Αναλογία διαστάσεων χώρου ακρόασης.

Μηνύματα
801
Reaction score
8
Ένα από τα σημαντικότερα ίσως θέματα στην αποκλειστική χρήση ενός ξεχωριστού χώρου για ακρόαση η θέαση είναι η σωστή ακουστική.

Ποια είναι πιστεύετε η σωστή αναλογία πλάτους χώρου και μήκους ώστε να επιτηνχανεται το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα ακουστικής ομοιομορφίας ?

Και εξηγούμε λίγο καλύτερα , πέστε ότι έχουμε ένα χώρο πλάτους 5 μέτρα και ο συγκεκριμενος χωρος μπωρει να φτασει τα 12 μετρα μηκος αυτό είναι σωστο ακουστικα η πρεπει να περιοριστει στα 7 μετρα η 8 η 9 για παραδηγμα.
 



Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Απάντηση: Αναλογία διαστάσεων χώρου ακρόασης.

Ένα σχετικό post του Βασίλη του Χουρμουζιάδη: Click
 

Μηνύματα
801
Reaction score
8
Απάντηση: Αναλογία διαστάσεων χώρου ακρόασης.

Ένα σχετικό post του Βασίλη του Χουρμουζιάδη: Click

Ωραία "happy_1" , λίγο πιο απλά για αυτούς που δεν γνωρίζουν και τόσο αυτούς τους όρους η συμβολισμούς ?

Και αν βάλουμε και την άλλη συνιστώσα το ύψος ? τι γίνετε και εκεί βάσει του πλάτους και μήκους ? wall_1
 


Μηνύματα
801
Reaction score
8
Απάντηση: Re: Αναλογία διαστάσεων χώρου ακρόασης.

Acoustic Treatment and Design for Recording Studios and Listening Rooms

Αναφέρονται αρκετά ενδιαφέροντα θέματα.
Για την εγκυρότητα τους, ας μας πει κάποιος που γνωρίζει ....
:happy_4:

Σωστά, δηλαδή θέλει να μας πει βάσει του παραδείγματος που έχω δώσει ότι πολλαπλασιάζουμε επί 2 το πλάτος για να βρούμε το μήκος ?

Άρα έχουμε με πλάτος 5 μέτρα επί 2 κάνουν 10 μέτρα μήκος , είναι σωστό αυτό ?
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Απάντηση: Αναλογία διαστάσεων χώρου ακρόασης.

Mάνο, το post του Platon που βρίσκεται μέσα στο quote εξηγεί τι σημαίνουν τα νούμερα αυτά. :cool_4:
 

sk

Μηνύματα
530
Reaction score
474
Στο Table 2 υπάρχουν τρία διαφορετικά μοντέλα.

Σύμφωνα με αυτά για π.χ. Ύψος 290 cm έχεις :

Πλάτος = 330.6 cm & Μήκος = 403.1 cm
Πλάτος = 371.2 cm & Μήκος = 446.6 cm
Πλάτος = 464.0 cm & Μήκος = 675.7 cm
 

Μηνύματα
801
Reaction score
8
Απάντηση: Αναλογία διαστάσεων χώρου ακρόασης.

Mάνο, το post του Platon που βρίσκεται μέσα στο quote εξηγεί τι σημαίνουν τα νούμερα αυτά. :cool_4:
Ναι το είδα, αλλά δεν το κατάλαβα wall_1 , μπορείς να μου πεις ποιο είναι το νούμερο που πολλαπλασιάζουμε το πλάτος ? :happy_9:
 

Μηνύματα
801
Reaction score
8
Απάντηση: Re: Αναλογία διαστάσεων χώρου ακρόασης.

Στο Table 2 υπάρχουν τρία διαφορετικά μοντέλα.

Σύμφωνα με αυτά για π.χ. Ύψος 290 cm έχεις :

Πλάτος = 330.6 cm & Μήκος = 403.1 cm
Πλάτος = 371.2 cm & Μήκος = 446.6 cm
Πλάτος = 464.0 cm & Μήκος = 675.7 cm

:cool_4:

Άρα θεωρητικά δεν μπορείς να κανείς έναν χώρο με 5 μέτρα πλάτος και 10 μέτρα μήκος η ακόμα και 12 , πρέπει να αρκεστείς κοντά στα 7 και κάτι μήκος ?
 

Μηνύματα
2.791
Reaction score
1
Με είχε απασχολήσει και μένα το θέμα παλιότερα, και έψαχνα για έναν μπούσουλα. Διαπίστωσα, όμως, ότι το είδος του προβλήματος είναι τέτοιο που επιδέχεται περισσότερες των μία λύσεις.

Διάβασα και για την περιβόητη "χρυσή τομή", που νομίζω έγινε ευρύτερα γνωστή μέσω του Cardas. Κατάλαβα, όμως, ότι δεν υπάρχει τίποτα το επιστημονικό σε αυτές τις αναλογίες. Μετά βρήκα διάφορες σελίδες οι οποίες πρότειναν αναλογίες χωρίς περαιτέρω εξήγηση. Τελικά, κατέληξα σε ένα σοβαρό paper που είπε τα πράγματα με το όνομά τους και με έπεισε να σταματήσω να ασχολούμαι.

Δεν είμαι ειδικός επί του θέματος και μπορεί να λέω κουταμάρες, αλλά αυτό που κατάλαβα είναι ότι ενώ όλοι ξεκινούν από την ίδια βάση στη συνέχεια το θέμα περιπλέκεται. Το ζητούμενο είναι να βρεθεί ο χώρος εκείνος ο οποίος θα παραμείνει ακουστικά ουδέτερος σε όλο το φάσμα το συχνοτήτων. Η ουδετερότητα είναι άμεσα συνδεδεμένη με το μήκος κύματος, το οποίο προκύπτει από την εξίσωση μ = 344/σ, όπου σ η συχνότητα. Για παράδειγμα, το μήκος κύματος των 80Hz είναι 4.3 μέτρα. Συνεπώς, ένας τοίχος απέναντι από ένα μεγάφωνο που εκπέμπει έναν τόνο στα 80Hz, σε απόσταση ακέραιο πολλαπλάσιο (ή υποπολλαπλάσιο) των 4.3μ, μπορεί να οδηγήσει σε στάσιμο κύμα. Εάν η απόσταση είναι μικρότερη, τότε θα έχουμε ανάκλαση με αποτέλεσμα μπουμάρισμα ή άλλες αλλοιώσεις. Άρα, το σίγουρο είναι ότι ο χώρος θα πρέπει να έχει διαστάσεις οι οποίες να μην είναι ακέραιο πολλαπλάσιο η μία της άλλης.

Σύμφωνοι, αλλά, για ποια συχνότητα μιλάμε; Το ακουστικό φάσμα είναι ευρύ. Και πως θεωρούμε την κατανομή των συχνοτήτων στη μουσική που ακούμε; Τι γίνεται με τις αρμονικές; Από τι υλικό είναι φτιαγμένοι οι τοίχοι, το ταβάνι και το πάτωμα; Και ένα σωρό άλλα που με 'καναν να σκεφτώ ότι ναι μεν αλλά...
 

sk

Μηνύματα
530
Reaction score
474
Re: Απάντηση: Re: Αναλογία διαστάσεων χώρου ακρόασης.

:cool_4:

Άρα θεωρητικά δεν μπορείς να κανείς έναν χώρο με 5 μέτρα πλάτος και 10 μέτρα μήκος η ακόμα και 12 , πρέπει να αρκεστείς κοντά στα 7 και κάτι μήκος ?
Όχι κρατώντας σταθερό το ύψος.

Αν σκοπός είναι π.χ. το μεγάλωμα του μήκους, τότε θα πρέπει να μεγαλώσουν αντίστοιχα και οι υπόλοιπες δυο διαστάσεις, ώστε να παραμένουν οι συγκεκριμένες αναλογίες.
 

Μηνύματα
801
Reaction score
8
Απάντηση: Re: Αναλογία διαστάσεων χώρου ακρόασης.

Με είχε απασχολήσει και μένα το θέμα παλιότερα, και έψαχνα για έναν μπούσουλα. Διαπίστωσα, όμως, ότι το είδος του προβλήματος είναι τέτοιο που επιδέχεται περισσότερες των μία λύσεις.

Διάβασα και για την περιβόητη "χρυσή τομή", που νομίζω έγινε ευρύτερα γνωστή μέσω του Cardas. Κατάλαβα, όμως, ότι δεν υπάρχει τίποτα το επιστημονικό σε αυτές τις αναλογίες. Μετά βρήκα διάφορες σελίδες οι οποίες πρότειναν αναλογίες χωρίς περαιτέρω εξήγηση. Τελικά, κατέληξα σε ένα σοβαρό paper που είπε τα πράγματα με το όνομά τους και με έπεισε να σταματήσω να ασχολούμαι.

Δεν είμαι ειδικός επί του θέματος και μπορεί να λέω κουταμάρες, αλλά αυτό που κατάλαβα είναι ότι ενώ όλοι ξεκινούν από την ίδια βάση στη συνέχεια το θέμα περιπλέκεται. Το ζητούμενο είναι να βρεθεί ο χώρος εκείνος ο οποίος θα παραμείνει ακουστικά ουδέτερος σε όλο το φάσμα το συχνοτήτων. Η ουδετερότητα είναι άμεσα συνδεδεμένη με το μήκος κύματος, το οποίο προκύπτει από την εξίσωση μ = 344/σ, όπου σ η συχνότητα. Για παράδειγμα, το μήκος κύματος των 80Hz είναι 4.3 μέτρα. Συνεπώς, ένας τοίχος απέναντι από ένα μεγάφωνο που εκπέμπει έναν τόνο στα 80Hz, σε απόσταση ακέραιο πολλαπλάσιο (ή υποπολλαπλάσιο) των 4.3μ, μπορεί να οδηγήσει σε στάσιμο κύμα. Εάν η απόσταση είναι μικρότερη, τότε θα έχουμε ανάκλαση με αποτέλεσμα μπουμάρισμα ή άλλες αλλοιώσεις. Άρα, το σίγουρο είναι ότι ο χώρος θα πρέπει να έχει διαστάσεις οι οποίες να μην είναι ακέραιο πολλαπλάσιο η μία της άλλης.

Σύμφωνοι, αλλά, για ποια συχνότητα μιλάμε; Το ακουστικό φάσμα είναι ευρύ. Και πως θεωρούμε την κατανομή των συχνοτήτων στη μουσική που ακούμε; Τι γίνεται με τις αρμονικές; Από τι υλικό είναι φτιαγμένοι οι τοίχοι, το ταβάνι και το πάτωμα; Και ένα σωρό άλλα που με 'καναν να σκεφτώ ότι ναι μεν αλλά...


Για ένα μεγάλο εύρος συχνοτήτων δεν μιλάμε ? τι και εδώ περιορισμός ? νομίζω ότι ένας χώρος πρέπει να μπορεί να αναπαράγει όλες τι συχνότητες κατά το καλύτερο δυνατό όταν θέλουμε να τον διαμορφώσουμε εμείς όπως πρέπει.

Κάνω λάθος? wall_1
 

sk

Μηνύματα
530
Reaction score
474
Με είχε απασχολήσει και μένα το θέμα παλιότερα, και έψαχνα για έναν μπούσουλα. Διαπίστωσα, όμως, ότι το είδος του προβλήματος είναι τέτοιο που επιδέχεται περισσότερες των μία λύσεις.

Διάβασα και για την περιβόητη "χρυσή τομή", που νομίζω έγινε ευρύτερα γνωστή μέσω του Cardas. Κατάλαβα, όμως, ότι δεν υπάρχει τίποτα το επιστημονικό σε αυτές τις αναλογίες. Μετά βρήκα διάφορες σελίδες οι οποίες πρότειναν αναλογίες χωρίς περαιτέρω εξήγηση. Τελικά, κατέληξα σε ένα σοβαρό paper που είπε τα πράγματα με το όνομά τους και με έπεισε να σταματήσω να ασχολούμαι.

Δεν είμαι ειδικός επί του θέματος και μπορεί να λέω κουταμάρες, αλλά αυτό που κατάλαβα είναι ότι ενώ όλοι ξεκινούν από την ίδια βάση στη συνέχεια το θέμα περιπλέκεται. Το ζητούμενο είναι να βρεθεί ο χώρος εκείνος ο οποίος θα παραμείνει ακουστικά ουδέτερος σε όλο το φάσμα το συχνοτήτων. Η ουδετερότητα είναι άμεσα συνδεδεμένη με το μήκος κύματος, το οποίο προκύπτει από την εξίσωση μ = 344/σ, όπου σ η συχνότητα. Για παράδειγμα, το μήκος κύματος των 80Hz είναι 4.3 μέτρα. Συνεπώς, ένας τοίχος απέναντι από ένα μεγάφωνο που εκπέμπει έναν τόνο στα 80Hz, σε απόσταση ακέραιο πολλαπλάσιο (ή υποπολλαπλάσιο) των 4.3μ, μπορεί να οδηγήσει σε στάσιμο κύμα. Εάν η απόσταση είναι μικρότερη, τότε θα έχουμε ανάκλαση με αποτέλεσμα μπουμάρισμα ή άλλες αλλοιώσεις. Άρα, το σίγουρο είναι ότι ο χώρος θα πρέπει να έχει διαστάσεις οι οποίες να μην είναι ακέραιο πολλαπλάσιο η μία της άλλης.

Σύμφωνοι, αλλά, για ποια συχνότητα μιλάμε; Το ακουστικό φάσμα είναι ευρύ. Και πως θεωρούμε την κατανομή των συχνοτήτων στη μουσική που ακούμε; Τι γίνεται με τις αρμονικές; Από τι υλικό είναι φτιαγμένοι οι τοίχοι, το ταβάνι και το πάτωμα; Και ένα σωρό άλλα που με 'καναν να σκεφτώ ότι ναι μεν αλλά...
Ανάλογα έχω μπερδευτεί κι εγώ.

Στην παρούσα φάση όμως δεν πρόκειται να χτίσω dedicate room και έπαψε να με απασχολεί.

Παραμένει βέβαια η απορία μου και το ενδιαφέρον μου, για το τι μπορώ (κι αν μπορώ) να κάνω με τον υπάρχοντα χώρο.
Όχι επί του θεωρητικού, αλλά επί του πρακτέου, με λύσεις εφαρμόσιμες σε ένα τυπικό σαλόνι και μάλιστα με υψηλό WAF, αλλιώς ........

(οι παντοφλοκαμένοι νομίζω με κατανοούν απόλυτα :cool_11: )
 

Μηνύματα
2.791
Reaction score
1
Μην τρελαίνεσαι, Μάνο! Δεν εννοούσα ότι το δωμάτιο φτιάχνεται για μια συχνότητα. Απλά, είναι τόσες πολλές (και με διαφορετικές κάθε φορά εντάσεις), που πάντα θα υπάρχουν "τρύπες", όποια αναλογία και αν ακολουθήσεις. Γι αυτό και το θέμα δε σταματάει στις αναλογίες. Συνεχίζεται με το λεγόμενο "acoustic treatment", όπου γίνεται μέτρηση της απόκρισης συχνότητας του χώρου, εντοπίζονται οι "τρύπες" και με διάφορα υλικά σε καίρια σημεία, τον φέρνουν στα ίσα του.
 

Μηνύματα
801
Reaction score
8
Απάντηση: Re: Αναλογία διαστάσεων χώρου ακρόασης.

Μην τρελαίνεσαι, Μάνο! Δεν εννοούσα ότι το δωμάτιο φτιάχνεται για μια συχνότητα. Απλά, είναι τόσες πολλές (και με διαφορετικές κάθε φορά εντάσεις), που πάντα θα υπάρχουν "τρύπες", όποια αναλογία και αν ακολουθήσεις. Γι αυτό και το θέμα δε σταματάει στις αναλογίες. Συνεχίζεται με το λεγόμενο "acoustic treatment", όπου γίνεται μέτρηση της απόκρισης συχνότητας του χώρου, εντοπίζονται οι "τρύπες" και με διάφορα υλικά σε καίρια σημεία, τον φέρνουν στα ίσα του.

Άρα τι κάνουμε όταν μπορούμε, και δεδομένου ότι ο χώρος έχει πλάτος 5 μέτρα , τι κάνουμε με το μήκος το πάμε στα 7 μέτρα στα 10 η στα 12 αφού έχουμε την δυνατότητα ? και με το ύψος τι κάνουμε το αφήνουμε στα 2.7 μέτρα η το πάμε 3.2 εφόσον μπορούμε ?
 

Μηνύματα
2.791
Reaction score
1
Αν πας το ύψος στα 3.2 (αφού μπορείς), τότε σου ταιριάζει ο "νόμος" του Bolt (2:3:5), συνεπώς το μήκος πρέπει να πάει στα 8 μέτρα.
 

Μηνύματα
801
Reaction score
8
Απάντηση: Re: Αναλογία διαστάσεων χώρου ακρόασης.

Αν πας το ύψος στα 3.2 (αφού μπορείς), τότε σου ταιριάζει ο "νόμος" του Bolt (2:3:5), συνεπώς το μήκος πρέπει να πάει στα 8 μέτρα.

Όχι παραπάνω? Δηλαδή τον κόβουμε στα 8 μέτρα μήκος το πολύ?

A μιλάμε πάντα για
dedicate room. :crazy_3:
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.401
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top