
Θα ηθελα λιγο να αποριψουμε το συστημα που εβαλε καποτε ο Νικ. https://www.harmankardon.co.uk/home-theatre-systems/CITATION+TOWER.html?cgid=home-theater-systems&dwvar_CITATION TOWER_color=Black-EMEA-Current#start=1

Κοστιζει οσο περιπου είναι το μπατζετ του νηματος.
ΑΝ δουμε τις μοναδες του συστηματος μια μια, συν ολες τις ευκολιες που παρεχει ποιος ο λογος καποιος να μην παει στην παρουσα λυση. Και μενω στον δικαναλο. Μπορει καποιος μετα από 3-4 χρονια να προσθεσει κι αλλα ιδια ηχεια σαν αναβαθμιση του υπαρχοντος συστηματος, εφόσον μπει στο τρυπακι του πολυκαναλου.
Εχμ... γιατί έχει 8" μεγάφωνο που αρκεί οριακά για 9 τ.μ. (...), "μόλις" 200w ενισχυτή για την οδήγηση 4 μεγαφωνων σύμφωνα με τα όσα διαβάζουμε στο εγχειρίδιο χρήσης και αυτών που αναφέρονται εδώ :/
Αν όμως εξυπηρετεί τις ανάγκες του ζεύγους στη φωτογραφία, ούτε το "80db" σήμα προς θόρυβο, ούτε oi παραπάνω πληροφορίες σε ένα φόρουμ θα εμποδίσουν την κτήση του. Χρειάζονταν κάτι να παίζει μουσική, χωρίς τα καλώδια που επιβαρύνουν το χώρο και τις υπόλοιπες συσκευές που απαιτούνται. Κινητό ή φορητός, youtube, spotify και τελειώσαμε!
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.045
Reaction score
8.065
Ζήτησε γνώμη, βοήθεια ο άνθρωπος και μπερδεύτηκε πιο πολύ. Τέλος πάντων.
Έκανα όμως μετά τα αναφερόμενα παραπάνω, το εξής πείραμα.

Έθεσα την ένταση στο σημείο που συνήθως έχω ακρόαση. Έκανα αποκοπή στο sub στα 60hz και έβγαλα τα καλώδια από τα ηχεία.
Κατόπιν άρχισα ακρόαση, να δω τι γίνεται με αυτές τις συχνότητες. Αποτέλεσμα, στα περισσότερα κομμάτια, δεν υπάρχει τίποτα. Σε κάποια κυρίως ηλεκτρονικής μουσικής, πράγματι υπάρχει χαμηλό, το οποίο όμως θυμίζει τους τύπους που κυκλοφορούν με τα saxo και τα τεράστια sub.
Μάλλον κουραστικό μου φάνηκε το αποτέλεσμα, και όχι άξιο λόγου....
 

gid

Μηνύματα
7.414
Reaction score
8.653
Ζήτησε γνώμη, βοήθεια ο άνθρωπος και μπερδεύτηκε πιο πολύ. Τέλος πάντων.
Έκανα όμως μετά τα αναφερόμενα παραπάνω, το εξής πείραμα.

Έθεσα την ένταση στο σημείο που συνήθως έχω ακρόαση. Έκανα αποκοπή στο sub στα 60hz και έβγαλα τα καλώδια από τα ηχεία.
Κατόπιν άρχισα ακρόαση, να δω τι γίνεται με αυτές τις συχνότητες. Αποτέλεσμα, στα περισσότερα κομμάτια, δεν υπάρχει τίποτα. Σε κάποια κυρίως ηλεκτρονικής μουσικής, πράγματι υπάρχει χαμηλό, το οποίο όμως θυμίζει τους τύπους που κυκλοφορούν με τα saxo και τα τεράστια sub.
Μάλλον κουραστικό μου φάνηκε το αποτέλεσμα, και όχι άξιο λόγου....
Έκανες το αντίστροφο πείραμα από αυτό που αξίζει να κάνεις. Το να ακούει κάποιος ΜΟΝΟ τις χαμηλές δεν αποτελεί ποτέ σημείο συζήτησης. Αντίθετα, αποτελεί ζήτημα το να ακούει τα πάντα ΕΚΤΟΣ από τις χαμηλές. Κάνε λοιπόν έναν τέτοιο πείραμα. Αν μπορείς κροσάρισε στους 60 κύκλους ώστε τα κύρια ηχεία σου να μην παίζουν παρακάτω, και μετά κλείσε το υπογούφερ.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.404
Reaction score
125.582
Έφαγες σκετο το κασέρι από την πίτσα μαργαρίτα.
Ή το ψωμί.


Φάε την πίτσα χωρίς κασέρι.
Ή χωρίς ψωμί.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.045
Reaction score
8.065
Δεν λέω ότι δεν είναι καλό ένα μεγάλο ηχείο. Και εγώ είμαι κατά των ηχείων βάσεως, αλλά δεν πρέπει να τα απορρίπτουμε.
Αν είναι έτσι, τότε πρέπει να απορρίψουμε και τα ενεργά ηχεία, αφού στο σύνολό τους, είναι βάσεως.

Υπάρχουν πολύ καλές προτάσεις και σε ηχεία ραφιού όπως πχ to 805d ή ακόμη και το chario DELPHINUS ή το Sonet μια και αναφέραμε την εταιρεία, που έτυχα ακρόασης, (πολύ καλές προτάσεις για μικρούς - μεσαίους χώρους πράγματι και θα είμαστε άδικοι αν τα κατηγορήσουμε )....

Εξ άλλου, όπως προανέφερα, στα περισσότερα, δεν υπάρχει καν ήχος (ειδικά αν θέσουμε την αποκοπή στα 40 hz).
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Σωστά για το "ενδείκνυται", απροσεξία μου :( :errwhat:

Ο Naim έχει έξοδο προενίσχυσης ;)

Εδώ δε θα πρέπει να τον συμβουλέψουμε ν' ακούσει τα ηχεία με τον ενισχυτή του και κάποια δισκάκια του;
Άγνωστος χώρος, άγνωστο σύστημα (έστω κατά τα 2/3), ας είναι ο ενισχυτής και η μουσική "γνωστά".
Αλήθεια; και ήταν διαθέσιμοι αντάπτορες από τα 5-pin βύσματα προενισχυτικής εξόδου του XS2 σε XLR;;;(Δε λέω,φιλόδοξον) ;)

Καλώς ή κακώς,το εν λόγω ορθογραφικόν λάθος ήταν...ευτυχές,αφού έδωσε την ευκαιρία να τεκμηριωθεί το επιχείρημα περί λειτουργίας.;)

Δεν πρόκειται να συμβουλέψω κάποιον να έκανε ό,τι θα θεωρούσα ο ίδιος ανώφελο.Ούτε όμως και να τον αποτρέψω,αφού ο ίδιος μπορεί έτσι να βολεύεται και να του αρέσει.Προσωπικά γούστα είναι αυτά...:sneaky:
Δεν λέω ότι δεν είναι καλό ένα μεγάλο ηχείο. Και εγώ είμαι κατά των ηχείων βάσεως, αλλά δεν πρέπει να τα απορρίπτουμε.
Αν είναι έτσι, τότε πρέπει να απορρίψουμε και τα ενεργά ηχεία, αφού στο σύνολό τους, είναι βάσεως.
...
Δεν είναι αυτό το σημείον τριβής.Έχει εξηγηθεί ότι ακόμα και τα ογκώδη ηχεία θα χρειάζονταν ανεξάρτητα υποβαθύφωνα.
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Δεν λέω ότι δεν είναι καλό ένα μεγάλο ηχείο. Και εγώ είμαι κατά των ηχείων βάσεως, αλλά δεν πρέπει να τα απορρίπτουμε.
Αν είναι έτσι, τότε πρέπει να απορρίψουμε και τα ενεργά ηχεία, αφού στο σύνολό τους, είναι βάσεως.

Υπάρχουν πολύ καλές προτάσεις και σε ηχεία ραφιού όπως πχ to 805d ή ακόμη και το chario DELPHINUS ή το Sonet μια και αναφέραμε την εταιρεία, που έτυχα ακρόασης, (πολύ καλές προτάσεις για μικρούς - μεσαίους χώρους πράγματι και θα είμαστε άδικοι αν τα κατηγορήσουμε )....

Εξ άλλου, όπως προανέφερα, στα περισσότερα, δεν υπάρχει καν ήχος (ειδικά αν θέσουμε την αποκοπή στα 40 hz).
Ακριβώς. :p

Εδώ για παράδειγμα, βλέπουμε μερικά μικρά ενεργά ηχεία βάσεως: :D



http://atcloudspeakers.co.uk/hi-fi/loudspeakers/tower-series/scm50aslt/




http://atcloudspeakers.co.uk/hi-fi/loudspeakers/tower-series/scm100aslt/




http://atcloudspeakers.co.uk/hi-fi/loudspeakers/tower-series/scm150aslt/




http://atcloudspeakers.co.uk/hi-fi/loudspeakers/tower-series/scm200aslt/




http://atcloudspeakers.co.uk/hi-fi/loudspeakers/tower-series/scm300aslt/
[DOUBLEPOST=1552065998][/DOUBLEPOST]Τα τελευταία δε, τα έχει ο King Kong πάνω στο γραφείο του για να ακούει μουσική από το pc του. :p
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Άμα θέλαμε να είμαστε ΄΄τύποι και υπογραμμοί΄΄ όπως λένε,ακόμα και τα ανωτέρω θέλουν κροσάρισμα με το υποβαθύφωνό τους.
(Αλλά στα συγκεκριμένα χωρά να επιδεικνύαμε κάποιαν...ελαστικότητα) ;)
Έκανες το αντίστροφο πείραμα από αυτό που αξίζει να κάνεις. Το να ακούει κάποιος ΜΟΝΟ τις χαμηλές δεν αποτελεί ποτέ σημείο συζήτησης. Αντίθετα, αποτελεί ζήτημα το να ακούει τα πάντα ΕΚΤΟΣ από τις χαμηλές. Κάνε λοιπόν έναν τέτοιο πείραμα. Αν μπορείς κροσάρισε στους 60 κύκλους ώστε τα κύρια ηχεία σου να μην παίζουν παρακάτω, και μετά κλείσε το υπογούφερ.
Ορθόν.Ένα πείραμα που εκτελώ και ο ίδιος ξανά και ξανά από την πρώτη φορά εδώ και αρκετά χρόνια που εισήγαγα sub σε σύστημα για αμιγή αναπαραγωγή μουσικής.
http://atcloudspeakers.co.uk/hi-fi/loudspeakers/tower-series/scm300aslt/
...Τα τελευταία δε, τα έχει ο King Kong πάνω στο γραφείο του για να ακούει μουσική από το pc του. :p
Σημειώνεται όμως ότι τα 300άρια είναι παρά το μέγεθός τους προδιαγεγραμμένα με όριο -2dB στην απόκριση πλάτους σε συχνότητα 50Hz,ενώ το σημείο -6dB που αντιστοιχεί όπως υποθέτω στη συχνότητα συντονισμού από το σωλήνα ανάκλασης χαμηλών,βρίσκεται στα 25Hz...
 
Last edited:

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
Εχμ... γιατί έχει 8" μεγάφωνο που αρκεί οριακά για 9 τ.μ. (...), "μόλις" 200w ενισχυτή για την οδήγηση 4 μεγαφωνων σύμφωνα με τα όσα διαβάζουμε στο εγχειρίδιο χρήσης και αυτών που αναφέρονται εδώ :/
Αν όμως εξυπηρετεί τις ανάγκες του ζεύγους στη φωτογραφία, ούτε το "80db" σήμα προς θόρυβο, ούτε oi παραπάνω πληροφορίες σε ένα φόρουμ θα εμποδίσουν την κτήση του. Χρειάζονταν κάτι να παίζει μουσική, χωρίς τα καλώδια που επιβαρύνουν το χώρο και τις υπόλοιπες συσκευές που απαιτούνται. Κινητό ή φορητός, youtube, spotify και τελειώσαμε!
Αν το πρόβλημα εντοπίζεται απλα στο οκταιντσο γουφερ του ηχείου, αυτό λυνεται πολύ ευκολα. Εχει η ιδια εταιρια σαμπ για το ιδιο συστημα κι αν θελεις παιρνεις δυο. Οποτε ο ενισχυτης μια χαρα είναι σ αυτή την περιπτωση. Όμως για μουσικη ασυρματα από το κινητο σου, εχεις πανω του Spotify η Tidal και εισαι τζετ. Βασικα δεν ξερω αν εχει καπου αλλου καποια αδυναμια. Γιατι ασυρματο και ενεργο ηχειο με τις μοναδες τις συγκεκριμένες δειχνει πολύ εντυπωσιακο και για τα χρηματα που ζηταει είναι μια χαρα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.404
Reaction score
125.582
Τα τελευταία δε, τα έχει ο King Kong πάνω στο γραφείο του για να ακούει μουσική από το pc του.
Λάθος.
Τα χρησιμοποιεί σαν ακουστικά ψείρες.

:dance2:
[DOUBLEPOST=1552070135][/DOUBLEPOST]
απλα στο οκταιντσο γουφερ
Άσταυτά και πες τι ακούς από το 7-ιντσο.

Φτύστα όλα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.404
Reaction score
125.582
τα ενεργά ηχεία, αφού στο σύνολό τους, είναι βάσεως
Κατά βάση δεν έχεις άδικο.

Να ένα ηχείο βάσεως. (κοντής).

Αυτό δε το ηχείο, έχει ήδη βάση. Όχι πολύ κοντή. Δηλαδή, ούτε κοντή, ούτε ψηλή, ... χοντρή.

Διάβασε για αυτό το ηχείο. Μάθε τι παίζει. Έχει πλάκα να ασχολείσαι με τέτοια μικρά ηχεία βάσης.
Ενεργά.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.045
Reaction score
8.065
Αν είναι να φτάσουμε σε τέτοια κόστη, δεν το συζητάμε,
http://atcloudspeakers.co.uk/hi-fi/loudspeakers/tower-series/scm50aslt/

Εξ άλλου και αυτά, στα -6 db είναι στα 38 hz άρα στα +-3db είναι και αυτά άνω των 40 45 hz........ μην πω 50....
[DOUBLEPOST=1552071496][/DOUBLEPOST]Έχομε ξεφύγει στην συζήτηση τελείως. Εδώ μιλάμε για τις φερράρι των ηχείων, κάτι 15 νταχίλιαρα βλέπω και τρελαίνομαι.
Αν είναι αν φτάσουμε εκεί χαίρω πολύ!
 

P

PMC

Guest
Αν είναι να φτάσουμε σε τέτοια κόστη, δεν το συζητάμε,
http://atcloudspeakers.co.uk/hi-fi/loudspeakers/tower-series/scm50aslt/

Εξ άλλου και αυτά, στα -6 db είναι στα 38 hz άρα στα +-3db είναι και αυτά άνω των 40 45 hz........ μην πω 50....
[DOUBLEPOST=1552071496][/DOUBLEPOST]Έχομε ξεφύγει στην συζήτηση τελείως. Εδώ μιλάμε για τις φερράρι των ηχείων, κάτι 15 νταχίλιαρα βλέπω και τρελαίνομαι.
Αν είναι αν φτάσουμε εκεί χαίρω πολύ!

εκει είναι το πρόβλημα ...λέμε hi end τις εταιρίες ενώ θα έπρεπε να λέμε τις κορυφαίες υλοποιήσεις τους .οταν Ένας hi end κατασκευαστής βγάζει ηχείο μπρελόκ τότε ούτε hifi δεν είναι ....( 20-20000hz)
 

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
Λάθος.
Τα χρησιμοποιεί σαν ακουστικά ψείρες.

:dance2:
[DOUBLEPOST=1552070135][/DOUBLEPOST]
Άσταυτά και πες τι ακούς από το 7-ιντσο.

Φτύστα όλα.
Το Σαββατοκυριακο θα εχω λιγο περισσοτερο χρονο για ν ακουσω με την ησυχια μου και θα γραψω εντυπώσεις.

Με ξενερωσες για τα καλα όμως με το πλαιυερ. Ειχα υποτίθεται πολύ καλο blue ray και το χαρισα! Ειχα πολλα δισκακια μουσικης blue ray τα χαρισα κι αυτά (βεβαια τα εγραψα σε σκληρους δισκους, αμ πως). Και μου λες ετσι στα ξαφνικα ότι πρεπει να αγορασω ξανα blye ray! Σε λιγο θα μου πεις να ξαναγορασω πικαπ.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.404
Reaction score
125.582
Το Σαββατοκυριακο θα εχω λιγο περισσοτερο χρονο για ν ακουσω με την ησυχια μου και θα γραψω εντυπώσεις.
Άκου χωρίς την ησυχία σου, ένα δύο κομμάτια, φτάνουν.

Και γράψε.
[DOUBLEPOST=1552081359][/DOUBLEPOST]
Σε λιγο θα μου πεις να ξαναγορασω πικαπ.
Πικάπ θα πάρεις.
Αυτό εννοείται.

Που και που, βγαίνει στις αγγελίες ένα μκ2 στα 3 κατοστάρικα. Αυτό.
 


Auditory

Επαγγελματίας
Μηνύματα
521
Reaction score
671
Αν το πρόβλημα εντοπίζεται απλα στο οκταιντσο γουφερ του ηχείου, αυτό λυνεται πολύ ευκολα. Εχει η ιδια εταιρια σαμπ για το ιδιο συστημα κι αν θελεις παιρνεις δυο. Οποτε ο ενισχυτης μια χαρα είναι σ αυτή την περιπτωση. Όμως για μουσικη ασυρματα από το κινητο σου, εχεις πανω του Spotify η Tidal και εισαι τζετ. Βασικα δεν ξερω αν εχει καπου αλλου καποια αδυναμια. Γιατι ασυρματο και ενεργο ηχειο με τις μοναδες τις συγκεκριμένες δειχνει πολύ εντυπωσιακο και για τα χρηματα που ζηταει είναι μια χαρα.
Το θέμα δεν είναι πόσο και πως μπορεί να αναπτυχθεί το σύστημα του ζεύγους στη φωτογραφία αλλά το ΤΙ θέλει αυτό το ζεύγος από το ηχοσύστημά του!

Η "κυρία" θέλει να μη φαίνονται καλώδια, να μην υπάρχουν πολλές συσκευές που επιβαρύνουν την αισθητική του χώρου.

Ο "κύριος" θέλει ν’ ακούει μουσική αλλά να έχει και το κεφάλι του ήσυχο όταν πηγαίνουν για ύπνο (κρεβατομουρμούρα). Οπότε, επιλέγει αυτό το σύστημα που θα κρατήσει ευχαριστημένη την "κυρία" και ας του έχουν πει σε ένα φόρουμ τεχνολογίας (που μπήκε για "επιβεβαίωση" της επιλογής του, για τη... "στήριξη" :) πως έχει κάνει τη μικρότερη δυνατή παραχώρηση για την ικανοποίηση ΚΑΙ της δικής του ανάγκης) ότι έχει χαμηλό σήμα προς θόρυβο, ότι απουσιάζει ο "όγκος" που θα έπρεπε να έχει η μουσική με την ύπαρξη ενός, δύο, τεσσάρων sub κ.λπ.

Ωραία όλα αυτά, σωστά, έμαθε 5-10 πράγματα που δε γνώριζε αλλά … το βράδυ εκείνος θα ακούει τη μουρμούρα και όχι οι άνθρωποι στο φόρουμ που τον συμβούλεψαν –σωστά μεν, εκτός ΔΙΚΗΣ του πραγματικότητας όμως- για το «σωστό» της ακρόασης.
 

Μηνύματα
118
Reaction score
245
Θεωρείς δεδομένη την ορθότητα της πρότασης αυτής (όπως κι άλλοι φίλοι εδώ μέσα), την οποία χρησιμοποίησες ως βάση και πρόλογο για το κυρίως περιεχόμενο του ποστ σου.

Προσωπικά, θεωρώ εσφαλμένη την ανωτέρω πρόταση, και ξεκινώ το συλλογισμό μου από διαφορετική βάση.

ΥΓ. Εσφαλμένη και για εμένα, δεν εξαιρούμαι και δεν δικαιολογούμαι να έχω δική μου γνώμη ή ηχητική προτίμηση. Άντε να σε πείσω να κάνεις το ίδιο.. ;)
Καταλαβαίνω τι λέτε αλλά στην ακρόαση που έκανα δεν μου φάνηκαν όλα τα ίδια,τι να κάνω.Καλή Σαρακοστή και ελπίζω οι ακροάσεις να συνεχιστούν εντός της προσεχούς εβδομάδας.
 

Μηνύματα
409
Reaction score
1.368
Καταλαβαίνω τι λέτε αλλά στην ακρόαση που έκανα δεν μου φάνηκαν όλα τα ίδια,τι να κάνω.Καλή Σαρακοστή και ελπίζω οι ακροάσεις να συνεχιστούν εντός της προσεχούς εβδομάδας.
Ναι ακούγονται διαφορετικά αλλά και στο σπίτι σου πάλι διαφορετικά θα παίξουν όλα. Κάποιο που σου άρεσε στο μαγαζί μπορεί να μην σου αρέσει στο σπίτι σου και κάποιο που δεν σου άρεσε στο μαγαζί μπορεί να κάτσει καλύτερα στον χώρο σου. Είναι πολλές οι παραμετροι που αλλάζουν το αποτέλεσμα. Δεν μπορείς να σχηματίσεις ασφαλή άποψη έτσι.
 

Μηνύματα
118
Reaction score
245
Ναι ακούγονται διαφορετικά αλλά και στο σπίτι σου πάλι διαφορετικά θα παίξουν όλα. Κάποιο που σου άρεσε στο μαγαζί μπορεί να μην σου αρέσει στο σπίτι σου και κάποιο που δεν σου άρεσε στο μαγαζί μπορεί να κάτσει καλύτερα στον χώρο σου. Είναι πολλές οι παραμετροι που αλλάζουν το αποτέλεσμα. Δεν μπορείς να σχηματίσεις ασφαλή άποψη έτσι.
Φίλε μου συμφ
Ναι ακούγονται διαφορετικά αλλά και στο σπίτι σου πάλι διαφορετικά θα παίξουν όλα. Κάποιο που σου άρεσε στο μαγαζί μπορεί να μην σου αρέσει στο σπίτι σου και κάποιο που δεν σου άρεσε στο μαγαζί μπορεί να κάτσει καλύτερα στον χώρο σου. Είναι πολλές οι παραμετροι που αλλάζουν το αποτέλεσμα. Δεν μπορείς να σχηματίσεις ασφαλή άποψη έτσι.
Απάντησα αν είδατε σε ένα post του κυρίου costas ear που εν τέλει δεν μου παρέθεσε τον συλλογισμό του.Εννοείται οτι δεν έχουμε το ίδιο αποτέλεσμα,απλά πάμε για το καλύτερο.Πολλές φορές είναι τόσο αφρόντιστοι και χαώδεις οι χώροι σε αντιπροσωπείες που στο σπίτι έχεις καλύτερο αποτέλεσμα.
 
  • Like
Reactions: PMC


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.868.007
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top