Αναζήτηση νέου συστήματος


Μηνύματα
19
Reaction score
13
Δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο αυτό, αλλά θα παραθέσω ενδεικτικη λίστα μουσικών επιλογών.
triphop - portishead, massive attack, tricky κλπ
alternative rock (καταβαση οτι δεν ειναι classic) - από bowie μέχρι placebo κλπ
post punk - cure, joy division, interpol κλπ
δεν έχω ιδεα που εμπίπτουν τα παρακάτω αλλά
depeche, royksopp, madrugada, porcupine tree, nin, archive και διαφορα άλλα πραματα. μην με περασετε για ψυχασθενη. παρακαλω.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.872
Reaction score
20.362
Ψυχασθενής δεν είσαι, με αυτά που ακούς, όμως, χρειάζεσαι σίγουρα subwoofers, αν θέλεις να ακούς πραγματικά μουσική.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Δεν έχεις ανάγκη να δικαιολόγησε - απολογήσε σε κανέναν για τις μουσικές σου προτιμήσεις.

Θες sub. Οπωσδήποτε ένα, αν επιτρέπει χώρος και τσέπη και δεύτερο αργότερα.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.058

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
post punk - cure, joy division,
ουελκαμ ον (δε κολαπς) μπορντ..
Σχέδιο σαλονιού.
Στο έπιπλο δυστυχώς η TV αφήνει με το ζορι 15cm και 15cm από κάθε πλευρά. Οπότε θεωρώ δεδομένο ότι μάλλον θα πρέπει να πάω ή σε βάσεις ή σε δαπέδου.
Στα δεξιά εκτίνετε χώρος(κουζίνα) παρόμοιου μεγέθους με το σαλόνι, όπως ακριβώς φαίνεται στο σχέδιο.
Αν λείπουν σημαντικές πληροφορίες από το σχέδιο , πείτε μου να συμπληρώσω
λοιπον θα χρειαστει να προσανατολησεις τη τιβι-συστημα εκει που ειναι ο ενας καναπες στη διασταση 2.8m (απεναντι απο το σκαμπο/πολυθρονα τι ειναι) για να εχεις ισορροπια-ομοιομορφια στα τοιχωματα αριστερα και δεξια.
αν παιζει και παντοφλα στη φαση θα ειναι δυσκολοτερο, εως αδυνατο, αλλα μπορεις παιξεις με την διαρθμιση του χωρου.. 🐒
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.463
'Μπελας' νουμερο 2: σωστος συνδιασμός ηχείων και ηλεκτρονικών που να κάνει complement το ένα το άλλο.
To 99% των περιπτώσεων εσφαλμένου συνδυασμού ηχείων και ηλεκτρονικών, έχει χαρακτηρισθεί έτσι από τους εμπόρους, επειδή αντιβαίνει στα συμφέροντά τους.-
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο αυτό, αλλά θα παραθέσω ενδεικτικη λίστα μουσικών επιλογών.
triphop - portishead, massive attack, tricky κλπ
alternative rock (καταβαση οτι δεν ειναι classic) - από bowie μέχρι placebo κλπ
post punk - cure, joy division, interpol κλπ
δεν έχω ιδεα που εμπίπτουν τα παρακάτω αλλά
depeche, royksopp, madrugada, porcupine tree, nin, archive και διαφορα άλλα πραματα. μην με περασετε για ψυχασθενη. παρακαλω.
Δεν θέλω να σε απογοητεύσω,αλλά επειδή αρκετά από αυτά είναι και δικά μου αγαπημένα,δεν γίνεται μέθεξη με fives.

Στην αγορά κυκλοφορούν αρκετά προσιτά ενεργά monitor με 8ιντσο woofer-mid.Το χρειάζεσαι το αυθεντικό ενεργό κρος,ιδίως όταν δίνει κι ευχέρεια προσαρμογής απόκρισης μέσω trimmer στην πλάτη του ηχείου....Κάτι άλλο που θ'αναζητούσα με δεδομένο το budget σου,είναι πολυκαναλική κάρτα ήχου η οποία να παρέχει εξειδικευμένη έξοδο για sub με κροσάρισμα - δηλαδή να κόβει τις χαμηλές από τους δορυφόρους - και χρονική ευθυγράμμιση για τους δορυφόρους ως προς το sub...
 



Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
Αστειεύεσαι;
... καθολου, τον θεωρω μεγαλο αταλαντο και κομπλεξικο, ποτε δε μου αρεσε γενικα αυτο το πσεφτο-ιντι-ινταστριαλ που παιζει, μεγαλη απεχθεια. (τωρα αμα εχει γραπσει και κανα καλο τραγουδι να με συμπαθατε, για ολοκληρο αλμπουμ δε νομιζω).

και η φατσα του...πιο αθλια και απο τη δικια μου.. 🐒
 
Last edited:

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Καλησπέρα στη ομάδα του avsite.gr

Λέγομαι Σωτήρης από Θεσσαλονίκη.
Να ευχαριστήσω προκαταβολικά για την αρθρογράφηση
(έχω κάψει πολλά εγκεφαλικά κύτταρα διαβάζοντας εδώ μέσα, πάρε παράδειγμα -> "Αγοράζοντας Ηχεία" κλπ)
αλλά και για το φιλόξενο κλίμα που υπάρχει σε όλο το forum.

Για διάφορους λόγους κατέληξα να έχω στα χέρια το εξής σύστημα που έχει κατέυθυνση προς home cinema.

Denon avr x540bt
2 B&W VM1 (front)
1 Crystal Audio system 4 (center)
2 Crystal Audio system 2 (back)
1 Crystal Audio system bass 10 (sub)

Δεν με ενδιαφέρει το Home Cinema. Θέλω ένα σύστημα stereo με μοναδική πηγή μου το laptop ή μελλοντικά κάποιο tv box. (πιθανόν το mibox s που έχει έξοδο toshlink) Θα κινηθώ αποκλειστικά σε streaming για την μουσική.
Χώρος ακρόασης το σαλόνι. Καθημερινή ολοήμερη σχεδόν ακρόαση μουσικής.

Λόγο περιορισμένου budget, αποφάσισα να πουλήσω όλο τον εξοπλισμό και να χτίσω ένα stereo σύστημα. Και προφανώς να συμπληρώσω λίγα χρήματα από πάνω και εγώ. Δεν είναι ο στόχος μου το hi-end, αλλά να πάρω ότι καλύτερο (δηλαδή αυτό που αρέσει πιο πολύ στα δικά μου αυτιά ) με τα χρήματα που διαθέτω. Μέχρι στιγμή έχω πουλήσει το κεντρικό και τους 2 δορυφόρους και έχω μείνει με τα b&w , το sub και τον Denon.

Όποτε έχω ξεκινήσει να παίρνω βόλτα τα μαγαζιά και να προσπαθώ να ακούσω για να βγάλω συμπεράσματα. Βέβαια όπως είπα είμαι Θεσσαλονίκη. όποτε η βόλτα είναι μικρή. μονο 2 μαγαζιά audio βρήκα μεχρι στιμής που μπορείς να ακούσεις ηχεία και ενισχυτές.

Πέρασα από τον Ορφέα στην Βούλγαρη και μου έβαλε να ακούσω τους ακόλουθους συνδιασμούς:
pro-ject audio maia με Pro-Ject Audio Speaker Box 5 (πολυ μικρά , καθόλου παρουσία)
Dynavox VT-80 με Triangle Borea BR02 (τα ηχεία δεν είχαν παρουσία. απλά φώναζαν. νομίζω τα αδικούσε ο ενισχυτής)
Pro-Ject Audio Stereo Box DS2 με Triangle Borea BR03 (ειχαν πολυ λεπτομερεια και αποκαλυψαν ευκολα κακές εγγραφες. και κοπανουσαν καπως αχαρα.)
Έγιναν και κάποιες άλλες δοκιμές οι οποίες άρχισαν να με ικανοποιούν άλλα είχαμε ξεφύγει πολύ από τα 1000€
Τέλος δοκιμάσαμε τα Triangle Elara LN01A ( ο ήχος τους πολυ πιο γλυκος, γεματος. ελεγχομενο μπασο)
Τα τελευταία με δελέασαν αρκετά λόγο της τιμής τους , της ευκολίας εγκατάστασης και κυρίως του ήχου τους.
Αυτό με έκανε να ψαχτώ και έπεσα (στο ιντερνετ ) στα Klipsch the Fives.

Πέρασα από τον Thessaloniki Audio Society
Μου απέτρεψε από τα ενεργά ηχεία τύπου the fives κλπ και πρότεινε να κρατήσω τα VM1 και να αλλάξω μόνο ενισχυτή και sub. Λέγοντας μου πως το sub που έχω δεν κάνει καθόλου για μουσική διάφορα σχετικά..

Έχω καταλήξει πιο μπερδεμένος από ποτέ, και νομίζω φαίνεται στο γιγάντιο μήνυμα. Μπράβο και ευχαριστώ σε όποιον είχε το κουράγιο και το διάβασε όλο.


TL;TR
Θέλω να στήσω σύστημα stereo με πηγή το laptop και μουσική μέσω streaming.
Να κοιτάξω κάτι σε ενεργά όπως Triangle Elara LN01A ή Klipsch R51PM, the Fives Ή amp + παθητικά ?
Το budget με το ζόρι να φτάσει τα 800€ (πώληση τωρινού εξοπλισμού + λίγα έξτρα από εμένα).


Ευχαριστώ πολύ,
Σωτήρης :)
Κλασική επιλογή που δεν μετανιώνεις

2 Χ Yamaha hs7

1 X hs8s sub
 

Μηνύματα
12.829
Reaction score
10.048
Μπορεί να γράψει κάποιος costas από τα μέρη σου. Μην δώσεις σημασία. Θα σου πει να πάρεις ενεργα και άλλα περίεργα. :smg:
Επειδή το μέλος είναι νέο και δεν ξέρει, μη γράφεις τέτοια πράγματα.
1 x https://www.soundimports.eu/en/minidsp-2x4-boxed.html

+ κάτι για να στέλνει καλύτερο σήμα από το λαπτοπ
Αν δεν κάνω λάθος το miniDSP παίζει με είσοδο USB. Οπότε δεν χρειάζεται κάτι άλλο.
 
Last edited:


TGD

Μηνύματα
6.984
Reaction score
7.071
Πέρνα μια βόλτα από τα μέρη σου και ζήτα να ακούσεις αυτά που σου πρότειναν ήδη
και μετά δοκίμασε και το "σαμπάκι" τους
Ίσως αν πάρεις από την αρχή το σαμπ θα μπορούσες να μείνεις στο μικρότερο μοντέλο LP-6
για να εξοικονομήσεις κάτι τις.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.058
Επειδή το μέλος είναι νέο και δεν ξέρει, μη γράφεις τέτοια πράγματα.


Αν δεν κάνω λάθος το miniDSP παίζει με είσοδο USB. Οπότε δεν χρειάζεται κάτι άλλο.
μπορεί να θέλει κάτι με λαμπάκια να το βλέπει να στέκεται :biggrin:
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.216
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top