Αναζήτηση τρίποδα

jm62

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
588
Reaction score
107
Καλημέρα σας,

Είμαι σε αναζήτηση για τρίποδα και συγκεκριμένα ψάχνω για ένα τρίποδα πιθανότατα Manfrotto.
Αυτή τη στιγμή έχω μια Nikon D3200, τηλεφακό Tamron 70-300mm και flash Nikon 800.

Ποια είναι η γνώμη σας για τον Μanfrotto 028b ή τι άλλο μου προτείνεται?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,
 

Μηνύματα
2.765
Reaction score
1.191
Κεφαλή δεν θα αγοράσεις ?
Αυτό το τρίποδο είναι για κάμερα , είναι βαρύ και δεν ξέρουμε για τι χρήση το θέλεις !
 

jm62

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
588
Reaction score
107
To θέλω για ερασιτεχνική χρήση άρα μάλλον να είναι και ελαφρύ, από κεφαλές δεν ξέρω, είμαι ανοικτός σε προτάσεις.
 


Μηνύματα
85
Reaction score
61
Από οτι καταλαβαίνω το θέλεις για εξορμήσεις που σημαίνει το βάρος είναι ένας βασικός παράγοντας. Ίσως πρέπει να πας σε carbon, αν αντέχει η τσέπη σου. Αλλοιώς το Manfrotto του Dimpas είναι αλουμινένιο, σχετικά ελαφρύ στα 1.4 Kg, πιστεύω θα σε ικανοποιήσει. Αργότερα πας και σε κεφαλή μπίλλιας που
σου δίνει έναν μεγαλύτερο βαθμό ευκολίας.
Πάρε την μηχανή με τον φακό της και πήγαινε μία βόλτα στα μαγαζιά να δοκιμάσεις την σταθερότητα του, να δεις αν σε βολεύει και η κεφαλή. Μην αγοράσεις χωρίς δοκιμή.
Καλή αγορά.
 

Μηνύματα
440
Reaction score
560
εγω εχω παρει νικον
http://www.ebay.com/itm/Genuine-Nik...213286?hash=item19fd619566:g:6HsAAOSwawpXvCvX
το εχω 10+ χρονια, εχει βολικη τσαντα με λουρι χιαστι να περπατας με ελευθερα τα χερια, και η κεφαλη ειναι πολυ στιβαρη.
επισης εχει βολεψει πολυ σε νυχτερινες, ειναι σταθερο.
εξαρταται παντα για την χρηση που το θελεις
 

Μηνύματα
561
Reaction score
1.003
Αν η κεφαλη δεν ειναι ball head μην παρεις καν. Τωρα προσφατα μπηκα στο χωρο και το πρωτο πρωτο που με ξενερωσε ηταν το κακο τριποδο σε συνδυασμο με κεφαλη τριων ανεξαρτητων ρυθμισεων. Καδραρεις, ισιωνεις, σφιγγεις και το καδρο ειναι σκατα και παλι. Ball head και παλι ball head.
Τρελο vfm σε τριποδα και κεφαλες θα δεις και σε προιοντα της benro
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.593
Μηνύματα
2.865.203
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top