Ανανέωση βασικής τριάδας

Μηνύματα
32
Reaction score
20
Καλησπέρα!

Βλέπω τα (μάλλον καταργημένα πλέον) Magnat Monitor Supreme 2002 σε μειωμένη τιμή € 370.
Σκέπτομαι να αντικαταστήσω τα (μάλλον ανεπαρκή για το χώρο μου) Roister Status 5. Φυσικά, θα αντικατασταθεί και το κεντρικό.
Ο χώρος και το σύστημά μου φαίνονται εδώ.

Να το κάνω ή να κρατήσω την όρεξή μου για κάτι άλλο; Η τιμή είναι μάλλον δελεαστική.

Θα εκτιμούσα τις απόψεις σας. Ευχαριστώ!
 



Timaras

*****
Μηνύματα
2.888
Reaction score
2.079
Μια χαρά είναι τα supreme για'αυτο που ζητούν αρκεί να υπάρχουν όντως και να μην είναι τιμή κραχτης.

Πάρε τηλέφωνο να ρωτήσεις.
 

Μηνύματα
32
Reaction score
20
Απ' ο,τι φαίνεται, μέχρι να το αποφασίσω, ξεπούλησαν όσοι τα είχαν φθηνά (αν ποτέ τα είχαν πράγματι).

Πάμε γι' αλλά κι ευχαριστώ!
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Απ' ο,τι φαίνεται, μέχρι να το αποφασίσω, ξεπούλησαν όσοι τα είχαν φθηνά (αν ποτέ τα είχαν πράγματι).

Πάμε γι' αλλά κι ευχαριστώ!
Στο μελλον, να κοιτας ηχεια που να εχουν καλο κεντρικο για ταιρι. Εχεις ενα πολυ καλο ενισχυτη και δυστυχως πολυ κατωτερα ηχεια τοσο για το συστημα οσο και για τον χωρο.

Το καλο Home cinema εχει πρωτα απ ολα καλο κεντρικο ηχειο, και καλα sub. μετα κοιταμε τα υπολοιπα ηχεια (ιδανικα ολα, η ως ελαχιστο τα τρια εμπρος) να εχουν την ιδια ακριβως χροια και για να γινει αυτο θα πρεπει και τα υπολοιπα ηχεια να ειναι ειτε ακριβως ιδια με το κεντρικο, ειτε της ιδιας σειρας (φυσικα της ιδιας εταιριας).
Καλα κεντρικα δυστυχως δεν υπαρχουν πολλα.
Προσωπικα σε αυτον τον χωρο με αυτην την αποσταση ακροασης και με στοχο το χαμηλο κοστος θα εβαζα 3 KRK RP10.3 G4 και για τα υπολοιπα για να μην γεμισω το συμπαν με καλωδια, θα συμβιβαζομουν με οτι βολευει και οτι κοστιζει λιγοτερο. Πχ, θα χρησμοποιουσα οτι εχω ηδη και θα εβαζα τα roister status 5 σε ρολο surround δεξια και αριστερα του καναπε, το status center μονο surround back και τα status surround, πισω ατμος με βασεις στο ταβανι. Επισης με τα τρια ενεργα εμπρος, θα μειωθει και κατα πολυ η ισχυς που θα πρεπει να διαχειριστει ο ενισχυτης που ως γνωστον δεν ειναι οτι καλυτερο για αυτον να πρεπει να οδηγησει ταυτοχρονα ολα τα καναλια.
Επισης θα καταργουσα ολη την εσοχη που τωρα φιλοξενει το ηχοσυστημα και την τηλεοραση, και θα εκανα μια κατασκευη που θα εχει εντοιχισμενα τα ηχεια, το sub, τα μηχανηματα, κτλ, και θα εχει και πολλη απορροφηση (με διατρητη γυψοσανιδα) που θα ερχεται στο ιδιο επιπεδο με το τζακι.
 
Last edited:

Μηνύματα
32
Reaction score
20
@SpZach κατ' αρχάς σ' ευχαριστώ για το χρόνο που διέθεσες για την απάντησή σου.

Σκληρά, αλλά αληθή όσα γράφεις για τα υπάρχοντα ηχεία, γι' αυτό και "τρώγωμαι" για αντικατάσταση.
Επειδή "πέφτουν βαριά" τα διάφορα RP8000, Stage A190 ή Oberon 7 που έχω κατά νου, όταν είδα τη μειωμένη τιμή (που πλέον δεν υφίσταται) των 2002, σκέφτηκα "οκτάϊντσα να είναι, κι ας είναι κι από τα Λιντλ".

Γνωρίζω την εκτίμηση της οποίας χαίρουν τα ενεργά ηχεία στο παρόν φόρουμ, αλλά δύσκολα θα ενσωματώνονταν στο χώρο μου τα KRK, ειδικά ως κεντρικό, ακόμα και με το ενδιαφέρον "μερεμέτι" που προτείνεις, λόγω της "βιομηχανικής" αισθητικής τους (βέβαια, ένα τελάρο με ηχοπερατό ύφασμα θα βοηθούσε).
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
@SpZach (βέβαια, ένα τελάρο με ηχοπερατό ύφασμα θα βοηθούσε).
Μονος σου εδωσες την απαντηση. Εντελως κρυμενα πισω απο ηχοπερατο υφασμα και περνανε ακομα και απο την πιο αυστηρη συζυγο. Το συγκεκριμενο ηχειο που προτεινα, μπορει να τοποθετηθει και οριζοντια μια που οι μοναδες των μεσαιων και υψηλων μπορουν να περιστραφουν για οριζοντια τοποθετηση.
Εναλλακτικη λυση σε παθητικα ηχεια ειναι τα Polk R700 με κεντρικο το L400 της "απο πανω" σειρας το οποιο ομως κοστιζει πιο πολυ απο τα δυο R700 και συνολικα ειναι μια πολυ ακριβοτερη λυση. To RP8000 ειναι μια χαρα ηχειο αλλα το κεντρικο της Klipsch δεν με ψηνει (οπως και κανενα κεντρικο που δεν ειναι 3ων δρομων με διαταξη WMTW η με ομοαξονικο mid/tweeter) εκτος αν το ζητουμενο ειναι να ακουει σωστα μονο οποιος καθεται στην MLP και για τους υπολοιπους δεν μας καιγεται καρφι.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.021
Reaction score
6.814
Αντιλαμβάνομαι ότι ένας σημαντικός περιοριστικός παράγοντας είναι το κόστος, συν την εμφάνιση.

Κάτι που ενδεχομένως τα καταφέρνει σχετικά καλά και στα δύο, είναι αυτό το ηχείο:

Είναι τρίδρομο 8άρι και είναι ό,τι πιο οικονομικό θα βρεις σε τρίδρομο. Επίσης γενικά τα swissonic, αν και προφανώς δεν είναι top of the line, έχουν λάβει καλές κριτικές (και μετρήσεις από τον Erin, αν και δεν ξέρω για το συγκεκριμένο μοντέλο).

Επίσης όπως και τα KRK, έτσι και αυτά αλλάζουν φορά ώστε να μπορείς να ξαπλώσεις το κεντρικό.

Τέλος, η εμφάνισή τους είναι πολύ πιο toned down από τα KRK, τα λες και "κλασικά". Και είναι και προφανώς μικρότερα από τα 10άρια Rokit.
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.922
Reaction score
12.582
O Erin έχει δοκιμάσει τα δίδρομα A305 & (πλέον κατηργημένα ή έστω εξαντλημένα) Α306, όχι το X8. Επειδή όμως η κριτική του ήταν πολύ καλή, ελπίζουμε να του στείλουν και το X8 από την Thomann.

Edit: διάβασα ότι ανέβασε review στο patreon, οπότε θα τη διαβάσουμε/δούμε κάποια στιγμή σύντομα.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
O Erin έχει δοκιμάσει τα δίδρομα A305 & (πλέον κατηργημένα ή έστω εξαντλημένα) Α306, όχι το X8. Επειδή όμως η κριτική του ήταν πολύ καλή, ελπίζουμε να του στείλουν και το X8 από την Thomann.

Edit: διάβασα ότι ανέβασε review στο patreon, οπότε θα τη διαβάσουμε/δούμε κάποια στιγμή σύντομα.
Τα Α306 μάλλον εξαντλήθηκαν μετά από το review και η Thomann τα εξαφάνισε (συνήθως όταν ένα προϊόν εξαντληθεί απλά γράφει available after several months) για να δρεψουν τις δάφνες τα υπόλοιπα της σειράς αφού ο περισσότερος κόσμος δεν κατανοεί ότι ένα προϊόν μιας εταιρίας μπορεί κάλλιστα να ξεχωρίζει και τα υπόλοιπα να μην το φτάνουν ούτε στο μικρό του δαχτυλάκι. Πιστεύω ότι και τα 305 θα είναι ΟΚ, αλλά τα 308 όχι. Επίσης το Χ8 από κάποιες μετρήσεις που είδα από τον Γερμανό σχεδιαστή τους σε ενα γερμανικο φορουμ δείχνει να έχει κάποιο πρόβλημα στην απόκριση του τουιτερ από όχι και τόσο καλή σχεδίαση του waveguide
Αντιλαμβάνομαι ότι ένας σημαντικός περιοριστικός παράγοντας είναι το κόστος, συν την εμφάνιση.

Κάτι που ενδεχομένως τα καταφέρνει σχετικά καλά και στα δύο, είναι αυτό το ηχείο:

Είναι τρίδρομο 8άρι και είναι ό,τι πιο οικονομικό θα βρεις σε τρίδρομο. Επίσης γενικά τα swissonic, αν και προφανώς δεν είναι top of the line, έχουν λάβει καλές κριτικές (και μετρήσεις από τον Erin, αν και δεν ξέρω για το συγκεκριμένο μοντέλο).

Επίσης όπως και τα KRK, έτσι και αυτά αλλάζουν φορά ώστε να μπορείς να ξαπλώσεις το κεντρικό.

Τέλος, η εμφάνισή τους είναι πολύ πιο toned down από τα KRK, τα λες και "κλασικά". Και είναι και προφανώς μικρότερα από τα 10άρια Rokit.
Βασικα δεν εχουν λαβει ετσι γενικως καλες κριτικες τα swissonic, το Α306 εχει παρει την καλη κριτικη και μεχρι να δημοσιευτουν reviews και αλλων μοντελων ειμαστε σε αναμονη. Εμενα η καθυστερηση στην δημοσιευση αλλων reviews μου φαινεται σαν ηθελημενη.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Μονος σου εδωσες την απαντηση. Εντελως κρυμενα πισω απο ηχοπερατο υφασμα και περνανε ακομα και απο την πιο αυστηρη συζυγο. Το συγκεκριμενο ηχειο που προτεινα, μπορει να τοποθετηθει και οριζοντια μια που οι μοναδες των μεσαιων και υψηλων μπορουν να περιστραφουν για οριζοντια τοποθετηση.
Εναλλακτικη λυση σε παθητικα ηχεια ειναι τα Polk R700 με κεντρικο το L400 της "απο πανω" σειρας το οποιο ομως κοστιζει πιο πολυ απο τα δυο R700 και συνολικα ειναι μια πολυ ακριβοτερη λυση. To RP8000 ειναι μια χαρα ηχειο αλλα το κεντρικο της Klipsch δεν με ψηνει (οπως και κανενα κεντρικο που δεν ειναι 3ων δρομων με διαταξη WMTW η με ομοαξονικο mid/tweeter) εκτος αν το ζητουμενο ειναι να ακουει σωστα μονο οποιος καθεται στην MLP και για τους υπολοιπους δεν μας καιγεται καρφι.
Μια διορθωση, για καποιο λογο νομιζα οτι τα Polk R700 ηταν στα 1600ευρω αλλα απο οτι ειδα ειναι στα 2300+ οποτε αφ ενος δεν κοστιζει το L400 πιο πολυ απο τα δυο Ρ700 και αφ εταιρου τα R700 ειναι αρκετα ακριβα για να τα προτεινω.
Αν δεν υπαρχει θεμα με την περιορισμενη διασπορα στον οριζοντιο αξονα των κεντρικων της Klipsch, τα RP8000F II στα 1700€ ειναι καλυτερη αγορα. Κριμα που δεν εχουν ενα κεντρικο αντιστοιχης ποιοτητας με το Polk.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.021
Reaction score
6.814
Επίσης το Χ8 από κάποιες μετρήσεις που είδα από τον Γερμανό σχεδιαστή τους σε ενα γερμανικο φορουμ δείχνει να έχει κάποιο πρόβλημα στην απόκριση του τουιτερ από όχι και τόσο καλή σχεδίαση του waveguide
Το έχω δει κι εγώ αυτό που λες, το ερώτημα όμως είναι ποια άλλη καλύτερη λύση υπάρχει εντός budget (που ακόμα κι αυτή δεν είμαι σίγουρος ότι είναι εντός).

Γιατί σε ανώτερα κοστολόγια σίγουρα θα βρεθούν καλύτερα ηχεία. Εκτός αν τα θεωρείς τόσο προβληματικά που δεν θα είναι καν σημαντική αναβάθμιση σε σχέση με τα τωρινά.
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Το έχω δει κι εγώ αυτό που λες, το ερώτημα όμως είναι ποια άλλη καλύτερη λύση υπάρχει εντός budget (που ακόμα κι αυτή δεν είμαι σίγουρος ότι είναι εντός).

Γιατί σε ανώτερα κοστολόγια σίγουρα θα βρεθούν καλύτερα ηχεία. Εκτός αν τα θεωρείς τόσο προβληματικά που δεν θα είναι καν σημαντική αναβάθμιση σε σχέση με τα τωρινά.
Νομίζω ότι σε αυτόν τον χώρο με αυτήν την απόσταση ακροασης ηχεία με ένα 8ιντσο δεν τον καλύπτουν. Τα KRK έχουν 400 ευρώ το ένα. Είναι πολύ χαμηλή τιμή για τριδρομο ενεργό με 10" γουφερ. Είναι στην ίδια τιμή με την κανονική τιμή των παθητικων Magnat που ήθελε να πάρει (τα οποία δεν έχουν καν ένα κεντρικό της προκοπής για ταιριασμα) και πριν λίγες μέρες υπήρχε ζευγάρι στις αγγελίες με 660ευρω τα δύο.
Επίσης μπορεί να τα πάρει σιγά σιγά ένα ένα και να μην του έρθει απότομα το κόστος. Να αγοράσει πρώτα ένα, να το δοκιμάσει σαν κεντρικό, να πάρει δεύτερο να τα κανει ζευγάρι L/R και μετά να πάρει και το τρίτο ξανά για κεντρικό.
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.326
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top