Αναζήτηση οικονομικού DAC

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.130
Επειδή ένα audio interface που χρησιμοποιώ ως DAC θα αλλάξει χρήση... χρειάζομαι ένα DAC της κατηγορίας 100-150€... βαριά 200...

Στο μάτι έχω το:


Αν και δεν έχει και την καλύτερη κριτική από τον φίλο μας τον Amir... ο λόγος που το κοιτάω είναι καθαρά πρακτικός... volume control κανονικό, δυνατός ενισχυτής ακουστικών, εξτρά αναλογική είσοδος (που ίσως πάει χαμένη αλλά ακόμα θα με βόλευε λιγάκι)...

Μερικά ακόμη ενδεικτικά στη λίστα είναι:



Θα μπορούσα να βάλω κι άλλα αλλά αν δεν καταλάβατε το πνεύμα μου.... θέλω να έχει volume control (αντε έστω και με τηλεκοντρολ) και πολύ επιθυμητό θα ήταν να έχει ικανό ενισχυτή ακουστικών αλλά παρ' όλα αυτά αν υπάρχει κάτι που πραγματικά αξίζει θα μπορούσα (αν και με δυσκολία) αυτά να τα παραβλέψω.

Εννοείται δεν θα είχα καμιά αντίρρηση να ξαναπάω σε audio interface . Είναι κάποια που κοιτάω αλλά ας μην τα ανακατέψω κι αυτά εδώ...

Καμιά πρόταση;;;
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.525
Reaction score
30.762
To smsl το έχω... καλούτσικο είναι... αρκεί να χρησιμοποιήσεις τη δεύτερη usb για τροφοδοσία και να μην οδηγείται κατευθείαν από το πισί ή την πηγή.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Τα καλύτερα λόγια λέει ο amirm για το fiio, δεν ξέρω που κολλάς. Είναι σαφής πως αν κάποιος ψάχνει desktop headamp/dac τότε είναι με διαφορά η καλύτερη επιλογή λόγω της ικανότητας οδήγησης. Εγώ και μόνο για το ψηφιακό volume θα το προτιμούσα.

Από την άλλη βέβαια όλα είναι θέμα τιμής. Αν μπορείς με κάποιο τρόπο να γλιτώσεις το τελωνείο, σε αυτή την τιμή (190€) αποτελεί άριστη λύση αυτό: https://hifi-express.com/collections/s-m-s-l-vmv/products/smsl-m300-audio-dac-ak4497.

Το amazon.de επίσης έχει ακόμα το smsl su-8 στα 190€, νομίζω πως τα "fulfilled by amazon" δεν περνάνε τελωνείο.

Αν όμως ο ενισχυτής είναι προτεραιότητα πάρε το fiio, εκεί είναι το ζουμί όχι στο dac.
 

Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.810
Reaction score
2.226
«I am often asked about audio products that deliver standout performance at a reasonable cost. To me, that is a great summary of what iFi Audio is all about. With the Zen DAC, iFi is bringing down the cost of their products to an even more affordable—and indeed amazing level. I continue to be dazzled by what the company achieves with such high quality, yet affordably priced products. I am happy to select them as one of my 2019 Writer's Choice Award Winners—a honor that is long overdue.”


https://positive-feedback.com/audio-...ards-for-2019/
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.130
Αν όμως ο ενισχυτής είναι προτεραιότητα πάρε το fiio, εκεί είναι το ζουμί όχι στο dac.
Δεν είναι προτεραιότητα ο ενισχυτής ακουστικών, απλά θα ήταν ωραία να ξεμπερδεύεις με ένα "κουτί" και να μην έχεις 2-3...
 

Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
888
Reaction score
807
Τα ηχεία σου έχουν balanced είσοδο;
Έχουν δικό τους ποτ ή όχι;
Τι ακουστικά έχεις;
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.130
Τα ηχεία σου έχουν balanced είσοδο;
Έχουν δικό τους ποτ ή όχι;
Τι ακουστικά έχεις;
- Ναι (RCA/XLR/TRS - αυτή τη στιγμή παίζω με τα RCA αλλά δεν έχω θέμα να αλλάξω)
- Ναι (αλλά αν τυχόν εννοείς να ρυθμίζω από κει την ένταση, δεν υπάρχει περίπτωση... όχι μόνο γιατί δεν είναι δουλειά αυτή αλλά και γιατί αυτά τα ρυθμιστικά μαζί με το αντίστοιχο του sub ρυθμίστηκαν για τη σωστή ενσωμάτωση του sub - αν αγοράσω DAC χωρίς volume θα προστεθεί κάποιο παθητικό ή δεν ξέρω τι...)
- Beyerdynamic DT990 250 Ohm
 

Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
888
Reaction score
807
Με βάση τα ακουστικά το K5 pro είναι καλύτερη πρόταση γιατί έχει πιο δυνατό ενισχυτή ακουστικών από το Zen.
Το Zen υπερτερεί για την balanced έξοδο η οποία όμως χρειάζεται ειδικό καλώδιο ανταπτορα σε XLR.
Επίσης έχει την δυνατότητα στην line out να είναι fixed και variable αλλά από κατάλαβα δεν σε ενδιαφέρει.
Για την περίπτωση σου το K5 pro φαίνεται να είναι καλύτερη περίπτωση.
Για τα υπόλοιπα chifi δεν είμαι ο πλέον κατάλληλος να σχολιάσω αφού η αντιπάθεια μου είναι δηλωμένη.
Post automatically merged:

Bonus πρόταση

Αν δεν έχεις πρόβλημα χώρου με λίγα χρήματα παραπάνω η λύση Schiit magni 3+ (ή magni heresy) + modi λογικά είναι πολύ καλύτερη.
 
Last edited:


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.718
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top