Αναζητηση πλατω και phono

Μηνύματα
4.005
Reaction score
3.850
Απάντηση: Αναζητηση πλατω και phono

Καλη σου ημερα,και ευχαριστω για την ανταποκριση.Το λινκ της πρωτης σου αναφορας δεν μου ανοιγει.
καλησπέρα φίλε μου, έχω την εντύπωσις ότι δεν έβαλα λινκ...:111::111:
 


Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Απάντηση: Αναζητηση πλατω και phono

Πως θα την κάνει balance την 304?
Αν εννοείς μοντα , δεν είναι της μόντας ο αντώνης , και μετά θέλει και balanced phono stage.Eμένα θα με ενδιέφερε.
Το λινκ δεν ανοίγει.
Balanced μπορείς να την κάνεις όπως παρακάτω



Το καλώδιο που θα χρεισιμοποιήσεις θα είναι η ένα balanced ανά κανάλι όπως παρακάτω



Η το starquad balanced (καλώδιο μικροφώνου) όπως παρακάτω.



Τα τερματίζεις σε RCA, XLR η 5din

Εννοείται ότι το phono stage πρέπει να δέχεται balanced και να δίνει balanced..... O προ σου να είναι balanced κτλ κτλ.
Εαν έχεις και dual mono προ σε βλέπω να ξανακούς τα βινύλια σου :102:


Για διαφορές τώρα.... τουλάχιστον ότι έχω παρατηρήσει εγώ.

1. Η balanced συνδεσμολογία σε συνδυασμό με truly balanced κύκλωμα και dual mono είναι πολύ ανώτερο από το αντίστοιχο single-ended σε αναλύση, δυναμικά, ησυχία κτλ κτλ.
Το κόστος εφαρμογής όμως είναι μεγαλύτερο. :104:

2. Το starquad είναι καλώδιο πασπαρτού για όλες τις κεφαλές και δουλέυει καλά σε πολλά μήκη εν αντιθέση με το ένα balance ανά κανάλι που πρέπει να παίξεις με το μήκος του, διάμετρο, υλικό κτλ (αλλά άμα τα πετύχεις είναι ανώτερο από το starquad)

3. Θα σου πώ γενικά ότι οι κεφαλές πρέπει να είναι ¨καλές¨.... Αμα σκέφτεσαι για καμιά ΜΜ σειράς σε balanded ξεχασέ το.... Καλύτερα single-ended που κρύβει και τις αδυναμίες τους.... με καταλαβαίνεις....:126:
 

Μηνύματα
27.317
Reaction score
25.345
Απάντηση: Αναζητηση πλατω και phono

Γενικά απο οτι καταλαβαίνω , ξηλώνουμε το 2πλό καλώδιο του sl και το αντικαθιστούμε με το starquad, και μετά πάμε σε ενοείται balanced phono stage , και balanced προ.
Το κακό είναι οτι η 304 βγάζει μόλις 0,18 mv , και θέλει stepup transformer πριν πάει στο phono stage.Balanced προ και τελικό εχουμε και οι δυο , και εγω και ο αντώνης.
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Απάντηση: Αναζητηση πλατω και phono

Γενικά απο οτι καταλαβαίνω , ξηλώνουμε το 2πλό καλώδιο του sl και το αντικαθιστούμε με το starquad, και μετά πάμε σε ενοείται balanced phono stage , και balanced προ.
Το κακό είναι οτι η 304 βγάζει μόλις 0,18 mv , και θέλει stepup transformer πριν πάει στο phono stage.Balanced προ και τελικό εχουμε και οι δυο , και εγω και ο αντώνης.
Μια χαρά.... κανένα κακό.
Δες της Lundahl http://www.kandkaudio.com/transformers.html

Εχει και balanced step-up :102:
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.687
Μηνύματα
2.869.945
Members
37.945
Νεότερο μέλος
konstantinos2k
Top