Αντικατάσταση παλιών ηχείων Crystal Audio

Μηνύματα
84
Reaction score
8
Καλημέρα σε όλους.

Βρίσκομαι σε διαδικασία αντικατάστασης/αναβάθμισης του παλιού setup 5.1 με νέο που να υποστηρίζει και τα τελευταία φορμά όπως το Dolby Atmos.

Το τωρινό σύστημα αποτελείται από ραδιοενισχυτή Denon 7.1 και ηχεία Crystal Audio SmArt 4+ THX (4 στήλες, ένα κεντρικό και ένα sub).

Έχω ήδη παραγγείλει νέο ενισχυτή (Denon AVR X2500H), αλλά δε ξέρω ακόμα για τα ηχεία..
Είμαι γενικά ικανοποιημένος από την απόδοση των Crystal Audio αλλά σκέφτομαι να τα αντικαταστήσω με σύστημα που να είναι σεταρισμενο και για Atmos. Ειδικά από τη στιγμή που θα χρειαστεί να προσθέσω και δύο νέα ηχεία για ταβάνι ή τοίχο.

1. Δεδομένου ότι ο χώρος που θα εγκατασταθούν δεν είναι μεγάλος, (περίπου στα 35 τετραγωνικά), ήθελα να ρωτήσω μήπως θα ήταν βολικότερο να πάω σε λυση κομπακτ, δηλαδή σε bookshelf στυλ ηχεία και όχι πατώματος.
Θα μπορούσα να εξοικονομήσω έτσι λίγο χώρο κιόλας και ίσως και χρήμα.
Θα είχα πρόβλημα στην απόδοση; Καμμία πρόταση;


2. Επίσης, ακούω πολύ συχνά για τα ηχεία Klipsch τελευταία και την καλή απόδοση τους σε Atmos.
Καμμία γνώμη;

3. Και μία τελευταία ερώτηση.
Μήπως γνωρίζει κανείς κανένα κατάστημα που θα μου έπαιρνε τα παλιά ηχεία για ανταλλαγή με καινούρια (συν επιπλέον κόστος φυσικά);

Το μπατζετ μου θα είναι περί τα 500 ευρώ συν ότι μπορώ να πάρω από τα παλιά αν τα ανταλλάξω ή τα πουλήσω.

Όλες οι γνώμες ευπρόσδεκτες και ευχαριστώ εκ των προτέρων για το ενδιαφέρον.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.713
σε bookshelf στυλ ηχεία και όχι πατώματος.
Θα μπορούσα να εξοικονομήσω έτσι λίγο χώρο κιόλας και ίσως και χρήμα.
Θα είχα πρόβλημα στην απόδοση; Καμμία πρόταση;
Δεν είναι πρόβλημα και είναι συνήθως επιθυμητό αν υπάρχει κατάλληλο/α sub(s).
 

Μηνύματα
84
Reaction score
8
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Καμμία συγκεκριμένη πρόταση σχετικά με τη μάρκα και τον τύπο των ηχείων;
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.716
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top