Αναζητηση χειμερινου project

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Ειμαι σε αναζητηση χειμερινου προτζεκτ...
Θελω κατι λαμπατο , απλο, και θελω να χρισημοποιησω η μια kt120 η μια kt150, se...εχω ηδη εναν «μεταλαγμενο» τσακιριδη Αχιλεα, με Κτ88 se και θελω κατι λιιιγο ποιο δυνατο. Ηχεια ειναι ενα ζευγαρακι audio nirvana 3” μονοδρομα τα οποια παιζουν πολυ γλυκα και στακατα..

Υλικα εχω αρκετα, νομιζω οτι θα χρειαστει να παρω μονο Μετασχηματηστες κ λαμπες.

Επειδη η εμπειρια μου περιοριζεται κυριως στο κατασκευαστικο κοματι, με βασικες μετρησεις, δεν εχω δηλαδη θεωρητικες γνωσεις ηλεκτρονικης, ψαχνω κατι που να «παιζει» σιγουρα.
Εαν καποιος εχει καποια προταση πρακαλω να την πει..
[DOUBLEPOST=1542144528][/DOUBLEPOST]Ενα σχεδιο που φαινεται απλο και ευκολο ειναι αυτο:

http://projectgallery.parts-express...tereo-singled-end-amplifier-using-the-kt-150/
 



PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Υλικα εχω αρκετα, νομιζω οτι θα χρειαστει να παρω μονο Μετασχηματηστες κ λαμπες.

Επειδη η εμπειρια μου περιοριζεται κυριως στο κατασκευαστικο κοματι, με βασικες μετρησεις, δεν εχω δηλαδη θεωρητικες γνωσεις ηλεκτρονικης, ψαχνω κατι που να «παιζει» σιγουρα.
Εαν καποιος εχει καποια προταση πρακαλω να την πει..
[DOUBLEPOST=1542144528][/DOUBLEPOST]Ενα σχεδιο που φαινεται απλο και ευκολο ειναι αυτο:

http://projectgallery.parts-express...tereo-singled-end-amplifier-using-the-kt-150/
Οι μετασχηματιστές και οι λάμπες είναι το βασικό κόστος σε μια τέτοια υλοποίηση.
Οι πυκνωτές επίσης, λόγο των υψηλών τάσεων λειτουργίας, δεν είναι φτηνοί καθώς και ένα επώνυμο choke.
Πιστεύω να πρόσεξες πως το κόστος αυτού που αναφέρεις είναι 1000 χωρίς κάποια υπερβολή σε παθητικά υλικά.
 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Οι μετασχηματιστές και οι λάμπες είναι το βασικό κόστος σε μια τέτοια υλοποίηση.
Οι πυκνωτές επίσης, λόγο των υψηλών τάσεων λειτουργίας, δεν είναι φτηνοί καθώς και ένα επώνυμο choke.
Πιστεύω να πρόσεξες πως το κόστος αυτού που αναφέρεις είναι 1000 χωρίς κάποια υπερβολή σε παθητικά υλικά.
Ναι ναι το ξερω αυτο..
Οπως ειπα εχω αρκετο στοκ υλικων απο προτζεκτ που δεν προχωρησαν, που ενειναν στην ακρη, που κανιβαλιστηκαν κτλ κτλ.. εχω διαφορους ΜΣ τροφοδοσιας και τσοκ κτλ.. μονο εξοδου σιγουρα δεν εχω...
Σκεφτομαι λοιπον μια κατασκευη, να χρισημοποιησω οτι μπορω απο οσα εχω, και οταν ολοκληρωθει να πουλησω οτι υλικο περισεψει και δεν χρειαζομαι.. ετσι κ την αποθηκη θα «αδειασω» και θα φτιαξω κατι που γουσταρω..

Εχω ηδη δυο λαμπατερα, εναν μικρακο με ecl82 που δινει 2-3 watt, τον αναβαθμησνενο Tsakiridis Αχιλεας με KT88 και καλα υλικα που δινει γυρω στα 8-9 watt, ε και μου χει γινει καυμος ενας δυνατοτερος se.. να δινει 25-30watt..

Ειχα κανει και μια ερευνα για εναν pp με 4χΚΤ120 ανα καναλι, σε ενα πολυ σπεσιαλ σχεδιο του Μανωλη του Τζωρτζακη, αλλα απο την μια το μεγαλο κοστος και απο την αλλη η δυσκολια κατασκευης, με απετρεψαν... θα ηταν βεβαια κτηνος και σαν υσχης και σαν ποιοτητα, αλλα δεν ηταν για τα δοντια μου...

Οι se εκτος του οτι κατα συνθηκας μου αρεσουν πολυ σαν ηχος, ειναι και ποιο ευκολοι στην κατασκευη..

Ε και τον θελω για δευτερο συστηματακι, οποτε τα 25-30 watt ειναι υπερ αρκετα..

Βιασυνη δεν υπαρχει... Για αρχη να βρω ενα σιγουρο σχεδιακι, να κανω τα κοντρολ μου, τι υλικα εχω, τι χρειαζομαι, και σιγα σιγα ολα θα γινουνε..
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Για να πάρεις ουσιαστική ισχύ ώστε να οδηγήσεις κλασικό ηχείο και όχι μονόδρομα σκουπίδια, θα πρέπει να πας το λιγότερο σε 845 και ακόμα καλύτερα σε 805.
Μιλάω βέβαια μόνο για <<Αμέσου Θερμάνσεως>> λυχνίες.
Το θέμα με αυτές είναι αφενός το κόστος, αφού ακόμα και για οδήγηση θέλουν ισχυρές λυχνίες, για παράδειγμα 300Β, και οι υψηλή τάση της τροφοδοσίας, με ότι αυτό συνεπάγεται σε μετασχηματιστή και πυκνωτές.
 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Για να πάρεις ουσιαστική ισχύ ώστε να οδηγήσεις κλασικό ηχείο και όχι μονόδρομα σκουπίδια, .
δεν θελω να οδηγησω κλασικο ηχειο με τον ενυσχητη αυτον... καποιες φορες και τα "σκουπιδια" οπως λες εχουν αξια. αρκει να ξερει κανεις τι θελει και ποτε το θελει.
 


D

Dimkal

Guest
Γι τους λόγους που αναφερει ο Πετρος βαρεθηκα την λυχνια, όμως σέβομαι την.. επιθυμία ενος παρωχημένου κατ εμε υλικου.
Βρισκω εξαιρετικα ενδιαφεροντα τα εχεδια του John Broskie ,με οικοκομικες υλοποιησεις, εχει βεβαια push pull ,με πολλα βατ και λαμπες, αλλα ο φίλος εδψ ειναι ξεκαθαρος σε ισχύ και σε υπαρχοντα υλικα του
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.610
Μηνύματα
2.867.837
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top