Αναζητηση ηχειων

Μηνύματα
266
Reaction score
129
Παιδιά καλησπέρα σας.
Αναζητώ ένα ζευγάρι ηχείων για συγγενή μου,όπως μου είπε θέλει ένα ζευγάρι ηχείων και έναν ενισχυτή όπου θα έχει την tv ,κονσόλα αλλά ποιο πολύ θα ακούει μουσική, μέσω airplay .
Το ποσό που διαθέτει είναι 2000 ευρώ τη θα μου προτείνατε παιδια;
 


Μηνύματα
266
Reaction score
129
Καλημέρα.
Η τηλεόραση θα μπει πάνω από το τζάκι προσθέτοντας ένα ράφι γυψοσανιδας στο πάνω μέρος του ανοίγματος του τζακιου.
Απόσταση θα είναι το πολύ 3 μέτρα.
Μου μίλησε σαν τα δικά μου ότι θα ήθελε ( dali zenzor 3)αλλά τον προέτρεψα για ενεργά θεώρησα ότι θα ήταν καλύτερα με ενεργά.
Θέλω όμως την βοήθεια σας.
Α ξέχασα στην ερώτηση,Θα έχει arc.
 
Last edited:

nikforever

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
527
Reaction score
517
Κάποιες ερωτήσεις για να βοηθηθείς ακόμα καλύτερα:
Πόσα τετραγωνικά είναι περίπου ο χώρος που θέλει να γεμίσει?
Πόση απόσταση θα έχουν μεταξύ τους τα ηχεία?
Υπάρχει η δυνατότητα χρήσης subwoofer?
Υπάρχει περίπτωση μελλοντικά το σύστημα να γίνει home cinema?
 

Μηνύματα
266
Reaction score
129
Κάποιες ερωτήσεις για να βοηθηθείς ακόμα καλύτερα:
Πόσα τετραγωνικά είναι περίπου ο χώρος που θέλει να γεμίσει?
Πόση απόσταση θα έχουν μεταξύ τους τα ηχεία?
Υπάρχει η δυνατότητα χρήσης subwoofer?
Υπάρχει περίπτωση μελλοντικά το σύστημα να γίνει home cinema?

Καλημέρα.
Ο χώρος είναι περίπου 40 με 50 τετραγωνικά.
Η απόσταση μεταξύ των ηχείων δεν νομίζω μεγαλύτερη από 2.50 μέτρα, μεσολαβη τζάκι ενδιαμεσα θα βάλει ράφια από γυψοσανιδα δεξια και αριστερά όπως και στο τζακι στο πάνω μέρος του ανοίγματος του τζακιου θαβαλει ένα ράφι για την tv.
Όσον αφορά το sub όχι για τώρα ίσως αργότερα, όμως ο ενισχυτής θα πρέπει να έχει έξοδο για σαμπ όπως και preout.
Home cinema όχι τουλάχιστον για τώρα..
 
Last edited:

nikforever

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
527
Reaction score
517
Αν πάμε με το μέγεθος του χώρου, καλό θα ήταν να πάει σε μεγαλούτσικα ηχεία τύπου κολώνας. Αν πάμε με τη θέση ακρόασης και την απόσταση των ηχείων μεταξύ τους, θα μπορούσε να είναι ευχαριστημένος και με δύο καλά ηχεία βάσης. Αν θέλει να κάνει μια future proof επιλογή που να καλύπτει όλες τις ανάγκες, θα πρότεινα ένα καλό AV ενισχυτή εξαρχής, από όπου επί του παρόντος μπορεί να ακούει αξιοπρεπώς stereo, έχει όλα τα ψηφιακά καλούδια, παίρνει subwoofer (ή και δύο) κι έχει έτοιμα και τα υπόλοιπα κανάλια ενίσχυσης για το μέλλον. Η επιλογή ηχείων από τις δύο παραπάνω δεν είναι δεσμευτική για το μέλλον, καθώς αν πάει σε κολώνες θα είναι οκ και για home cinema μετά, ενώ αν πάει σε ηχεία βάσης, μπορούν να χρησιμοποιηθούν μετά σαν surround.
Δεν θέλω να κάνω συγκεκριμένες προτάσεις, καθώς αυτές οι επιλογές είναι καθαρά υποκειμενικές και καθοριζόμενες σε μεγάλο βαθμό από το ποσό που επιθυμεί να διαθέσει.
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.882
Reaction score
2.078
Εγώ να πω την αλήθεια μόλις έγραψες ότι θα ακούει από airplay πήγε το μυαλό μου στα sonos.
Με ένα σετ sonos five με το υπογουφερ τους
στα 2 χιλιάρικα περίπου είναι άρχοντας αλλά βλέπω ότι δεν έχουν hdmi οπότε δεν γίνεται μάλλον.

https://www.sonos.com/en/cart
 

Μηνύματα
266
Reaction score
129
Nikforever σε ευχαριστώ για την βοήθεια.
Ο μπατζανακης μου θα ακούει μόνο με 2 ηχεία, αν τον πάω σε AV θα τον ξενίσει μιας και μου είπε ότι για το κοντινό μέλλον αλλά και στό μακρινό αποκλείεται να στεισει home cinema.
Εγώ σε καταλαβαίνω τι εννοείς αλλά δεν θα θέλει.
Δεν είναι αρνητικός στο sub για αργότερα ,μέχρι εκει.
Όσον αφορά τους ενισχυτές μια σκέψη είναι ο marantz1200 μαζί με τα kali in8 2v που του αρέσουν αν καιπαραξενευτικε ότι είναι μόνιτορ στούντιο.
Εγώ να πω την αλήθεια μόλις έγραψες ότι θα ακούει από airplay πήγε το μυαλό μου στα sonos.
Με ένα σετ sonos five με το υπογουφερ τους
στα 2 χιλιάρικα περίπου είναι άρχοντας αλλά βλέπω ότι δεν έχουν hdmi οπότε δεν γίνεται μάλλον.

https://www.sonos.com/en/cart

Λες
Timaras δηλαδή πως δουλεύει με την τηλεόραση μαζι;
Είναι άκρως ενδιαφερων
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.882
Reaction score
2.078
Δεν ξέρω πως παίζουν,αυτοί που τα έχουν λένε καλά λόγια.

Ευκολία πάντως μεγάλη.Στρειμαρεις από τη συσκευή και συνδέονται όλα χωρίς καλώδια συν ότι κάνει και καλιμπραιισον
 

Μηνύματα
266
Reaction score
129
Timaras κάποιος τρόπος θα υπάρχει δεν μπορεί.
Έχει ενισχυτή που να δουλεύει με sonos;
Ξέχασα να πω ότι το πρώτο που μου είπε αν γίνεται να είναι ασύρματα χάχα.
 

TGD

Μηνύματα
6.911
Reaction score
7.008
Εγώ να πω την αλήθεια μόλις έγραψες ότι θα ακούει από airplay πήγε το μυαλό μου στα sonos.
Με ένα σετ sonos five με το υπογουφερ τους
στα 2 χιλιάρικα περίπου είναι άρχοντας αλλά βλέπω ότι δεν έχουν hdmi οπότε δεν γίνεται μάλλον.
https://www.sonos.com/en/cart
Offtopic:
Χθες είδα σε μαγαζί takeaway στον Βόλο DEVIALET Phantom!
 

nikforever

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
527
Reaction score
517
Όσον αφορά τους ενισχυτές μια σκέψη είναι ο marantz1200 μαζί με τα kali in8 2v που του αρέσουν
Μια χαρά επιλογές και τα δύο, αφού ο Marantz έχει pre out. Θα την κάνουν τη δουλειά τους.
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.882
Reaction score
2.078
Εγώ να πω την αλήθεια μόλις έγραψες ότι θα ακούει από airplay πήγε το μυαλό μου στα sonos.
Με ένα σετ sonos five με το υπογουφερ τους
στα 2 χιλιάρικα περίπου είναι άρχοντας αλλά βλέπω ότι δεν έχουν hdmi οπότε δεν γίνεται μάλλον.

https://www.sonos.com/en/cart
Βλέπω ότι δε δουλεύει το cart πλέον οπότε ξανά
https://www.sonos.com/en/shop/two-room-pro-five
https://www.sonos.com/en/shop/sub
Έχει ενισχυτή που να δουλεύει με sonos;
Δεν ξέρω κάποιον.Αν ξέρει κανένας άλλος..
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.882
Reaction score
2.078
Αυτό που ίσως γίνεται,είναι να αγοράσει και το port της εταιρίας και πάνω του στην audio in είσοδό του να συνδέσει το pre out του ενισχυτή που επίσης θα πάρει που πάνω του θα πέφτουν κονσόλες τηλεοράσεις και ότι άλλο θέλει να προσθέσει.
Με τη σειρά του το port θα στρειμάρει στα five και στο sub.

Aυτό με κάθε επιφύλαξη έτσι?Λέω ότι ίσως γίνεται.Ένα μέιλ στην εταιρία θα το αποσαφυνήσει.
Και μην ξεχνάς ότι μπορείς να τα επιστρέψεις αν δε σου αρέσουν!


Το port που λέω

Sonos port.jpg
 

Μηνύματα
266
Reaction score
129
Αν κατάλαβα καλά τα sonos δουλεύουν μόνα τους ούτε ενισχυτές ούτε τίποτα,όμως μόνο με τα five δεν βλέπω να γίνεται δουλειά αν θέλω και τηλεόραση μαζί .
Θα τον πω μονο με τα five και sub να δούμε.
Μόνο μουσικη
Μια χαρά επιλογές και τα δύο, αφού ο Marantz έχει pre out. Θα την κάνουν τη δουλειά τους.
Δεν ξέρω όμως πως ς θ κάτσουν nikforever.
Αν έχει κάποιος ακούσει τον συνδυασμό αυτό η κάποιον σαν αυτόν θα βοηθούσε πολύ να μας πει .
 
Last edited:

Μηνύματα
266
Reaction score
129
Ο συνδυασμός αυτός δεν είναι και ο καλύτερος όμως εινΙ ένα πακέτο ένα σε όλα με τα υπέρ και τα κατά.
Δεν αποφασίζω εγώ οπότε η την πρόταση του Timara με sonos που φαίνεται πολύ καλή μιας και αν θέλει μπορεί να το επεκτείνει.
Αλλιώς η άλλη λύση μαραντζακος 1200 με kali.
Στην πρώτη προταση σίγουρα sub.
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.882
Reaction score
2.078
Και στις δύο προτάσεις σίγουρα sub.
Δε θα του αρέσει καμμία διαφορετικά!
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.882
Reaction score
2.078
Ο marantz που λες δεν κάνει IMHO.
Δεν είδα πουθενά στο manual να έχει τη δυνατότητα να κόψει τις χαμηλές από τα ηχεία.Μόνο ένα low pass στο υπογούφερ εφαρμόζει.
Ας πάρει καλύτερα έναν μεταχειρισμένο πολυκάναλο με pre outs για όλα τα κανάλια για να έχει και το room correction που είναι βασικό!
Και ας χρησιμοποιεί τα δύο μπροστινά μόνο.Τί θα τον χαλάσει?
 

Μηνύματα
164
Reaction score
137
Τα 5 παίρνουν και απλο 3.5 line in. Θα μπορούσε με έναν ανταπτορα HDMI to 3.5 να στέλνει έτσι τον ήχο από την τηλεόραση στα 5.
Και νομίζω ότι έχει και ρύθμιση delay για να μην υπάρχει πρόβλημα συγχρονισμού ήχου-είκονας.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.191
Μηνύματα
2.855.600
Members
37.877
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top