Αναζήτηση ποιοτικής εσωτερικής κεραίας TV

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Καλησπέρα σε όλους

Αναζητώ ότι λέει ο τίτλος, με κόστος μέχρι 50-60 ευρώ - όχι ότι θα με έκοφτε αν ήταν λιγότερο φυσικά - προκειμένου να λειτουργήσει μια TV (DVB-T φυσικά) σε εσωτερικό χώρο που βρίσκεται στον πρώτο όροφο πολυκατοικίας και σε πίσω δωμάτιο. Το κτήριο έχει στη φάτσα του τον Υμηττό, αλλά απέναντί του, σε απόσταση γύρω στα 20 μέτρα, υπάρχουν δυο πολυκατοικίες, μια εξαώροφη και μια τριώροφη.Το σήμα δηλαδή πρέπει να περάσει από τις πολυκατοικίες αλλά και από τους τοίχους της φάτσας και του μπροστινού δωματίου, για να φτάσει στην κεραία.

Εννοείται ότι, εκτός από την απαραίτητη (??) υψηλή απολαβή θα πρέπει στα χαρακτηριστικά της να υπάρχει και ο χαμηλός θόρυβος, προκειμένου να μην έχουμε άλλου είδους παραμορφώσεις στο σήμα.

Έχω βρει κάποιες στο Skroutz με απολαβή 52dB (έτσι τις περιγράφουν, τουλάχιστον), γύρω στα 30-40 ευρώ, αλλά δεν ξέρω αν κάτι τέτοιο θα έκανε δουλειά.

Εναλλακτικά, σε περίπτωση που μια τέτοια δεν δουλεύει μέσα στο χώρο, σκέφτομαι κατά πόσον μπορεί να υπάρξει βελτίωση σε περίπτωση που την βγάλω έξω, στο μπαλκόνι του ορόφου και από εκεί μεταφέρω το σήμα με καλώδιο μέχρι τη συσκευή, στο πίσω δωμάτιο. Σε καμιά περίπτωση δεν σκέφτομαι να κατεβάσω καλώδιο από την ταράτσα, διότι κάτι τέτοιο θα απαιτούσε εκτεταμένα μερεμέτια, πράγμα που θέλω να αποφύγω σαν το διάολο.

Μπορεί κανένας να βοηθήσει με υπόδειξη κάποιου ή κάποιων μοντέλων, που θα κάνουν τη δουλειά με επιτυχία;

Ευχαριστώ.
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Έχω το ίδιο πρόβλημα, δεν μπορώ να σε βοηθήσω με μάρκες (αν και έχω δοκιμάσει 2-3), αλλά μπορώ να σου πω αυτό, δεν πρόκειται καμία εσωτερική να σε βολέψει! εγώ έλυσα το πρόβλημα ως εξείς, αγόρασα δύο εσωτερικές, και με ένα ταύ τις ένωσα και τις δύο στην τηλεόραση!!! καμπάνα το εργαλείο!!!!!!!!!!!!!!!

ΥΓ. Δοκίμασε πρώτα, και μετά αγόρασε!
 


Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Να συμπληρώσω ότι αυτή των 52dB που είδα, είναι της Meliconi, αλλά με τον εν λόγω κατασκευαστή - οποιονδήποτε κατασκευαστή - δεν έχω κανένα κόλλημα, θετικό ή αρνητικό.
[DOUBLEPOST=1480872873][/DOUBLEPOST]
Έχω το ίδιο πρόβλημα, δεν μπορώ να σε βοηθήσω με μάρκες (αν και έχω δοκιμάσει 2-3), αλλά μπορώ να σου πω αυτό, δεν πρόκειται καμία εσωτερική να σε βολέψει! εγώ έλυσα το πρόβλημα ως εξείς, αγόρασα δύο εσωτερικές, και με ένα ταύ τις ένωσα και τις δύο στην τηλεόραση!!! καμπάνα το εργαλείο!!!!!!!!!!!!!!!

ΥΓ. Δοκίμασε πρώτα, και μετά αγόρασε!
Πως τις ένωσες δηλαδή, παράλληλα ή εν σειρά?

Βάλε στο μπαλκόνι του ορόφου μια εξωτερική πλέγμα.
Σεραφείμ, σ΄ευχαριστώ. Το έχω σκεφτεί αυτό που λες, αλλά θέλω να αποφύγω - όσο γίνεται - τα μερεμέτια, γιατί από το μπαλκόνι μέχρι το πίσω δωμάτιο, όσο και να 'ναι, το μερεμέτι μου θα το 'χω. Ωστόσο, και επειδή ήδη το ανέφερα, η σκέψη μου μεταφοράς σήματος από το μπαλκόνι ισχύει σε περίπτωση που η εσωτερική δεν αποδώσει. Αυτό που με προβληματίζει, είτε πρόκειται για εσωτερικού τύπου κεραία, είτε εξωτερικού (πλέγμα, όπως λες), από τη στιγμή που αποφασιστεί να μπει στο μπαλκόνι, είναι ποια από τις δύο, το πλέγμα ή μια εσωτερική υψηλής απολαβής, θα ξεπεράσει καλύτερα το θέμα με τις απέναντι πολυκατοικίες.
 
Last edited:

Μηνύματα
2.769
Reaction score
1.191
Η καλυτερη λυση ... μπαι φαρ ειναι η εξωτερικη κεραια. σε εναν ιστο 3-4 μετρα με συρματοσχοινα για στηριξη. Καλωδιο καλουμπα και δρομολογισε το διπλα απο ενα λουκι η ενα ηδη καλωδιο που κατεβαινει. Απλα θα πρεπει να μπεις σε ενα ενα τα διαμερισματα η με καρφακια η με ταιραπ να πιασεις το καλωδιο και για να μην κρεμεται και για να μην κουνιεται. Απο αισθητικης αποψης αν γινει με τροπο θα εισαι οκ !
 



Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Σ' ευχαριστώ πολύ, Σεραφείμ.

Η καλυτερη λυση ... μπαι φαρ ειναι η εξωτερικη κεραια. σε εναν ιστο 3-4 μετρα με συρματοσχοινα για στηριξη. Καλωδιο καλουμπα και δρομολογισε το διπλα απο ενα λουκι η ενα ηδη καλωδιο που κατεβαινει. Απλα θα πρεπει να μπεις σε ενα ενα τα διαμερισματα η με καρφακια η με ταιραπ να πιασεις το καλωδιο και για να μην κρεμεται και για να μην κουνιεται. Απο αισθητικης αποψης αν γινει με τροπο θα εισαι οκ !
Δεν έχεις άδικο, αυτό το γνωρίζω. Ωστόσο εξακολουθεί να υφίσταται το ζήτημα με το (εκτεταμένο) μερεμέτι και βέβαια την ανάλογη ταλαιπωρία. Και είναι αυτό ακριβώς που θέλω να αποφύγω.

Διαφορετικά, υπάρχει ήδη εξωτερική κεραία, που εξυπηρετεί όλο το κτήριο, συμπεριλαμβανόμενου και του πρώτου ορόφου, με τη διαφορά ότι το καλώδιο από αυτήν στον εν λόγω όροφο καταλήγει σε εντελώς διαφορετικό μέρος και, προκειμένου να πάρω σήμα από αυτό, απαιτείται πάλι εσωτερικό μερεμέτι με πολλά σκαψίματα, τρυπήματα και καναλο-δουλειά, που θέλω να αποφύγω.
 
Last edited:

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Eμένα πάντως αυτή ,αν και με χαμηλότερο gain από αυτό που ζητάς , στο δωμάτιο της μικρής (ισόγειο χωρίς να βλέπει κάπου ) μου δουλεύει απρόσμενα καλά.
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.641
Μηνύματα
2.870.132
Members
37.936
Νεότερο μέλος
daemon76
Top